Sari la conținut

Accident 19.06.2015 - Rosiori de Vede


Bughy91
 Share

Postări Recomandate

Pt klausu25 (nu pot sa dau quote, am ceva la browser). Eu nu am zis de depasire, am zis ca te muti in dreapta mergând la fel, cum a facut si motociclistul, asteptand ca ala sa franeze si sa faca stanga. Din ce a spus omul, ala se incadrase stanga. In sfarsit, cred ca era greu de anticipat ce urma sa faca ala in momentul in care a semnalizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 97
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pt klausu25 (nu pot sa dau quote, am ceva la browser). Eu nu am zis de depasire, am zis ca te muti in dreapta mergând la fel, cum a facut si motociclistul, asteptand ca ala sa franeze si sa faca stanga. Din ce a spus omul, ala se incadrase stanga. In sfarsit, cred ca era greu de anticipat ce urma sa faca ala in momentul in care a semnalizat.

 

Chiar daca ti se pare ca se incadreaza sa faca stanga, incetinesti foarte mult si nu treci pe langa el pana nu e foarte clar ca incepe sa faca stanga. Intotdeauna incetinesti sau chiar opresti atunci cand masina din fata ta incetineste fara un motiv foarte clar. Daca se intampla de 100 de ori intr-un km, opresti de 100 de ori. Daca nu faci asta, deja iti asumi niste riscuri. Initiatorul topicului si-a asumat riscurile si a iesit nasol.

 

@OP: imi pare rau de patania ta si iti urez recuperare grabnica. Legal mai ai sanse sa te scoti, daca vii si cu declaratiile martorilor care spun ca omul semnalizase stanga si apoi a facut dreapta, ca a plecat de la locul faptei si poate la volan era altcineva (baut, fara permis etc.). Dar va trebui sa stai calare pe ei (pe politisti), sa insisti, sa-ti cauti dreptatea.

 

De facto, insa, ai facut mai multe greseli care au contribuit la accident, chiar daca vina o poarta soferul dubei. Nu se merge pe marginea drumului niciodata, decat daca ai de luat un viraj la stanga si stai pe trasa buna pentru virajul respectiv. In rest, cat mai pe mijloc. Asta nu a contribuit neaparat la accident, dar sa stii, ca fapt divers. Cand masina din fata ta incetineste, incetinesti si tu, Daca opreste si nu e foarte clar ce face (adica daca nu a inceput sa vireze la stanga), nu te bagi prin dreapta. Stai oprit pana iti dai seama ce se intampla. Semnalul trebuie luat doar orientativ: sunt pline strazile de oameni care semnalizeaza stanga si apoi fac dreapta. Franarea si evitarea nu se combina decat in cazuri foarte rare. In niciun caz pe ploaie. Ori eviti si te concentrezi pe efectuarea virajului cat mai ferm pe langa obstacol, ori franezi si incerci sa opresti pana in el. Ambele (mai ales franarea) necesita exercitiu ca sa le poti face bine, n-au cum sa-ti iasa bine la prima strigare, intr-o situatie de panica. Bafta din nou si insanatosire grabnica. Bine ca nu te-ai accidentat mai rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, dar nu mai terminati odata...Omul nu a fost atent, nu a avut distanta suficienta si a lovit din spate. Date find circumstantele ii inteleg frustrarea, dar daca se adapta la conditii, fie frana pana in duba, fie nu era surprins de manevrele haotice, fiind suficient de departe. Basta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Martorii (3 la numar) au vazut si ei acelasi lucru, mi-am pastrat viteza constanta...atata timp cat Duba semnaliza stanga ca si cum ar depasi pe cineva...

Voi cand vedeti ca semnalizeaza unul stanga voi va lasati pe dreapta , in niciun caz nu opresti sa vezi ce face...

 

Imi pare rau dar aici gresesti fundamental. Cand o duba care iti obtureaza vizibilitatea si care merge in fata ta "semnalizeaza stanga ca si cum ar depasi pe cineva" sari pe frane instant. Ce faci daca depaseste o caruta?!

 

Imi pare rau, nu stiu cum este din punct de vedere legal dar iti spun prieteneste sa te gandesti bine daca te mai urci pe doua roti... iti lipsesc instinctele "junglei".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In declaratia lui scrie ca numai isi aduce aminte daca a semnalizat stanga si ca s-a trezit cu o pocnitura in spate.

si nimic despre parasirea locului accidentului?

atata vreme cat era constient ca ceva l-a lovit in spate?

hmmm ar trebui sa poti folosi chestia asta. nu tu, un avocat.

ti-ar trebui un avocat.

Editat de jerry_mcrie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5. Tu poti refuza semnarea procesului verbal si poti alege calea judecatii (dar crede-ma, o sa dureze mult si bine si probabil o sa si coste) - aici o sa aduci martori fara probleme.

