Sari la conținut

Romani printre engleJi


Bigfoot
 Share

Postări Recomandate

------

Mai ramane sa recunosti ca atunci cand in Romania o sa fie o autostrada de la Oradea la Bucuresti si de la Turnu Severin la Suceava trecand prin Bacau si Iasi atunci in restul Europei oamenii o sa mearga cu vehicule zburatoare personale... si nu mai am nimic de comentat. :D

 

meanwhile in Rromania: http://www.b1.ro/stiri/eveniment/scene-revoltatoare-la-o-gradinita-romaneasca-un-manelist-le-canta-copiilor-despre-golani-infractiuni-si-despre-cum-se-evadeaza-din-inchisoare-momentul-aplaudat-de-educatoare-si-parinti-video-145072.html

 

Cred ca asta le lipseste astora care se plang de Anglia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 924
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@Ice Queen Informatia circula, pe Digi Life, este un documentar despre cea mai mare scoala primara din Anglia, Gascoigne situata intr-una din cele mai sarace zone, spun ei. Este facut la baza de Channel 5 daca nu ma insel. Episoade diferite, in care urmaresc diferitele probleme din scoala sau din viata ale copiilor, parintilor, profesorilor etc. Uita-te la un episod si spune cinstit daca ti-ar placea scoala asta pentru copilul tau. Si ajungem, iarasi, la aceeasi discutie. Daca iti merge debla si iti permiti, vei sta intr-o zona faina cu vecini ok si fara probleme. Daca esti printre manipulatorii si vanzatorii din magazin ai lui BB vei locui tot intr-o zona naspa, cu probleme. Fie ca esti in Romania, fie ca esti in UK. Tot sarac si greu o vei duce, indiferent ca ai salariul minim din RO sau cel din Spania sau UK...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Ice Queen Informatia circula, pe Digi Life, este un documentar despre cea mai mare scoala primara din Anglia, Gascoigne situata intr-una din cele mai sarace zone, spun ei. Este facut la baza de Channel 5 daca nu ma insel. Episoade diferite, in care urmaresc diferitele probleme din scoala sau din viata ale copiilor, parintilor, profesorilor etc. Uita-te la un episod si spune cinstit daca ti-ar placea scoala asta pentru copilul tau. Si ajungem, iarasi, la aceeasi discutie. Daca iti merge debla si iti permiti, vei sta intr-o zona faina cu vecini ok si fara probleme. Daca esti printre manipulatorii si vanzatorii din magazin ai lui BB vei locui tot intr-o zona naspa, cu probleme. Fie ca esti in Romania, fie ca esti in UK. Tot sarac si greu o vei duce, indiferent ca ai salariul minim din RO sau cel din Spania sau UK...

Oricat de saraci ar fi astia in unele zone din UK, n-o sa vezi un cocalar/chav cantand in gradinita, asta e un abuz si abuzurile de genul asta sunt pedepsite grav in UK. Pe aia care taiau porcul in fata copiilor de la casa de copii i-ai vazut? sau zilele trecute pe aia cu hingherii din fata scolii... Numai intr-o tara ramasa in urma se tolereaza cruzimea fata de animale si se asista cu mic cu mare la asa ceva.

 

Si oricat de saraci ar fi, n-o sa vezi copii locuind in baraci/cocioabe cu zdrente pe ei, citind la lumina lumanarii sau cersind, aici vor primi intotdeauna casa de la primarie (cu tot cu parinti) si ajutoare banesti ca sa poata merge la scoala (pana termina college/liceul) chiar daca scoala e una mai modesta, nu de performanta.

 

Am vreo 9 ani de cand nu ma mai uit la tv, nici nu am tv in casa :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Ice Queen Informatia circula, pe Digi Life, este un documentar despre cea mai mare scoala primara din Anglia, Gascoigne situata intr-una din cele mai sarace zone, spun ei. Este facut la baza de Channel 5 daca nu ma insel. Episoade diferite, in care urmaresc diferitele probleme din scoala sau din viata ale copiilor, parintilor, profesorilor etc. Uita-te la un episod si spune cinstit daca ti-ar placea scoala asta pentru copilul tau. Si ajungem, iarasi, la aceeasi discutie. Daca iti merge debla si iti permiti, vei sta intr-o zona faina cu vecini ok si fara probleme. Daca esti printre manipulatorii si vanzatorii din magazin ai lui BB vei locui tot intr-o zona naspa, cu probleme. Fie ca esti in Romania, fie ca esti in UK. Tot sarac si greu o vei duce, indiferent ca ai salariul minim din RO sau cel din Spania sau UK...

