Sari la conținut

Unde se afla supapele in imagine?


pizzaru
 Share

Postări Recomandate

Am un motor cu supapele duse, acum intrebarea mea este urmatoarea? O sa atasez o poza cu motorul in cauza si din moment ce eu nu prea ma pricep la mecanica decat la modul desfacut / curatat si asamblat la loc, ATAT . Imi poate spune si mie cine in care parte a motorului sunt supapele? :D

A) Bloc motor? nu prea are unde...sau?

B ) Chiuloasa?....

3) Si ultima intrebare. Am gasit un motor de vanzare dar mi-a zis baiatul ca are un piston dus (astea sunt vorbele lui) asa la insiintat mecanicul, si drept urmare il vinde pt piese. Intrebarea mea este. Pot fi afectate supapele din moment ce un piston este dus?

 

Stiu ca multi o sa ma luati peste picior pt faptul ca nu cunosc,,dar daca nu ai de unde fura meserie nu vad de ce ar fi o rusine sa intrebi :)

Ideea este sa fac un motor bun din doua.

post-73208-0-26337800-1422100304_thumb.jpg

Editat de pizzaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

B

Multumesc colegu :)

Si exista vreo sansa ca, din cauza unui piston gripat sau dus sa afecteze supapele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista posibilitatea ca cel putin 2 supape ale cilindrului cu pistonul "dus" sa fie afectate. Aceste motoare sunt cu cate 4 supape pe cilindru, 2 pt admisie si 2 pt evacuare.

Editat de dude123
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista posibilitatea ca cel putin 2 supape ale cilindrului cu pistonul "dus" sa fie afectate. Aceste motoare sunt cu cate 4 supape pe cilindru, 2 pt admisie si 2 pt evacuare.

Deci nu fac nici o afacere cu motorul ala :)) Multumesc mult :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Supapele sunt in chiulasa, partea superioara a motorului. Daca demontezi capacul prin care trec pipele de la bujii o sa dai de supape. Ce inseamna supape "duse", cine si cum a constatat asta, motorul fiind nedesfacut ? Cred ca te depaseste, un pic, aceasta situatie care nu este doar de montat - demontat. Apeleaza la un mecanic adevarat. care sa desfaca chiulasa, sa constate care-I treaba si sa aleaga varianta optima. Niste supape mai pot fi rectificate, pasuite, eventual schimbate. Un piston terminat trebuie schimbat. Cred ca prima varianta este mai economica, fara sa mai cumperi alt motor.

Dar pana nu se demonteaza ne dam doar cu presupusu'.

Succes

Editat de PoliBuc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Supapele sunt in chiulasa, partea superioara a motorului. Daca demontezi capacul prin care trec pipele de la bujii o sa dai de supape. Ce inseamna supape "duse", cine si cum a constatat asta, motorul fiind nedesfacut ? Cred ca te depaseste, un pic, aceasta situatie care nu este doar de montat - demontat. Apeleaza la un mecanic adevarat. care sa desfaca chiulasa, sa constate care-I treaba si sa aleaga varianta optima. Niste supape mai pot fi rectificate, pasuite, eventual schimbate. Un piston terminat trebuie schimbat. Cred ca prima varianta este mai economica, fara sa mai cumperi alt motor.

Dar pana nu se demonteaza ne dam doar cu presupusu'.

Succes

un motor il gasesc si la 250-300e, acum cati km are sau cat ma tine nu mai stiu, iar o rectificare la supape si sunt 18 la numar nu cred ca sta cineva sa faca asa ceva. parerea mea personala. Motorul in cauza cu supapele "duse" :)) a fost la mecanic de renume aici pe forum si nu numai, asta acum 2 ani si mi-a zis ca maxim un sezon ma mai tin dar uite ca au trecut doua sezoane si abia acum au inceput sa dea semne, acum ca o fi de la supape sau altceva nu pot sa-mi dau seama atata timp cat nu ma pricep, pana incepe sezonul vroiam sa-i iau alt motor sa-l schimb dar m-ai pus pe ganduri si o sa astept pana ajung cu ea la mecanic sa-mi dea diagnosticul adevarat :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este evident ca te depaseste subiectul,daca ny stii nici unde sunt supapele si cum functioneaza un motor,putin probabil ca tu vei reusi sa demontezi acel motor,sa-l evaluezi,dupa care sa-l repari si sa functioneze.

Acum poate ca nu te-ai suparat prea tare,sfatul meu este sa te duci la un mecanic.

Din ce vad este motor de R6 asa ca tot ajungi la interior,roaga mecanicul sa verifice si starea cilindrilor.

Cu respect TNG!

Editat de TNG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este evident ca te depaseste subiectul,daca ny stii nici unde sunt supapele si cum functioneaza un motor,putin probabil ca tu vei reusi sa demontezi acel motor,sa-l evaluezi,dupa care sa-l repari si sa functioneze.

Acum poate ca nu te-ai suparat prea tare,sfatul meu este sa te duci la un mecanic.

Din ce vad este motor de R6 asa ca tot ajungi la interior,roaga mecanicul sa verifice si starea cilindrilor.

Cu respect TNG!

Tot respectul pentru dvs, Buna ziua. Si nu am de ce sa ma supar si mai ales pe dvs, tot dvs m-ati ajutat si cu ambreiajul sezonul trecut :) Ideea nu era tocmai asta, nu ma apucam eu sa-l desfac pentru ca mai mult ca sigur ramaneam cu piese in plus. am deschis topic-ul pentru ca vroiam sa iau un motor de la un baiat care mi-a zis doar atat ( motorul e bun dar are un piston dus) nici eu nu stiu la ce se refera cand zice dus. Dar pentru supape am vorbit mai devreme cu Cezar si astept un raspuns de la el cu pretul final pentru a bate palma sau nu :) Nu o faceam eu pentru ca sunt pe dinafara cu mecanica :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

is curios cum imparti 18 supape la 4 cilindri (fara rest) :P

Acum am vazut gafa colegu :)) cu celelalte 2 ii fac cercei prietenei sau ii inlocuiesc tocurile la pantofi:)) stiam eu de ce am trecut 18 : :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in ipoteza ca ala are numai un piston "dus" , tu ai nevoie numai de chiulasa motorului (o baterie de supape), adica 33-40% din pret si mult mai usor de verificat. Ideal ar fi sa dai banii pe ea numai dupa ce o vede un mecanic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Stati asa ca nu-i asa.... se complica problema.

Motorul a functionat aprox 3000 de km fara filtru de aer :(

O sa vad ce stricaciuni s-au produs.

Tocmai imi povesetea un prieten ca stie pe unul care mergea cu un ciorap de dama in loc de filtru. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...