Sari la conținut

Romani printre engleJi


Bigfoot
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 924
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vad ca aveti conversatii interminabile, nu am avut rabdare sa le citesc, va rog sa-mi spuneti sau recomandati care ar fi cel mai usor si scurt traseu pentru o cursa pina in Anglia.

Baiatul meu lucreaza in Bristol si vreau sa merg la ei in iunie,

multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze,se pare ca am postat link-ul lui Connex...

 

bmwio....zbor direct Buc-Bristol?sau via Berlin.

daca vrei să mergi *pe jos*,incearcă HU-A-DE-FR-UK cu ferry pe la Calais-Dover,apoi M20-M25 sud-M4-Bristol.

Editat de TheFatBob
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e dovada ca Romania e pe drumul cel bun, cum zicea ala mai sus, Romania se dezvolta... incet, dar sigur?

 

Romania nu se va schimba radical,decit in momentul in care vor disparea generatiile educate in anii comunismului....adica chiar si generatia noastra,care mai avem inca unele reminiscente de educatie comunista.

 

Romania nu mai are cum sa se schimbe radical deoarece s-a schimbat deja, trecutul i-a fost confiscat iar viitorul oferit pe tava. Romania nu are cum sa mai iasa din vria in care a intrat deoarece se fac imprumuturi sa se plateasca imprumuturi si nu numai ca nu s-a investit in nimic profitabil dar s-a distrus si ce mai ramasese de la comunisti. Deocamdata situatia e lasata intre ape pentru ca se urmareste stoarcerea ultimelor picaturi, resursele minerale si naturale (vezi Rosia Montana si defrisarile padurilor) dar ziua scadentei nu va intarzia prea mult.

 

O statistica mai veche, din 2012 spunea ca, citez "economia romaneasca stă pe o piramidă inversată: 3,1 mil. salariaţi din privat susţin 15 mil. bugetari, copii, pensionari şi asistaţi social". Nu cred ca intre timp situatia sa se fi schimbat prea mult si in nici un caz in bine...

» Post actualizat in 03 Feb 2016 21:47

Vad ca aveti conversatii interminabile, nu am avut rabdare sa le citesc, va rog sa-mi spuneti sau recomandati care ar fi cel mai usor si scurt traseu pentru o cursa pina in Anglia.

Baiatul meu lucreaza in Bristol si vreau sa merg la ei in iunie,

multumesc.

 

Daca rezervi din timp cu low cost te costa 50-60 lire biletele de avion dus-intors Bucuresti-Londra. Din Londra ori vine baiatul sa te ia (daca are masina) ori iei autobuzul pana in Bristol. Dar nu ar fi mai simplu sa-l intrebi direct pe baiat?

Editat de yo4hgx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O statistica mai veche, din 2012 spunea ca, citez "economia romaneasca stă pe o piramidă inversată: 3,1 mil. salariaţi din privat susţin 15 mil. bugetari, copii, pensionari şi asistaţi social". Nu cred ca intre timp situatia sa se fi schimbat prea mult si in nici un caz in bine...

Daca's 3 mil ca "pretenii" lui Connex pot sa sustina si 24mil de bugetari/pensionari/someri si copii! :D

 

 

 

Dar nu ar fi mai simplu sa-l intrebi direct pe baiat?

O fi surpriza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E rau! Si ai fi realizat singur asta daca ai fi citit si continutul articolului, nu numai titlul.

 

Banca Națională a plătit ultima tranșă din împrumutul de la Fondul Monetar Internațional, luat în 2009, după declanșarea crizei economice. Cele 13 miliarde de euro împrumutate au pus la adăpost România de un eventual default, dar n-au adus și reformele asumate de politicieni.

 

Între timp, datoria publică a crescut de la 13,2% din PIB în 2008, la 40% din PIB în 2014, ultimele date anuale confirmate de Eurostat.

