Sari la conținut

Accident Calarasi- Politia se scuza.


Edward Marian Gavrilă
 Share

Postări Recomandate

Eu tot nu am primit un raspuns de la cei care l cunosc sau daca ati auzit din presa. Infractorul (nu i zicem motociclism pt ca n avea permis si cat timp era pe strada la ghidon era doar un penal) a mai fost oprit, mustrat, amendat? Daca baiatul asta facea spectacol, se dadea mare cum fuhe el de politie si mai stiu eu ce (sub protectia si influenta parintilor). Poate politistul ala s a saturat efectiv sa si bata joc un infractor de el si altfel nu reusea sa l opreasca ? Poate a mai incercat sa l urmareasca fara rezultat, poate l au mai.opritt, dar i au dat drumul a 2 zi si tot asa...

 

 

Nu i iau partea politistului, dar in primul rand autorii motali ai decesului sunt parintii si unghiul politist (parca asa am citit pe undeva, nu ? )

 

Chiar daca era major si si a luat motorul din banii lui tacsu trebuia sa i dea 2 peste ceafa si sa i opreasca motorul in garaj pana vine cu plasticul.

 

Daca avea plastic,nu avea niciun antecedent si circula cu motorul in regula si cu 50 kmh atunci trebuia sa sarim pe curcan...

Editat de cosmin tudor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 577
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, cica de vreo 2-3 ori a mai fost atentionat. Legal nu s-a putut face nimic, pt ca nu a fost prins in flagrant. De oprit nu oprea la semnalele politistilor, de pasat nu-i pasa de nimic... doar era fotbalist vedeta la el in sat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si daca el nu oprea la semnalele, nu tineavcont de atentionari cum ati vrea voi sa faca politia sa inceteze o data ? A iesit in fata sa l prinda in flagrant. Daca nu l prindeau asa se plangeau satenii ca politia nu face nimic. Daca a facut tot posibilul sa l prinda (macar sa i faca dodar) nu e bine. Cum sa procedeze si politia atunci ?

E un singur om si o singura masina la 2 sate... vroiati sa i puna cuie pe strada sa l opreasca ?

 

Daca gasim si noi un politist care chiar isi face treaba sarim pe el. Dar de unchisu care fiind om al legii stia de nepotul delicvent si l lasa pe strazi ce mai ziceti ???

Editat de cosmin tudor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nush cum sunt parintii altora, dar al meu batran( desi e mai mic ca mine acum) si crede ca incalc moral sau legal ceva imi lipeste 2 dupa ceafa sa ma trezesc. Nush ce mi ar face daca m ar vedea pe strada fara permis... eu cred ca s ar duce el la politie sa ma reclame.

 

Dc :

1. Incalc legea

2. Sa nu pateasa cineva /eu ceva din cauza ca incalc legea

3. Sa nu ma aibe pe constiinta

Editat de cosmin tudor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A murit !?Vai nu pot sa cred...cu ce a gresit ?? a,stai...

E, asa se intampla cand faci pe interesatu` si o arzi superior.Uneori te mai si prajesti.Nu spun ca imi pare bine ca a murit, dar nici sa iau partea infractorului sfidator nu pot ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si daca el nu oprea la semnalele, nu tineavcont de atentionari cum ati vrea voi sa faca politia sa inceteze o data ? A iesit in fata sa l prinda in flagrant. Daca nu l prindeau asa se plangeau satenii ca politia nu face nimic. Daca a facut tot posibilul sa l prinda (macar sa i faca dodar) nu e bine. Cum sa procedeze si politia atunci ?

E un singur om si o singura masina la 2 sate... vroiati sa i puna cuie pe strada sa l opreasca ?

