Sari la conținut

Romani printre engleJi


Bigfoot
 Share

Postări Recomandate

Da, si pe vremea lui Ceausescu si acum in Romania o duc bine cei descurateti. Restul, majoritatea o sug cu cele mai mici venituri din EU. Cam asta e ideea.

Ca tu crezi ca descurcaretii reprezinta progresul tarii per ansamblu e treaba ta, dar nu e adevarat.

Descurcaretii o duc bine in orice regim in orice tara, insa nivelul de dezvoltare al unei tari e dat de nivelul de trai al majoritatii, nu al descurcaretilor.

 

Sunt multi romani care nu vor "sa se descurce" in Romania, ci vor sa traiasca normal. Du-te tu si descurca-te acolo si nu ne mai bate la cap cu iubirea de patria mama.

Io tind sa cred ca tu nu vezi "the big picture".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 924
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Da, si pe vremea lui Ceausescu si acum in Romania o duc bine cei descurateti. Restul, majoritatea o sug cu cele mai mici venituri din EU. Cam asta e ideea.

Ca tu crezi ca descurcaretii reprezinta progresul tarii per ansamblu e treaba ta, dar nu e adevarat.

Descurcaretii o duc bine in orice regim in orice tara, insa nivelul de dezvoltare al unei tari e dat de nivelul de trai al majoritatii, nu al descurcaretilor.

 

Sunt multi romani care nu vor "sa se descurce" in Romania, ci vor sa traiasca normal. Du-te tu si descurca-te acolo si nu ne mai bate la cap cu iubirea de patria mama.

Io tind sa cred ca tu nu vezi "the big picture".

Majoritatea o sug pe cele mai mici salarii din UE (400 euro net media statistica) in conditiile in care cu 25 - 35 000 de euro iti iei un apartament cam prin orice oras al tarii exceptand Bucurestiul, intr-o zona decenta. Adica tot cel mai mic pret din UE. Ca tot vorbim de big picture.

M-am descurcat deja in tara. Am spus deja ca am dus-o binisor. Nu este nevoie sa ma trimiti inapoi. Ma consider un normal, nu un descurcaret. Dorm noaptea linistit, nu bate politia la usa, am fost angajat toata cariera mea. Ce rahat ti se pare ca as fi un descurcaret? Ca tu ii numesti descurcareti pe cei angajati pe niste salarii bune, si nu crezi ca ei pot reprezenta progresul si viitorul, sa fii sanatos. Bine ca reprezinta viitorul si progresul manipulantii si vanzatoarele din supermarket. Tot e bine ca nu ii numesti chiaburi. Am zis-o si mai devreme, voi huliti normalitatea si cand vi se prezinta in fata.

Editat de connex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am mai zis, in Elvetia acolo tu traiesti in nori.

400 euro sunt extrem de putini bani chiar si in Romania unde preturile sunt la fel ca in majoritatea tarilor normale din UE.

Eu iti zic ca sunt venituri mici, tu-mi zici ca e ieftin in Romania.

Nu, nu e ieftin, din punctul asta de vedere totul costa la fel, benzina costa la fel ca in UE, iesitul in oras costa la fel, mersul la film costa la fel, tigarile costa la fel, gazul costa la fel, lumina costa la fel, mancarea costa la fel.

Poate tu, cand vii din Elvetia ai impresia ca e ieftin, dar NU, NU E IEFTIN in Romania, e la fel ca peste tot. (Acum pun pariu ca benzina e mai scumpa acolo ca in Spania, un mic exemplu.)

Preturi la fel ca In spania, la fel ca In Cheia, la fel poate ca in Germania, la fel ca in Ungaria, la fel ca in Portugalia, tari unde salariile sunt de 3-4 ori mai mari ca in Romania.

Ce naiba vrei mai mult? Nu ma lua cu preturi la apartamente in orase fantoma, ca nimeni nu vrea sa locuiasca acolo, normal ca-s ieftine, probabil nici 20-30k nu fac.

In media europeana cu un 1500 euro/luna traiesti normal, si in aici includ si Romania. Dar cati din Romania castiga 1500 pe luna si cati din Cehia, Spania, Italia, Austria, Germania, etc?????

Cati?

Pe bune, eu iti spun ca zapada e alba si tu imi zici ca rosie, negi intr-una de parca iti cad galoanele daca admiti ca in Romania e naspa. Pe mine nu ma deranjeaza sa recunosc adevarul, asta e. Asta nu insemna ca jignesc pe cineva sau ma desconsider pe mine. Nu-mi neg niciodata originile, nu ma dau spaniol cu "como se dice la strada la aici la voi " si nici "jak se mas" ca in Cehia.. Dar nu mi-e rusine sa recunosc ca tara aia e varza. Da, are si partile ei bune insa pacat ca e locuita.

