Sari la conținut

Romani printre engleJi


Bigfoot
 Share

Postări Recomandate

Nu a spus nimeni nicaieri ca Romania este peste vestul Europei ca nivel de trai. Eu, personal, am sustinut ca incep sa apara oameni care o duc bine in Romania. Patura de mijloc, nu milionari. Astia or sa fie motorul schimbarii si, in 20 ani, o sa ai infrastructura si conditii ca in Vest.

 

 

Astea-s glume.. in 20 de ani nici Vestul nu o sa mai aiba "infrastructura si conditii ca in Vest".

» Post actualizat in 23 Feb 2016 06:30

O gospodarie la tara in RO cu animale, pamant, livada nu moare de foame chiar daca tot ce produce cash este un 200 de euro.

 

 

Cred ca te-a dus partidul in excurisei in satele model ca altfel nu-mi inchipui cum n-ai vazut satele unde au ramas numai batrinii. Romania are 4 milioane lipsa la apel si in citiva ani o sa aiba inca 4. Ia ghici de unde o sa fie oamenii aia lipsa, din Bucuresti sau Cluj sau din gospodariile alea de vis in care o sa fluiere vintul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 924
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

asta cam asa e,gospodăriile sint pustii,puținii care au mai rămas in sat iși tîrîie cu greu batrînețile....pamînturile-s nelucrate,au crescut impozitele iar oamenii îs tot mai batrîni....tinerii fug spre orașe sau spre ...UK?

puținii care mai fac ”farming” (adica exploateaza suprafete mai mari de pamînt),tineri fiind,abia se descurca și ei(vorbesc din surse directe)

in Ro înca nu s-a pus pe picioare agricultura de subzistență,cei cîțiva care încearcă,sînt puțini.

cei care reușesc asta și incearcă să mai vîndă o roșie/castravete ca să supraviețuiască,au nevoie de autorizație de mic producător...adică acte/taxe etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Astea-s glume.. in 20 de ani nici Vestul nu o sa mai aiba "infrastructura si conditii ca in Vest".» Post actualizat in 23 Feb 2016 06:30

 

 

Cred ca te-a dus partidul in excurisei in satele model ca altfel nu-mi inchipui cum n-ai vazut satele unde au ramas numai batrinii. Romania are 4 milioane lipsa la apel si in citiva ani o sa aiba inca 4. Ia ghici de unde o sa fie oamenii aia lipsa, din Bucuresti sau Cluj sau din gospodariile alea de vis in care o sa fluiere vintul?

Infrastructura poate evolua sau stagna. Daca nu este nevoie, doar se intretine. Altfel ajungi ca in exemplul de il dadui mai devreme cu aeroportul de un miliard de pe linga Madrid. Ia arunca un ochi aici http://sometimes-interesting.com/2012/07/16/abandoned-airport-ciudad-real/

 

Este fain? Lucrare de nota 10 nefolosita. Asta este.

 

In majoritatea satelor alea de unde au plecat oamenii, se construieste. Se refac case, se construiesc unele noi. Ceea ce sunt Romanii acum prin Italia sau Spania cam asa au fost Spaniolii, Portughezii si Italienii prin Elvetia. La fel de prost vazuti. Asta nu inseamna ca nu au construit in draci prin satele de unde proveneau si acum se intorc. In Elvetia raman copiii. Bineinteles ca este viata mai usoara atat timp cat esti angajat. La pensie i schimb tot prin sud or sa o taie si astia. Roata se invarte istoria se repeta. Ce pielea sa faca un roman la pensie prin UK sau Germania? Ma faci sa rad. Aia din Spania sau Italia poate se mai dedulcesc la un soare si caldura dar pe cei din nordul Europei nu ii vad ramanand acolo. Om trai si om vedea...

Editat de connex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hombre, exemplele tale ma fac sa rad. Daca Spania are un aeroport parasit asta nu inseamna ca in Romania in urmatorii 30 de ani o sa aveti autostrazi ca in Spania. Probabil cand Romania o sa aiba autostrazi in Spania toata lumea deja o sa mearga cu masini electrice, sau cu trenul de mare viteza sau cu dracu stie ce. Nici o tara nu sta pe loc.