 

În schimbul banilor de la Fond, România ar fi trebuit să facă “reforme structurale” și să reducă deficitul la bugetul de stat. Dacă deficitul a scăzut, inclusiv cu prețul reducerii salariilor bugetarilor cu 25% și a creșterii inflației, după creșterea TVA de la 19% la 24%, reformele au întârziat să apară, lucru notat în evaluările Fondului.

 

Ultimul (acord - nota mea), semnat în toamna lui 2013, nu a fost încheiat cu succes de autoritățile locale și a expirat în septembrie 2015

Daca te-ai uita la procentajul datoriei publice din PIB in UK, mai ca te-ai intoarce in Romania :) Iti las placerea sa google-esti.Poate n-au adus reformele scontate politicienii dar, nici Portugalia, Spania sau Grecia nu am fost. Mai spune in articol ca am avut si acorduri stand by neutilizate.Adica nu a mai fost nevoie. Ceea ce este de bine. Sau nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te-ai uita la procentajul datoriei publice din PIB in UK, mai ca te-ai intoarce in Romania :) Iti las placerea sa google-esti.Poate n-au adus reformele scontate politicienii dar, nici Portugalia, Spania sau Grecia nu am fost. Mai spune in articol ca am avut si acorduri stand by neutilizate.Adica nu a mai fost nevoie. Ceea ce este de bine. Sau nu?

 

Sunt sigur ca toti romanii care traiesc cu 16 mil pe luna sunt super incantati sa auda asta. Li se umple frigiderul de bucurie.

Eu unul deja m-am apucat sa caut bilete de avion sa ma intorc in Romania. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sigur ca toti romanii care traiesc cu 16 mil pe luna sunt super incantati sa auda asta. Li se umple frigiderul de bucurie.

Eu unul deja m-am apucat sa caut bilete de avion sa ma intorc in Romania. :)

Poate nu sunt in masura sa compar eu asta, dar, un 400 euro in RO imi da impresia ca asigura o calitate mai buna a vietii decat un 600 - 800 in Spania sau Portugalia. Ma insel?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu sunt in masura sa compar eu asta, dar, un 400 euro in RO imi da impresia ca asigura o calitate mai buna a vietii decat un 600 - 800 in Spania sau Portugalia. Ma insel?

 

Da, Plus ca nu are rost sa compari conditiile in care stai acasa in RO ca om modest, dar cu casa ta sau a familiei vs 1000-1500 in afara tarii chirias mai bine 500-600euro in tara fara sa te injosesti sau fara sa faci downgrade, pe termen lung.

Aaa esti student sau vrei sa dai un tun rapid de 3luni...........mai stai si in ''cotet la comun'' reduci costurile ca sa strangi cat mai mult.

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce minunata este Romania privita de afara....si cat de nasoala e din interior!

Bigfoot si Connex usor cu pianul pe scari!Romania voastra nu este si Romania majoritara.Voi ati plecat de la un nivel la care majoritatea bastinasilor nici macar nu

viseaza.Vorbiti prea usor de 4-5-600 de euro,aia sunt atinsi de putini,mai ales in tara.

Povesti cu proprietari de case(apartamente).Aia batrani si pe la 40-50 de ani da.Aia sub, sunt deja arvuniti la banci pe zeci de ani sau se caca si se pisa cu masa,tacsu,puradei,socrii,frati si alte rubedenii la gramada!

Problema nu e cat de minunata sau nu e Anglia ci cate oportunitati iti ofera.Si voua baieti destepti cu facultati si ultimului analfabet.Acolo fiecare are sansa lui.
Aici la Romania nu prea sunt sanse.Iar o tara fara speranta,care nu ofera sanse e moarta.Si moarta va ramane mult timp de acum inainte!
Cine vrea sa-si dea o sansa sa plece si sa nu se uite inapoi.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu sunt in masura sa compar eu asta, dar, un 400 euro in RO imi da impresia ca asigura o calitate mai buna a vietii decat un 600 - 800 in Spania sau Portugalia. Ma insel?

 

Te inseli.

 

Uite, ma uita acum in revista Lidl din Romania si din Spania la doua produse identice pe care le-am gasit.