 

PS. in "descurcareti" am inclus pe toti care o duc un pic mai bine, legal sau ilegal desi uneori delimitarea dintre cele doua notiuni e cam gri in Romania. Adica se poate intampla ca tu sa lucrezi foarte legal si de buna credinta la o firma care in general face lucruri ilegale. :|

Uite, am citit de curand niste articole scrise de programatori la firme care faceau softuri pentru stat, proiecte cu statul, platite bine dar rostul incert. SI oamenii aia stiu ca firma lor obtine contracte fraudulos si softul pe care il fac ei pe bani publici n-o sa fie folosit de nimeni, ever...

Ei - uite nici la asta nu as vrea sa particip - nu ca as fi eu programator, dar ca idee..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu traiesc cu capul in nori. Incerc doar sa vad si gramada de lucruri pozitive in Romania. Stiu ca este greu sa le scoti la lumina din rahatul prezentat in media. Daca tot citesti articole cu programatori in contracte cu statul, poate reusesti sa te impiedici si de gramada de start up-uri, de aia care lucreaza in ultima ''basina'' din domeniu, data mining, chestii din astea. Sunt o groaza de povesti de succes. Astia nu ii arata nimeni, nicaieri. Da-mi voie macar pe un forum pina la urma de nisa, sa le iau apararea.

 

Anii pierduti cu tovarasul Iliescu si MARIRILE de salarii bazate pe aer din anii 90 ne-au adus in ceea ce suntem azi, in decalaj fata de Cehia si tot blocul estic, sa nu mai vorbesc de Vest. Tot ce zic este ca abia acum am impresia ca incepem sa ne dezvoltam normal. Nu poate nimeni dubla sau tripla salariul peste noapte la toata lumea. Nici macar Vestul mult laudat. Dar, salariul mediu in euro, creste si tot creste. Ia si verifica statistica din 5 in 5 ani si o sa vezi ca diferentele sunt remarcabile. La un moment dat, va ajunge comparabil si cu Vestul al carui salariu il stim cu totii de ani de zile pentru ca fluctueaza relativ infim. Eu inca am incredere ca apuc sa vad chestia asta. Macar pentru majoritatea romanilor daca nu pentru toti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am mai zis, in Elvetia acolo tu traiesti in nori.

400 euro sunt extrem de putini bani chiar si in Romania unde preturile sunt la fel ca in majoritatea tarilor normale din UE.

Eu iti zic ca sunt venituri mici, tu-mi zici ca e ieftin in Romania.

Nu, nu e ieftin, din punctul asta de vedere totul costa la fel, benzina costa la fel ca in UE, iesitul in oras costa la fel, mersul la film costa la fel, tigarile costa la fel, gazul costa la fel, lumina costa la fel, mancarea costa la fel.

Poate tu, cand vii din Elvetia ai impresia ca e ieftin, dar NU, NU E IEFTIN in Romania, e la fel ca peste tot. (Acum pun pariu ca benzina e mai scumpa acolo ca in Spania, un mic exemplu.)

Preturi la fel ca In spania, la fel ca In Cheia, la fel poate ca in Germania, la fel ca in Ungaria, la fel ca in Portugalia, tari unde salariile sunt de 3-4 ori mai mari ca in Romania.

Ce naiba vrei mai mult? Nu ma lua cu preturi la apartamente in orase fantoma, ca nimeni nu vrea sa locuiasca acolo, normal ca-s ieftine, probabil nici 20-30k nu fac.

In media europeana cu un 1500 euro/luna traiesti normal, si in aici includ si Romania. Dar cati din Romania castiga 1500 pe luna si cati din Cehia, Spania, Italia, Austria, Germania?

1500euro=cam1200lire?

daca ai noroc sa iei macar atit(multi iau sub 1000),tot nu prea ajung,daca stai singur in chirie si platesti council tax,intretinere,masina(asig,benzina,reparatii etc),mincarea e scumpa(sa zicem ca poate mai fentezi gatind acasa,sau cumperi supa la plic),o haina,un pantof,tigari (apropos 6,5lire/pachet iar in Ro e cam 3 euro?)dar tot ajungi la 800-1000/luna bani care-i dai oricum.

Benzina e 1GBP/litru,iar in Ro e 1 euro?

ref la ”totul costa la fel”,probabil te referi la procent din salariul mediu...nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca se amesteca conceptele, una e sa fii englez get-beget, nascut si crescut in UK si alta sa fii rezident, venit de cine stie din ce colt al lumii. Sistemul de ajutor social este extrem de generos, si poate chiar asta este motivul pentru care tinerii devin lenesi si inerti, fara dorinta de a invata si evolua. Dar asta nu inseamna ca toti tinerii sunt niste drogati fara viitor, pentru cei nascuti aici majoritatea universitatilor sunt gratuite dupa 24 ani iar cei sub 24 de ani platesc taxa doar ulterior si numai daca venitul anual depaseste 16Klire/an.

