Sari la conținut

SMAEB ! Ceva nou?


Postări Recomandate

Daca ar fi peisajul mai placut pe traseul Craiova-Bucuresti nu as sta pe ganduri. Asa nu stiu ce sa fac. Sa cheltui banii de manusi pe benzina pana acolo si nici de plimbare sa nu ma prea bucur... Sa stau la o bere nu prea e timp ca trebuie sa ma si intorc.Am tot fost pana acum, dar ultimile 2 dati am considerat ca nu a meritat, si aici ma refer la raportul efort-cheltuiala-satisfactie.

Anul asta oare merita...

Scriu asta cu gandul ca mai au si altii dilema asta.

» Post actualizat in 08 Mar 2015 16:40

As fi mai interesat sa aflu detalii cu ce se intampla acolo. Gen publicitate. Acolo o sa gasesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 262
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca ar fi peisajul mai placut pe traseul Craiova-Bucuresti nu as sta pe ganduri. Asa nu stiu ce sa fac. Sa cheltui banii de manusi pe benzina pana acolo si nici de plimbare sa nu ma prea bucur... Sa stau la o bere nu prea e timp ca trebuie sa ma si intorc.Am tot fost pana acum, dar ultimile 2 dati am considerat ca nu a meritat, si aici ma refer la raportul efort-cheltuiala-satisfactie.

Anul asta oare merita...

Scriu asta cu gandul ca mai au si altii dilema asta.» Post actualizat in 08 Mar 2015 16:40As fi mai interesat sa aflu detalii cu ce se intampla acolo. Gen publicitate. Acolo o sa gasesc...

Cred ca se merge pe trendu ultimilor ani, din ce in ce mai prost !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut . Nu am mai fost niciodata la smaeb si am auzit de faptul ca se organizeaza acolo si un bazar . Cat costa sa iti vinzi motorul in bazar ?

eu am construit un buggy ... si vreau sa il vand / promovez . este pregatit un loc pentru teste avand in vedere ca nu am incercat sa inmatriculez jucaria ?

 

 

Filmulete aici

post-88433-0-47694100-1425922284_thumb.jpg

post-88433-0-25230700-1425922286_thumb.jpg

post-88433-0-15808500-1425922287_thumb.jpg

Editat de bitza ( jak buggy)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut . Nu am mai fost niciodata la smaeb si am auzit de faptul ca se organizeaza acolo si un bazar . Cat costa sa iti vinzi motorul in bazar ?

eu am construit un buggy ... si vreau sa il vand / promovez . este pregatit un loc pentru teste avand in vedere ca nu am incercat sa inmatriculez jucaria ?

 

 

Filmulete aici

Fa-i un topic dedicat si lasa asta doar pentru SMAEB. Oricum frumoasa jucaria....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bitza. Incearca sa iei legatura cu organizatorii. Nu cred ca ar zice nu. Jucaria arata super. Nu ar strica expusa pe afara. si un topic separat ca nu ne suparam sa vedem ce zace sub cage.ul ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tin minte ca anul trecut am ajutat un motociclist sa ii montez o baterie proaspat cumparata (nu avea chei la el). Era imbracat la costum albastru si avea un CBR600RR. Din vorba in vorba am inteles ca a venit din Craiova. Pentru ca ii place si ca toata lumea e primitoare. Mi-a zis ca exista si minusuri la salon dar in timp va creste si pana atunci sa ne bucuram de el.

 

Merg de la inceput, de cand ma dadeam cu chinezaria mea tiuning la curse de scutere si voi fi prezent si anul asta...in carje, cu fiare in picioare.

 

Pentru ce vin? Pentru atmosfera.

Editat de Ciprian-Yamaha
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite VTRu asta de-l vindea Tomina...

 

PICT8214.jpg

 

inca e la vanzare :crack:

numai ca acum arata jalnic

 

http://www.tomina.ro/motociclete/HONDA-VTR%201000-TOATE-foto-FD135-.php

 

Stai linistit, ca nici atunci nu era altceva decat un carenaj polisat.

La ce petarde dauna totala aduceau astia din Japan cu vaporul si le asamblau ca pe lego aici....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt le aduceau dezmembrate pentru a se evita anumite costuri...dar de ce sa nu aruncam un pic de rahat...era vremea cand unii nu stiau ce inseamna motociclism ( si da...ma refer la 75% din membrii forumului )

 

 

@severin31 ... de ce nu iei de la baieti? am vazut si la 130 ron de pe ebay...e singura sansa a saracilor sa aiba accesorii de 'baieti' :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt le aduceau dezmembrate pentru a se evita anumite costuri...dar de ce sa nu aruncam un pic de rahat...era vremea cand unii nu stiau ce inseamna motociclism ( si da...ma refer la 75% din membrii forumului )

 

 

@severin31 ... de ce nu iei de la baieti? am vazut si la 130 ron de pe ebay...e singura sansa a saracilor sa aiba accesorii de 'baieti' :))

Mda! Bună remarca!