 

Daca gasim si noi un politist care chiar isi face treaba sarim pe el. Dar de unchisu care fiind om al legii stia de nepotul delicvent si l lasa pe strazi ce mai ziceti ???

garcea? tu esti mah geniul ala cu masina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot nu am primit un raspuns de la cei care l cunosc sau daca ati auzit din presa. Infractorul (nu i zicem motociclism pt ca n avea permis si cat timp era pe strada la ghidon era doar un penal) a mai fost oprit, mustrat, amendat? Daca baiatul asta facea spectacol, se dadea mare cum fuhe el de politie si mai stiu eu ce (sub protectia si influenta parintilor). Poate politistul ala s a saturat efectiv sa si bata joc un infractor de el si altfel nu reusea sa l opreasca ? Poate a mai incercat sa l urmareasca fara rezultat, poate l au mai.opritt, dar i au dat drumul a 2 zi si tot asa...

 

 

Nu i iau partea politistului, dar in primul rand autorii motali ai decesului sunt parintii si unghiul politist (parca asa am citit pe undeva, nu ? )

 

Chiar daca era major si si a luat motorul din banii lui tacsu trebuia sa i dea 2 peste ceafa si sa i opreasca motorul in garaj pana vine cu plasticul.

 

Daca avea plastic,nu avea niciun antecedent si circula cu motorul in regula si cu 50 kmh atunci trebuia sa sarim pe curcan...

 

 

Pai si daca el nu oprea la semnalele, nu tineavcont de atentionari cum ati vrea voi sa faca politia sa inceteze o data ? A iesit in fata sa l prinda in flagrant. Daca nu l prindeau asa se plangeau satenii ca politia nu face nimic. Daca a facut tot posibilul sa l prinda (macar sa i faca dodar) nu e bine. Cum sa procedeze si politia atunci ?

E un singur om si o singura masina la 2 sate... vroiati sa i puna cuie pe strada sa l opreasca ?

 

Daca gasim si noi un politist care chiar isi face treaba sarim pe el. Dar de unchisu care fiind om al legii stia de nepotul delicvent si l lasa pe strazi ce mai ziceti ???

 

 