 

Zilele trecute cand am mancat cina in oras si nu aveam cash la mine am intrebat ospatarita (o madama cocheta, trecuta bine de prima tinerete) unde e meniul de "tips" la care madama mi-a zis ca l-a scos deoarece fiind "mama singura" (single mother) nu putea depasi nu stiu ce barem de venit fara sa piarda ajutorul social. Nu mi-a spus, insa ma intreb cam cat e un astfel de ajutor odata ce o mama singura nu isi permite sa ia bacsis ca sa nu piarda ajutorul de la stat...

 

Si ar mai fi multe alte exemple, cum ar fi viata in puscarii si mai ales asistenta de dupa. Intamplator, pe vremea cand cauta de munca, am discutat cu cativa proaspat iesiti din puscarie si, mai in gluma mai in serios, cand am auzit cate facilitati aveau (chirie platita, cursuri de pregatire si reprofilare profesionala, masa inclusa, agentii de plasare, etc.) aproape ca mi-a venit sa sparg o vitrina ceva...

 

Romanii la randul lor sunt si ei de mai multe feluri. Sunt romani care nu vor si nici nu vor sa auda de plecat vreodata din tara, chiar si in vacata, sunt romani care pleaca sa traga cate un tun, sa adune bani la saltea pe care sa-i investeasca (sau nu) acasa, si sunt romani care s-au saturat sa fie generatie de sacrificiu si isi doresc sa se integreze in alte societati. Cu bunele si relele fiecaruia si fiecareia. Unii reusesc, altii nu. Dar nu asta e important ci faptul ca pe acest topic tocmai asta se intampla, fiecare "tip" de roman incearca sa-si impuna punctul de vedere asupra celorlalti ceea ce e o utopie. Niciodata sarmalele nu o sa aiba acelasi gust ca "fish'n chips" sau Beatles nu o sa sune ca Phoenix... ceea ce este si normal. Anormal e sa crezi ca tu esti detinatorul adevarului absolut si toti ceilalti care gandesc diferit fata de tine sau au alte viziuni sau puncte de vedere sunt niste prosti.

 

Sanatosi sa fiti oriunde va veti afla, in Romania, UK... sau cine stie ce colt uitat al lumii. Sunt sigur ca veti tresari atunci cand veti auzi o vioara pe acordurile Rapsodiei Romane sau cand veti simti un iz de leustean...

Editat de yo4hgx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si in Spania cum a fost? Vad poze si de-acolo.

Portugheza nu prea seamana cu spaniola, sunt similitudini dar difera destul de mult, mai ales la pronuntie.

Mai degraba vorbitorii de italiana pot vorbi spaniola si invers dar portugheza.. nu prea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e.

Am vazut recent documentarul despre accidentul zborului 447, de-aia mi-a sarit in ochi cand ai zis A330-200.

Acolo a fost eroare de pilotaj, avionul zbura normal - i s-au infundat tuburile Pitot de la gheata- cele care indica viteza de zbor - pilotul automat a fost dezactivat si cei doi piloti nu au fost in stare sa inteleaga ce se intampla.

S-a intamplat exact cand comandatul s-a dus sa se odihneasca si cel mai experimentat dintre cei trei, avionul fiind practic condus de doi copiloti, nici unul din ei nu a fost in stare sa ia comanda si sa decida cine conduce. Unul din ei a inceput sa traga de mansa ca disperatul, avionul a inceput sa urce ,a tot urcat si a ridicat nasul pana cand a pierdut portanta si a intrat in vrie, efectiv cadea ca toporul din cer in pozitie normala de zbor cu nasul ridicat si cei doi tot nu pricepeau ce se intampla. La un moment dat celelalt pilot a zis ca ia controlul, dar mansele lucreaza simultan, el a inteles ce se intampla si a impins de mansa in fata sa lase nasul in jos ca avionul sa prinda portanta din nou si sa iasa din vrie.. insa in tot acest timp celalalt pilot panicat tot tragea inapoi de mansa.. efectele comenzilor simultane se anulau si avionul tot cu nasul in sus era si pierdea altitudine. La un moment dat pilotul care se odihnea a venit in cabina, a realizat ce se intampla, le-a zis amandurora sa lase nasul in jos.. dar degeaba, coborasera prea mult, nu mai avea suficienta altitudine sa prinda portanta din pozitie orizontala... si avionul s-a prabusit ca o rata pe burta in ocean. Cadea cam cu 284km/h.

A durat mai bine de un an sa se gaseasca cutiile negre si sa se inteleaga ce s-a intamplat, culmea cutiile erau inca ok dupa mai bine de un an de stat pe fundul oceanului la 4000m adancime.

 

Eu mereu ma urc cu un nod in gat in avion, desi imi place sa zobr.. dar cred ca din cauza ca m-am uitat la prea multe documetare. Ma uit pentru ca imi place sa vad de ce s-a intamplat.. nu ca as avea vreo curiozitate morbida. Tot ce sper e ca din toate accidentele s-a invatat cate ceva si ca procedurile de mentenanta se aplica cu sfintenie de catre toate companiile aeriene.