Tu nu intelegi ca saracii aia sunt mai multi in Romania? Ca in Romania sunt majoritatea? Tocmai ti-am dat procente, 60% din populatia Bucurestiului traieste la nivelul saracilor cei mai saraci din Anglia sau Spania sau Germania sau ce tara vrei tu. Pai daca in Bucuresti e asa, mai are rost sa vorbim de restul tarii?

 

Meanwhile la Galati

http://www.b1.ro/stiri/eveniment/un-frizer-a-fost-batut-cu-bestialitate-de-un-client-care-nu-voia-sa-isi-astepte-randul-au-spus-ca-ori-plec-din-cartierul-asta-ori-ma-omoara-video-145094.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu intelegi ca saracii aia sunt mai multi in Romania? Ca in Romania sunt majoritatea? Tocmai ti-am dat procente, 60% din populatia Bucurestiului traieste la nivelul saracilor cei mai saraci din Anglia sau Spania sau Germania sau ce tara vrei tu. Pai daca in Bucuresti e asa, mai are rost sa vorbim de restul tarii?

 

Meanwhile la Galati

http://www.b1.ro/stiri/eveniment/un-frizer-a-fost-batut-cu-bestialitate-de-un-client-care-nu-voia-sa-isi-astepte-randul-au-spus-ca-ori-plec-din-cartierul-asta-ori-ma-omoara-video-145094.html

Am vazut si asta, dar ce alte titluri de articole sunt in josul paginii...focar de TBC intr-o scoala primara!

Pai TBC e boala saraciei si Romania e campioana Europei la TBC...

» Post actualizat in 31 Mar 2016 10:20

http://www.urbanlifestyle.ro/romania-tara-cu-cei-mai-multi-bolnavi-de-tuberculoza

 

:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricat de saraci ar fi astia in unele zone din UK, n-o sa vezi un cocalar/chav cantand in gradinita, asta e un abuz si abuzurile de genul asta sunt pedepsite grav in UK. Pe aia care taiau porcul in fata copiilor de la casa de copii i-ai vazut? sau zilele trecute pe aia cu hingherii din fata scolii... Numai intr-o tara ramasa in urma se tolereaza cruzimea fata de animale si se asista cu mic cu mare la asa ceva.

 

Si oricat de saraci ar fi, n-o sa vezi copii locuind in baraci/cocioabe cu zdrente pe ei, citind la lumina lumanarii sau cersind, aici vor primi intotdeauna casa de la primarie (cu tot cu parinti) si ajutoare banesti ca sa poata merge la scoala (pana termina college/liceul) chiar daca scoala e una mai modesta, nu de performanta.

 

Am vreo 9 ani de cand nu ma mai uit la tv, nici nu am tv in casa :)))

Bai habar nu am, dar si aia stau 7 in doua camere. 2 adulti si 5 copii. O fi de la primarie dar, tot de rahat este. Acu' daca este rahat britanic si este mai usor de inghitit, nu ma bag.

Imi place la nebunie ''hipstereala'' de ''nu ma uit la televizor'' dar sunt la curent ca s-a taiat porcul la Cuca Macaii... Cauta documentarul cu scoala pe net, sigur este pe undeva daca televizorul provoaca greata.

» Post actualizat in 31 Mar 2016 10:54

Tu nu intelegi ca saracii aia sunt mai multi in Romania? Ca in Romania sunt majoritatea? Tocmai ti-am dat procente, 60% din populatia Bucurestiului traieste la nivelul saracilor cei mai saraci din Anglia sau Spania sau Germania sau ce tara vrei tu. Pai daca in Bucuresti e asa, mai are rost sa vorbim de restul tarii?

