Sari la conținut

Problema Fan Curier


angel_wings
 Share

Postări Recomandate

In cursul zilei de marti mi.a ajuns un colet de la Fan Curier comandat de la un fraier de pe olx un telefon,am specificat ca ,coletul sa fie cu livrare prin verificare si transportul a fost de acord sa.l plateasca el,toate bune si frumoase pana sa,mi ajunga coletul,curierul din Cluj nici n.a vrut sa urce sus sa.l verific ca,cica se grabeste etc,si.am zis k eu am specificat sa fie livrare prin verificare colet si etc si sa urce sus sa.l verific..cu greu a venit sus.si sus tot repeta ca se grabeste etc si k el pleaca ,sa.i dau banii si imi da coletul.am zis nu pana nu.l verific.el a zis k nu poate sa faca asta k nu exista asa ceva.si.am zis k ba da ca am mai facut asa si pot verifica ,cam 5 minute si dupa sa.ti dau banii.o zis k nu se mai face asa.poate in trecut se facea si sa.i dau banii si dupa il pot verifica,k prostul k mo si grabit i.am dat banii in gandul meu k sa aiba o garantie cum k am banii la mine si nu.l prostesc sau ca nu fug cu ei etc,cu greu am desfacut coletul k ma si grabea si fara sa vad eu mi.a facut chitantele nespecificand k pe colet scrie tur-retur k eu trebe sa platesc transportul si k nu.i livrare prin verificare si k el ii nou de 2 saptamani si k nu are nicio vina,si.n loc de telefon era un sapun.va da.ti seama?fan curier:(..si k el nu.i de vina si k nu.mi mai da banii inapoi k asa.i politica la el si.o vrut sa plece.eu nervos m.am bagat in fata usii am inchis usa si.am zis k nu pleaca pana nu chem si vine politia.k el se grabeste k trebe sa mai duca colete si sa plece acasa etc.am zis k nu pana nu vine,am coborat amandoi jos o venit si politia intre timp vine si cacatu de superrvizor k el nu a gresit cu nimica si etc.incercand sa.l apere si politia la fel k eu am gresit si nu stiu ce,si k vina ii de la curierul din Bacau ca de acolo am luat telu k nu a facut packing list si nu i.a luat datele corect la ala,politia mo dus la sectie am zis ce so intamplat ne.o luat datele si.o zis sa ma duc dimi la fan curier si sa vad ce rezolv etc.intre timp curieru si supervizoru o zis sa ma calmez k banii oricum ii opresc ei k au voie 3 zile si etc si nu ajunge la ala,dimi am ajuns la firma lor si acolo o zis manageru sau ce era ala mai mare in rang k ei nu au voie sa opreasca banii si k de ce a facut asta curierul blablablaa.acolo nervos m.am dus la politie sa fac declaratie cu inselaciunea si sa dea o instiintare de la ei pt fan curier k sa opreasca banii.normal ko vorbit urat ala de la politie si k el nu.mi da nicio instiintare k ei nu fac asta.si de acolo m.am tot plimbat de la politie la fan curier si tot asa.m.am milogit de politie sa.mi dea instiintarea aia.pana la urma mi.a dat dupa 4-5 ore de stat si plimbat.cu greu mi.a dat si a oprit banii pana ce solutioneaza politia,l.am sunat pe rahatu ala cu telu si.o zis k el no facut asa k el ii avocat de meserie si are o varsta si nu stiu ce,fan curier zice k ,curieru din Bacau a facut pachetu si o pus AWB-ul pe el si k o trimis asa cum a pus ala pachetu,deci era deja pregatit pachetul si asa ceva nu se face,trebe sa impacheteze cu clientul totul de fata cu el si sa faca paching listul ala,lo sunat aia de la curier si.o zis cica el o fost plecat o luna din tara si numa amu o venit si vrajeli de astea,am dat 8 milioane lei vechi pe un sapun vegetal..

 

Ce pot face pe mai departe?va rog ajutati.ma cu sfaturi si etc..nu fi.ti rai sa zice.ti ca.s prost si etc.intr.o parte sunt da nu.i vina mea aici.precizez k asta din Cluj nici nu mi.a luat datele dp buletin nici nu mo pus sa semnez nimica.imi cer scuze de scrisul asta mult da am incercat sa va explic cum sta treaba.ceva idei pe mai departe?multumesc anticipat si asfalt uscat va doresc

 

P.S:scuze de scris da nah

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 75
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

Prieteneee... am incercat, m-am strofocat, zic "sa ajutam omu'!"... Dar n-am reusit sa citesc mai mult de primele trei randuri si alea greu. Fa un rezumat sau ceva, baga in Morse sau in ce alt cod vrei tu, steno sau alfabet chinezesc, ca in romana nu-ti iese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt eu mai prost asa dar in afara de multe k k k k k k -uri nu am inteles mare lucru.