 

Set de 2 bluzite cu maneca lunga pt copii - Spania 4,99 euro, Romania - 22 lei.

Am impartit 22 la 4,5 si am obtinut 4,88 euro, pretul din Romania.

 

Romania: http://catalog.lidl.ro/7f4939d2-f7aa-4f86-a995-61300280f47d/?gclid=CO_ErZeY48oCFSQTwwodT9IHQQ#/26

Spania: http://folleto.lidl.es/a88264f6-0729-4093-89cc-a894d3ee987b/#/40

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu sunt in masura sa compar eu asta, dar, un 400 euro in RO imi da impresia ca asigura o calitate mai buna a vietii decat un 600 - 800 in Spania sau Portugalia. Ma insel?

 

Nu stiu cum e in Spania sau Portugalia, aici era vorba despre UK!

 

Salariul mediu din UK de 2100GBP/luna (http://career-advice.monster.co.uk/salary-benefits/pay-salary-advice/uk-average-salary-graphs/article.aspx) asigura o calitate "mult mai buna" a vietii decat cel din Romania de 310GBP/luna. Sa mai pomenesc de asistenta sociala, invatamant, sanatate..., etc.?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hotarele RO au mai intai nevoie sa fie locuite de un POPOR. deocamdata p -aici misuna o populatie prostita elegant de Jmecherii de la putere. Necajitul care voteaza pt o galeata si un mop modifica pt 4 ani soarta altor bebeli. De asemenea. vaca de muls RO este administrata deficitar de derbedeii care au golit Bancorex ul si dupa ce au fost pedepsiti simbolic fara confiscarea averilor monstruoase facute fraudulos apar cu nonsalanta pe sticla (isarescu era in fruntea bucatelor la momentul Acela) invatandu ne democratia si inca nu au terminat devalizarea . Brucan a spus plin de adevar" Stupid people" si continua din nefericire sa aiba dreptate cu amendamentul" Stupid population " care imi pare mai ok. Domnilor care ati reusit sa va schimbati soarta si sa munciti sau sa aveti business in tari cu putere economica ok nu regretati nici o secunda alegerea facuta ! Bucurati va si fiti fericiti ! RO nu va fi niciodata ca GB. F. D. CH. nu mai spun NO S DEN FIN . Din nefericire...

Editat de Dan Olaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te inseli.

 

Uite, ma uita acum in revista Lidl din Romania si din Spania la doua produse identice pe care le-am gasit.

 

Set de 2 bluzite cu maneca lunga pt copii - Spania 4,99 euro, Romania - 22 lei.

Am impartit 22 la 4,5 si am obtinut 4,88 euro, pretul din Romania.

 

Romania: http://catalog.lidl.ro/7f4939d2-f7aa-4f86-a995-61300280f47d/?gclid=CO_ErZeY48oCFSQTwwodT9IHQQ#/26

Spania: http://folleto.lidl.es/a88264f6-0729-4093-89cc-a894d3ee987b/#/40

Nici nu stiu cum sa o interpretez. A decazut Spania sau a crescut Romania? :) Un pret la o chirie, 2 camere, la tine in zona, se poate?

» Post actualizat in 10 Feb 2016 13:46

 

Ce minunata este Romania privita de afara....si cat de nasoala e din interior!

Bigfoot si Connex usor cu pianul pe scari!Romania voastra nu este si Romania majoritara.Voi ati plecat de la un nivel la care majoritatea bastinasilor nici macar nu

viseaza.Vorbiti prea usor de 4-5-600 de euro,aia sunt atinsi de putini,mai ales in tara.

Povesti cu proprietari de case(apartamente).Aia batrani si pe la 40-50 de ani da.Aia sub, sunt deja arvuniti la banci pe zeci de ani sau se caca si se pisa cu masa,tacsu,puradei,socrii,frati si alte rubedenii la gramada!

