Sari la conținut

Timis, 09.06.2015, Sag - accident mortal


Dany_Tm
 Share

Postări Recomandate

@wotru2me, ce sa facem! eu ie mai bosorog, si mai fricos. :eek:

In 23 de ani de condus, si nu putini km, multumesc lui Dumnezeu, nu am facut nici un accident. In incidente am fost implicat, dar marunte. Nu au fost atenti la iesire din parcare si au urcat pe mine, doar astfel de incidente. In rest "belesc" ochii ca sa nu "belesc" altceva dupa aceea.

 

restul ie' can-can, apa, talpa si claxon, pentru cine doreste. :diggin:

 

Mai are cineva ceva de spus?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 120
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mai are cineva ceva de spus?

In 16ani de mobreala, oricand se poate intampla ceva...aleator, unde ghionionului ii dam 80% sanse .Unii au noroc sa intre in cei 20% altii din pacate nu mai prind potul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@kawazaki, intodeauna se poate intampla ceva, chiar in momentul in care iesi din casa. Te poti impiedica, pici, dai cu capul de asfalt, si esti mort. Sau orice altceva se poate intampla. Ne nastem pe rand, si murim pe sarite. Dar cand voit contribui la acel 80% ghinion, cum spui tu, incalcand regulile de circulatie, indiferent de natura lor, viteza, neacordare de prioritate, etc, cei 80% ghinion se transforma in 100%in ghinion.

Sunt 2 tipuri de evenimente in trafic: accident si incident.

Accidentul se intamlpla intodeauna din vina celui ce nu respecta codul rutier. Iar viteza este factorul determinant in multe accidente, la care se mai adauga terebilismul, si din cand in cand cate o siliconata, fie in dreapta, fie in sa, caruia trebuie aratat ce abilitati detinem. Total gresit. Suntem prea fragili ca sa riscam aiurea.

 

P.S. astazi ma interesez sa vad ce mai este cu fata.

Editat de kalator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt. Ianachim.

 

Foarte bun punctul tau de vedere.

 

Sa fie arestati toti cei ce incalca regulile de circulatie. Corect? Inclusiv motociclistii care depasesc viteza legala.

 

Problema e ca nici macar hotii care dau in cap ziua nu stau la puscarie, din nspe motive care e noi ne revolta. Cei ce omoara oameni pe trecerea de pietoni abia daca iau 3-4 ani cu suspendare.

 

Cum am putea instaura legea in RO? Grea intrebare.

tocmai am terminat de mancat la albota dupa ce am facut transfagarasanul .....

TU cred ca tocmai ti ai baut cafeau dupa ce ai mers in bucuresti in trafic ....IN CONSERVA!!!!

bucuresti balea lac 3 ore

am iesit la 9 pe autostrada ... 120 nu mai mult ca nu are sens linie drepta si dupa pe curbe GAZZZZZ

la 12 faceam poze la cabana......

 

judeca tu !!!! care dintre noi doi poate COMENTA mai la subiect......

ps ma grabesc ca nvasta nu stie ca am plecat de acasa si trebuie pana la 18 sa si aspir in casa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ianachim, avantajul e ca in fata calculatorului poti bea o bere rece cu alune...fara pericol de accidente, cand planifici...Cand pericolul a trecut, te intorci cu bine acasa... iar bei o berana, o aluna, vizionezi imaginile adunate si faci bilantul calatoriei cu gandul la cele ce vor urma...si la ce vei povesti nepotilor, daca esti prudent si mai apuci acea zi...dar modestia nu strica in ambele cazuri, la calculator sau nu...

Si nu uita ca multi nu pot calatori cat vor din diverse motive: timp, bani, obligatii familiale, etc.etc, intelegi tu... eu sper!

post-19651-0-76417100-1434128977_thumb.jpg

post-19651-0-88350000-1434128994_thumb.jpg

post-19651-0-09276000-1434129038_thumb.jpg

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Double point fixation?

Baba a fost atrasa de motocicleta si a eschivat (daca a mai facut-o) chiar inspre motor, riderul a fost atras de baba, s-a uitat fix la ea si in loc sa o evite a luat-o in plin?

asta nu stim noi ca NU am fost acolo si chiar daca am fi fost poate nu reuseam sa vedem exact cum s-a intamplat !