 

In cazul de mai sus, dupa accident toti pilotii acum sunt invatati ce sa faca in caz ca pierd indicatorul de viteza, in mare parte nimic. In cazul de fata daca pilotii nu faceau nimic si simplu pilotau, nimic nu se intampla. S-a descoperit tot atunci ca multi piloti habar nu au sa piloteze manual la altitudini mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca la majoritatea curselor transatlantice comandantul aeronavei pune nava pe pilot automat pentru majoritatea zborului si el personal doarme dus vreo cateva ore. L.o.l.

Toate avioanele zboara pe pilot automat din momentul in care au ajuns la altitudinea de croaziera, insa pilotii sunt in cabina, nu pleaca nicariei si nici nu se culca acolo. Planul de zbor e bagat de cand pleaca de pe pista.

In functie de aeroport si avion chiar si aterizarea se face automat.

La toate aeronavele de pasageri moderne (adica din anii 70 in sus) pilotul are mai multe moduri de comanda, si cel mai frecvent utilizat este cel semi-automat, in care chiar daca pilotul incearca o manevra periculoasa - computerul nu-i permite, Nici un pilot nu zboara la ora actuala complet manual, - ma refer aici la comanda suprafetelor de control- nu motorul. Deci nici macar cand zboara "manual" tot nu fac treaba singuri.

La zborurile de lunga durata trans-oceanice sunt 3 in echipaj si fac schimburi de 3-4 ore, dar mereu raman 2 in cabina. 2 sunt mereu in cabina si al treilea doarme pentru 3 ore, dupa care vine si schimba pe unul din cabina si tot asa. Nu exista ca pun pe pilot automat si se culca, lol, :lol:

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu generalizez nimic. Am spus doar ca lucrurile se schimba.

Bineintles ca lucrurile se schimba, multe in rau, unele in bine. Iar cele care se schimba in bine s-au facut cu un pret gigantic, 100 de miliade de euro care putea intesa tara cu cai ferate de viteza, autostrazi, caldiri restaurate, drumuri asfaltate, turism, educatie, sanatate.

 

Daca tu sau prietenul tau ati stat prin nu stiu ce zona defavorizata, va felicit ca ati iesit de acolo si ati fost atat de deschisi la minte incat sa alergati fara sa va oblige ursul. Acum, frumos ar fi sa incercati, sa schimbati mentalitatea celor ramasi acolo in loc sa va bagati plua. Sa spui ca nu ai unde alerga in Ro si ca te arde grija de babele care scuipa in san, mi se pare chiar bataie de joc, basini si impresii. As fi curios pe unde se simte prietenul tau atat de oprimat. Poate ii dau niste idei.

Prin zona defavorizata intelegi ce, Romania minus Bucuresti? de fapt minus citeva cartiere din Bucuresti, ca Berceni, Militari si Balta Alba sint si ele defavorizate.

Si nu e deloc treaba de basini, tu ai adus vorba ca se poate alerga in Romania nu eu... in realitate nu prea e usor pentru ca asflatul e rupt, pe trotuarele inguste sint parcate masini si sint aglomerate, parcuri mari nu prea sint decit maxim cite unul pe oras, e plin de ciini vagabaonzi si particulari... Explica care e ideea ta de alergat daca stai intr-un cartier dormitor? te trezesti la 6 si vrei s aalergi juma de ora ca la 8 trebuie sa fii la munca, cum faci? Conduci la Herastrau sau afara din oras in trafic, fugi, conduci inapoi, faci dus? pai te prinde prinzul... Sau tu prin alergat intelegi numai in weekend? pai asa nu ajungi la un nivel decent in veci.

 

Toat

e cinematografele comuniste sunt inchise in acest moment. Faptul ca reapar cinematografe inseamna dezvoltare. O sa vina si momentul in care orasul ala de vorbesti o sa aiba doua sau mai multe. Noi noute. In functie de cerere...

 

In anul de gratie 2016 nu vorbim nici macar de cinametografe comuniste, nu de "basini" cu scaune care se misca de care n-au auzit elvetienii.... Tu ai scris de progersul fantastic al tarii care pe mine m-a facut sa rid.. faptul ca s-au facut in toata tara 3-4 cinematografe moderne nu e nici un progres.

 

 

 

 

>Pensionarii aia tot merg in Spania de ceva zeci de ani. Sa stii ca nu sunt un lot fix. Unii mai mor, altii mai ies la pensie si merg acolo. Roata vietii. Pensionarii romani iesiti la pensie prin UK sau Germania vor avea, in mare, aceleasi pensii ca si bastinasii. De ce vezi o diferenta?