Banuiesc ca in multe tari dezvoltate exista infrastructura sau proiecte abandonate sau neterminate, asta le face egale cu Romania? Lol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hombre, exemplele tale ma fac sa rad. Daca Spania are un aeroport parasit asta nu inseamna ca in Romania in urmatorii 30 de ani o sa aveti autostrazi ca in Spania. Probabil cand Romania o sa aiba autostrazi in Spania toata lumea deja o sa mearga cu masini electrice, sau cu trenul de mare viteza sau cu dracu stie ce. Nici o tara nu sta pe loc.

Banuiesc ca in multe tari dezvoltate exista infrastructura sau proiecte abandonate sau neterminate, asta le face egale cu Romania? Lol.

Ce vreau sa spun este ca infrastructura se face in functie de nevoi. Nu o sa ai doua autostrazi paralele. Ar fi stupid.Odata facute, cam alea sunt. Eventual, o mai largesti daca este nevoie.

Esti carcotas. Sunt o groaza de chestii in RO care atunci cand se fac, se cumpara ultimele tehnologii din piata. Cand le povesteam acum vreo 5 ani de scaune care se misca in cinema prin Geneva, se uitau neincrezatori la mine. Au facut intr.un final o sala si aici. O sala. In conditiile in care cam orice mall mai rasarit din RO propune asta. Ca tot vorbesti de masini electrice, sunt deja inmatriculate vreo 20 de Tesla S. In tara in care nu exista nici un incarcator oficial...

» Post actualizat in 27 Feb 2016 06:36

Hombre, exemplele tale ma fac sa rad. Daca Spania are un aeroport parasit asta nu inseamna ca in Romania in urmatorii 30 de ani o sa aveti autostrazi ca in Spania. Probabil cand Romania o sa aiba autostrazi in Spania toata lumea deja o sa mearga cu masini electrice, sau cu trenul de mare viteza sau cu dracu stie ce. Nici o tara nu sta pe loc.

Banuiesc ca in multe tari dezvoltate exista infrastructura sau proiecte abandonate sau neterminate, asta le face egale cu Romania? Lol.

Ce vreau sa spun este ca infrastructura se face in functie de nevoi. Nu o sa ai doua autostrazi paralele. Ar fi stupid.Odata facute, cam alea sunt. Eventual, o mai largesti daca este nevoie.

Esti carcotas. Sunt o groaza de chestii in RO care atunci cand se fac, se cumpara ultimele tehnologii din piata. Cand le povesteam acum vreo 5 ani de scaune care se misca in cinema prin Geneva, se uitau neincrezatori la mine. Au facut intr.un final o sala si aici. O sala. In conditiile in care cam orice mall mai rasarit din RO propune asta. Ca tot vorbesti de masini electrice, sunt deja inmatriculate vreo 20 de Tesla S. In tara in care nu exista nici un incarcator oficial...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scaune miscatoare... tu clar confunzi Romania cu citeva enclave... stii ca sint orase de 300 de mii de oameni fara un singur cinematograf? Beat that... intreba-l pe belbody cite cinematografe (cu scaune de placaj nu miscatoare) sint in megalopolisul Graila/Braigal. Poate unul?

Romania a plecat de la 0, e normal sa aiba tehologie moderna, stai sa vezi daca o sa o inlocuiasca.

Cu pensionarii cred ca ai dreptate, d-astia o sa se intoarca destui. In citiva ani o sa se curete si o luam de la capul cu casele goale. Ce viitor aduc niste pensionari?

Editat de vrajitorul din oz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cinematograf? In Braila culmea, exista, deschis recent (1-2 ani) la un mall, in Galati a fost o tentativa de un mall cu asa ceva dar stiu ca a fost inchis. Acum nu exista, probabil galatenii se duc la Braila.

Dar in Braila cred ca au fost pe putin 15 ani fara cinematograf.