 

Meanwhile la Galati

http://www.b1.ro/stiri/eveniment/un-frizer-a-fost-batut-cu-bestialitate-de-un-client-care-nu-voia-sa-isi-astepte-randul-au-spus-ca-ori-plec-din-cartierul-asta-ori-ma-omoara-video-145094.html

Asa e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

<p>ce va mai atatati unu pe altu acum</p>

<p>ro e tara de cacao si gata, nu intelege nimeni asta. daca nu iese cu razboi nu o sa iasa nimica bun din tara asta.</p>

<p>si ala cu frizeru, cum plm traiesc oamenii astia? cum sa merita astia sa traiasca, cum sa li se ofere a2a sansa? daca oamenii nu-s uniti, iaca de asta e ca pl.</p>

<p>apai sunt generatii intregi in uk care au stat pe beneficii, nu au muncit deloc! si se sparg cu droguri si beau incontinuu.</p>

<p>si asa e si in alte tari. daca au economie sau sug de la alte tari ca romania au bani sa le dea la populatie somaju.</p>

<p>crezi ca banii cheltuiti in ro ajung tot la noi? ajung in ue si la boschetarii din ue care primesc beneficii.</p>

<p>noi o luam la kko si la mumu asta se intampla, pe fata.</p>

<p>fix ca 'fraierii' care sunt imbranciti de astia mai 'jmecheri' din cartier - jmecheri care acuma fac politica.</p>

<p>becali are scrise carti stiintifice? ce plm e asta</p>

<p>cum sa fie lasat un om ca asta sa influenteze economia locala, nationala, sau sa aibe un impact national in eu mai stiu ce areale.</p>

Editat de kinguh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e deloc un caz izolat, luna trecuta a fost ala cu baiatul care a lesinat pe holurile scolii dupa ce a vazut un film cu avorturi...la ora de religie...ala tot abuz e.

 

 

Esenta topicului era comparatia dintre doua tari, una din care nu s-a plecat de bine ce era...ghici care din ele.

 

 

Si cand zic tara nu ma refer la teritoriu, pentru ca ma doare cand vad cum se taie si se distrug ultimele paduri virgine din Europa si se construiesc microhidrocentrale pe ultimele rauri naturale...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai aia mai dezghetati lucreaza si traiesc mai ales in ''STRAINATATE'' domnule........mandrii ca traiesc pe datorie toata viata, masina noua in rate, casa in rate, telefon in rate, poate doar hainele luate cash.

Se pune problema saraciei tot mai des observ. Ce te dace mai bogat traind pe datorie, sclav 50% din viata fata de un amarastean de roman care are casa lui si masina lui platite deja.

Logic ca rahatul din strainate este mai bun decat ce e acasa, doar e diferit nu? alta aroma? alt gust? alta compozitie? ce domne, breee nu se compara cu ceea ce gasesti in RUmenia.

 

Pune gheata pe buba si calmeaza-te, ma refeream la rahatul turcesc :crack: ...........Ce pacat ca nu provine din miezul din dodoasca.....


» Post actualizat in 31 Mar 2016 22:44

Nu inteleg de ce comparam saracii din RO cu saracii din UK( pardon, asistati sociali ).

 

De ce se pune problema atat de jos.

Cum a mai spus cineva aici pe forum mai devreme daca e sa fi sarac ( Doamne fereste ) esti la fel de sarac si in in toata Europa, nimic nu te face mai nobil daca ai 600euro pe luna sau 800lire pe luna sau 300euro in RO.

Sansa ca un om sarac sa reuseasca sa faca ceva in viata in vest este aproape NULA pt ca fff multe chestii sunt scumpe, abia isi permite sa stea intr-o casa la comun, la gloata gen, dupa ce mai ia un salam si o apa ramane cu 100euro pe care ii sparge imediat pe tigari sau pe citybreak.......................perspectiva intelectuala sau de curiozitate cognitiva este iarasi aproape inexistenta.

In RO de bine de rau daca esti defavorizat familia ta are o casa undeva sau apartament, nu stai in straini cu gloata, stai in familie. ROMANIA iti ofera sansa la o scoala ( ciocu mic puturosilor care spun ca sistemul nostru educational e la pamant, sa se uite in oglinda inainte de a spune asa ceva ).

@ astia de au ajuns in UK si o ard SF fata de RO, nu uitati ca ROMANIA v-a dat sansa de a fi mai bine pregatiti decat asa zisa superioritate engleJeasca pe care acum o imbratisati si expuneti asa nonsalant.....................bah ma lesi ......gen.

