Sari la conținut

Lipsa de respect !


Bughy91
 Share

Postări Recomandate

Salut,

Vreau sa povestesc ce mi s-a intamplat azi dimineata in drum spre birou.

Sunt sofer/scuterist/viitor motocislist si imi place sa respect.

Cum traficul din Bucuresti la ora 8 este paralizat prefer sa circul cu scuterul de 2 ani oriunde , munca , sala, mici cumparaturi , deoarece luna asta termin cu cat.A sa imi pot cumpara motor.

Un BWM pisicuta nu numar de DB statea la semafor , eu fiind primul regulamentar in coloana , plecam accelerez pana la 50km/(pot si mai mult) dar nu mai mult de 50km/h pentru ca nu am franele unui Motor si mentin viteza.

BWM incepe sa claxoneze sa se faca spre mine etc..... , fraerul nu a vazut ca am spatele cat masina lui. hopaa l-am prins la semafor ( rosu) il intreb dece claxonezi mah ! nu vezi ca merg cu 50km, unde vrei sa ma urc pe trotuar? : ce raspuns imi da......EU MERG CU 100KM/H SI NU MA INTERESEAZA PLATESC AMENDA. POFTIM ! imi venea sa ii dau un cap un gura.

De unde lipsa asta de respect pentru scuteristi, nu au voie sa circule? de toti soferi scrumeaza pe geam cand treci tu , te claxoneaza, oare dece?

Daca ai motor numai fac asa?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

in Bucuresti fiecare circula cum vrea muschii lui.

nu exista lege

zilnic fac pana la munca dus intors in jur de 12 km.

daca as fi politist de circulatie doar pe acest sector de drum as ridica cel putin 50 de permise zilnic.

azi dimineata duceam copilul pe jos la gradinita.

eram pe trecerea de pietoni cu copilul si o vaca a trecut la cativa cm de mine.

n-am apucat decat s-o injur, nevasta-mea chiar s-a mirat ca am fost asa calm.

de obicei imi cam sare mustarul la faze d'astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa nu remarc ca, intr-adevar, dupa ce am parasit scuterul si am luat motocicleta s-a schimbat si atitudinea conservarilor. Sigur, nu ar fi trebuit sa se schimbe atitudinea doar pentru ca am schimbat eu categoria, ar fi trebuit sa faca parte din educatia rutiera, din educatia de acasa etc. Dar este o realitate. Cand treci de pe scuter pe motor esti privit altfel. Poate ca o vina au si cei care merg pe scuter in slapi si cu o sapca pe cap si sfideaza prioritatile "contribuind" la o imagine nu tocmai buna, dar, din fericire, nu mai sunt multi. Cand esti motorizat cu o cilindree superioara, cand ai numere albe, cand ai echipament complet se schimba si perceptia. Ca sa nu mai spun ca daca tragi putin de gaz si iei avans 50-80 de m in 2,3 secunde, toti conservarii realizeaza ca nu are rost sa te mai frece cu flashuri, claxoane si altele. O posibila solutie pentru neutralizarea idiotilor este sa montati camera pe casca si atunci cand aveti conversatia cu ei sa inregistrati tot si sa postati pe trafictube.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand va vad cu generalizarile astea cu DB, BMW si etc....mi se face rau......

 

Aia care judeca in functie de utilaj / judet/etc sunt la fel de retardati ca aia care le comit...

Nu e chiar intamplator ca un posesor de bmw sau orice auto din clasa superioara (dpdv al costurilor de achizitie) are un comportament sfidator la adresa muritorilor de rand. Este simplu: daca am bani pentru a-mi lua o masina scumpa am bani sa platesc si amenzi. Asa ca generalizarile se cam justifica, sau se confirma aceasta asociere intre lux si nesimtire. Sigur, exista si exceptii. Poti sa ai bani sa-i intorci cu lopata si in egala masura sa fii un lord in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totul sa reduce la cei 7 ani de acasa. Daca ii ai sau daca nu ii ai ...

Daca animalul nu s-a educat pana la 7 ani , slabe sanse sa il mai poti educa dupa ce a trecut de 20-30-40 de ani.

Lipsa de educatie combinata cu o gramada de bani = ce vedem zi de zi pe strada.