In ambele orase, cinematografele vechi de pe vremea lui Ceausescu sunt inchise de mult.

 

Dar altceva, am un amic spaniol care e insurat cu o romanca si amandoi locuiesc in Cehia. M-am intalnit cu el curand - intamplator e originar din aceeasi zona/oras din Spania unde sunt eu acum.

Ei, a fost in vizita in Romania in iarna acum la parintii sotiei si mi-a zis ca a fost uimit ca a intalnit oameni care nu stiu sa inoate sau n-au vazut marea sau un bazin in viata lor. In Spania orice orasel mai rasarit are un bazin acoperit. Ea e din Husi, jud Vaslui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scaune miscatoare... tu clar confunzi Romania cu citeva enclave... stii ca sint orase de 300 de mii de oameni fara un singur cinematograf? Beat that... intreba-l pe belbody cite cinematografe (cu scaune de placaj nu miscatoare) sint in megalopolisul Graila/Braigal. Poate unul?

Romania a plecat de la 0, e normal sa aiba tehologie moderna, stai sa vezi daca o sa o inlocuiasca.

Cu pensionarii cred ca ai dreptate, d-astia o sa se intoarca destui. In citiva ani o sa se curete si o luam de la capul cu casele goale. Ce viitor aduc niste pensionari?

Eu nu stiu din ce oras/cartier ai venit tu in UK din ce zona a tarii te_ai mutat in UK,

Chestia cu Romania saraca in proportie de 90% praduita, necioplita etc este vrajeala pt Fane si Veta care nu au iesit niciodata din Balta Alba nici macar pana in Pipera sau pt cei care nu au iesit din satul X decat atunci cand s-au dus la spitalul judetean.

Nu poti sa sustii la nsefarsit ca Romania este in epoca de piatra, pt ca NU este si asta in primul rand datorita sistemului de invatamant care ofera o sansa oamenilor, cetatenilor, la ''iluminare'' la o largire a orizonturilor intr-un anume domeniu. In UK platesti din greu pt scoala/informatie.

Ia spune-mi tu cati colegi de-ai tai englezi de rand au vazut ei ceva la o distanta mai mare de100 de mile fata de casa lor.Cati dintre ei si-au permis o vacanta adevarata in ultimii 5ani ? Cati dintre ei pun motorina si benzina de la supermarket gen Tesco pt ca este mai ieftin cu 5 penny decat la BP si conteaza, cati dintre ei au masina in leasing ( inclusiv masini de 1000-2000de lire ). Cat de multi isi cumpara anvelope la 32de lire pt ca 53de lire pe anvelopa de marca este prea scump? Cati dintre ei au 4 anvelope diferite la masina Cat de multi stau in share house ............... de ''statutul'' de proprietar nici nu are rost sa mai discut ( macar Fane si Veta au casa lor la sat, cu teren, fantana, fructe, legume, animale, *lm n-au cinema ). Discutam de englezul de rand, deci nu ala dus la scoli ( $$$$ ) nu ala care are casa ( $$$$) dar ala care are 1500-2000 de lire pe luna ( MULT fata de romani ) dar plateste chirie si strange bani 10 ani ca sa isi ia avans la un apartament de 50mp din placaj supraevaluat. Englezul ala de rand care are inca 1-2 frati si provine dintr-o familie modesta.

Pensionarii aia ( de 2lei dupa cum vad ca ii consideri ) vor influenta generatiile viitoare. Aia o sa readuca educatia civica (inexistenta in RO) bazata pe experienta lor de viata, experienta cernuta cu bune si cu rele din RO si din alte tari de pe unde au lucrat. S-a dus epoca pensionarului care lucrat toata viata lui la CAP sau la ISPE.

 

 

 

 

Da e nasol ca in RO nu ai nu ai putere de cumparare tanar fiind, educat fiind, DAR asta nu inseamna ca Romania este in epoca de piatra. Romania inca are valori umane care nu sunt stricate de influenta vestului.