Problema nu e cat de minunata sau nu e Anglia ci cate oportunitati iti ofera.Si voua baieti destepti cu facultati si ultimului analfabet.Acolo fiecare are sansa lui.
Aici la Romania nu prea sunt sanse.Iar o tara fara speranta,care nu ofera sanse e moarta.Si moarta va ramane mult timp de acum inainte!
Cine vrea sa-si dea o sansa sa plece si sa nu se uite inapoi.

Nu stiu de ce 4 - 600 euro ti se pare o suma de neatins. Statistic, salariul mediu in RO este 2681 RON brut, net 1892. Dupa cum stii, in statistici sunt prinse firmele care platesc impozite pe banii astia. As baga mana in foc ca sunt o groaza care lunar iau mai multi bani decat astia 5 - 600 EUR declarati oficial.

Repet, nu am spus nicaieri ca in RO se duce exceptional de bine dar, nici ca este fundul pamantului si ca lucrurile nu se misca, nu sunt de acord.

De exemplu, o sa schimb acoperisul la casa vara asta in RO. Sunt programat de anul trecut la ''o echipa'' care mi-au fost recomandati ca lucreaza tipla. Sunt independenti, taie factura, dau garantie. De persoana, le iese cam 300 de euro pentru 4 zile lucrate. Ti se pare putin? In conditiile in care sunt ''rezervati'' pe cel putin un an de zile? Ti se pare ca baietii astia or sa vina pe forum sa se planga ce nasol este in RO sau or sa continue sa fie ai dracului de buni in ceea ce fac si in vreo 2 ani ii iei cu 500 pe 4 zile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Romînii care au muncit afară,au acum experiență și fac treabă bună acasă...au ridicat și ei ștacheta,normal.

Avem ce învăța de la englezi,după cum și ei au ce învăța de la noi.

Pt cei care vor doar experiență,luam ce e bun de la ei și aplicam apoi acasă...sau oriunde ajungem în viață.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu stiu cum sa o interpretez. A decazut Spania sau a crescut Romania? :) Un pret la o chirie, 2 camere, la tine in zona, se poate?

» Post actualizat in 10 Feb 2016 13:46

Nu stiu de ce 4 - 600 euro ti se pare o suma de neatins. Statistic, salariul mediu in RO este 2681 RON brut, net 1892. Dupa cum stii, in statistici sunt prinse firmele care platesc impozite pe banii astia. As baga mana in foc ca sunt o groaza care lunar iau mai multi bani decat astia 5 - 600 EUR declarati oficial.

Repet, nu am spus nicaieri ca in RO se duce exceptional de bine dar, nici ca este fundul pamantului si ca lucrurile nu se misca, nu sunt de acord.

De exemplu, o sa schimb acoperisul la casa vara asta in RO. Sunt programat de anul trecut la ''o echipa'' care mi-au fost recomandati ca lucreaza tipla. Sunt independenti, taie factura, dau garantie. De persoana, le iese cam 300 de euro pentru 4 zile lucrate. Ti se pare putin? In conditiile in care sunt ''rezervati'' pe cel putin un an de zile? Ti se pare ca baietii astia or sa vina pe forum sa se planga ce nasol este in RO sau or sa continue sa fie ai dracului de buni in ceea ce fac si in vreo 2 ani ii iei cu 500 pe 4 zile?

 

300-400 chiria cu apa/canal incluse

 

----------

nu stiu cum transformi tu 1892 de lei in 500-600 cand de fapt inseamna vreo 400.

 

Legat de muncitorii aia carora o sa le iasa 1350 de lei de fiecare bagati in buzunar si dusi acasa pt reparat acoperisul 4 zile - cred ca glumesti. Probabil ai inclus si acoperisul pe care ti-l fac ei cadou...

Pai aia daca in 4 zile fac 300 de euro inseamna ca intr-o luna fac 23/4 x 300 = 1725 euro pe luna, ohoo, salariu de director!

Repet, cred ca nu ai intuit tu corect circuitul banilor in firma aia a lor. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce ai reparat tu in ultimul timp prin RO. Incearca sa gasesti un instalator, zugrav sau orice meserias care sa faca o treaba excelenta si spune-mi cat te costa. Vorbesc de meserias in adevaratul sens al cuvantului, unul care lucreaza fain, care nu trage la masea si dupa care nu faci curat o saptamana, nu de nea Gicuta care a lucrat la uzina si s-a reprofilat cand a iesit la pensie pentru ca stie el sa faca de toate.