O tara de smecheri ... :)


» Post actualizat in 13 May 2015 07:12


Sa vezi cum te respecta lumea in trafic atunci cand mergi cu bicicleta... :D

 

Mers cu motor - mai toata lumea imi face loc

Mers cu scuter - mai toata lumea se urca pe mine :(

Editat de Serban.S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am camera pe casca. Si crezi ca ma ajuta cu ceva ?

Tot zic ca am sa fac un colaj cu niste faze misto. Inca nu am gasit un program de editare cu care sa ma inteleg

Nu e comod sa editezi, sunt de acord. Dar daca o faci la sfarsit de saptamana, in weekend, pe liniste, s-ar putea chiar sa te relaxeze. Utilitatea camerei este in primul rand sa-ti fie ca un martor pentru a proba nevinovatia ta (daca esti nevinovat). Dar am vazut destui pe trafictube care au facut o pasiune sa-i dea in gat pe altii, iar asta nu este deloc rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca voi n-aveti bani de nu stiu ce masina sau mobra si sunteti frustrati ca altii care au furat sau care n-au muncit isi permit,nu inseamna ca puteti generaliza...

 

Sunt suficienti idioti in trafic si cu Clio si cu Skoda si cu ce vrei tu........mai terminati odata cu generalizarile astea aberante...

Esti paralel cu subiectul drept care nu ma obosesc sa-ti dau vreo replica. Si da, daca auto de lux este obtinut prin furt, escrocherii, manevre financiare si in ecuatie mai intervine si un posesor idiot care atenteaza la siguranta mea in trafic atunci ma simt frustrat si i-as pune eu insumi catusele pe labele jeghoase cu care mituieste in stanga si in dreapta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi nu e normal, intr-adevar, pe motor lumea te va respecta mai mult. Nu de alta, dar o masina se misca mai greoi decat un motor deci nu te vei amesteca prea mult cu aglomeratia.

 

 

in Bucuresti fiecare circula cum vrea muschii lui.

In Bucuresti se circula ok, obositii de genul mentionat mai sus fiind destul de rari. Nu cred ca e cazul sa spunem cat de jungla e capitala; e un oras cu strazi pe care circuli si cam atat.

 

Cand va vad cu generalizarile astea cu DB, BMW si etc....mi se face rau......


Aia care judeca in functie de utilaj / judet/etc sunt la fel de retardati ca aia care le comit...

Eu nu judec dar pot sa-ti spun ca majoritatea de IL si DB sunt genul cu un cazan de bmw tunat cu cruciulite, icoane si manele la greu. Ma refer la adevaratii de genul, pt ca cine e la locul lui nu iese in fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mentalitatea cocalarului nu se schimba. Poti sa mergi cu ce vrei tu. In cazul motocicletei cel mai probabil nu o sa il mai auzi cand te injura sau o sa ii injuri tu cand trag spre mijlocul drumului ca sa nu ai loc sa treci de ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca voi n-aveti bani de nu stiu ce masina sau mobra si sunteti frustrati ca altii care au furat sau care n-au muncit isi permit,nu inseamna ca puteti generaliza...

 

Sunt suficienti idioti in trafic si cu Clio si cu Skoda si cu ce vrei tu........mai terminati odata cu generalizarile astea aberante...

:crack: ca sa fac parte pt 2 minute din categoria pe care ai mentionat-o: eu am avut Mercedes si n-am calcat pe nimeni pe trotuar/strada, nu scuip seminte, n-ascult manele si nici frustrari n-am, asa cum nu ma omor dupa iconite, cruciulite, eleroane si briz-briz-uri. Nu exista masini de lux pentru oameni de c#4^t ci oameni de ... cu masini de lux.

P.S. - pt mine masina de-am avut-o e o masina foarte buna nu de fite, pe care am vandut-o pentru ca nu o foloseam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ,nu sunt paralel cu subiectul. Eu personal m-am saturat de idiotii care cand vad o poza cu un BMW sau Audi,si are si nu stiu ce nr de inmatriculare, automat incep sa verse cu pareri destepte despre locuitorii acelui judeti (dupa nr de inmatriculare) sau despre marca aia BMW/Audi etc...

 

Prietene, judeca omul ala separat de nr de inmatriculare si masina pe care o conduce. Ca el e prostul. Masina si orasul/judetul nu au nici o vina....

 

majoritatea sunteti doar niste SMAR2 de tastatura....

