Sari la conținut

Ce ai mesterit azi la motocicleta ta?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dupa ce acum 2-3 saptamani am rectificat tamburul si am comandat anvelopa noua, azi i-am schimbat sabotii pe spate si acum dau cu feruginol interiorul jantei, unde (evident) am gasit rugina.

Cred ca in curand o sa aiba nevoie si de rulmenti noi... nu au joc, dar au un mic huruit, mai mult se simt la mana decat se aud. Sau poate asa erau si inainte si nu am observat eu...

Baga axul sprijina-l pe ceva destul de voluminos sa aiba rezonanta, invarte roata , daca huruie schimba-i dar vezi nu te obosi sa-i iei OEM sunt o gramada care au rulmenti ieftini la marimea aia pana in 10lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Geo_ZGA

Daca vrei rulmenti pot sa-ti dau eu un magazin: Adix Technik SRL. De la ei am luat rulmenti cu ace si simeringuri pentru bascula:

 

post-18232-0-11528400-1424461213_thumb.jpg

 

dar si un rulment capsulat pentru roata de spate. Frumos este ca baietii de la magazin te intreaba ce vrei: chinezarii sau ceva mai bun.... eu am mers pe INA.

 

Date de contact magazin: sos.Giurgiului, nr.55, sect.4, Bucuresti, bucuresti@adix.ro, 0727.734.304.

 

Sper ca nu incalc vreo regula de pe forum daca dau datele, nu le fac reclama, doar ca eu numai la ei am gasit codurile care mi-au trebuit si au fost super OK baietii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Triumph...amintiri frumoase cu numele asta. Multi fug de modele UK, dar sunt motoare "adevarate". La un momendat, asa se intampla, vrei o schimbare.... Interesanta protectia de pe rezervor, dupa parerea mea o protectie pare, dar si un mic "bag".

Are si un mic buzunaras. Eu l-am pus pt ca am portofel cu lanț si sa nu-i zazgârii rezervorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ceva zile , am constatat ca am soareci in garaj , azi i am exterminat ( se pune ) ? .. Nu de alta , dar s a (cuvant urat) pe mobra mea ... Am luat -o ca pe o ofensa personala :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat un cablu nou...dar nu stiu cum sa il pun :scratch: Cel vechi avea chestie in capat cu care se prindea de tija de la motor, cel nou nu are...

tu ai cumparat deci doar un cablu de reparatie. fara camasa.

nu a venit cumva cu o "nuca" cu surubel care se pune in capat dupa ce bagi cablul (miezul) prin camasa?

daca nu, trebuie sa faci rost si de asa ceva.

scriu de pe un smart si nu pot atasa poze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-69810-0-07588800-1424722764_thumb.jpg

 

Adica asa ceva: https://www.louis.de/artikel/nippel-bowdenzugsatz-set-motorrad-sortiment/10019100?list=48277703

 

 

tu ai cumparat deci doar un cablu de reparatie. fara camasa.

nu a venit cumva cu o "nuca" cu surubel care se pune in capat dupa ce bagi cablul (miezul) prin camasa?
daca nu, trebuie sa faci rost si de asa ceva.

scriu de pe un smart si nu pot atasa poze...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa cumperi un cap care sa se potriveasca la tine si sa-l cositoresti pe cablu. nu e rocket science, dar iti trebuie o pasta decapanta buna si cositor (nu fludor pt electronice).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ceva am cumparat: cablu.jpg , e un cablu simplu.

Gasesc eu o solutie pana vine caldura, mai ales ca se anunta ploi saptamana asta...

o afacere paguboasa. Cumpara cablu cu camasa! Cablurile de reparatie par a fi concepute pentru a fi montate pe marinea drumului
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ambreiaj nici eu nu as folosi un cablu cu cap care se strange cu surub.

 

Nu tine... probat de mine :) In 15 km, prin aglomeratie, mi-a sarit de 3 ori cablul din surub, desi era strans bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut mai multe, dar mie asta mi s-a parut cel mai practic:

 

 

pune te rog si un link, eu nu reusesc sa gasesc; probabil ca nu folosesc cuvintele de cautare potrivite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...