 

Semnarea procesului verbal inseamna luarea la cunostinta a celor scrise de catre anchetator, nu recunoasterea respectivei variante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi se pare ca motociclistul a gresit. Când mergi in spatele unuia care da semnal stanga e normal si legal sa te bagi prin dreapta. Daca ne gândim de fiecare data ca ala e nebun si poate trage brusc dreapta sa iti taie fata, ar insemna sa franam in fiecare situatie din asta, situatii care apar f frecvent, cu pericolul, eventual, sa incurcam circulatia sau sa ne ia cineva pe sus din spate. Cine dintre voi merge asa? Din pacate fara filmare nu cred ca ai sanse de castig. Faptul ca martorii iti sunt prieteni e un dezavantaj moral in instanta.

Exact asta spun si eu, daca ar fi sa mergem toti in zig -zag....ca deh, nu ma loveste nimeni din spate.

Martorii din cate am inteles nu trebuie sa fie neam cu mine, ei nu sunt,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dintr-o data Duba semnalizarea stanga se incadreaza ca si cum ar intra in depasire , dar brusc franeaza si trage dreapta de volan ( vroia sa intre pe un drum de pamant sa ajunga la gradina)

 

Se numeste sindrom Pakistan si iti va mai fi dat sa-l intalnesti. In orase taximetristii, curierii si cei cu masini de serviciu sufera cel mai tare de boala asta.

 

Cu sanatatea cum e situatia? In afara de bazin mai e ceva grav?

» Post actualizat in 24 Jun 2015 12:09

Nu imi vine sa cred, ce ma sfatuiti?

 

Cauta asistenta juridica specializata si de calitate.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si nimic despre parasirea locului accidentului?

atata vreme cat era constient ca ceva l-a lovit in spate?

hmmm ar trebui sa poti folosi chestia asta. nu tu, un avocat.

ti-ar trebui un avocat.

Nu am fost lasat sa dau declaratie, ca este Politistul in CO care se ocupa de caz....

Am sa precizez parasirea locului indiferent cine a fost de vina, nu este normal/legal sa faci asa ceva.

» Post actualizat in 24 Jun 2015 12:11

Se numeste sindrom Pakistan si iti va mai fi dat sa-l intalnesti. In orase taximetristii, curierii si cei cu masini de serviciu sufera cel mai tare de boala asta.

 

Cu sanatatea cum e situatia? In afara de bazin mai e ceva grav?

» Post actualizat in 24 Jun 2015 12:09

 

Cauta asistenta juridica specializata si de calitate.

Mersi Cesar, bazinul si ceva pe la femur stang, comparativ cu ce este pe site la accid. sunt foarte bine. Acum doar imi doresc sa scap si sa vad cum fac cu motoreta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand masina din fata ta incetineste, incetinesti si tu, Daca opreste si nu e foarte clar ce face (adica daca nu a inceput sa vireze la stanga), nu te bagi prin dreapta. Stai oprit pana iti dai seama ce se intampla. Semnalul trebuie luat doar orientativ: sunt pline strazile de oameni care semnalizeaza stanga si apoi fac dreapta. Franarea si evitarea nu se combina decat in cazuri foarte rare. In niciun caz pe ploaie. Ori eviti si te concentrezi pe efectuarea virajului cat mai ferm pe langa obstacol, ori franezi si incerci sa opresti pana in el. Ambele (mai ales franarea) necesita exercitiu ca sa le poti face bine, n-au cum sa-ti iasa bine la prima strigare, intr-o situatie de panica. Bafta din nou si insanatosire grabnica. Bine ca nu te-ai accidentat mai rau.

Bine zis. Mi-ai adus aminte de patania asta:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine zis. Mi-ai adus aminte de patania asta:

 

Wow , ceva de genu si eu, doar ca a fost cu semnal stanga.

Ma rog , astept sa ma scoata vinovat, m-am saturat de tigania asta, ba ala se cunoaste cu Politistul, ba ala nustiu ce, ba ala e in CO nu poate sa imi se ia declaratie..si tot asa.

Sunt curios ce o sa zica polistitul cand scriu ca a parasit locul, doar asa poate ii da de gandit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu CO e o mare abureala, pana la urma intr o sectie de urgenta la un spital nu esti ingrijit pentru ca un medic e in CO?

Sistemul asta e in asa fel construit incat nimeni nu e de neinlocuit.

Am sunat la Rosiori , si cica pot face plangere la parchet-tot din rosiori, nu am nicio putere.....de parca ar fi asa bazati...si de aceea vreau sa termin odata.

Sa imi fac niste planuri ce sanctiuni voi primi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca fizic nu esti foarte afectat (psihic sigur esti, o sa vezi cand vei reincepe sa mergi pe moto, iti trebuie tarie sa depasesti momentul) si motocicleta se repara cu o suma pe care nu consideri ca te depaseste, lasa o asa.