Dupa parerea mea tu nu ai ce cauta intre motociclisti deoarece ai maxim 8-9 ani dupa cum scrii.

Editat de m_memphis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sindromul k. Am reusit sa citesc topicul , dar m-a luat o durere de cap...

Pe olx , la "Livrare cu verificare" ai la dispozitie 10 minute sa deschizi si sa testezi produsul. Daca nu iti convine , il returnezi. Curierul avea obligatia sa te lase sa vezi ce e in pachet. Asta cu "ma grabesc" e o scuza. E posibil ca baiatul de la curier sa fi vorbit inainte cu vanzatorul.. Nu stiu cum ai putea sa rezolvi.

In mod clar , vanzatorul si curierul au o parte din vina. Dar nici tu nu esti mai prejos. Platesti dupa ce verifici coletul. Nu inteleg de ce i-ai dat banii... Asa pun si eu un cartof intr-o cutie, zic ca e Iphone 6 , cer pe el 2000 lei si normal ca ies in profit. Nu e ceva normal. Vanzatorul trebuie sa fie acuzat de inselaciune si curierul de abuz in serviciu sau ceva asemanator :)) Bafta la recuperarea prejudiciului!

wqNxqMB.png

Editat de SpeciaL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E simplu baietii:

 

Omu are un sapun cu care nu se poate spala. Si a facut reclamatie la politie, si aia au trimis fun-ul sa rezolve tranzactia- adica sa de-a asta de se plange un telefon si sa primeasca un sapun sa se spele.

Ala de la fun curier a vrut sa ii iasa din casa fara sa ii de-a chitanta pe cei 8 milioane care ii reclamase la fun-ul din Bacau, clientul.

Dar de fapt a vrut sa ii cumpere telefonul celui de la fun curier. Si ala a chemat seful...

 

Acum s-a inteles ?

 

:), hai ca e simplu ca buna ziua..mai simplu de atata, nu se poate:)

Editat de ktor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-a luat durerea de cap citind. Si-am inteles doar jumate'. Nu tu semne de punctuatie, litere lipsa, cratime gresite sau lipsa. Cum naiba sa te-ajute omu' daca nu intelege ce vorbesti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi cer scuze de scris.am specificat.sunt operat la coloana si nu pot sta mult pe scaun..am mai multa scoala ca unii de pe aici si se dau zmei.inca 1 imi cer scuze de k-uri si asa mai departe.am o scuza intemeiata.la cei care au inteles si au fost on topic multumesc.deci sa inteleg ca prejudiciul no sa mi.l recuperez.i.am dat banii la curier in semn de garantie sau ceva de genu ca.i am si ca nu fug nicaria cu ei.el intre timp mi.a facut chitantele tot.


» Post actualizat in 23 May 2015 10:29

Nu se rezolva nimic spre deloc. Eu am fost fericitul posesor unei caramizi (mai mica), in locul unui psp 3004. Am facut reclamatie si s-a rezolvat absolut nimic.

 

Deci stai linistit.

ai sesizat politia?sau ceva de genul.chiar nu ai rezolvat nimica?la ce firma de curier a fost?sau posta romana?mersi mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E simplu baietii:

 

Omu are un sapun cu care nu se poate spala. Si a facut reclamatie la politie, si aia au trimis fun-ul sa rezolve tranzactia- adica sa de-a asta de se plange un telefon si sa primeasca un sapun sa se spele.

Ala de la fun curier a vrut sa ii iasa din casa fara sa ii de-a chitanta pe cei 8 milioane care ii reclamase la fun-ul din Bacau, clientul.

Dar de fapt a vrut sa ii cumpere telefonul celui de la fun curier. Si ala a chemat seful...

 

Acum s-a inteles ?

 

:), hai ca e simplu ca buna ziua..mai simplu de atata, nu se poate:)

mersi mult pt intelegere si specificare mai in detaliu:)

» Post actualizat in 23 May 2015 10:31

Sindromul k. Am reusit sa citesc topicul , dar m-a luat o durere de cap...

Pe olx , la "Livrare cu verificare" ai la dispozitie 10 minute sa deschizi si sa testezi produsul. Daca nu iti convine , il returnezi. Curierul avea obligatia sa te lase sa vezi ce e in pachet. Asta cu "ma grabesc" e o scuza. E posibil ca baiatul de la curier sa fi vorbit inainte cu vanzatorul.. Nu stiu cum ai putea sa rezolvi.