Eu in RO cu 500-600euro pe luna nu faceam absolut nimic, cunoscand limbi straine, avand facultatea si masterul terminat, un tanar de 25-26 de ani format si educat in RO( chestie valabila si pt ala care din Vaslui ). In UK viata mea nu s-a schimbat la 180 de grade ci la 720 de grade, deci sunt recunoscator UK-ului din anumite puncte de vedere si evident apreciez tara asta pentru ceea ce imi ofera mie la 26 de ani da. ASTA nu inseamna ca nu exista destule chestii urate pe aici, dar mai ales nu inseamna ca RO este o tara de (cuvant urat) domnule n-ai ce sa Rumenia aia vai steaua lor. Nu e asa. Sunt indreptatit sa spun asta pt ca m-am plimbat in destule locuri din RO, am neamuri in mai multe zone din RO deci nu am fost la Vaslui doar sa fac poze, am vazut si alte tari.

Probabil ca unii dintre voi au trait aceleasi chestii ca si mine si inteleg perfect ceea ce vreau sa evidentiez.

 

@ orice user : Daca nu esti prost sau frustrat o sa intelegi ceea ce am spus eu mai sus, punctul de vedere. Daca esti prost o sa intelegi ca un mucos se lauda.

 

 

Treaba se invarte in RO si evolueaza incet incet atat pentru care merge cu Tesla cat si pt ala care merge cu tramvaiul. Avem in primul rand alte valori si alte mentalitati, valori si mentalitati care nu se vor duce de rapa in 50% din cazuri.

In Ro ala cu Tesla in 90 din cazuri a luat-o cu banul jos si are unde sa o tina, in garaj.

Vino in Londra sunt N care stau in chirie si au ''contract'' la masina ''bengoasa'' 400lire pe luna parcata in fata casei pe trotuar, isi mai si permit o vacanta in Maldive/an ( mai ieftin decat in Europa ). Milionari de carton, azi au maine nu au. De aceea ma refer la mentalitati si valori. Praf in ochi, ceata.

Cred ca Veta si Fane din comuna p*lii din varful dealului dorm mult mai linistiti si siguri pe ei decat milionarul de carton, care nu are nimic in posesia lui, pe numele lui, dar in schimb o are SF....cat 1 an 2 ani si apoi ..........daca nu merge treaba............ ce face?

 

In UK ( si cred ca si in vestul Europei ) o duce bine cu adevarat ( nu fake ) ala care are proprietati achitate si bani de zile negre, daca mai are si studii sau o afacere personala, e parfum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ti-ai schimbat putin parerea de la primul post pana acum?

 

*referitor la cele 720 grade

 

Parerile in mare sunt aceleasi ca si in primul post.

Punctul 2 din postul initial pot sa zic ca are ce-a mai mare influenta asupra mea.

Locul de munca si atitudinea persoanelor fata de tine la 25 de ani in RO pregatit fiind, este TOTAL DIFERITA de ceea ce este aici in UK, cel putin in cazul meu. Asta probabil pt ca un roman de 25 -30 de ani are alt back ground si nu are ''caracteristicile'' engleJilor mentionati la punctul 1 si 7 in topicul initial, chestie care conteaza destul de mult din cate observ,chestie direct legata cu ceea ce gasesti pe piata din punct de vedere al englezului nativ. Nu am dispret fata de englezi, sunt multe persoane de 40 + ani care sunt foarte ok.

 

M-am trezit intr-o tara total diferita fata de RO cu alte obiceiuri si valori, cu un alt ritm in care salariul este .... nu de 3-5 ori mai mare.......... de aceea zic ca am avut parte de o schimbare foarte mare, cu multe aspecte diferite (nu toate negative) si cu un singur aspect pozitiv care echilibreaza toate incovenientele si diferentele.

Daca acasa la 25 de ani, pe forte proprii, iti permiteai un laptop bun dupa 6-10luni de pusculita, in conditiile in care nu ai de platit chirie sau rate..........aici iti iei un 2 laptop-uri bune fara probleme dintr-un salariu dupa ce ai platit chiria si alte utilititati nececesitati.