 

In mod evident este o diferenta la pensie, din citeva motive:

1. Localinicii nu prea lucreaza in capsunarit (agricultura, constructii, industrie alimentara, munci de jos etc)

2. Localnicii nu prea lucreaza la negru

3. Localinicii incep munca mai devreme nu la 35 de ani cum pleaca multi romani.

4. Localnciii vin din familii care au acumulat bani in generatii (de exemplu a vindut o casa in Londra mostenita care acum e 1 milion de lire).

 

Ce naiba, trebi la mintea cocosului.

 

» Post actualizat in 10 Mar 2016 21:26

Majoritatea o sug pe cele mai mici salarii din UE (400 euro net media statistica) in conditiile in care cu 25 - 35 000 de euro iti iei un apartament cam prin orice oras al tarii exceptand Bucurestiul, intr-o zona decenta.

Da, e clar cit cunosti tu Romania..

Hai sa-ti spun eu o noutate: in NICI UN oras al tarii care are joburi nu gasesti apartamente la banii aia. Iasi, Constanta, Cluj, Timisoara si altele au preturi similiare sau mai mari decit Bucurestiul!

20-30k costa apartamentele in orasele moarte, bani care oricum sint multi pentru orase dominate de pensionari, angajati la stat si vinzatori la chiosc.

Editat de vrajitorul din oz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: pentru ceea ce este ingrosat.

 

Te invit sa faci jogging prin Landan. Evident nu in Trafalgar Square. In afara zonei aleia roz idilice vestice civilizate ce sa mai domnule.

Ai un stil de a prezenta lucrurile, de zici ca in Romania e ca dupa bombardament.

Nu stiu de unde esti tu si unde locuiesti tu, daca locuiesti in UK momentan.

 

1)Caini vagabonzi au fost valabili pana in 2010 dupa aceea s-au cam exterminat, iar in 2012 cand un copil a murit, nu mai vezi tu caine vagabond in Bucuresti cel putin.

2)Orice oras are cel putin 3 parcuri mari de referinta si alte parculete insignifiante......................referitor la lipsa acuta de parcuri, hai sa fim seriosi. Iarasi ma intreb la modul cel mai serios, fara sa fiu arogant sau peiorativ, ''bai dar de unde vine baiatul asta?''

3)Asfaltul prost este ceva normal in UK, nu neaparat rupt, dar este departe de a fi o referinta.

4)Trotuarul din UK este definitia lucrului mic chirchit si zgarcit facut la calicie/economie, nu imi compara tu mie trotuarul din UK London cu trotuarul din Bucuresti RO, in cel mai rau caz spatiul valabil este acelasi tinand cont ca exista locuri in care trotuarul este blocat de masini.

Stai linistit ca in Londra de exemplu nu in centru, in cartiere normale sau periferii, datorita caliciei si chirciei , zgarceniei de spatiu sunt destule case care au un trotuar fix cat pentru 2 persoane, ocupat in 50% din cazuri cu masini parcate cu 2 roti pe trotuar si 2 roti pe sosea. @ alti useri care nu au iesit din RO: Nu va imaginati ca ce este in vederile din centrul Londrei este valabil si in alte cartiere sau periferii.

Compara tu trotuarul din periferia Londrei adica mic si ingust, cu trotuarul din cartierul bucurestean Chitila, ca sa comparam 2 periferii.

Vrei trotuar mare si aerisit frumos LARG ia vezi ATENA, SALONIC acolo ce e trotuarul pista pt AIRBUS?

5)Particulari adica baJeti care te striga MY FRIEND, YO, da te rog frumos fa jogging in pe langa WEST HAM ( ''Landan'' ) dupa ora 9-10 seara sa vezi particulari, nu am ceva cu rase sau culoarea pielii(includ negri si engleJI ), dar te invit sa incerci singur sa faci asta. Iarasi , nu stiu unde stai tu si ce ai vazut tu la viata ta, de Landan este sau UK este un leagan al civilizatiei si sigurantei comparat cu RO.

 

 

 


Prin zona defavorizata intelegi ce, Romania minus Bucuresti? de fapt minus citeva cartiere din Bucuresti, ca Berceni, Militari si Balta Alba sint si ele defavorizate.
Si nu e deloc treaba de basini, tu ai adus vorba ca se poate alerga in Romania nu eu... in realitate nu prea e usor pentru ca asflatul e rupt, pe trotuarele inguste sint parcate masini si sint aglomerate, parcuri mari nu prea sint decit maxim cite unul pe oras, e plin de ciini vagabaonzi si particulari... Explica care e ideea ta de alergat daca stai intr-un cartier dormitor? te trezesti la 6 si vrei s aalergi juma de ora ca la 8 trebuie sa fii la munca, cum faci? Conduci la Herastrau sau afara din oras in trafic, fugi, conduci inapoi, faci dus? pai te prinde prinzul... Sau tu prin alergat intelegi numai in weekend? pai asa nu ajungi la un nivel decent in veci.