Bai, baiatule, daca tu gandesti asa inseamna ca nu ai mai mult de doua graunte in cap. Poti sa iei in calcul orice varianta diletanta care te face pe tine sa crezi ca ai dreptate cand te bucuri de moartea unui om. Iti place sau nu, "motociclist" nu e ala care intra in standardele tale elucrubante de a rationaliza ce e acceptat si ce nu in lumea asta, ci ala care piloteaza o motocicleta, si baiatul asta, ca a pilotat cu sau fara permis, ca a mers cu 20 sau 100, tot motociclist era. Iti dai seama ce calitate morala ai tu daca crezi ca pentru faptul ca l-a persiflat pe idiotul ala de politist merita sa moara. Da, nu a oprit la semnalul lui, da, nu i-a ascultat "instructiunile"(ca daca l-a atentionat la crasma seara cand bea o bere nu se considera "avertisment legal"), legal il prinzi cand conduce si il penalizezi, legal cauti doi martori care sa il plaseze pe motocicleta, pe drumurile publice si il penalizezi, dar nu te pui tu smecherul smecherilor, dumnezeul dumnezeilor, posesor a 4 clase de liceu si a unui examen de admiterea in randul cadrelor MAI pe 1000 de euro dati de taticu spaga sa curmi o viata de om! Pai tu nu iti dai seama ca aici a murit un om doar pentru simplu motiv ca orgoliul nestapanit al idiotului aluia nu a putut sa indure faptul ca nu ii recunoaste copilul ala calitatea de tatuc al satului?! Pai asta a murit pe principiul politistului "lasa, ba, ca iti arat eu cine e sefu aici, iti arat eu cine e mai tare! Stai ca iti pun eu masina in fata cand vii cu 200 la ora, sa vedem atunci ce mai faci!" Pai dincolo de greseile si soarta asumata a astuia fara permis, tu vrei ca genul ala de politist sa iti asigure ordinea?! Ala care foloseste legea cum si cand ii convine lui si mai ales isi concentreaza toate resursele doar sa isi rezolve el razbunarile personale si sa isi satisfaca orgoliul de tatuc al satului?! Pai cu ce e diferit politistul asta care se foloseste de puterea functiei publice si resursele puse la dispozitie de stat ca sa isi rezolve el conflictele personale decat orice politician corupt din Romania asta?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, baiatule, daca tu gandesti asa inseamna ca nu ai mai mult de doua graunte in cap. Poti sa iei in calcul orice varianta diletanta care te face pe tine sa crezi ca ai dreptate cand te bucuri de moartea unui om. Iti place sau nu, "motociclist" nu e ala care intra in standardele tale elucrubante de a rationaliza ce e acceptat si ce nu in lumea asta, ci ala care piloteaza o motocicleta, si baiatul asta, ca a pilotat cu sau fara permis, ca a mers cu 20 sau 100, tot motociclist era. Iti dai seama ce calitate morala ai tu daca crezi ca pentru faptul ca l-a persiflat pe idiotul ala de politist merita sa moara. Da, nu a oprit la semnalul lui, da, nu i-a ascultat "instructiunile"(ca daca l-a atentionat la crasma seara cand bea o bere nu se considera "avertisment legal"), legal il prinzi cand conduce si il penalizezi, legal cauti doi martori care sa il plaseze pe motocicleta, pe drumurile publice si il penalizezi, dar nu te pui tu smecherul smecherilor, dumnezeul dumnezeilor, posesor a 4 clase de liceu si a unui examen de admiterea in randul cadrelor MAI pe 1000 de euro dati de taticu spaga sa curmi o viata de om! Pai tu nu iti dai seama ca aici a murit un om doar pentru simplu motiv ca orgoliul nestapanit al idiotului aluia nu a putut sa indure faptul ca nu ii recunoaste copilul ala calitatea de tatuc al satului?! Pai asta a murit pe principiul politistului "lasa, ba, ca iti arat eu cine e sefu aici, iti arat eu cine e mai tare! Stai ca iti pun eu masina in fata cand vii cu 200 la ora, sa vedem atunci ce mai faci!" Pai dincolo de greseile si soarta asumata a astuia fara permis, tu vrei ca genul ala de politist sa iti asigure ordinea?! Ala care foloseste legea cum si cand ii convine lui si mai ales isi concentreaza toate resursele doar sa isi rezolve el razbunarile personale si sa isi satisfaca orgoliul de tatuc al satului?! Pai cu ce e diferit politistul asta care se foloseste de puterea functiei publice si resursele puse la dispozitie de stat ca sa isi rezolve el conflictele personale decat orice politician corupt din Romania asta?!

Politistul asta cati ani avea, poate iubeau aceasi fata,..!? O fi fost gelozie...sau impotenta... ca el politistul nu putea calari o motocicleta si asta fara permis, da !? Se intampla atatea in satele astea... Sa vedem cum se termina telenovela asta... ce pateste politistul sinucigas...!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

 

Bai, baiatule, daca tu gandesti asa inseamna...

1. Nu cred ca ne cunoastem sa ti permiti sa vorbesti asa... "bai baiatule poti vb cu cine vrei tu, dar nu cu mine...

 

2. Imi pare foarte rau pentru ca in cazul de fata s-au nenorocit cel putin 2 vieti: baiatul care conducea ilegal motorul si politistul. In primul rand condoleante familiei. Eu tot ce vreau sa spun ca parintii si mai ales unchiul trebuiau sa i dea 2 dupa ceafa si nu se ajungea im aceasta situatie... avea 22 ani si nici plastic deci in primul rand legal trebuia un motor mic care sigur nu mergea cu asa viteza prin sat. Decat sa repari un lucru (in cazul de fata nu se mai poate) mai bine sa previi, nu ? Un lucru e fooooarye clar : nu avea.ce cauta pe strada, parintii erau singurii care se pare ca puteau sa l opreasca (politia nu reusea). Putea sa evite un accidnet...

 

 

3. Poate a murit nu doar din orgoliul politistului ca i arata lui ce face. Poate faptele anterioare, orgoliul, datul mare, lipsa de respect fata de lege, fata de ceilalti sateni l-au facut pe politist sa cedeze si sa faca o prostie.