Incearca sa intrebi pentru un apartament,casa daca detii in tara, un zugrav cam cat te costa. Fara materiale. Un apartament de 2 camere ar trebui sa il termine in 2-3 zile maxim.Vorbim doar de vopsit peretii, fara traznai gen tavane false si alte chestii.

Da, sunt zugravi care castiga lejer mia de euro, pe luna. Incredibil, nu-i asa? In momentul in care este independent si ii merge mana, nu vad de ce nu ar avea salariu de director. De fapt, daca stai sa te gandesti, are un venit de de patron, ca isi poarta singur de grija...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta am spus mai sus. Un 400 in RO asigura un trai mai bun decat un 6- 800 prin Spania sau Portugalia.

 

N-ai zis nimic. Ai zis dar nu e adevarat. Preturile sunt la fel si in Spania si in Romania, deci 400 euro valoreaza la fel in ambele tari.

Noi nu vorbim aici de cei care se descurca in Romania, vorbim de marea majoritate care NU SE DESCURCA. Care e mare.

In Spania probabil venitul mediu este undeva la 1700 euro pe cand in Romania este la 500.

Pai e de 3 ori mai mult bai nene. In Spania somajul se apropie de 900 de euro pe luna, cat ia nenea ala al tau despre care zici ca se descurca...

 

Tu cred ca traiesti pe alta lume sau intr-un anturaj, chiar si in RO, de de-astia care o duc bine si sunteti rupti de realitate. Mai mergi prin tara daca tot esti in legaturi asa bune cu ea.

Mai om bun, in Romania majoritatea familiilor dupa ce isi platesc utilitatile raman cu bani de cheltuit cat cheltuiesc eu la o plimbare de weekend sau la o iesire in oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

majoritatea familiilor dupa ce isi platesc utilitatile raman cu bani de cheltuit cat cheltuiesc eu la o plimbare de weekend sau la o iesire in oras.

 

Asta e trist rau, cati muisti profita de naivitatea, neinformare/ dezinformarea ... populatiei.

tot sclavi suntem. mai ales cand esti sub tutela unor ipocrizi cu mentalitate de comunist diluat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Noi nu vorbim aici de cei care se descurca in Romania, vorbim de marea majoritate care NU SE DESCURCA.

Tu incerci sa ii aduci pe astia in fata, eu pe aia de incep sa miste. Asta este. Ma tot trimiti prin tara. Unde sa merg? Sunt orase de care am vb mai devreme care se dezvolta de numa numa. Da, zona rurala este praf si pulbere. Da sunt si orase care sunt comune mai rasarite, dar exista si zone cu oportunitati. Pina la urma mai merge si Mahomed la munte, nu muntele la Mahomed...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vorbesc de majoritate, tu vorbesti de o parte infima.

Eu am legaturi cu urmatoarele orase: Galati, Braila, Constanta, Buzau, Ploiesti, Iasi, Bacau - unde e JALE. Ca o fi bine la Brasov sau la Sibiu sau mai stiu eu unde, Cluj sau Timisoara, ma lasa rece. La fiecare drum al meu prin Romania am trecut si prin Sibiu si prin Brasov si prin Arad si nu m-au impresionat cu nimic fata de restul.

Asa si in Nigeria pun pariu ca exista oameni care se descurca, asta nu insemna ca tara in sine poate fi comparata cu vreuna din Europa la nivelul mediu de trai.

Si peste toate astea ti-am zis, chiar aia care se descurca se lovesc de niste chestii de care eu, care traiesc la nivelul unui spaniol mediu, nu ma lovesc: lipsa infrastructurii, lipsa spitalelor dotate si MOACA, lipsa unei administratii transparente si moderne, lipsa unei infrastructuri informatice in administratie locala, taxe, finante, etc.