» Post actualizat in 11 Mar 2016 01:36

PS: Referitor la securitate si ''particulari''

Daca traiesti in Londra sau in zona Londrei, este saptamana si evenimentul trist/ciudat/rau:

Ba nuj ce fata e facuta harcea parcea, ba nuj care a fost impuscat in reglari de conturi sau de politie pt ca nu s-a conformat ( da de ce fugea? oare de cinstit sau serios ), ba nuj ce body se gaseste nuj unde in parc sau boscheti, Doamne fereste. Evenimente din astea sunt N+1 in zona Londrei fata de ce ai in Bucuresti. Toate astea din cauzele mentionate de mine in topicul initial ( asta daca cititorul are cap sa inteleaga ce zic, nu se arde, ca imi permit sa critic Landanul , unde X s-a ajuns iesit fiind din judet prima oara catre aeroport pt cursa de Landan ).


» Post actualizat in 11 Mar 2016 01:39

Fac referire la pct 1, 6 si 7 care automat cumulate duc catre stirile de la ora 5 ca sa zic asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Criminalitatea in Londra e foarte ok pentru un oras asa mare si comopolit.

Ai un stil de a prezenta lucrurile, de zici ca in Romania e ca dupa bombardament.

Nu stiu de unde esti tu si unde locuiesti tu, daca locuiesti in UK momentan.

 

1)Caini vagabonzi au fost valabili pana in 2010 dupa aceea s-au cam exterminat, iar in 2012 cand un copil a murit, nu mai vezi tu caine vagabond in Bucuresti cel putin.

 

E interesant ca Romania nu e dupa bombardament dar a murit un copil mincat de ciini. Un eveniment fericit de altfel ca a facut sa mai dispara ciinii din Bucuresti... tu auzi ma descrierea asta suna fix a lumea a 3a?

Si sa stii ca numai in Bucuresti au mai plecat din ciini. In multe orase ei sint bine mersi.

 

2)Orice oras are cel putin 3 parcuri mari de referinta si alte parculete insignifiante......................referitor la lipsa acuta de parcuri, hai sa fim seriosi. Iarasi ma intreb la modul cel mai serios, fara sa fiu arogant sau peiorativ, ''bai dar de unde vine baiatul asta?''

 

 

Nici macar orasele cu parcuri multe ca Iasiul nu au parcuri de alergat. Unde alergi tu in Bucuresti daca nu stai linga Herastrau, poate IOR? dar trebuie sa ai un traseu de vreo 2km ca sa nu faci mai mult de trei ture, altfel e plicticos. Alergatul e suferinta, nu trebuie sa fie si parcul asa.

Daca orasul e aglomerat trebuie sa fugi noaptea.. la noi daca fugi noaptea de iau cinii la fuga si dai in gropi.

Oricum asta e un subiect secundar... daca vrei poti chiar si in Romania, doar ca e departe de a fi raiul alergatorului cum a fost prezentata.

 

3)Asfaltul prost este ceva normal in UK, nu neaparat rupt, dar este departe de a fi o referinta.

4)Trotuarul din UK este definitia lucrului mic chirchit si zgarcit facut la calicie/economie, nu imi compara tu mie trotuarul din UK London cu trotuarul din Bucuresti RO, in cel mai rau caz spatiul valabil este acelasi tinand cont ca exista locuri in care trotuarul este blocat de masini.

 

In Romania trotuarele, treptele, bordurile etc sint rupte, gaurite, darapanate, pline de rahati de ciine si om, pline de glod, poate in afara de o zona mai spalata, o strada doua. Dalele sint lipsa, din blocuri lipsesc bucati de tencuiala. Deschide ochii data viitoare, o sa vezi singur. Nici o tara din vestul Europei nu arata asa.

Deschide harta Londrei sa vezi cite parcuri sint. Evident nici Londra nu are parcuri mari peste tot, dar e mai bine decit sa mergi din Berceni in Herastrau.

Editat de vrajitorul din oz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Romania trotuarele, treptele, bordurile etc sint rupte, gaurite, darapanate, pline de rahati de ciine si om, pline de glod, poate in afara de o zona mai spalata, o strada doua. Dalele sint lipsa, din blocuri lipsesc bucati de tencuiala. Deschide ochii data viitoare, o sa vezi singur. Nici o tara din vestul Europei nu arata asa.

Deschide harta Londrei sa vezi cite parcuri sint. Evident nici Londra nu are parcuri mari peste tot, dar e mai bine decit sa mergi din Berceni in Herastrau.

 

Mai vino p-acasa...ca vortbesti de parca n-ai mai fost p-aici din '97

 

Daca esti din Berceni si vrei sa faci jogging mergi in Tineretului/Carol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin zona defavorizata intelegi ce, Romania minus Bucuresti? de fapt minus citeva cartiere din Bucuresti, ca Berceni, Militari si Balta Alba sint si ele defavorizate.