 

3. Zi mi, te rog, daca din greseala trecea cu 150 kmh pe langa politist (care il atentia cu bratul si cu masina oprita im benxinarie) si apoi la 100 m intra in mama, sora, nevasta ta dintr o eroare ce faceai ? Sareai pe.politist ca nu ti face treaba ?

Editat de cosmin tudor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

3. Zi mi, te rog, daca din greseala trecea cu 150 kmh pe langa politist (care il atentia cu bratul si cu masina oprita im benxinarie) si apoi la 100 m intra in mama, sora, nevasta ta dintr o eroare ce faceai ? Sareai pe.politist ca nu ti face treaba ?

 

Da, in mod sigur. Ipocrizia asta...

 

@jinx: ti s-a mai explicat ca nu ai dreptate cu explicatiile astea despre ce "trebuia" sa faca politistul, dar am impresia ca pt tine nu conteaza asta, mai important e sa-ti insiri ideile tale nerealiste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nush cum sunt parintii altora, dar al meu batran( desi e mai mic ca mine acum) si crede ca incalc moral sau legal ceva imi lipeste 2 dupa ceafa sa ma trezesc. Nush ce mi ar face daca m ar vedea pe strada fara permis... eu cred ca s ar duce el la politie sa ma reclame.

asta se numeste educatie. unii o primesc acasa cum se cuvine. altii primesc mobre desi nu au permis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si nu se ajungea aici daca pustiul nu ar fi fost " incurajat " involuntar sa faca asa ceva . La varsta lui conteaza ce spun prietenii , conteaza imaginea , conteaza ce considera el ca este bine si nu altii . Accidentul nu este decat rezultatul actiunilor lui pana la tragicul incident . Ba chiar cred ca lipsa de reactie a autoritatilor duce la astfel de tragedii . Seful de post , din comuna nu stia ce face ? Era greu sa mearga sa-i explice manzului ce inseamna conducerea fara permis si la ce pericole se expune circuland cu viteza ? Era greu ca tatal suferind si indoliat sa-i taie fisele la bujii ? Sunt lucruri care ar fi trebuit facute cu ceva timp in urma , nu acum . Ar fi fost in viata daca familia si prietenii nu ar fi aprobat tacit comportamentul lui .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Quote

Nush cum sunt parintii altora, dar al meu batran( desi e mai mic ca mine acum) si crede ca incalc moral sau legal ceva imi lipeste 2 dupa ceafa sa ma trezesc. Nush ce mi ar face daca m ar vedea pe strada fara permis... eu cred ca s ar duce el la politie sa ma reclame.

asta se numeste educatie. unii o primesc acasa cum se cuvine. altii primesc mobre desi nu au permis.

 

 

Asta nu e educatie. Sper sa nu faceti la fel cu copiii vostri. Educatia nu se face cu palme dupa ceafa. Desigur, comparand cu fara educatie deloc e un pas in plus, dar e un pas destul de mic.

 

Aici e problema de fapt. Lipsa de educatie, lipsa bunului simt si de multe ori lipsa ratiunii.

Sunt mai multe subiecte deschise pe forum pe aceeasi tema - ala cu violatorii, ala cu braileanul smardoias si asta cu teribilistul nepot de politist. In toate cazurile protagonistii au actionat la primul instinct. Violatorilor li s-a sculat sa fwuta si asta au si facut, smardoiasului sa se razbune si asta a si facut, teribilistului sa fie teribilist si asta a si facut, politistului sa puna masina de-a latul drumului si asta a si facut. Niciunul nu s-a gandit la consecinte. Hai sa zicem ca fapta smardoiasului nu e atat de grava (deh, doar altii primesc toata viata palme dupa ceafa, nu? se poate considera ca el doar a incercat sa-i faca educatie soferului), dar in celelalte 2 cazuri sunt deosebit de grave.