Am invatat sa accept diferentele si sa ma bucur de ceea ce mi se ofera aici, comparabil cu RO, unde fara ajutorul de acasa nu faceam mare lucru, defapt nimic. Inima mea tot acasa ramane si trage, am mai mentionat in anumite posturi anterioare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci tot mai bine e in UK...

 

Vad ca ai 26 de ani, sa-ti zic ceva ce eu la 38 abia incep sa inteleg: calitatea vietii nu depinde de cate case si masini ai, ci de ce anume iti permiti sa faci in viata de zi cu zi. Ion si cu Veta degeaba au casa lor la cucuietii din deal daca ei au veceu in curte, cara apa cu galeata de la fantana si se spala in lighean cu apa incalzita pe plita. Ei nu-si permit sa faca un concediu la mare in Romania, ei nu-si permit sa vada macar Bucurestiul, nu-si permit sa-si trimita plodul la o scoala buna la oras, nu-si permit sa iasa niciodata din vagauna aia a lor. Si casa lor aia in care dorm linistiti o sa i-o lase plodului care cand o sa se faca mare o sa vrea la oras. Ei se duc la munca campului, cresc animale in curte, sunt ocupati de dimineata pana seara cu munca munca si iar munca.

Englezu/germanu/italianu ala care sta cu chirie isi permite multe lucruri, si desi nu sta in casa lui, are bani sa-si satisfaca multe placeri, nu are grija a ce pune in farfurie, nu tre sa mulga vaca sau sa fugareasca gainile ca sa aiba ce manca. Englezul - daca ar vrea - si-ar permite o data la cateva luni sa se urce in avion sa se duca sa se plimbe o saptamana in Spania la soare, in Romania la soare, unde vrea el. Ion si cu Veta nu-si permit asta in toata viata lor.

Da, nu poti sa le ai pe toate, sa ai si salariu de UK si sa spargi seminte cu baietii la scara in Floreasca sau unde stai tu, sa manaci croissant la Bucuresti. Nu-ti place in UK, du-te acasa ca banii nu aduc fericirea - exact asa cum zici tu. Te trage ata inapoi. Du-te.

Pe mine nu ma atrage nimic in Romania, toti prietenii pe care i-am avut vreodata sunt plecati in toate cele 4 zari, mai am o sora si o mama pe care le vad anual - si cand eram in Romania la fel de des le vedeam.

Am mai multi prieteni in Cehia decat in Romania.

De cate ori ma duc in Romania ma apuca depresia, pe bune, cand vad oamenii si problemele lor, moace chinuite pe strada, tristete, etc.. mai bine dau si fug. Eu unul ma bucur ca am scapat de-acolo, sunt un caz fericit.

Nu vreau sa mai aud de cat de bine e in Romania... pe bune. O fi, pentru cativa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Inima mea tot acasa ramane si trage, am mai mentionat in anumite posturi anterioare.

 

Asta este de fapt rezumatul celor peste 40 de pagini ale acestui topic! Emotiile primelor amintiri, primii pasi, parintii tineri, bunicii in viata, primele litere, primele cuvinte... primul sarut, prima dragoste, inima franta pentru prima data...!!! Chiar si pentru noi, cei trecuti de prima "copilarie", care am prins vremurile fara apa calda, cu oprit lumina... amintirile vor face parte din trecutul nostru oriunde ne vom afla. Asta insa nu are nici o legatura cu realitatile triste, cum ar fi faptul ca Romania inca este pe ultimul loc din Europa la capitolul utilitati, cu sub 45% din camine cu apa curenta si canalizare. Ca sa nu mai amintesc despre baie la interior, apa calda, gaze... in special in mediul rural. Comparatii cu UK? N-as prea crede... din pacate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am invatat sa accept diferentele si sa ma bucur de ceea ce mi se ofera aici, comparabil cu RO, unde fara ajutorul de acasa nu faceam mare lucru, defapt nimic. Inima mea tot acasa ramane si trage, am mai mentionat in anumite posturi anterioare.

