Sari la conținut

Placute de frana - Montaj gresit la service


Postări Recomandate

Te duci la service sa schimbi placutele si te intorci in costum de brad.

Service-ul ala ar trebui sa primeasca niste Molotoave prin geam, poate se reprofielaza baietii in alte domenii de activitate mai safe, gen dezamorsat mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am doua comentarii:

1. LOL

2. Uber LOL

 

Presupunand (prin absurd) ca initiatorul are vreun capat de hartie care sa ateste faptul ca a fost in acel service cu acea mobra la care s-au efectuat acele interventii, ce-i poate impiedica pe "mecanici" sa afirme ca ei au procedat corect (au si dovada, respectiv discul incadrat corect de placute) si ca reclamagiul e de rea credinta si umbla sa-i infunde?

Si daca exista o fisa de receptie a lucrarii, contrasemnata de pagubit (desi iar ma indoiesc ca ar fi), ea e dovada ca omul a facut receptia unei lucrari prestate corespunzator.

Terminati cu aberatiile de proces, service, garantii for life.

Daca aia-s de bun simt si li se face mila de asta mic o sa ii puna niste discuri si etriere SH, de la dezmembrari, vor refolosi placutele (ca-s noi) si la revedere.

Ce nu inteleg eu: cand ti se face o lucrare la mobra, nu te uiti si tu? Chiar si pafarnist sa fii si tot vezi ca un etrier are o gaura prin care vezi discul si celalat nu. Sa si mergi 1000 de km asa mi se pare di aceeasi categorie cu ala cu folia pe pinlock.

 

 

Nu zic ca nu e copac si pagubitul, dar unde ai vazut tu la service-uri sa-ti dea atatea hartii la mana? Aia cu fisa de receptie ma sparge de ras... Cum sa faca omul receptie la ceva daca nu detine cunostinte tehnice prin care sa ateste corectitudinea lucrarii?

 

Daca tu te duci sa-ti schimbi uleiul la masina,si aia iti toarna (cuvant urat) in loc de ulei,apoi iti da sa semnezi FISA DE RECEPTIE, tu ce faci? le spui ca vrei sa mirosi intai daca au pus ulei, ii pui sa scoata o mostra de 5-10ml? sau semnezi ? (asta presupunand ca exista asa ceva, FISA DE RECEPTIE :))))) )

 

SINGURA greseala a copacului a fost ca a continuat sa mearga dupa ce a sesizat ca ''ceva nu e in regula''... Mergi 1-2-30-30 km ...dar dupa aia te duci si intrebi .... sau poate i-a fost rusine sa mearga sa intrebe?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trait s-o vad si pe-asta... :eek:

asa-i, e chiar de necrezut....

fwtui mama masii de treaba, dar la directie, frana faci intotdeauna double-check si numai dupa aia predai mobra/conserva/atelajul clientului....

 

ma gandesc ca a doua oara cand s-a intors colegul, mecanicul s-a uitat doar la un disc, si cum avea sanse de reusita de 50% l-a vazut pe cel montat corect

pun pariu pe oricat ca nici nu s-a urcat pe mobra sa faca o mica tura macar in hala.....

 

patetic.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine, meseriașilor, am înțeles! Fiecare pasăre pre limba ei piere.

Treaba cu compensația se poate rezolva foarte simplu, dar totul e să vrei. Dacă nu-ți ceri drepturile, să nu te aștepți să ți le respecte cineva. Iar dacă le vrei respectate, trebuie să întreprinzi ceva, nu să stai cu mâinile în sân (eventual pe taste, plângându-te de meseriași) și să te resemnezi că nu se poate.

 

Dacă știi cum să pui problema, e chiar simplu.

N-ai inteles. Postul meu era, daca vrei, un indreptar de cerut drepturile. Am zis atat: pe baza unei simple declaratii date de nea zapada nu se poate executa proces. Si e imposibil sa dovedesti, in lipsa unor probe materiale (de orice fel, dar in special inscrisuri) ca:

1. ai fost in respectivul service

2. a fost prestata respectiva lucrare

3. a fost executata gresit o operatiune simpla, cum este cea de inlocuit placute frana

Iar povestea cu "meseriasii" o pun pe seama caldurii de afara, ca altfel nu prea inteleg cum te erijezi tu in protectia consumatorului pe forum.

 

 

1. LOL

2. ROTFL

3. LMAO

 

Daca aia neaga faptul ca au facut prost lucrarea mai intra si la penal.

Of. Greu cu logica asta. Mafrend, zi-mi cum dovesteste omul ca aia au facut o lucrare gresit? Cu probe, nu cu presupuneri sau relatii de cauzalitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar povestea cu "meseriasii" o pun pe seama caldurii de afara, ca altfel nu prea inteleg cum te erijezi tu in protectia consumatorului pe forum.

 

Traducere: ”Decât să te plângi doar in fața tastelor de calitatea lucrării executate de meseriașii de la service, mai bine iei o măsură. Legală.” Adică, pe românește spus, orice e mai bun decât nimic.