 

De 8 ani de zile de cand m-am inscris pe acest forum ”vedetele” sectiunii accidente sunt teribilistii. Si unii nu invata niciodata nimic. Foarte multi din cei care au tinut partea teribilistilor au disparut de pe forum in astia 8 ani. Sper sa fie vorba doar de schimbare de avatar sau, in cel mai rau caz, sa se fi lasat de motociclim sau sa nu mai scrie pe forum, nu sa fi ajuns si ei statistica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3. Zi mi, te rog, daca din greseala trecea cu 150 kmh pe langa politist (care il atentia cu bratul si cu masina oprita im benxinarie) si apoi la 100 m intra in mama, sora, nevasta ta dintr o eroare ce faceai ? Sareai pe.politist ca nu ti face treaba ?

offf... gasiti-mi si mie un caz dinasta...

ca va inund cu cazuri de masini care au omorat nevinovati...

si motociclisti si "civili" ....

da este posibil printr-un absurd sa scape unu motorul in statia de RATB...

dar in statii de genul, pe trotuare, in case noaptea in pat MASINILE omoara oameni...

am auzit de tiruri demoland casa si de masini intrand prin zid, nu de motoare...

 

in 99% din cazuri motociclistii si aia fara carnet pe 2 roti omoara cel mult pasagerul. cel mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Asta nu e educatie. Sper sa nu faceti la fel cu copiii vostri. Educatia nu se face cu palme dupa ceafa. Desigur, comparand cu fara educatie deloc e un pas in plus, dar e un pas destul de mic.

 

 

M am exprimat metaforic. Am folosit de mai multe ori aceste cuvinte. Nu ma refeream direct la bataie. In asta includ si privirea care dezaproba ce faci si faptul cum isi castiga respectul te face ca i simpla vorba sa nu o poti intoarce/combate...

» Post actualizat in 14 Aug 2015 08:41

 

Aici e problema de fapt. Lipsa de educatie, lipsa bunului simt

Lipsa respectului fata de ceilalti, puterea nejustificata din capul unor data de banii, influenta, puterea parintilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M am exprimat metaforic. Am folosit de mai multe ori aceste cuvinte. Nu ma refeream direct la bataie. In asta includ si privirea care dezaproba ce faci si faptul cum isi castiga respectul te face ca i simpla vorba sa nu o poti intoarce/combate...

» Post actualizat in 14 Aug 2015 08:41

 

Lipsa respectului fata de ceilalti, puterea nejustificata din capul unor data de banii, influenta, puterea parintilor.

 

Imi cer scuze. Nu mi-am dat seama ca ai folosit o metafora. Ma bucur ca parintii tai au fost destul de deschisi incat sa nu foloseasca bataia drept instrument educativ.

Ai dreptate si cu respectul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legal il prinzi cand conduce si il penalizezi

 

Mai exact, cum faci asta?

 

posesor a 4 clase de liceu si a unui examen de admiterea in randul cadrelor MAI pe 1000 de euro dati de taticu spaga

 

Ai fost de față cînd s-a dat șpaga? Dacă nu, cum îți permiți să faci astfel de afirmații?

 

Pai tu nu iti dai seama ca aici a murit un om doar pentru simplu motiv ca orgoliul nestapanit al idiotului aluia nu a putut sa indure faptul ca nu ii recunoaste copilul ala calitatea de tatuc al satului?! Pai asta a murit pe principiul politistului "lasa, ba, ca iti arat eu cine e sefu aici, iti arat eu cine e mai tare! Stai ca iti pun eu masina in fata cand vii cu 200 la ora, sa vedem atunci ce mai faci!"

 

Nu-mi place deloc cum gîndești, nu mi-ar plăcea să te cunosc. Ce o tot dai cu orgoliul, cu recunoașterea, etc.? DE UNDE ȘTII TU BĂI CE A GÎNDIT POLIȚISTUL ĂLA?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai exact, cum faci asta?

da, e greu.

il ... pandesti cand iese din curte...

il astepti seara cand vine acasa...

il culegi cand pleaca de la crasma...

depui munca de politist.

si... esti mai dotat cerebral decat ala pe care vrei sa-l prinzi... se pare ca nu ar fi trebuit sa fie greu...

am inteles bine? fotbalist?