Si nu e deloc treaba de basini, tu ai adus vorba ca se poate alerga in Romania nu eu... in realitate nu prea e usor pentru ca asflatul e rupt, pe trotuarele inguste sint parcate masini si sint aglomerate, parcuri mari nu prea sint decit maxim cite unul pe oras, e plin de ciini vagabaonzi si particulari... Explica care e ideea ta de alergat daca stai intr-un cartier dormitor? te trezesti la 6 si vrei s aalergi juma de ora ca la 8 trebuie sa fii la munca, cum faci? Conduci la Herastrau sau afara din oras in trafic, fugi, conduci inapoi, faci dus? pai te prinde prinzul... Sau tu prin alergat intelegi numai in weekend? pai asa nu ajungi la un nivel decent in veci.

 

 

In anul de gratie 2016 nu vorbim nici macar de cinametografe comuniste, nu de "basini" cu scaune care se misca de care n-au auzit elvetienii.... Tu ai scris de progersul fantastic al tarii care pe mine m-a facut sa rid.. faptul ca s-au facut in toata tara 3-4 cinematografe moderne nu e nici un progres.

 

 

 

In mod evident este o diferenta la pensie, din citeva motive:

1. Localinicii nu prea lucreaza in capsunarit (agricultura, constructii, industrie alimentara, munci de jos etc)

2. Localnicii nu prea lucreaza la negru

3. Localinicii incep munca mai devreme nu la 35 de ani cum pleaca multi romani.

4. Localnciii vin din familii care au acumulat bani in generatii (de exemplu a vindut o casa in Londra mostenita care acum e 1 milion de lire).

 

Ce naiba, trebi la mintea cocosului.

 

» Post actualizat in 10 Mar 2016 21:26

Da, e clar cit cunosti tu Romania..

Hai sa-ti spun eu o noutate: in NICI UN oras al tarii care are joburi nu gasesti apartamente la banii aia. Iasi, Constanta, Cluj, Timisoara si altele au preturi similiare sau mai mari decit Bucurestiul!

20-30k costa apartamentele in orasele moarte, bani care oricum sint multi pentru orase dominate de pensionari, angajati la stat si vinzatori la chiosc.

Inteleg ca prietenul tau alearga pe trotuare? Naspa. De obicei sunt pline de oameni si masini. Te-am intrebat clar in ce zona se simte el defavorizat. Daca vrei sa raspunzi bine, daca nu sa fii sanatos dar nu mai generaliza. In ultimii 3 4 ani, nu am mai vazut picior de caine prin orase. Cel putin in alea de ma invart eu.

 

Vezi ca tocmai ce s-a lansat un film cu povesti despre cinematografe in RO. Nu este cerere si au dat faliment pentru ca toti descarca ca la balamuc si nu sunt bani. Nu este o intamplare ca incep sa reapara cinematografe intai in zone dezvoltate unde oamenii isi permit sa dea un ban pentru o experienta diferita. Ce ti se pare de ras?

 

Diferenta la pensie la nivel de trai o sa fie infima. Cum deja am spus, parerea mea este ca se vor intoarce romanii la pensie in tara. S-a construit si se construieste in draci prin sate. In momentul in care ai scapat de chiria care te mananca in vest sa nu imi spui ca mori de foame in RO. Nu spun ca s-au imputinat capsunarii dar, ai o groaza de romani pe joburi specialitzate. Munca la negru mai fac putini. Aia disperati. Aia de au ceva in cap, sunt bine mersi. S.a deschis piata si pentru romani prin UE. Astia, chiar daca au plecat la 35 ani, nu le plang de mila la pensie.

 

Sunt de acord ca apartamentele costa mai mult in orasele respective, dar, nici salariul mediu nu mai este de 400 EUR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord ca apartamentele costa mai mult in orasele respective, dar, nici salariul mediu nu mai este de 400 EUR.

Meserie, acum e 423!! :D

http://www.calculator-salarii.ro/salariu-mediu-pe-economie/

Ba nuj ce fata e facuta harcea parcea, ba nuj care a fost impuscat in reglari de conturi sau de politie pt ca nu s-a conformat ( da de ce fugea? oare de cinstit sau serios )

@Bigfoot, explica si mie cu ce impusca POLITIA infractorii in Londra :lol: https://en.wikipedia.org/wiki/Police_use_of_firearms_in_the_United_Kingdom

Probabil cu prastia, sau confunzi tu Landan cu New York.

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Bigfoot, explica si mie cu ce impusca POLITIA infractorii in Londra :lol: https://en.wikipedia.org/wiki/Police_use_of_firearms_in_the_United_Kingdom

Probabil cu prastia, sau confunzi tu Landan cu New York.