Anul trecut nu am văzut nimic de cumpărat la SMAEB. La unele standuri aveai impresia că au trecut tătarii pe acolo, iar la altele că încă sunt pe acolo.

Cel mai plăcut, de altfel cam singurul, a fost privitul motoarelor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitez acest salon inca de pe vremea cand se organiza la Romexpo. Cand bebelusele de la cronica reuseau sa produca erectii pustilor aflati in caldurile pubertatii. Pe vremea cand Nokia 3510i era smartphone, iar "recentul" 6600 era deja nava spatiala. Cand tiganii, pardon, romii, scuipau cojile de seminte pe covorul rosu printre dintii aparent albi datorita contrastului cu pielea. Pe vremea cand parcarea era realmente plina de motociclete, si ce motociclete nenica. Vedeai toate noutatile, ori clasicele. Nici n-avea rost sa mai platesti intrarea in complex, n-aveai ce sa vezi nou. Pe vremea cand standurile cu mancare erau atat de multe incat era loc pentru toata lumea. Pe vremea cand vanzatorii cunosteau marfa ce o voiau vanduta, aka motociclete. Pe vremea cand motociclistii "veterani" erau amabili, zambitori, chiar prietenosi cu un "wanna be" ca mine. Nu cunosteam fenomenul moto foarte bine, dar prezenta un real interes pentru mine, motiv pentru care, sociabil din fire, am intrat in discutie cu cativa domni. Imi aduc aminte de parca s-ar fi intamplat ieri. Stateam la un pahar de bere, se apropie doi distinsi domni motociclisti, radeau galagios, pesemene amuzati de un anumit lucru, amandoi la vreo 45+ ani. Imi cer permisiunea sa se aseze, le fac loc, banca de lemn scartie sub greutatea lor. Ii las sa discute pret de cateva minute si apoi intervin. Le spun ca doresc in viitor sa devin si eu motociclist, dar ca nu stiu cam ce motocicleta ar fi mai potrivita, atat ca pozitie dar ca si companie producatoare. Timp de 10 secunde este liniste, cei doi se privesc in ochi, apoi se uita la mine, zambesc usor (acel zambet dat de experienta anilor de viata, de motociclist), unul din ei imi pune mana pe umar precum un parinte si imi zice: "Exista Honda si.. .. restul.. intelegi tu". N-am putut evident sa il contrazic, ce stiam eu. Apoi au inceput oamenii sa imi impartaseasca din calatoriile lor, pentru mine era ceva fenomenal. Povesteau atat de frumos incat am vazut Alpii, Grecia, Turcia prin ochii lor si m-am bucurat. La sfarsit mi-au strans mana de parca as fi fost unul de-al lor. Mi-a ramas in memorie aceasta banala intamplare, poate acesti oameni inca calatoresc, poate citesc aceste randuri, caz in care ii salut si tin sa le multumesc.

 

Fac un pas inapoi, zambesc si compar. Stacheta a coborat, mult. Nici atunci nu era organizarea perfecta, dar era infinit mai bine. Lasand la o parte "nesimtitul de la Ducati" de care am tot citit pe forum, unii vanzatori nu isi dau interesul, poate in ideea ca cel care intreaba nu este cu adevarat interesat sa cumpere, e doar un bagator de seama, ori nu stiu. Ce m-a invatat viata, nu scoala, este faptul ca este gresit sa judeci o carte in functie de coperta ei. Poate ma vezi mai prost imbracat, poate geaca ori pantalonii prezinta urme de uzura, poate trantesc casca in loc sa o asez frumos ca pe o printesa, dar asta arata un singur lucru, si nu poate cel mai evident. Calatoresc, iar imbracamintea este dovada vie. Nu inseamna ca nu am bani. Nu inseamna ca sunt un muritor de foame, nu inseamna ca intreb doar de dragul de a intreba. Cat despre preturile echipamentelor, caut oferta cea mai buna pentru mine, nu pentru X, nu pentru Y, nu pentru firma nu stiu cui. De respectiva diferenta, chiar si mica, pun combustibil si calatoresc. De respectiva diferenta imi iau un echipament termic pentru sezonul rece, ca eu nu merg doar la +20 de grade. De respectiva diferenta ii iau muierii o floare. Asta e problema? Nu ai ce face cu diferenta?

 

Tot citesc pareri cum ca nu e ok sa comentezi, ca firma cutare are cheltuieli. Corect, are, dar cel care a deschis firma a stiut pe ce piata vrea sa faca afaceri? Piata din Romania este cum este. Daca ai ajuns la concluzia ca e pagubos sa faci afaceri aici, muta toata treaba in strainatate, poate te imbogatesti acolo. Normal ca o sa caut sa platesc pretul cel mai mic pentru echipament, atat timp cat nu exista diferente de calitate.