» Post actualizat in 12 Jun 2015 19:10

Viteza nu a fost mare, undeva pe la 100/130 ...iar din experienta ta, nu mai mult de 150/160. In localitate. WTF? Despre ce vorbim? Intreb retoric, daca mergea cu viteza maxima admisa in zona respectiva, mai scriam noi acum, aici?

Esti tu sigur 100% ca la viteza legala nu ar fi murit cineva??????????

» Post actualizat in 12 Jun 2015 19:15

Mai are cineva ceva de spus?

Experienta te poate ajuta uneori ... depinde de situatie dar daca ai experienta nu inseamna ca esti scutit de accidente grave !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

JAGI

am ajuns acasa trec sa mi explici cum e cu LEGEA.....

Invers, explica tu , pas cu pas cum sa fie instaurata legea in RO. Si eu vreau , dar nu pot fi atit de UTOPIC sa cer mereu sa fie arestati si inchisi (oare m-ar baga cineva in seama daca as cere-o?) toti idiotii din RO care nu acorda prioritate motociclistilor. Nu e o ironie, de data asta sper ca-ti dai seama ca vorbesc serios.

 

Obs ca degeaba ai 1 mil de km,daca ai timp sa-ti consumi energia cu mine.

 

Uite, o sa incep sa comentez exact in stilul tau la fiecare accident. Copy-paste, cu mici variatii.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Invers, explica tu , pas cu pas cum sa fie instaurata legea in RO. Si eu vreau , dar nu pot fi atit de UTOPIC sa cer mereu sa fie arestati si inchisi (oare m-ar baga cineva in seama daca as cere-o?) toti idiotii din RO care nu acorda prioritate motociclistilor. Nu e o ironie, de data asta sper ca-ti dai seama ca vorbesc serios.

 

Obs ca degeaba ai 1 mil de km,daca ai timp sa-ti consumi energia cu mine.

 

Uite, o sa incep sa comentez exact in stilul tau la fiecare accident. Copy-paste, cu mici variatii.

la fiecare accident tu si cativa gs500 sau choperisti care la 100 km/h cred ca deja decoleaza, apareti pe topicurile de accidente si comentati ca VITEZA UCIDE!!!!!

fuck crezi ca mortul mai citeste???

EL deja a aflat.....

principala problema CAUZATOARE a acidentului in CAZURILE IN CARE EU COMENTEZ este DOBITOCUL DIN MASINA CARE NU A ACORDAT PRIORITATE, A INTORS PE LINIA CONTINUA, baba de pe drum care culege ciuperci pe linia continua etc.....

deja NIVELUL tau nu mai accepta ' mersul pe strada sau circuitul cu iarba necosita .....

 

am ajuns sa boicotam un circuit de casa" ca nu e safe.... frate pai noi astia stradali ar trebui sa nu iesim cu moto nici pana la coltul blocului ca nu e SAFE....

 

MERSUL PE MOTOCICLETA IMPLICA ASUMAREA RISCURILOR.... depinde acum de fiecare dintre noi CAT ESTE DISPUS SA RISTE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici ai zis-o bine cu asumarea riscului. 99.99% exagereaza cu viteza fiind convinsi ca nu li se poate intimpla tocmai lor. Cei constienti, ca mine, aleg sa-si gaseasca alte preocupari.

 

Insa te rog sa detaliezi cum se pot pedepsi actiunile celor provoaca moartea motociclistilor. Real, nu vise. Daca nu stii, la ora asta inchisorile sint 110% ocupate. Munca silnica nu se face in RO. Eu asta vrea sa aflu de la tine de ceva vreme.

Am mai zis mai sus, si mie mi-a fi foarte usor scriu in stilul tau, doar ca sa fie unii fericiti.


» Post actualizat in 13 Jun 2015 07:34

Si ca un mic amanunt, aici e rubrica de accidente, nu te lauda de sine, citi km am mai facut , ce ciorba am mincat, ce poze am in ap foto,....


» Post actualizat in 13 Jun 2015 07:38

Dupa cum nu ti-ai dat seama, eu nu ma adresez mortilor, ci celor viitori posibil morti.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ianachime, de curand eu si un coleg de forum am facut (inca) un curs de o zi dedicat motociclistilor. Cursul a fost sustinul de Fire Department. Intr-una din pauze l-am intrebat pe cel care a sustinut cursul cam care crede ca e cauza principala a accidentelor, si nu neaparat statisticile prezentate la curs, ci opinia lui de om care a vazut f multe accidente rutiere inclusiv cu moto. Raspunsul lui, omul motociclist fiind? Viteza de deplasare a motociclistului.

