Sari la conținut

schimb de ulei la cati km?


Postări Recomandate

Bai tata, unde dreaqu ai vazut tu in manualu' de KLE vreo indicatie in legatura cu schimbul de ulei care sa copntina ceva despre modificarea nr de km de schimbat in functie de stilul de mers?!

 

Producatorul iti spune ce sa NU faci cu motorul ala. (gen mers pe rosu, etc) Daca NU faci ce zice el sa NU faci, bagi uleiul recomandat de el si schimbi la KM recomandati de el este perfect. Ca schimbi tu la 6000 sau la 10.000 nu mai conteaza. El cand ti-a spus cele de le ziceam a luat in considerare toate stilurile de mers. (ca de-aia a pus motorasu' ala si pe sport-touring si pe Enduro-touring si pe cruser si pe neked)

Alte chestii de intretinere tin de modul de utilizare si de conditii (cum ar fi numarul de km la care trebuie inspectat/curatat filtrul de aer. Motiv pentru care zice si japonezu in carte asa.

best post :) :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici aia de la gp nu sunt asa de stresati la cat sa schimbe uleiul precum unii bikeri fanatici la care le este frica sa nu bubuie motorul din cauza unui anumit tip de ulei si ca au sarit cu 200km peste schimbul de ulei, iar daca nu bubuie motorul pusca alte piese.Mai toate mobrele sport in manual este dat 6000km acum in cazul meu daca fac 7000(mai rar) in sezon normal ca nu il mai schimb.Daca ai bani se poate schimba in fiecare weekend in modul asta poti testa si toate marcile de ulei.Este clar ca daca mergi doar pe pista il arzi mult mai repede si trebuie schimbat cat mai des, km parcursi nu mai au nici o relevanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproape nimeni nu ia in considerare cite starturi ia cu patinarea puternica a ambreiajului. Rezulta multe zeci de grame de pilitura dizolvata in ulei care actioneaza ca un smirghel fin in motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu schimb la 2mii. Stii cum suna motoru ? Toarce ca pisica. Si are vreo 65mii km unu din ele...

Deci in ritmul asta e clar ca o sa duca 200mii ;)

 

 

Faci 1,000km pe sezon?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

2000 fac an de an..de cele mai multe ori fac 2 schimburi pe an, dar al doilea schimb face doar 1000-1500 km. Deci media pe an era 3000. Anul asta n am atat cu ambele la un loc. In schimb am pe scuter vreo 2 mii deja :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare 3mii conform manual. Deci depinde.

 

Aproape nimeni nu ia in considerare cite starturi ia cu patinarea puternica a ambreiajului. Rezulta multe zeci de grame de pilitura dizolvata in ulei care actioneaza ca un smirghel fin in motor.

Zeci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproape nimeni nu ia in considerare cite starturi ia cu patinarea puternica a ambreiajului. Rezulta multe zeci de grame de pilitura dizolvata in ulei care actioneaza ca un smirghel fin in motor.

Si producatorul n-a luat asta in considerare, nu? Nu pentru asta a inventat filtrul de ulei? Sau el s-a gandit numai la plecari on/off?

Decat sa schimbi uleiul la jumate din km. dati de producator, nu mai bine schimbi filtrul la fiecare schimb la km indicati? Am auzit tot felul de bezmetici care schimba doar uleiul, de dragul a 20 de lei.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare 3mii conform manual. Deci depinde.

 

La 929 sau s1000rr ca nu ma pricep?

 

Din punctul meu de vedere - sa schimbi la mai putin de 75% din cit recomanda producatorul este un fel de ......... (in utilizare normala a mobrei cu toate piliturile ei).

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e careva care nu schimba ci doar completeaza? :DDDD

Am avut eu un sezon, acum vreo doi ani, cand bagam cam 1 litru la 1500 km. Faceau baietii de la magazin misto de mine, "A venit KLE-ul in doi timpi". Anul ala am facut vreo 16.000 km fara sa fac schimbul. Chiar n-avea rost.

Am segmentat si am revenit la normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...