 

Ca sa nu o lungesc si mai mult, am mers si am sa tot merg la salonul moto organizat la noi. Rau, bun, asa cum e. Imi doresc insa, evident, sa evolueze lucrurile. Cum foarte foarte bine a punctat un coleg mai sus, sa se angajeze oameni pasionati de domeniul asta, nu roboti cu chip de om care recita ca pe o poezie proasta specificatiile. Am si eu ochi, pot sa le citesc si singur. Daca ii intrebi insa ceva ce nu e trecut pe respectiva foaie de hartie, i-ai blocat. Incep sa alerge de ici-colo sa caute informatia, cel putin unii dintre ei, altii se rezuma la: "Nu stiu" si aia e. In conditiile astea nu poti emite pretentii sa vinzi mobre ori echipament despre care tu nu detii informatii detaliate.

 

Unde sunt oare acei oameni? Poate nu aceiasi, dar de ce nu apar altii dornici sa te ajute, sa-ti impartaseasca din experienta lor? Desi comunitatea moto creste ca numar, se dezbina mai ceva ca posesorii de bemveuri '98-2000 si restul.

Imi doresc sa cred ca mai exista astfel de oameni. Suntem un popor de scandalagii si se vede cel mai bine in trafic.

Anul asta imi doresc sa vad, sa probez si chiar sa cumpar ceva echipament. E mult mai usor si util sa ai o singura locatie unde poti gasi, decat sa umblii prin tot orasul, apoi sa ajungi tot in mediul online sa cumperi ceva. Discounturi sau nu, vreau sa vad variatie, in special de marimi, ca se mai plangea cineva ca gasesti ori XS, ori XXL...

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se dezbina mai ceva ca posesorii de bemveuri '98-2000 si restul.

poti sa dezvolti un pic?

Corect, are, dar cel care a deschis firma a stiut pe ce piata vrea sa faca afaceri? Piata din Romania este cum este. Daca ai ajuns la concluzia ca e pagubos sa faci afaceri aici, muta toata treaba in strainatate, poate te imbogatesti acolo. Normal ca o sa caut sa platesc pretul cel mai mic pentru echipament, atat timp cat nu exista diferente de calitate.

 

hai sa iti dau un exemplu real, care se intampla pe la toti dealerii de accesorii si echipamente:

vrei tu, motociclistul corect, calator si econom, sa iti iei o casca. ce faci? pai te plimbi pe la dealerii aia nenorociti care le dau mai scump ca pe net, probezi vreo 3 zile, iti alegi ce vrei, dupa care iti iei de pe net.

nenea ala care ti-a pus la dispozitie cele tzuspe casti pe care le probezi tu si altii, le-a platit, plateste chirie la magazin, plateste salarii, plateste taxe (in Romania), plateste transportul ca tu sa ai casca la botul calului.

stiu, e frumos sa ai unde proba si pipai, dupa care nu ti se mai pare normal ca e cu 10-20 de euri mai scump.

ai dreptate, la acelasi produs nu exista diferente de calitate, dar exista diferente de servicii.

dar mai avem pana sa invatam sa fim si clienti. sa intelegem ca orice cerem, are un pret.

cu mentalitatea asta, tare imi e, ca or sa dispara incet incet toti importatorii, mari sau mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

poti sa dezvolti un pic?

 

Ma refeream strict la conservarii aia cu BMW-uri inmatriculate in Bulgaria eventual, care se mai cred si stapanii soselelor...

 

Si cum bine a punctat SONYC, macar sa fie o adunare prietenoasa, daca dealerii nu au ce arata sau nu vor sau nu isi permit, macar sa vedem acei oameni de la care ai ce invata sau ai ce asculta... Sa zicem ca era o pledoarie pentru "salvarea de la disparitie" a acelor oameni.

Editat de marian90
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

conservarii aia

Ai mancat mult de la conserva... plm cu exprimarea voastra.

O zici de parca motociclistul e rasa suprema pe pamant si restul trebuie sa se dea deoparte cand vine bizonu pe 2 roti.

 

 

Hai cu primavara, ca m-am saturat de iernile astea de la sf lunii martie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai mancat mult de la conserva... plm cu exprimarea voastra.

O zici de parca motociclistul e rasa suprema pe pamant si restul trebuie sa se dea deoparte cand vine bizonu pe 2 roti.

hmm... cel mai prost (putin calificat sa-si conduca utilajul) motociclist este de 10 000 de ori mai bun decat enorm de multi dintre cagerii despre care am impresia ca si-au gasit carnetul de conducere pe jos... chestiile astea nu apar din neant. conservari la noi, cageri afara.. mai toate tarile au termene peiorative de genul fata de automobilisti. poate si pentru ca omoara multi de-ai nostrii? da de fapt care ai nostrii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Remember SMAEB 2005 :)

 

Fetele alea au, acu, 10 ani in plus...unele si kilograme...si celulita...

Mobrele sunt la fel de atragatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar la noi nu se pune...noi tresă fim doar un pic mai frumoși decat ”ăla negru”. Dar suntem foarte critici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...