Așa gândesc și eu uneori și încerc să schimb. Oamenii îmi par mișto în vest dar cumva stricați de societate (exact ca în Rusia, unde individual sunt ok dar ca popor dracu să-i ia).

Când dai de oameni mai mișto sunt tot români sau francezi educați de români. Până aici nu auzisem de demi-sœur, demi-frère. Mișcarea browniană a indivizilor ține însă vie piața imobiliară și consumul păstrând pt asta complet deteriorate relațiile indivizilor.

Așa, cu ciobanii la parlament uite și aici, azi, ciobanii contra statului (statul nu-i lasă să proceseze laptele din motive de Nestle șa)

http://www.lefigaro.fr/politique/2016/02/27/01002-20160227ARTFIG00031-francois-hollande-hue-et-insulte-au-salon-de-l-agriculture.php

Editat de adrianm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scaune miscatoare... tu clar confunzi Romania cu citeva enclave... stii ca sint orase de 300 de mii de oameni fara un singur cinematograf? Beat that... intreba-l pe belbody cite cinematografe (cu scaune de placaj nu miscatoare) sint in megalopolisul Graila/Braigal. Poate unul?

Romania a plecat de la 0, e normal sa aiba tehologie moderna, stai sa vezi daca o sa o inlocuiasca.

Cu pensionarii cred ca ai dreptate, d-astia o sa se intoarca destui. In citiva ani o sa se curete si o luam de la capul cu casele goale. Ce viitor aduc niste pensionari?

Tehnologia moderna se inlocuieste. De ce nu s.ar inlocui? Romanul in general moare sa fie in pas cu moda, trendul, sau cum ma.sa vrei sa ii zici. Ultimele traznai care ies pe piata sunt si in RO in secunda doi. De la barul interconectat unde te masori in baut bere cu alti petrecareti de pe glob pina la ziua ,, fara nadragi la metrou,, sa atragi atentia asupra ursilor panda sau balenelor albastre. Este la moda joggingul? Nici o problema, poti sa faci competitii de ultra trailuri in fiecare week end, daca te tin picioarele. Spune.mi orice chestie care ti se pare extravaganta, un sport extrem, orice si dupa, mergi pe facebook sa gasesti grupul sau grupuri de romani care practica sau sustin chestia aia.

Ce viitor aduc pensionarii intorsi acasa? Ca tot suntem pe topicul de UK, statistic, 800 000 de pensionari britanici traiesc in Spania. Ce aduc ei? Simplu. Bani. Sunt aia de ii vezi la ceas de seara band un vin pe malul marii, sunt aia pentru care s.au construit centre de recuperare, aia care cheltuie pentru ca oricum copiii sunt pe picioarele lor si nu au altceva de facut. Bineinteles ca majoriatea romanilor la pensie se vor intoarce. De ce nu? O casa faina pe care oricum nu ti.o permiti in vest si ceva bani asigura un trai mai mult decat decent in RO. In plus, se vor intoarce cu alta mentalitate. Astia nu mai pun muraturi, ca sa spun asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie afacerea asta cu pensionarii nu-mi pare o mare "scoatere". ES și POR ( având oportunitatea climei ) mai degrabă culeg niște firimituri căzute de la mesele bogaților din Europa, cei care știu mai bine să facă afaceri.

Banii adevărați ca și cheltuielile semnificative se fac în viața activă, nu la pensie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tehnologia moderna se inlocuieste. De ce nu s.ar inlocui? Romanul in general moare sa fie in pas cu moda, trendul, sau cum ma.sa vrei sa ii zici. Ultimele traznai care ies pe piata sunt si in RO in secunda doi. De la barul interconectat unde te masori in baut bere cu alti petrecareti de pe glob pina la ziua ,, fara nadragi la metrou,, sa atragi atentia asupra ursilor panda sau balenelor albastre. Este la moda joggingul? Nici o problema, poti sa faci competitii de ultra trailuri in fiecare week end, daca te tin picioarele. Spune.mi orice chestie care ti se pare extravaganta, un sport extrem, orice si dupa, mergi pe facebook sa gasesti grupul sau grupuri de romani care practica sau sustin chestia aia.