 

eu unu nu pricep. fugi de politie... e prea riscant. aproape orice ai fi facut e mai naspa daca fugi si te prinde...

si eu unu nu cred povesti dinalea cu a fugit de zeci de ori si nu l-au prins...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In toata faza asta,nu Garcea e vinovat ! Il stiau pe individ cine e si de aceea il pandeau acolo,stiind ca pe acolo isi face veacul. O mai fost omul sanctionat si anterior ,si nu s-a lecuit ! Imi parerau de el,ca a fost un suflet si el ,insa mai bine imi pare ca exista unu mai putin care pune vietile altora in pericol ! Iar din acei " altora" ,facem parte oricare dintre noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In toata faza asta,nu Garcea e vinovat ! Il stiau pe individ cine e si de aceea il pandeau acolo,stiind ca pe acolo isi face veacul. O mai fost omul sanctionat si anterior ,si nu s-a lecuit ! Imi parerau de el,ca a fost un suflet si el ,insa mai bine imi pare ca exista unu mai putin care pune vietile altora in pericol ! Iar din acei " altora" ,facem parte oricare dintre noi.

voi nu ma intelegeti.

 

nu-mi pare rau de el ca individ!

a fost unu care a vrut si nu a putut!

daca ai furtunu lung si te tine.. treaba ta, pe riscul tau. e ceva risc.

unii stim cum e, altii nu... patesti... si patesti rau!

si daca furtunu' e destul de lung sa se incolaceasca in jurul braului, pai trebuie sa poti si sa fii in satre sa-l porti!

na, asta e, trebuie sa fii mai bun de 10 ori ca aia din jur, nu merge cu gafa cand te dai fara acte!

daca nu poti pai nu te juca...

 

dar ... nu asa! se opreste u participant la trafic.

pana la urma pana in momentul in care nu putea prezenta actele era un PARTICIPANT LA TRAFIC!

unde suntem in vestul salbatic?

pai de ce ma cearta unii pe mine cand zic ca-mi iau justitia in mana?

politistul a procedat intr-un mod care nu e conform cu codul institutiei pe care o reprezinta!

el este acolo sa impuna si sa apere legea. asa cum scrie la carte... asta cere de la mine, asta se cere de la el!

nu... cum a procedat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Infractorul (nu i zicem motociclism pt ca n avea permis si cat timp era pe strada la ghidon era doar un penal) a mai fost oprit, mustrat, amendat? Daca baiatul asta facea spectacol, se dadea mare cum fuhe el de politie si mai stiu eu ce (sub protectia si influenta parintilor). Poate politistul ala s a saturat efectiv sa si bata joc un infractor de el si altfel nu reusea sa l opreasca ?

Nu i iau partea politistului, dar in primul rand autorii motali ai decesului sunt parintii si unghiul politist (parca asa am citit pe undeva, nu ? )

 

 

Pai si daca el nu oprea la semnalele, nu tineavcont de atentionari cum ati vrea voi sa faca politia sa inceteze o data ? A iesit in fata sa l prinda in flagrant. Daca nu l prindeau asa se plangeau satenii ca politia nu face nimic. Daca a facut tot posibilul sa l prinda (macar sa i faca dodar) nu e bine. Cum sa procedeze si politia atunci ?

Daca gasim si noi un politist care chiar isi face treaba sarim pe el. Dar de unchisu care fiind om al legii stia de nepotul delicvent si l lasa pe strazi ce mai ziceti ???