Daca erati in UK si viata era grea, cu siguranta optiunile voastre ar fi foarte limitate cat si optiunile viitorului familie voastre.

 

Am colegi in automitive din Braila, Breaza sau Campulung, .....................ma astia cum *lm au ajuns sa faca ceva, fara bani multi de la parinti, fara a fi in ''strainatate domnule''. Bai si culmea nu le place nici sa ii pici cu ceara, stau pt CV si lire si atat, nici vorba de relocare definitiva.

Nu le mai purtati de grija saracilor din RO sau din alte parti. Nu saracii duc societate inainte. E vorba de oamenii cu ambitie, viziune si ceva educatie, chestii sustinute si garantate in RO cat esti tanar si inveti.

Acum evident unul lipsit de ambitie care tanjeste la siguranta vestului o sa zica : In RO e greu aia, e berea rece, sucu cald, femeile IE lesinate de caldura, dar nimic nu e pe gratis, iar astia de o ard civilizat/ pardon vestic , stiu mai bine ca orice costa, absolut orice,

 

 

Tare curios sunt daca o familie de oameni modesti din UK sau care sta pe benefits, are in ideologie ideea de facultate, scoala, pregatire profesionala etc, aspiratiii etc. NU sunt rau cand spun asta, dar vad aici generatii de indieni de exemplu care vin aici prima oara si reusesc in 15ani sa isi ia o casa/apartament, cu sacrificii, cu o atitudine umila si zgarcita, bai dar au realizat ceva, nu au stat sa le pice in gura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai aia mai dezghetati lucreaza si traiesc mai ales in ''STRAINATATE'' domnule........mandrii ca traiesc pe datorie toata viata, masina noua in rate, casa in rate, telefon in rate, poate doar hainele luate cash.

Se pune problema saraciei tot mai des observ. Ce te dace mai bogat traind pe datorie, sclav 50% din viata fata de un amarastean de roman care are casa lui si masina lui platite deja.

Logic ca rahatul din strainate este mai bun decat ce e acasa, doar e diferit nu? alta aroma? alt gust? alta compozitie? ce domne, breee nu se compara cu ceea ce gasesti in RUmenia.

 

 

Ma bucur ca gandesti asa, nu ai sa stai prea mult pe-aici, scapam de tine repede.

 

PS: Daca iti ia 25 de ani ca sa platesti o casa in UK inseamana ca ai salariu de cacao.

 

4473548.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Ice Queen Informatia circula, pe Digi Life, este un documentar despre cea mai mare scoala primara din Anglia, Gascoigne situata intr-una din cele mai sarace zone, spun ei. Este facut la baza de Channel 5 daca nu ma insel. Episoade diferite, in care urmaresc diferitele probleme din scoala sau din viata ale copiilor, parintilor, profesorilor etc. Uita-te la un episod si spune cinstit daca ti-ar placea scoala asta pentru copilul tau. Si ajungem, iarasi, la aceeasi discutie. Daca iti merge debla si iti permiti, vei sta intr-o zona faina cu vecini ok si fara probleme. Daca esti printre manipulatorii si vanzatorii din magazin ai lui BB vei locui tot intr-o zona naspa, cu probleme. Fie ca esti in Romania, fie ca esti in UK. Tot sarac si greu o vei duce, indiferent ca ai salariul minim din RO sau cel din Spania sau UK...

 

Nici o scoala de saraci si nici un cartier sarac oriunde pe lumea asta nu mi-ar place pentru mine sau copilul meu.

Daca te duci in Anglia sa fii sarac n-ai nici o scuza. E nasol sa fii sarac oriunde, dar in multe tari pe lumea asta daca ai putin merit nu ai de ce sa fii sarac.

» Post actualizat in 01 Apr 2016 06:41

Numai aia mai dezghetati lucreaza si traiesc mai ales in ''STRAINATATE'' domnule........mandrii ca traiesc pe datorie toata viata, masina noua in rate, casa in rate, telefon in rate, poate doar hainele luate cash.