Ce viitor aduc pensionarii intorsi acasa? Ca tot suntem pe topicul de UK, statistic, 800 000 de pensionari britanici traiesc in Spania. Ce aduc ei? Simplu. Bani. Sunt aia de ii vezi la ceas de seara band un vin pe malul marii, sunt aia pentru care s.au construit centre de recuperare, aia care cheltuie pentru ca oricum copiii sunt pe picioarele lor si nu au altceva de facut. Bineinteles ca majoriatea romanilor la pensie se vor intoarce. De ce nu? O casa faina pe care oricum nu ti.o permiti in vest si ceva bani asigura un trai mai mult decat decent in RO. In plus, se vor intoarce cu alta mentalitate. Astia nu mai pun muraturi, ca sa spun asa.

 

Stai sa-ti spun eu cum e cu alergatul. Eu fug mai ocazional dar un prieten semi profesionist. Curse, maratoane, 5K etc. De cite ori vine in Romania isi baga plua in el de alergat ca ori n-are pe unde, ori isi scuipa babele in sin, ori il iau ciinii vagabonzi la alergat...

Tu generalizezi niste situatii mai mult sau mai putin singulare la nivelul intregii tari.

Tocami ti-am spus ca un o metropola de juma de milion de oameni in Romania are numai un cinema....

 

Ce viitor aduc pensionarii intorsi acasa? Ca tot suntem pe topicul de UK, statistic, 800 000 de pensionari britanici traiesc in Spania. Ce aduc ei? Simplu. Bani.

 

 

Sint de acord ca aduc bani dar asta o sa fie o situatie care o sa tina citiva ani si gata.. 800 000 de pensonari britanici in Spania tot nu au scos-o din rahat economic, si diferenta intre banii englezilor din Spania si pensionarilor nostri e foarte mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocami ti-am spus ca un o metropola de juma de milion de oameni in Romania are numai un cinema....

 

:troll:

 

Și ce ne pasă...avem net de sfîrîie torenții, nu ca în Vest, cu dial-up :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai de ce sa sfaraie torentii cand avem Netflix si Amazon Prime etc, la cinema se merge lunar, la concerte la fel...

Netul (40M/sec) , fibra optica, jucam jocurile online pe Steam/Origin etc ,ah si pe pc avem windows original si toate softurile platite :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai de ce sa sfaraie torentii cand avem Netflix si Amazon Prime etc, la cinema se merge lunar, la concerte la fel...

Netul (40M/sec) , fibra optica, jucam jocurile online pe Steam/Origin etc ,ah si pe pc avem windows original si toate softurile platite :P

ai reusit in viata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai reusit in viata!

:lool:

imi traiesc visul! :rock:

» Post actualizat in 02 Mar 2016 12:28

sunt level 405 Paragon Demonhunter

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Stai sa-ti spun eu cum e cu alergatul. Eu fug mai ocazional dar un prieten semi profesionist. Curse, maratoane, 5K etc. De cite ori vine in Romania isi baga plua in el de alergat ca ori n-are pe unde, ori isi scuipa babele in sin, ori il iau ciinii vagabonzi la alergat...

Tu generalizezi niste situatii mai mult sau mai putin singulare la nivelul intregii tari.

Tocami ti-am spus ca un o metropola de juma de milion de oameni in Romania are numai un cinema....

 

 

 

 

Sint de acord ca aduc bani dar asta o sa fie o situatie care o sa tina citiva ani si gata.. 800 000 de pensonari britanici in Spania tot nu au scos-o din rahat economic, si diferenta intre banii englezilor din Spania si pensionarilor nostri e foarte mare.

Nu generalizez nimic. Am spus doar ca lucrurile se schimba. Daca tu sau prietenul tau ati stat prin nu stiu ce zona defavorizata, va felicit ca ati iesit de acolo si ati fost atat de deschisi la minte incat sa alergati fara sa va oblige ursul. Acum, frumos ar fi sa incercati, sa schimbati mentalitatea celor ramasi acolo in loc sa va bagati plua. Sa spui ca nu ai unde alerga in Ro si ca te arde grija de babele care scuipa in san, mi se pare chiar bataie de joc, basini si impresii. As fi curios pe unde se simte prietenul tau atat de oprimat. Poate ii dau niste idei.