In mod clar , vanzatorul si curierul au o parte din vina. Dar nici tu nu esti mai prejos. Platesti dupa ce verifici coletul. Nu inteleg de ce i-ai dat banii... Asa pun si eu un cartof intr-o cutie, zic ca e Iphone 6 , cer pe el 2000 lei si normal ca ies in profit. Nu e ceva normal. Vanzatorul trebuie sa fie acuzat de inselaciune si curierul de abuz in serviciu sau ceva asemanator :)) Bafta la recuperarea prejudiciului!

wqNxqMB.png

asa trebuia sa fie.si ca sa se scoata 1 pe altu imi zice ca nu am 5 minute la dispozitie,doar sa vad daca ii ciobit sau etc, maxim si dupa dau banii,mersi mult.sper si eu sa rezolv ceva,ii vina ambilor curieri si clar a celui care a trimis acel sapun

» Post actualizat in 23 May 2015 10:32

nu ai ce face in afara de plangerea la politie, pe care ar trebui ei sa o rezolve...

 

nu stiu la ce sa ma tem mai mult.ori ca va dura mult ori ca va dreptate in afara de mine ori ca nu vor face nimica..dar totusi am o farama de incredere in politia romana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Nu mai dati Quate la tot postul !!!! Pune-n_________ : @ xulescu

2. @ aripi_de_inger : Ai un scris.... " k m.ai trminat psihic" Las-o-n ______ ca-ti bati joc si de noi si de limba romana. Nu-i forum de motogramatica, dar las-o-n ___

3. Cu siguranta ai mai multa scoala decat noi. Un mic exemplu : "am coborat amandoi jos" si restul..

4. Ar fi trebuit sa-ti pui un semn de intrebare cand l-ai vazut pe fancu*rist agitat. Ar fi trebuit sa-i zici : " Ia-l inapoi daca te grabesti si daca tu esti nou, trimite maine pe altul cu mai multa experienta si cu un spor de rabdare"

5. Cum il cheama pe avocatul-vanzator ? Verifica-l in Tabloul Avocatilor si vezi daca este real sau nu.

 

Hai, bafta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu daca ai vrea sa dai o teapa, ai face asta cu unul care cere livrare cu verificare? Nu era evident ca o sa refuzi pachetul? Eu cred ca problema e la curier, mai exact la boul care se grabea si nu vroia sa verifici pachetul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Slabe sanse sa fie mana-n mana, mai ales ca pachetul este preluat de mai multi angajati si trecut prin cel putin doua centre de selectare. Sunt doua ipoteze: fie pachetul a fost corect trimis si schimbat continutul de vreun angajat cu*ierist; fie pachetul mincinos a fost trimis de expeditor si livrat de un bou grabit.

 

Daca x care a pretins ca este avocat a mintit, tind sa cred ca pachetul a fost livrat in mod intentionat.

Editat de Csj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multam.daca vedeai ca am scris motivul de ce am scris asa atunci nu mai comentai aiurea,da intotdeauna se gaseste cate un carcotas.am specificat unde am coborat.puteam sa zic ca de pe scara sau scari,cum trebuia sa scriu?am zburat pana jos?in fine hai sa revenim la on topic daca se poate


» Post actualizat in 23 May 2015 11:28

se poate sa fie mana in mana?ce/i asa greu de crezut.fiecare se scoate ca el a procedat corect si etc,ala din Bacau trebuia sa faca packing list si sa nu i.a coletul gata impachetat de expeditor si sa.i i.a datele de pe buletin si sa scrie adresa si numele corect,degeaba il caut cum ai zis tu in tabloul avocatilor ca i.a zis la manageru din Bucuresti al fan curier-ului ca el a fost plecat din tara 1 luna si numai acuma s.a intors inapoi..


» Post actualizat in 23 May 2015 12:00

multam.daca vedeai ca am scris motivul de ce am scris asa atunci nu mai comentai aiurea,da intotdeauna se gaseste cate un carcotas.am specificat unde am coborat.puteam sa zic ca de pe scara sau scari,cum trebuia sa scriu?am zburat pana jos?in fine hai sa revenim la on topic daca se poate


» Post actualizat in 23 May 2015 11:28

se poate sa fie mana in mana?ce/i asa greu de crezut.fiecare se scoate ca el a procedat corect si etc,ala din Bacau trebuia sa faca packing list si sa nu i.a coletul gata impachetat de expeditor si sa.i i.a datele de pe buletin si sa scrie adresa si numele corect,degeaba il caut cum ai zis tu in tabloul avocatilor ca i.a zis la manageru din Bucuresti al fan curier-ului ca el a fost plecat din tara 1 luna si numai acuma s.a intors inapoi..