Și....tot nu înțeleg ce-ai vrut să spui cu erijatul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

grav mi se pare ca nu s-a uitat cand ai revenit, fiind vorba de sistemul de franare. Bine ca nu ai patit ceva, poate nu ar fi stiut nimeni cauza, la cate accidente sunt pentru unul in plus nu face nimeni aircrush investigation -poate comentarii avea viteza si dorel de la sevice isi continua linistit existenta. Nu ca acum ar avea vreo problema. Parerea mea, nu am dat cu parul ( dar nu e timpul pierdut).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traducere: ”Decât să te plângi doar in fața tastelor de calitatea lucrării executate de meseriașii de la service, mai bine iei o măsură. Legală.” Adică, pe românește spus, orice e mai bun decât nimic.

Și....tot nu înțeleg ce-ai vrut să spui cu erijatul?

Esti foarte vocal in a arata cum nu face nimeni nimic si doar se plange. Nu conteaza daca are/nu are date, dovezi, bonuri, facturi, whatever. Trebuie sa faca ceva. C'mon...

Hai sa mai zic inca o data, sa fie clar: daca pagubitul nu are vreun fel de dovada ca a calcat pe la serviceul ala, orice reclamatie e apa de ploaie.

Presupunand ca are hartii, ar putea avea:

1. bon pentru consumabile

2. factura cu consumabile +/- monopera

3. fisa de receptie a lucrarii.

Daca nu are nimic (sau macar ceva) din cele de mai sus, ura si la gara. OPC-ul, la fel ca instanta, va solicita probe. Posibil sa accepte si proba cu martori, insa greu sa gasesti pe cineva credibil si care sa nu aiba legatura cu tine.

Daca are doar 1 sau 2, e greu spre imposibil sa dovedesti ca lucrarea a fost viciata. Si aici apar niste elemente: service legal, mecanici cu diploma, x clienti multumiti, etc. Daca se intra in proces, sanse zero.

Asa ca onor domnule blorin, daca trambitezi "aparati-va drepturile" macar pune si un scurt ghid care sa-i puna pe potentialii petenti pe pozitii de forta in eventualele negocieri/procese/plangeri.

 

 

Ca sa fie clar: habar nu am cine e acel service si nu le tin partea, eu cred ca a fost eroare la montaj si durere la plua la revenirea baiatului cu problema. Plm, chior sa fii sau chiar sa nu dai 2 bani pe client sa nu vezi ca rahat au facut colegii tai cu mobra omului.

Daca vor sa-si spele obrazul inlocuiesc tot si il mai pacalesc cu ceva nimicuri (gen reglaj lant, verificat bujii, etc) si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene GRI, știi ce eficientă este o cerere de chemare în judecată, făcută fain-frumos, de un avocat? Depusă la instanță, cu număr de înregistrare, prezentată ”făptuitorului”. S-ar putea să obții mai multe lucruri decât te aștepți.

Sau ești Gică contra, din principiu?

 

Eu am dat un sfat cu privire la modul în care trebuie să-și apere un păgubit drepturile, detaliile acestei povești nu le am, nu știu (cum, de altfel, nici tu, probabil) ce hârtii/documente are pățitul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca-mi permiti: LOL

 

O cerere de chemare in judecata fara probe e la fel de eficienta ca hartia pe care e scrisa. A trecut vremea cand oamenii se speriau de procese. Si daca aia stiu ca nu ai cu ce sa-i combati, mi-e ca risti niste daune. Pentru ca, gues what, si ei pot angaja un avocat care sa depuna o reconventionala si sa te trezesti ca o arzi la pace cu ei.

 

Si daca citeai cu atentie, vedeai pozitia mea fata de nesimtirea mecanicilor din service. Doar ca mi s-a luat de semnatari de petitii online care cred ca schimba lumea.

 

Repet: daca vrei sa fii util, fa un ghid/indreptar/set de reguli sa stie oamenii ce sa ceara cand sunt in pozitia X.

Ai face un bine "comunitatii" in loc sa arunci generalitati de genul "da-i in judecata", "ia-ti avocat", etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

O fi GRI nesuferit dar are si niste dreptate: CINE MERGE LA SERVICE SI PLEACA DE ACOLO FARA ACTE (DEVIZ, CHITANTA, ETC), E BOU SI ISI MERITA SOARTA.

 

Aviz amatorilor cand mai dati prin service-uri moto. Daca nu le cereti bon nu numai ca le lasati spaga o groaza de taxe pe care ar trebui sa le plateasca la stat ca orice cetatean al tarii, dar intrati si voi in rahat daca va fac prost treaba.

 

PS: GRI, chiar si fara acte, e mai greu dar nu imposibil sa dea cu carnatii aia de pamant. Suficient de tare sa-i scoata din afaceri. Nu scriu aici cum, ca sa nu se pregatesca idiotii pentru asta, ca sigur citesc ce se scrie aici.