 

Toate cinematografele comuniste sunt inchise in acest moment. Faptul ca reapar cinematografe inseamna dezvoltare. O sa vina si momentul in care orasul ala de vorbesti o sa aiba doua sau mai multe. Noi noute. In functie de cerere...

 

Pensionarii aia tot merg in Spania de ceva zeci de ani. Sa stii ca nu sunt un lot fix. Unii mai mor, altii mai ies la pensie si merg acolo. Roata vietii. Pensionarii romani iesiti la pensie prin UK sau Germania vor avea, in mare, aceleasi pensii ca si bastinasii. De ce vezi o diferenta?

In alta ordine de idei sa nu mai spui ca Spania este in rahat economic ca acus' vine B.B sa te puna la punct. :)

Editat de connex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Connex, acele "nu stiu ce zona defavorizata" reprezinta majoritatea in Romania, nu stiu ce nu intelegi tu... Toata Romania (cu mici exceptii care te orbesc pe tine si ne impui capul aici) este o zona defavorizata.

Vrei sa-ti dau aici lista de localitati din Romania??? Din alea elimini Bucuresti si inca 2-3 mari orase unde sa zicem ca treaba merge - si din acele orase ii alegi doar pe cativa care o duc un pic mai bine. Ca doar nu toata lumea din Bucuresti si din Cluj e programator sau director de sucursala bancara. Pulimea are salarii normale, adica mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Connex, acele "nu stiu ce zona defavorizata" reprezinta majoritatea in Romania, nu stiu ce nu intelegi tu... Toata Romania (cu mici exceptii care te orbesc pe tine si ne impui capul aici) este o zona defavorizata.

Vrei sa-ti dau aici lista de localitati din Romania??? Din alea elimini Bucuresti si inca 2-3 mari orase unde sa zicem ca treaba merge - si din acele orase ii alegi doar pe cativa care o duc un pic mai bine. Ca doar nu toata lumea din Bucuresti si din Cluj e programator sau director de sucursala bancara. Pulimea are salarii normale, adica mici.

Pentru a nspea oara, nu am negat niciodata ca reprezinta majoritatea. Am spus doar ca lucrurile se misca. Atat. Am spus incep sa existe oameni care fac din rahat bici si mai si pocneste. Uite si aici sate defavorizate. http://www.wwoof.ro/ Dar incerca, se baga, se zbat. Daca ai rude la tara, poate ii bagi si pe ei. Poate se mai destupa la minte. Nu stii niciodata.... Desi, daca ma uit pe harta aia, parca le pun ceva in apa in Moldova si Baragan de nu este nici o gospodarie bagata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia care se descurca au exista, exista si vor exista tot timpul. Si pe vremea lui Ceuasescu erau oameni care o duceau bine. Asta nu inseamna ca era bine pe atunci.

Ca acum in Romania exista oameni care se descurca nu inseamna ca Romania e pe calea cea buna.. ti-am mai zis, si in Nigeria

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia care se descurca au exista, exista si vor exista tot timpul. Si pe vremea lui Ceuasescu erau oameni care o duceau bine. Asta nu inseamna ca era bine pe atunci.

Ca acum in Romania exista oameni care se descurca nu inseamna ca Romania e pe calea cea buna.. ti-am mai zis, si in Nigeria

Singura diferenta este ca acum esti LIBER sa iti aranjezi in asa fel sa iti fie bine. La nivel individual. Suntem liberi de vreo 25 ani sa ne alegem drumul. Daca intr-o societate capitalista, pe care de altfel o tot lauzi, imi spui ca oamenii care o duc bine sunt de fapt descurcareti ca pe vremea lui Ceausescu, mai bine ne oprim aici, chiar nu are sens sa continuam discutia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...