Sunt sigur ca daca vad un x6 sb69hot ma gandesc ca va fi vreun profesor de filosofie la volan:)) Treaba cu corectitudinea asta nu merge niciunde in lume asa ca te poti calma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ,nu sunt paralel cu subiectul. Eu personal m-am saturat de idiotii care cand vad o poza cu un BMW sau Audi,si are si nu stiu ce nr de inmatriculare, automat incep sa verse cu pareri destepte despre locuitorii acelui judeti (dupa nr de inmatriculare) sau despre marca aia BMW/Audi etc...

 

Prietene, judeca omul ala separat de nr de inmatriculare si masina pe care o conduce. Ca el e prostul. Masina si orasul/judetul nu au nici o vina....

 

majoritatea sunteti doar niste SMAR2 de tastatura....

Eu doar am explicat ce mi s-a intamplat, si cum sunt tratat in trafic, sa nu ne certam intre noi , imi cer scuze ca am specificat judet si marca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu am moto dar si scuter, scuterul este muuult mai avantajos in traficul din bucale. La fel ca si tine, am avut probleme de genul asta.

 

Solutia este super simpla ... casti in urechi, muzica la un nivel decent, echipat ca pe moto si mers regulamentar ( cat se poate de regulamentar ) .... eu ii las sa ma injure/claxoneze/strambe pana se imbolnavesc de icter, ma doare fix la cuc.

 

Incearca, sa vezi ce misto este :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ,nu sunt paralel cu subiectul. Eu personal m-am saturat de idiotii care cand vad o poza cu un BMW sau Audi,si are si nu stiu ce nr de inmatriculare, automat incep sa verse cu pareri destepte despre locuitorii acelui judeti (dupa nr de inmatriculare) sau despre marca aia BMW/Audi etc...

 

Prietene, judeca omul ala separat de nr de inmatriculare si masina pe care o conduce. Ca el e prostul. Masina si orasul/judetul nu au nici o vina....

 

majoritatea sunteti doar niste SMAR2 de tastatura....

Cum sa fac sa intelegi?! Cred ca tu esti obsedat de judet si marca masinii. Ai vazut ca omul a nuantat si a reformulat, ceea ce nu inseamna ca realitatea s-a schimbat prea mult. Tu invoci exceptiile, eu invoc situatiile majoritare. Am si precizat ca exista exceptii. Nu am nimic cu conducatorii din provincie, de multe ori le-am indicat directia catre un anumit punct de interes. Am spus ca IN SITUATII MAJORITARE tentatia de a sfida doar pentru ca detin resurse financiare este mult mai mare decat a celor "frustrati" cum ii numesti tu. Si cu tine, gata, te-am clasat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand va vad cu generalizarile astea cu DB, BMW si etc....mi se face rau......

 

Aia care judeca in functie de utilaj / judet/etc sunt la fel de retardati ca aia care le comit...

Hai ma Adriane, știu ca îți place să faci pe lupul moralist dar generalizările astea sunt justificate de cele mai multe ori, că doar nu s-a apucat lumea sa dea din gura aiurea numai ca să te scârbească pe tine. Las-o mai încet cu ipocrizia.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara sa '' ofensez '' vreun coleg , dar scuteristii sunt specie aparte....mai mult decat cretini...

Anul trecut , unul mi-a zmuls bara ...stateam in coloana....si a fugit...

Ieri mergeam linistit cu mobra , cand din dreapta vine un flacau , si fara sa-mi dea prioritate( asa este regula acolo) aproape ca ma loveste si-mi intra in fata....hai treaca-mearga dar putin mai sus a intrat intre un logan si o astra si nu mai putea sa-i depaseasca......sa simtit dupa vreo 10 s loganul si a franat .

Il depasesc ....i-mi vad de drum....opresc la o trecere de pietoni....a trecut fara sa incetineasca pe langa mine de i-am simtit suflul, apoi printre masini, si prin spatele pietonului de l-a speriat si pe ala...

Specimene de genul asta sunt destule....cum sa va iubeasca cineva in trafic?cand confunzi scuterul de 50 cu un cbr ?

Ai dreptate, fiind scuterist , si eu imi fac cruce cand eu stau la semafor si al scuterist nu....merg echipat minim, cotiere-genuchere casca, acte in regula, si cu simt de prevenire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

E enervantă treaba asta, eu am ajuns sa le transfer pe telefonul cu Android ca să le pot lucra.

Movie maker din Windows 8. Eu cu el editez ce pun pe trafictube

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...