 

 

1. Nu cred ca ne cunoastem sa ti permiti sa vorbesti asa... "bai baiatule poti vb cu cine vrei tu, dar nu cu mine...

 

2. Imi pare foarte rau pentru ca in cazul de fata s-au nenorocit cel putin 2 vieti: baiatul care conducea ilegal motorul si politistul. In primul rand condoleante familiei. Eu tot ce vreau sa spun ca parintii si mai ales unchiul trebuiau sa i dea 2 dupa ceafa si nu se ajungea im aceasta situatie... avea 22 ani si nici plastic deci in primul rand legal trebuia un motor mic care sigur nu mergea cu asa viteza prin sat. Decat sa repari un lucru (in cazul de fata nu se mai poate) mai bine sa previi, nu ? Un lucru e fooooarye clar : nu avea.ce cauta pe strada, parintii erau singurii care se pare ca puteau sa l opreasca (politia nu reusea). Putea sa evite un accidnet...

 

 

3. Poate a murit nu doar din orgoliul politistului ca i arata lui ce face. Poate faptele anterioare, orgoliul, datul mare, lipsa de respect fata de lege, fata de ceilalti sateni l-au facut pe politist sa cedeze si sa faca o prostie.

 

3. Zi mi, te rog, daca din greseala trecea cu 150 kmh pe langa politist (care il atentia cu bratul si cu masina oprita im benxinarie) si apoi la 100 m intra in mama, sora, nevasta ta dintr o eroare ce faceai ? Sareai pe.politist ca nu ti face treaba ?

1. nu ne cunoastem, doar nu o sa am niciodata respect pentru o persoana care se bucura de moartea unui om doar pentru ca ii facea lui indirect imagine negativa! Nu am respect pentru un om care considera ca ca actiuena criminala a politistului de a ii pune masina pe mijlocul strazii noaptea cu scopul de a-l opri sub orice forma, mort sau viu, i se pare nu numai legala, ci practica politieneasca de dat exemplu!

2. total de acord, dar acum nu mai e cazul! Putea sa il opreasca si politia, dar ei au vrut sa ii dea o lectie personala, nu sa aplice legea!

3. nu mai arborati idiotenia asta. nu a dat peste nimeni cu motocicleta, nu poti sa pedepsesti un om pentru ce nu a facut. nu numai ca nu a facut asta, dar probabilitatea sa dea peste mama mea, a ta sau a oricui e aceiasi cu a fi lovite de orice masina. acum nu ne apucam sa omoram toti conducatorii vehiculelor din Romania ca ar putea sa ne accidenteze mortal rudele. idiotenie mai mare ca ipoteza asta nu exista!

 

Politistul asta nu si-a facut treaba, a omorat un om! Nu a fost din culpa! In mod deliberat a pus masina pe mijlocul strazii cu intentia clara ca in absolut orice forma sa il opreasca pe baiatul ala. Ca opreste el in timp util, ca il forteaza neavand unde sa se duca cu moto, ca il ia pe capota, nu l-a interesat, el a zis ca il opreste si gata! Motto-ul politiei romane: Siguranta si incredere!

 

3. Zi mi, te rog, daca din greseala trecea cu 150 kmh pe langa politist (care il atentia cu bratul si cu masina oprita im benxinarie) si apoi la 100 m intra in mama, sora, nevasta ta dintr o eroare ce faceai ? Sareai pe.politist ca nu ti face treaba ?

 

Da, in mod sigur. Ipocrizia asta...

 

@jinx: ti s-a mai explicat ca nu ai dreptate cu explicatiile astea despre ce "trebuia" sa faca politistul, dar am impresia ca pt tine nu conteaza asta, mai important e sa-ti insiri ideile tale nerealiste.

Si eu am mai explicat ce trebuia sa faca politistul. Ca lui i-a fost mai usor sa faca un gest criminal decat o ancheta cuprinzatoare si profesionala in care sa demonstreze fara dubiu ca baiatul ala a mers fara permis pe drumurile publice e alta treaba! Una e ca nu se practica in Romania astfel de lucruri din cauza pregatirii precare a cadrelor MAI si alta e ca nu se poate! Noi tindem sa evoluam, nu sa ne pastram in starea rudimentara a nivelului cadrelor politienesti pe care le avem!