Editat de MrD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

JAGI

LAUDA" se referea la vechimea in munca" pe strada ........ ADICA IN KM PARCURSI AM INTALNIT MULT MAI MULTE EVENIMENTE" Decat pe o pista de circuit cu iarba taiata si dusuri

 

si iti repet !!!!!!!

DIN FATA CALCULATORULUI EVITI ORICE OBSTACOL APARUT LA VITEZA LEGALA DE DEPLASARE A BUCILOR DE PE O PARTEA A ALTA IN FOTOLIU!!!!

 

EXPLICATII iti dau cand ne vom opri la alexandropoli la o bere amandoi mergand pe motociclete!!!!

ps tine cont ca bulgaria e aproape nelocuita' pe sosea deci iti dau un avantaj....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Invers, explica tu , pas cu pas cum sa fie instaurata legea in RO. Si eu vreau , dar nu pot fi atit de UTOPIC sa cer mereu sa fie arestati si inchisi (oare m-ar baga cineva in seama daca as cere-o?) toti idiotii din RO care nu acorda prioritate motociclistilor. Nu e o ironie, de data asta sper ca-ti dai seama ca vorbesc serios.

 

Obs ca degeaba ai 1 mil de km,daca ai timp sa-ti consumi energia cu mine.

 

Uite, o sa incep sa comentez exact in stilul tau la fiecare accident. Copy-paste, cu mici variatii.

,,toti idiotii din RO care nu acorda prioritate motociclistilor.''

Aici as adauga : motociclistilor care circula legal, conf manualului, caci restul nu pot ridica pretentii...!

Tot nu inteleg ce au curbele alea de Bulgaria asa special, faptul ca sunt in Bulgaria... ?

Am un idiot de frate, am luat B-ul cam in acelasi timp. Dupa o perioada imi spune ca el a mers si pe la Gara de Nord... vezi doamne e mai meserias...Daca stii sa mergi, mergi pe oriunde gara sau curba, ce atata caca maca...!?

» Post actualizat in 13 Jun 2015 08:59

Daca stii sa mergi, mergi pe oriunde gara sau curba, ce atata caca maca...!?

Ca unul e mai rapid sau mai lent... asta e alta poveste.

Ca si-n viata unul f-ute pe la spate, altul jos pe rogojina, cu preludiu sau postludiu...,scoancse' multe pe care le si uita repede sau putine femei dar frumoase, pe care le tine minte toata viata...

Asa si cu motoarele suntem motociclisti dar diferiti... motoare diferite, mai talentati sau nu, mai rapizi sau nu, mai noi, mai vechi, diferite constructiv, ce mai conteaza...

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot nu am inteles cum am putea noi cei de pe forum sa determinam la nivel foarte inalt sa se ia masuri impotriva celor care comit fapte grave soldate cu accidentarea motociclistilor , care nu conteaza ca merg sau nu legal. Evident ca e o UTOPIE, dar aceasta utopie Ianachim o repeta de cind il stiu, si multi ii tin isonul. Problema e ca Ianachim merge safe pt nivelul lui, nu risca aiurea. Deaia il suspectez ca doar e hatter.

Imi aduc aminte ca in 2002 cind mi-am luat primul motor eram foarte foarte indignat de afirmatia repetata la nesfirsit, ca o placa stricata, de politie, " nu a adaptat viteza la conditiile de drum". E drept ca chestia cu adaptarea nu e 100% safe, dar are efecte benefice in majoritatea intimplarilor neprevazute.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi indeamna la viteza dar ei defapt stiu realitatea si se adapteaza pecand alti ii asculta si isi nenorocesc neamul si familia , motociclisti care practic zboara prin oras si localitati unde ei aduna viteze de alti nici pe autostrada nu le concep si deaici pana la dezastru nu mai e mult . Politia si legea in viata e ultimul lucru pe care sa te bazezi , mori pe buna dreptate si in accidente si in scandaluri , incendii daca astepti dupa ei . cei care au patit-o o stiu , ceilati o vor stii , dar pacat ca multi seduc si nu apuca sa iti dea dreptate .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@wotru2me, ce sa facem! eu ie mai bosorog, si mai fricos. :eek:

In 23 de ani de condus, si nu putini km, multumesc lui Dumnezeu, nu am facut nici un accident. In incidente am fost implicat, dar marunte. Nu au fost atenti la iesire din parcare si au urcat pe mine, doar astfel de incidente. In rest "belesc" ochii ca sa nu "belesc" altceva dupa aceea.