 

se poate si cu siguranta sa fi trimis coletul intentionat,dar sa speram ca politia va face dreptate si se va implica cu adevarat,as apela si la OPC dar ma tem ca le vor da amenda la fan curier si nu imi voi mai vedea banii in veci,ce ma bucur si sper sa fie adevarat ii ca banii s.au oprit la firma si nu a ajuns la magarul ala ce mi.a trimis sapun in loc de telefon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai semnat preluarea coletului ......si daca ai mai si achitat ..... Eu zic ca nu prea ai sorti de izbanda . Macar sa tragi invataminte pentru viitor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am comandat o pereche de adidasi lacoste acum ceva ani.Am fost la posta si am ridicat coletul(nu avea optiunea de verificare a coletului).Cand am deschis coletul am constatt ca erau adidasi numarul 45 dar erau niste chinezari pe care nu scriau lacoste,sincer m-a bufnit rasul de nervi ca am dat 250 de ron pe o pereche de adidasi de 15 ron(cel putin erau noi si masura 45).Urmatorul pas a fost sa fac o reclamatie on-line la directia de politie care se ocupa de fraude pe internet(cauta pe net,eu nu mai ton minte unde era).Am scris ce stiam,si in maxim 2 saptamani mi-au dat raspuns ca l-au gasit pe individ si au recuperat prejudiciul,am primit banii prin posta de la politia Craiova.Deci baga goagal si cauta unde si cum faci plangere,si te duci si la ANPC si faci reclamatie,si ii ameninti pe cei de la Fun cu judecata pentru recuperarea prejudiciului.

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Furaciunea e la fancurier mai mult ca sigur .

Nu e prima oara cand se intampla

Nu elimin nici varianta sa fie mana-n mana cu vanzatorul.

Nu e o tragedie ca ai semnat si ai platit,este inselaciune si ai facut f bine ca ai raportat la politie.

Tine-te de capul lor sa investigheze. De asemenea stai pe capul celor de la fancurier pana se plictisesc de tine. Iti vei primi banii inapoi o sa vezi.

 

Pt D-zeu , invata sa scrii ca lumea. Sa priceapa lumea ce vrei sa spui . Am avut rabdarea sa citesc de 2 ori sa incerc sa pricep ceva.

Si n-ai nici o scuza, chiar daca esti operat si nu poti sa stai in coor.

 

Posteaza linkul de unde ai cumparat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@angel_wings, profil name de fitze, dar limba romana este cu un picior in groapa, ti-ai cerut scuze pentru modul in care ai scris, asa ca nu comentez mai mult..

On topic: un vanzator cu cont olx nu va accepta livrare cu verificare daca este pus pe dat tepe, parerea mea este ca problema este in curtea firmei de curierat, eu zic sa verifici daca acel curier chiar este angajat de doua saptamani, ciudat sa fie aparat de managerul sau, colaborez cu aceasta firma de curierat de cativa ani buni....

Ca si concluzie, focusul tau trebuie directionat catre firma de curierat, acolo este ceva necurat la mijloc, nu este de acceptat nici faza aceea, ca s-a ambalat pachetul la sediul curierului din alt oras, nimeni nu vine cu un telefon in mana pt a fi ambalat la fata locului....

 

Nu conteaza ca traim in RO, tepari sunt peste tot, trebuie sa fim cu ochii in patru.

Bafta in recuperarea prejudiciului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 23 May 2015 10:29

 

ai sesizat politia?sau ceva de genul.chiar nu ai rezolvat nimica?la ce firma de curier a fost?sau posta romana?mersi mult

La posta a fost chestia, am sezisat tot ceea ce se putea sesiza. Inclusiv politia online care se ocupa de fraude pe internet.

Nici acum nu am nici produsul, nici banii, dupa 5 ani. Am fost la 3 declaratii, in 3 locuri diferite, da' nimeni n-a facut nimic. Sunt impacat cu gandul oricum. Necazul e ca la tine e vorba de o suma mult mai mare de bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum poti sa te exprimi asa? N-ai nici o treaba cu limba romana...esti 0(zero, nul). Nu ti-e rusine?

Din cauza oamenilor ca tine a ajuns tara asta asa!

Mi-e mila de tine! La munca-la sapa-pe santier, lasa forumul ca ne faci de ras!

 

Ps: sa nu faci copii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...