Nimic nu m-ar bucura mai tare decât să își rezolve omul problema pe banii ălora.

Chiar nesuferit cum sunt, cred că cine greșește e bun de plată.

Pe ăsta mic l-au luat de papagal când au văzut că nu știe pe ce lume e. Ceea ce nu se face.

Înțeleg greșeala, dar nu și faptul ca au persistat în ea.

Pe de alta parte însă, să nu fiu lupul moralist, nici eu nu i-am cerut lui Geo TNG chitanțe sau altele.Sau lui Patrick. Știu însă că dacă ar fi ceva am rezolva problema fără tămbălău.

Concluzia: caracterul face diferența.

Succes la recuperarea pagubei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul asta e chiar norocos ca a parcurs mia de km in halul asta si ne-a zis si noua patania lui.

D-na cu coasa l-a ocolit.

N-as fi crezut ca cineva isi poate bate joc in halul asta de un client.

E si vina ta omule ca nu verifici macar ochiometric ce au facut mecanicii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul de aia s-a dus la service si nu la gigi din coltul strazii, ca sa nu stea cu frica/sa verifice la final. Te duci, iti face lucrarea, merge ciudat, te intorci intrebi, daca iti zic ca e ok inseamna ca probabil asa e, daca nu le ai deloc cu mecanica ce poti sa faci ... mergi pe mana mecanicului si ii dai asa in continuare. De rahat situatia, de rahat rau ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pe de alta parte însă, să nu fiu lupul moralist, nici eu nu i-am cerut lui Geo TNG chitanțe sau altele.Sau lui Patrick. Știu însă că dacă ar fi ceva am rezolva problema fără tămbălău.

 

 

Pai normal, la pomana sau parastas se merge in general in liniste...

 

Brucan a gresit grosolan in profetia sa precum careia romanii vor avea nevoie de 20 ani ca sa inteleaga principiile democratiei... probabil va veni o vreme cand legea va fi aplicata si mai ales apreciata si respectata in rromania, dar cel mai probabil eu nu o voi mai apuca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai să nu începem o discuție despre principiile democrației ca nu are rost. Eu am făcut donații de cate ori am mers în service. Nu a pretins nimeni bani pentru servicii. Cam ca la biserică. Happy now?

Ce va mai place sa va treziți vorbind de sus...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai să nu începem o discuție despre principiile democrației ca nu are rost. Eu am făcut donații de cate ori am mers în service. Nu a pretins nimeni bani pentru servicii. Cam ca la biserică. Happy now?

Ce va mai place sa va treziți vorbind de sus...

 

Pai atunci hai sa nu incepem nici o discutie despre bonuri fiscale, donatii, impozit pe venit, etc. si mai ales despre emfaza sau meschinarie.

 

Lipsa unei chitante (sau cum era, fisa de receptie?) la o adica poate ingreuna probarea unei fapte insa nu scuteste de responsabilitatea sa. Concret, in cazul de fata daca s-ar ajunge in instanta, pe asta s-ar baza pledoaria avocatului apararii? Sunt curios ce ar declara angajatii service-ului in cazul unei depozitii in stare de juramant... in special cel care a lucrat la respectivul motor.

 

Pentru mine situatia este cat se poate de clara si nu vad rostul altor discutii, cine mai merge la un service care nu e in stare sa schimbe niste amarate de placute de frana... inseamna ca isi merita soarta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai atunci hai sa nu incepem nici o discutie despre bonuri fiscale, donatii, impozit pe venit, etc. si mai ales despre emfaza sau meschinarie.

 

Lipsa unei chitante (sau cum era, fisa de receptie?) la o adica poate ingreuna probarea unei fapte insa nu scuteste de responsabilitatea sa. Concret, in cazul de fata daca s-ar ajunge in instanta, pe asta s-ar baza pledoaria avocatului apararii? Sunt curios ce ar declara angajatii service-ului in cazul unei depozitii in stare de juramant... in special cel care a lucrat la respectivul motor.

 

Pentru mine situatia este cat se poate de clara si nu vad rostul altor discutii, cine mai merge la un service care nu e in stare sa schimbe niste amarate de placute de frana... inseamna ca isi merita soarta!

De dragul discutiei, si cu toata intelegerea pentru initiator: mi-am spus punctul de vedere in calitate de client care chiar si cu minime cunostinte despre mecanica isi poate da seama cand o lucrare e facuta cu c urul. M-am dat ca exemplu tocmai sa demonstrez ca e ideal sa te informezi inainte de a face ceva la mobra si macar sa ai habar de care parte a ghidonului trebuie sa tii ca sa misti mobra inainte-inapoi.

Eu imi fac singur micile operatii de intretinere la mobra (placute, ulei/filtru, furca, etc), pentru ceva mai complicat prefer sa apelez la oameni cu reviews pozitive sau recomandati direct de prieteni si care au de aparat o reputatie.

La masina intotdeauna am acte ce dovedesc ca am trecut prin acel service.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...