 

 

Singurul motiv pentru care tu nu ai casa in rate etc in Romania e ca ti-au dat babacii... NIMIC nu e pe banii tai! Nu te c*aca pe tine ca din 2000E pe luna (care oricum e un venit exceptional la tinerete) nu ai cum la 25 de ani sa iti faci casa sau sa iti iei apartament pe banii tai, bmw, motocicleta etc. Oamenii normali si in Romania sint datori numai ca la dobinzi mult mai mari si sint datori pentru proprietati care pe termen lung probabil se vor devaloriza. Prefer de o mie de ori sa fiu dator la o casa de un milion in Londra decit proprietar pe doua camere confort 2 in Faurei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bigfoot, eu in locul tau as da fuga sa lucrez la Braila, nici n-as sta pe ganduri. Vezi doar sa nu te duci la frizerie la Galati.

Eu chiar nu pricep cum poti sa stai in UK, te tine cineva cu forta?

 

@Eugen, vad ca ai dat de iarba buna in UK, iti place acum, nu mai esti carcotas, esti globalist. Ai uitat ca nu stiai sa scoti cricu'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Donington Park.

 

Intri pe site-ul unui circuit (sunt multe in toate directiile si cam pe langa fiecare oras) si vezi la ce evenimente se vand bilete sau ce e gratis sau deschis pentru public.

Nu la toate evenimentele ai voie in padock-uri ca mine, eu am drepturi speciale :)

 

Postasem un link pe topicul asta, cu toate circuitele din UK, mai pe la inceputul topicului....acum nu mai gasesc link-ul in bookmarks so google is your friend.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Donington Park.

 

Intri pe site-ul unui circuit (sunt multe in toate directiile si cam pe langa fiecare oras) si vezi la ce evenimente se vand bilete sau ce e gratis sau deschis pentru public.

Nu la toate evenimentele ai voie in padock-uri ca mine, eu am drepturi speciale :)

 

Postasem un link pe topicul asta, cu toate circuitele din UK, mai pe la inceputul topicului....acum nu mai gasesc link-ul in bookmarks so google is your friend.

 

mercic

ce sa fac, am sa caut, n-am de ales :)

ce masini acolo .... imi iau oleaca gandu de la motoreta ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da asa fac astia.

eu primesc la greu hartii cu votarea conteaza, bla bla..

 

sau daca ai cumpart ceva de eu mai stiu unde iti trimit reviste acasa cu tot felul de kkturi fara sa ceri asa ceva. eu tor ce sper e ca hartiile alea sa fie facute din reciclat nu din copaci

Editat de kinguh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apai daca pleaca din ue mai greu sa mentina imigreantii sa munceasca aici pe bani putini sau altii.

nu localii sustin economia ci imigrantii sau fosti imigranti, na.

vine omu face bani/ plateste taxe si ies firmele pe profit + ca ii sparge tot aici cu fitele.

 

da pana la urma tot se ajunge la ce ai zis, sunt altele chestii care ne depasesc si la care nu o sa avem acces in veci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stapanirea de sine cu rabdarea fac ceva

dar nu intra in discutie chestiile astea care nu au treaba cu politica - aici simplu. trebuie sa o luam de la inceput

ce sa faca omul de rand, sa se stapandeasca pe sine si sa astepte sa fie ingropat de sistem?

 

si eu tind sa cred ca unele fiinte nu mai sunt umane atat timp cat sistemul nostru anatomic e atat de bine pus la punct incat stie sa se adapteze si sa isi creeze reflexe, fizice/ mentale.

 

soldatii care se duc in razboi ori revin intregi ori revin cu sechele care nu mai dispar, doar daca ar sti sa se adapteze la adaptare -> stapanirea aia de care zici

da omu tre sa se dea cu capu de tavan ca sa invete sa faca asta, pana atunci e liber arbitru, umbla ca mormolocu in apa si ne deranjeaza pe noi restu

Editat de kinguh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noi invatam din greselile altora si vedem kkturile cum se intampla si ce actiuni au asupra grupului.... creca mai degraba empatia ar fi mai importanta decat stapanirea de sine

de manipulare nici nu vreau sa aud ca ma enervez

Editat de kinguh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am patit la fel cu "puxar" in Portugalia..

 

In spaniola e mai simplu, "empujar" si "tirar", te las pe tine sa ghicesti care cum sunt..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...