 

restul ie' can-can, apa, talpa si claxon, pentru cine doreste. :diggin:

Felicitari si la mai mare. Nu am vrut sa fiu ironic sau zeflemitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

,,toti idiotii din RO care nu acorda prioritate motociclistilor.''

Aici as adauga : motociclistilor care circula legal, conf manualului, caci restul nu pot ridica pretentii...!

Tot nu inteleg ce au curbele alea de Bulgaria asa special, faptul ca sunt in Bulgaria... ?

Am un idiot de frate, am luat B-ul cam in acelasi timp. Dupa o perioada imi spune ca el a mers si pe la Gara de Nord... vezi doamne e mai meserias...Daca stii sa mergi, mergi pe oriunde gara sau curba, ce atata caca maca...!?

» Post actualizat in 13 Jun 2015 08:59

 

Daca stii sa mergi, mergi pe oriunde gara sau curba, ce atata caca maca...!?

Ca unul e mai rapid sau mai lent... asta e alta poveste.

Ca si-n viata unul f-ute pe la spate, altul jos pe rogojina, cu preludiu sau postludiu...,scoancse' multe pe care le si uita repede sau putine femei dar frumoase, pe care le tine minte toata viata...

Asa si cu motoarele suntem motociclisti dar diferiti... motoare diferite, mai talentati sau nu, mai rapizi sau nu, mai noi, mai vechi, diferite constructiv, ce mai conteaza...

poftim ai si alte CURBE ... nu doar din bulgaria

multumit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot nu m-am lamurit, ce au astea din Bulgaria asa special, e umbra, e cerul senin, canta pasarelele... e asfaltul mai bun, traficul rarefiat, sunt binecuvantate de zei...fac cu mana virgine cu ghirlande de flori la gat si in bikini ?

Ianachim esti un tip norocos ca poti sa circuli cat si cand vrei, esti un pilot bun dupa atata drum nu contest...ai primit de toate de la viata... dar modestia, modestia bre...? Te propun sa ne fii Regele Motociclistilor, accepti !?

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot nu m-am lamurit, ce au astea din Bulgaria asa special, e umbra, e cerul senin, canta pasarelele... e asfaltul mai bun, traficul rarefiat, sunt binecuvantate de zei...fac cu mana virgine cu ghirlande de flori la gat si in bikini ?

Ianachim esti un tip norocos ca poti sa circuli cat si cand vrei, esti un pilot bun dupa atata drum nu contest...ai primit de toate de la viata... dar modestia, modestia bre...? Te propun sa ne fii Regele Motociclistilor, accepti !?

hmmm.... m as baga DAR

stii tu cum e: trebuie sa vii la program sa te vada supusii, sa stai sa le asculti doleantele, sa joci un pic de teatru ca si cum ti ar pasa de problemele regatului, sa faci poze pe la tot felul de sindrofii, sa mananci cu tacamuri

si alte CACHESTII' din aistea' care nu mi sunt pe plac

prefer sa fac misto pe scena asta de TEATRU MOTOCICLISM.RO si sa ma bucur de drumuri cand pot dar din pacate nu cat as vrea.....

 

ps. de pe unde mai vrei curbe??

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai si din rai, raiul motociclistilor... unde ajung cei accidentati si cei batrani retrasi...? Precis, acolo sunt cele mai frumoase curbe...dar din pacate nimeni s-a intors sa povesteasca... !

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bagi maine un transfagarasan... merg eu in fata sa ti degajez drumul de babe !!!!

sau nu reusesti sa iesi din casa ca nu ai cablu de net asa lung????

Omule, stiu ca mergi mai mult ca mine, ideea e alta, tu ai impresia ca toti trebuie sa se dea la o parte din calea ta pentru ca ti-ai luat motor. Nu e asa, pe drum intalnesti de toate, de aia e drum public. Nimeni nu e obligat sa iti faca partie. Eu iti urez drum bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...