 

Mai exact, cum faci asta?

 

Ai fost de față cînd s-a dat șpaga? Dacă nu, cum îți permiți să faci astfel de afirmații?

 

Nu-mi place deloc cum gîndești, nu mi-ar plăcea să te cunosc. Ce o tot dai cu orgoliul, cu recunoașterea, etc.? DE UNDE ȘTII TU BĂI CE A GÎNDIT POLIȚISTUL ĂLA?

Hahahahaha. adica in cazul politistului nu avem voie sa facem afirmatii denigratoare, dar motociclistul a fost un cocalar imputit violator de babe care si-a batut joc in repetate randuri de naivii, impecabilii si mai mult decat profesionistii politisti romani. Iti dai seama care e pregatirea lui profesionala daca singura solutie pe care a gasit-o pentru a penaliza un copil cu 2 graunte in cap a fost sa ii puna masina pe mijlocul strazii si sa il omoare...pai p-asta sa il ai sa iti cerceteze un caz de furt sau omor calificat!

 

Nu ai nevoie de indicii prea multe sa construiesti un model comportamental pe baza declaratiilor si actiunile intreprinse de el in cauza de fata, e destul de usor sa iti dai seama cum a ajuns cu epoleti pe umar!

Editat de @jinx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema nu trebuie privita din pv moral, cum ca ala era un idiot si merita sa fie oprit cu forta si eventual sa moara. Vinovatia si pedeapsa le stabileste justitia. Tu, ca politist, trebuie sa-l prinzi viu si nevatamat, respectand legea, si sa gandesti pragmatic, cam asa: daca ala e nebun si ma pun in fata lui risc sa moara ala, sa ma accidentez si eu, sa busesc masina, sa ricoseze motorul pe contrasens ranind pe altcineva, sa se produca o explozie in apropierea benzinariei etc. Toate astea sunt argumente mai solide decat cel moral ca sa nu faci ce a facut politistul ala. Trebuia gasita o modalitate de a-l opri fara victime si pagube. Care e aia nu stiu si nu ma intereseaza, e treaba politiei sa o gaseasca, daca mai si gandeste. Nu inteleg ce nu pricepeti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricate pareri am avea noi aici timpul nu l mai putem intoarce.Din pacate 2 vieti sunt distruse(+ familiile celor 2 implicati).

 

Ne ramane doar sa speram ca poate alti parinti nu o sa cumpere/permita celor care nu au voie.

 

Cei care se urca la volan/ghidon fara drept se gandesc de 2 ore

 

Legile sa fie mai aspre atat pt cetateti cati si regulile politistilor mai stricte.

 

Condoleante inca o data familie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hahahahaha. adica in cazul politistului nu avem voie sa facem afirmatii denigratoare, dar motociclistul a fost un cocalar imputit violator de babe

 

Eu nu am zis nimic pînă acum despre cel care era pe motocicletă.

Nu ai nevoie de indicii prea multe sa construiesti un model comportamental pe baza declaratiilor si actiunile intreprinse de el in cauza de fata, e destul de usor sa iti dai seama cum a ajuns cu epoleti pe umar!

 

Tu poți să îți construiești ce imagine dorești dar cred eu că e mai cumpătat să vorbești doar despre lucruri pe care le poți susține cumva. Așa, că mi se pare mie că ăla era răzbunător ori că a dat șpagă tacsu, nu ține.

Ce naiba, tu chiar crezi că polițistul a pus mașina pe drum ca să-l omoare? Păi atunci de ce n-a blocat ambele sensuri? Eu cred că a procedat corect, a pus mașina de-a curmezișul tocmai pentru ca ăla care venea să vadă scris mare, reflectorizant, POLIȚIA, a ocupat doar o bandă lăsînd loc căcălău pentru evitare, chiar nu-i găsesc nici o vină.

 

Da, e rău că băiatul ăla a plătit cu viața, dar părerea mea e că nu polițistul este vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...