Sari la conținut

Ce ai mesterit azi la motocicleta ta?


Postări Recomandate

Am uns lantul si am infasurat Moment power tape pe bratele semnalizarilor din spate ca sunt crapate si cad . A , am mai pus si bagajele si dupa munca ...... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pus arcuri de ambreiaj TRW, testul miine, ca s-a rupt o bucata de garnitura si am pus silicon.

 

Primele 2 discuri arata asa:

AEKnkW5l.jpg
SZgC8WQl.jpg

» Post actualizat in 06 Jun 2015 18:31

Impresii. Cupleaza mai prompt, in special intr-a-ntiia. Nici vorba sa ma doara mina stinga, dar mi-am amintit ca pusesem si niste saibe de ~3mm peste arcurile stock. Arcurile sint cam la fel de lungi (citiva m in plus) dar au sirma mai groasa. La mina sint clar mai tari.

Cu patinatul inca nu-mi dau seama daca s-a rezolvat, mai probez miine. Oricum, o sa-l las asa, devreme ce doar citeva discuri au urme de arsuri.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ultimele 4 zile ....

 

I-am schimbat culoarea in negru mat.

Am dezruginat aripa spate.

Blocul de lumina spate l-am schimbat total si am pus un corp nou, cu leduri.

 

Dupa, am iesit la plimbare. Mai sunt mici corecturi pe ici-colo, dar totul functioneaza cum trebuie. Succes :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Africana din '91 am pus un cooler pe regulator , am montat un voltmetru digital in bord , am montat un regulator de rezerva undeva sub codita si am vopsit cu rosu lucios varful aripii fata, caci era cam matuit si decolorat .

ce e aia neagra de deasupra tobei??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce e aia neagra de deasupra tobei??

 

Chestia aia neagra de deasupra tobei nu este o componenta a motocicletei . Este o piesa mare din metal numita " baba" si care serveste la fixarea paramelor vapoarelor in port . Poza a fost facuta intr-un port , asa se explica prezenta babalei in imagine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am dat la vaca cu niste spray cu ulei siliconic in butucul de contact, ca ieri era sa o las la RAR, nu mai puteam sa invart cheia. Vad ca acum merge f usor, sper sa nu mai faca figuri.

Si am dat jos un capacel din interiorul topcase-ului, care formeaza un compartiment pt acte, din cauza lui nu imi intra casca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia aia neagra de deasupra tobei nu este o componenta a motocicletei . Este o piesa mare din metal numita " baba" si care serveste la fixarea paramelor vapoarelor in port . Poza a fost facuta intr-un port , asa se explica prezenta babalei in imagine .

EEE multam de info.

 

ce parama se foloseste: manevra sau garlin??post-12078-0-29241400-1433938515_thumb.jpg

Editat de Taz Asg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut-o si eu pe numele meu azi, cu toate actele in regula... numar nou, tot ZGA :D Si itp, ca tot expira pe 12, acum doar sa-mi refac rca-ul pe numele meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am mai pus 700 de km in bord dintre care ultimii 200 pe o ploaie bestiala.

Imi cer scuze pentru faptul că nu am ascultat de experții forumului si la primii stropi de ploaie nu am tras pe dreapta și nu am chemat platforma. Ii salut pe băieții care se dădeau azi pe curbe pe Valea Prahovei echipati full de ploaie, ca si mine. Probabil nu stiau de sfaturile pretioase de aici.

 

Si ca sa fiu on topic: maine schimb uleiul. Am făcut deja 5000 km sezonul asta.

Editat de Baxxter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi rau sa nu stai blocat intr-un birou si sa poti pleca oricand la plimbare? Ai dreacu' motociclistii astia :cheers:

p.s: nu stiai ca motocicletele nu rezista la ploaie? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am mai pus 700 de km in bord dintre care ultimii 200 pe o ploaie bestiala.

Carrefour-acasa de 20 de ori?

Imi cer scuze pentru faptul că nu am ascultat de experții forumului si la primii stropi de ploaie nu am tras pe dreapta și nu am chemat platforma.

Ia cu piine. Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am intins lantul. Prima data cand o fac de unul singur, stiu ca nu e greu dar ... pentru mine a fost. Imi trebuia si o tubulara de 17 pe care am cumparat-o pana la urma, si ... am reusit !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am intins lantul. Prima data cand o fac de unul singur, stiu ca nu e greu dar ... pentru mine a fost. Imi trebuia si o tubulara de 17 pe care am cumparat-o pana la urma, si ... am reusit !

Pe topicul meu cu scuterul spui ca motocicleta e un stil de viață pentru tine și tu nu stii nici macar sa intinzi lanțul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Am fost cu motocicleta la mecanic pana acum, dar de putina vreme am inceput sa ma bag putin si la mecanica. De ce, nu poti fi motociclist daca nu stii mecanica ? :-)

Apropo, ai ramas cu sechele cumva de la acel topic ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hei, copilasi, hai sa lasam topicul curat. Is o multime de topicuri unde se balacareste lumea, va rog nu incepeti si aici.

 

 

On topic: am cumparat un litru de ulei de lant de drujba , pentru alimentat scotoiler-ul :)

Se pare ca sorecaria functioneaza ok, am trecut prin ceva asemanator canalelor din Venetia, saptamana trecuta, cu ocazia unei ploi torentiale care a transformat strazile in loc de joaca pentru broscute. noroc ca nu avem borduri de jumatate de metru. Lantul era perfect uns dupa trecere prin apa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa pui o impresie, ceva, despre cum e uleiul ala de drujba vs. asta de motor, ca ungere.

Bineinteles.

 

asa ca impresie la transvazare, uleiul pentru lant de drujba pare mult mai fluid fata de motul 10W40 ( cu care am incarcat anterior), si isi cam pastreaza aproape neschimbat indicele de fluiditate/vascozitate/curgere la diferentele de temperatura ( nu ma refer la diferenta vara iarna ) pe care le poti intalni in timpul sezonului motociclistic.

Editat de Taz Asg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...