 

cu glock 17 din cate stiu, asta are politia metropolitana

vezi jermaine baker

 

vorbim totusi de un oras cu un numar de infractiuni violente mai mare decat al istanbulului, oras cam de 2 ori mai populat

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"British police officers are not routinely armed.[1] Instead, they rely on specially trained Authorised Firearms Officers (AFO) to attend incidents where firearms might be needed. Specialist Firearms Officers are usually trained to a higher standard than an AFO, because they are likely to be the officers required to enter besieged premises. "

 

Am 5 englezi pe o raza de 10m acum cand scriu, toti trecuti de 45 de ani. De la ei stiu, politistii britanici nu poarta arme de foc. E o lunga dezbatere in UK pe tema asta, si majoritatea populatiei NU VREA ca politistii sa poarte arme de foc. Au spray-uri palarizante, tease-re, bastoane, orice mai putin chistoale..

Iti dau de pe wikipedia pt ca e mai usor.

 

legat de Jermaine baker, cel care l-a impuscat a fost arestat - nu stiu daca a si patit ceva

 

"

Terry stressed that his officers had a difficult job to do. After last month’s Paris terror attacks police chiefs believe they need more firearms officers, which require officers to volunteer to carry a gun: “Now, more than ever before, our armed officers provide an invaluable service in keeping Londoners and their own unarmed colleagues safe. We rely upon on them to provide this, quite frankly unique, policing role.”

Police chiefs will fear officers will refuse to volunteer to carry a gun to express their disagreement at the treatment of the armed officer."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai vino p-acasa...ca vortbesti de parca n-ai mai fost p-aici din '97

 

Daca esti din Berceni si vrei sa faci jogging mergi in Tineretului/Carol

 

De ce, astea sint parcuri infiintate dupa 97? ok, ia alt exemplu, alt cartier, alt oras.

Da sa mai il dam naibii de alergat, ca asta e problema minora...

 

Inteleg ca prietenul tau alearga pe trotuare? Naspa. De obicei sunt pline de oameni si masini.

 

Da unde sa alerge ma saracul? Pe trotuare si pe alei.

Tu pe unde alegi cind te trezesti dimineata? Pe plaja? Toti oamenii normali alearga pe trotuare... Alergatul prin alte parti e activitate de, cel mult, weekend,

 

 

 

Te-am intrebat clar in ce zona se simte el defavorizat. Daca vrei sa raspunzi bine, daca nu sa fii sanatos dar nu mai generaliza. In ultimii 3 4 ani, nu am mai vazut picior de caine prin orase. Cel putin in alea de ma invart eu.

 

Vezi ca tocmai ce s-a lansat un film cu povesti despre cinematografe in RO. Nu este cerere si au dat faliment pentru ca toti descarca ca la balamuc si nu sunt bani. Nu este o intamplare ca incep sa reapara cinematografe intai in zone dezvoltate unde oamenii isi permit sa dea un ban pentru o experienta diferita. Ce ti se pare de ras?

 

Pentru ca ai ales caexemplu pentru dezvoltarea Romaniei unul din lucrurile la care stam cel mai prost posibil... poate doar ceva legat de caile ferate sa ma fi facut sa rid mai tare..

 

 

 

Diferenta la pensie la nivel de trai o sa fie infima. Cum deja am spus, parerea mea este ca se vor intoarce romanii la pensie in tara.

 

Sint sigur ca o sa se intoarca dar diferenta de trai nu o sa fie infima cind pensia la romanii muncitori la negru o sa fie la jumatate faa de un englez. O sa se intoarca indiferent ce vor vrea ei, din lipsa de bani.

 

Sunt de acord ca apartamentele costa mai mult in orasele respective, dar, nici salariul mediu nu mai este de 400 EUR.

 

DA, nu mai este 400, e putin peste 500. In schimb orasul e binisor mai scump la toate.

» Post actualizat in 12 Mar 2016 05:58

1)Caini vagabonzi au fost valabili pana in 2010 dupa aceea s-au cam exterminat, iar in 2012 cand un copil a murit, nu mai vezi tu caine vagabond in Bucuresti cel putin.

2)Orice oras are cel putin 3 parcuri mari de referinta si alte parculete insignifiante......................referitor la lipsa acuta de parcuri, hai sa fim seriosi. Iarasi ma intreb la modul cel mai serios, fara sa fiu arogant sau peiorativ, ''bai dar de unde vine baiatul asta?''

 

Trebuie sa recunosc ca meltenismul tau mereu ma face sa rid... pe de o parte te dai de mare iubitor al Romaniei pe de alta parte insa pretinzi ca in Romania ar fi niste regiuni superioare celorlate, mai aristocrate asa, si numai alea ar trebui luate in considerare, ceilalt fiind niste tarani imputiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu bre, nu-s dupa '97, dar se mai renoveaza chestiile, se mai reabiliteaza strazi, blocuri, parcuri etc...chiar si in orasele mai mici, de multe ori cu contracte paguboase si licititatii dubioase dar iese ceva...de preferat ar fi nu fie asa, acolo se si tinde, vezi activitatea DNA-ului

 

repet, Romania nu sta pe loc, dar se misca greu (cel putin pt mine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...