Toate astea te seaca... eu unul nu m-as mai putea adapta la toate prostiile astea din Romania chit ca as avea bani acolo.

Tu asta se pare ca nu intelegi.

Bai, am prietena doctorita, care a facut facultatea la Iasi si a terminat printre primele, dupa rezidentiat lucra in doua locuri, si in spital de stat si in spital privat, avea bani cat sa traiasca peste medie si a plecat in Germania acum 4-5 ani de SCARBA, pentru ca nu mai suporta sistemul de sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ma, am inteles. Poate am plecat eu prea de tanar si nu m.am lovit de toate astea. Daca pentru Romania este similara cu Nigeria, asta este. Ce dracu sa mai zic? Partea aia infima cum ii spui tu, se ingroasa de la un an la altul. Este atat de groasa incat, de exemplu, prin statiunile de ski in Austria ai meniuri in limba romana. Cazul prietenei tale doctor ma lasa rece, cam la fel cum te lasa pe tine orasele prin care treci si nu te intereseaza. La fel de bine poti spune ca il stii pe unul pe forum care a plecat din RO de la un salariu bun si este multumit de ce se intampla cand vede ca lucrurile se misca de la un an la altul. Nu ma pot lauda in schimb ca am terminat printre primii :)) O sa fie si infrastructura, o sa fie si spitale. Nu, nu se pot face peste noapte toate astea, dar, se fac. Iti dai seama ca sistemul ala de invatamant blamat de toti a dat un doctor perfect capabil sa lucreze in Germania nu? Care sa fie secretul? Simplu, a invatat si a muncit pentru ea. La nivel INDIVIDUAL. Toti asteapta sa se schimbe ceva dar, sa inceapa schimbarea la altul. Asta este principala problema care o vad eu In RO. Dar si asta, cu generatiile noi, incepe sa dispara... Vorbim peste vreo 20 ani, cand te pregatesti de pensie. Eu zic ca o sa te intorci :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am inteles ce zici tu, problema e ca asa cum lucrurile se misca in Romania (incet, dar se misca) asa se misca si in celelate tari in care am emigrat noi. Incet si-acolo, dar se misca. Si aia au deja un avans mare fata de Romania, din start. Deci, decalajul o sa fie greu de recuperat.

Da, la nivel macro poti compara Nigeria cu Romania, asta e. Romania e o Nigerie a Europei. Si Albania e Somalia.

Nu stiu daca o sa ma intorc, pe masura ce trece timpul imi dau seama ca nu mai am nici o legatura cu Romania. Mai degraba am cu Cehia decat cu Romania.

Peste 30 de ani cand o sa ies la pensie poate o sa am de ales intre a locui in Romania sau in alta parte, si atunci o sa-mi pun aceleasi probleme ca si acum, o sa ma ajute mutatul cu ceva, o sa beneficiez acolo de ce beneficiez in alta parte, etc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu, nu sunt de acord cu tine. Decalajul este doar pe chestii fizice. Un spital, infrastructura, un sistem informatic. Facute, nu vad ce decalaj mai poti vedea. Nu are nimeni nevoie de mai multa infrastructura. Vezi aerportul ala din sudul Madridului de zace gol si a costat miliarde... Nimeni nu ar fi emigrat in Spania cand Franco era la putere sau in UK in anii 80 - 90 cand economic erau pe un butoi de pulbere. Ca fapt divers, statistic, UK este prima tara din UE care genereaza emigranti. In mareata ipocrizie britanica ei se numesc intre ei expati pe cand cei ce vin in regat sunt emigranti.

 

A pompat UE bani in Spania si Portugalia cu ghiotura. Au facut infrastructura, spitale etc. In ambele a lovit criza de numa numa. Somaj cam la 40 % in perioada nasoala. Acum este pe la 25 30%. Este bine? Cum explici asta? Ere un meme de circula pe facebook ''Sunt sarac al lumii intai, ma uit de pe o tableta scumpa la contul bancar care este pe 0. Cam asta este situatia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...