Pana la urma, o sa iei o amenda, cateva puncte si probabil o sa te tune astia la asigurare de anul viitor. Poti sa lupti contra sistemului, dar ar trebui sa fie o miza mai mare in joc, de gen suspendarea permisului etc., dar nu se pune problema sper.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca fizic nu esti foarte afectat (psihic sigur esti, o sa vezi cand vei reincepe sa mergi pe moto, iti trebuie tarie sa depasesti momentul) si motocicleta se repara cu o suma pe care nu consideri ca te depaseste, lasa o asa.

Pana la urma, o sa iei o amenda, cateva puncte si probabil o sa te tune astia la asigurare de anul viitor. Poti sa lupti contra sistemului, dar ar trebui sa fie o miza mai mare in joc, de gen suspendarea permisului etc., dar nu se pune problema sper.

Fierul meu...abea l-am luat....

din cate ma astept ar fi, furca(nustiu daca si janta), far , capac semnalizari, maneta ambreiaj, oglinzi , pedala schimbator....nustiu cat mar duce de la dezmembreri...am discutat cu doua.roti el zice undeva pe la 1300ron-1400.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce ești așa descurajat?...uite din chestii din astea se duce țara asta de râpă!...

Dacă știi că ai 1% șanse...pune-te pe treabă...scoate toate actele de care ai nevoie și mergi la judecată! De când te vaiți pe forum, făceai cererea de chemare în judecata!

 

Reparatul motocicletei te va duce la aproape 1.000 de euro cu manoperă...eu zic să te gândești bine! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Cand are piesele o poate repara singur! De unde 1000 euro pt reparatii ? E exagerat! Daca nu se plangea atat de mult pe aici si se misca putin, rezolva cate ceva. Cu un avocat, dupa cum a mai spus cineva, faceau demersurile, se legau ca a fugit de la locul cu pricina...mai scotea si un certificat de la iml.. dar pana el se trezeste o sa fie tarziu. Asta e, suporti consecintele si data viitoare lasa mobra cand ploua, numai merge cu ea prin aratura, tine-ti trasa pe drum si beleste ochii, altfel se belesc multe altele..!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce ești așa descurajat?...uite din chestii din astea se duce țara asta de râpă!...

Dacă știi că ai 1% șanse...pune-te pe treabă...scoate toate actele de care ai nevoie și mergi la judecată! De când te vaiți pe forum, făceai cererea de chemare în judecata!

 

+1

Pune-te pe treaba si tine-te de capul alora care investigheaza accidentul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unde 1000 de euro?...simplu...300 de euro furcă, 100 far cu prinderi, 50 de euro aripa, 50 rulmenți la jug...dacă e îndoit și rezervorul mai pune 150, discuri dacă au probleme și ele încă 100-150 și ies banii pe care i-am enumerat...și astea doar piesele în mare...nu cred că se pune problema să o repare singur...PS: nu-mi dau cu presupusul aiurea... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce ești așa descurajat?...uite din chestii din astea se duce țara asta de râpă!...

Dacă știi că ai 1% șanse...pune-te pe treabă...scoate toate actele de care ai nevoie și mergi la judecată! De când te vaiți pe forum, făceai cererea de chemare în judecata!

 

Reparatul motocicletei te va duce la aproape 1.000 de euro cu manoperă...eu zic să te gândești bine! :)

Sunt scarbit !

Sunt la ei acolo la sectie , 3 agenti...unul mai plictisit de altul, ii simt cum evita si nu vor sa se bage, ma tot vrajesc ei cu proceduri... Cum zicea si colegul ar fi o cheltuiala foarte mare pentru nimic sa zic asa.

M-ati intelege daca doamne fereste ati avut accident in localitati vai steaua lor....de la politie , pana la salvare.

Poate cu un porc pe masa as rezolva.

Vreau sa se incheie....cu curiozitatea ce raspuns voi primi pentru parasirea locului faptei.

» Post actualizat in 24 Jun 2015 18:43

Pai atunci daca o luam asa, daca si cu parca...ajungem la dauna totala ! :)))

Stramb si cadrul si bascula...

1000 euro piesele? cand motoru face 2000 si un pic..

vedem ce nota de plata imi da doua.roti , mai intai sa il iau de acolo, ca probabil sa in niste conditii ...... numai spun ca probabil au tras de toate fiarele sa il urce intr-o duba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a costat peste 1000 de euro o ieșire pe câmp... :)...am preferat să-l repar deoarece motorul avea atunci 10.000 de km...iar 5.000 erau făcuți de mine...restul dovediți cu carte de service și facturi...Când face un mecanic o constatate/deviz și după ce vorbești cu Georgian, anunță-ne și pe noi cât te costă doar piesele...

Insistă...presează...dacă vrei să obții răspunsuri...din ce înțeleg din acțiunile tale...nu prea vrei să faci demersuri...gândește-te bine...să nu regreți pe urmă!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...