Sari la conținut

Senzori de presiune roti - cum sa faci sa nu se rezolve - Bavaria Moto


Florty
 Share

Postări Recomandate

Deschid acest topic pentru ca altii care au avut aceeasi problema (cu senzorii de presiune roti) sa imi indice si mie cum au rezolvat.

 

Sunt posesorul unui BMW R1200 GSA 2008. De la un moment dat senzorii de presiune din roti au inceput sa dea rateuri: cel de pe roata fata a incetat sa functioneze cu totul, cel de pe roata spate functiona din cand in cand. Ca urmare, am cautat pe net despre cum s-ar putea rezolva problema - in speta este vorba despre schimbarea bateriei. Am schimbat bateriile, dar senzorul fatza tot nu functioneaza. Ca urmare, m-am adresat la Bavaria Motors Otopeni pentru a comanda un senzor nou, care sa il inlocuiasca pe cel defect (se pare ca am scapat surubelnita cam adanc in el). Se pare ca doar la Bavaria Motors au un echipament cu care se poate coda un senzor nou pentru o motocicleta anume.

 

Si acum intervine partea interesanta:

Am sunat la Bavaria Motors in data de 12 August pentru a obtine un pret (Ok), un timp de livrare a piesei (necunoscut) si un timp de executie a lucrarii (Ok). Domnul cu care am vorbit a spus ca revine in doua-trei zile cu termen de livrare a piesei.

 

Neprimind raspuns, am sunat din nou in 19 August si am avut o discutie de 5 minute cu aceeasi persoana ca si prima data pentru a afla cam cand s-ar putea aduce senzorul respectiv. Fara raspuns concret.

 

A treia discutie a avut loc in 21 August - 2 min 56 sec - fara a avea un termen de livrare a piesei.

 

Astazi suntem in 27 August, la 16 zile dupa prima discutie si ma tot uit din cand in cand la telefon - doar, doar voi primi un apel care sa imi confirme ca mi se poate aduce o piesa intr-o zi, o saptamana, o luna, un an.

 

Justificarea initiala (pentru primele doua-trei zile) a fost ca Bavaria lucreaza DOAR cu piese originale si ca DOAR producatorul poate specifica cand se poate livra o anume piesa. Interesant e ca aceeasi piesa ORIGINALA BMW o pot comanda de pe Amazon sau E-bay cu livrare in patru zile. Doar Bavaria Motors Bucuresti nu poate !

 

Exista useri care au mai intampinat aceasta problema - adica inlocuirea si codarea unui senzor de presiune de roata?

Exista useri care au mai intampinat aceasta problema - cu Bavaria Motors ?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum a spus si Andrei mai, sus, incearca la Mototehnica: https://www.facebook.com/pages/Mototehnica/476570055779436 vorbeste cu Tibi si vezi ce se poate face. Exista totusi posibilitatea, cum ai spus mai sus, ca doar la service oficial BMW sa se poata face codarea aia dar te lamuresti cu Tibi.

Marius a facut service tot acolo pana sa plece in tura in iunie.

 

Presupunand ca tot ce ai scris mai sus despre Bavaria este corect, din pacate nu fac decat sa confirme unele aspecte.

Totusi, de ce nu cumperi de pe net daca ei nu sunt in stare sa dea un termen de livrare si faci doar montajul la ei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce porcarii senzorii astia si acum sunt obligatorii si pe masinile noi.

Dureaza fix 5 secunde de roata sa bagi un manometru sa vezi presiunea si sa ajustezi daca e nevoie,

 

Cat depsre AB, nu esti primul care "lauda" competenta lor de a deservi posesorii unei motociclete premium.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De imperecheat poate oricine are o diagnoza GS911. Comanda piesa de la magazinul de la coltul blocului, monteaz-o la vulcanizare si mergi la Luigi sau Tibi sa iti imperecheze :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce porcarii senzorii astia si acum sunt obligatorii si pe masinile noi.

Dureaza fix 5 secunde de roata sa bagi un manometru sa vezi presiunea si sa ajustezi daca e nevoie,

 

dureaza 5 secunde daca ai manometru si pompa la tine; eu nu le am asa ca imi ia cam 10 minute sa cobor in fata blocului si sa umflu rotile. metoda cu umflatul la benzinarii e cam loterie ce tine de calitatea manometrului si de cit ti s-au incalzit cauciucurile pina la benzinarie. de urgenta bagi si la benzinarie dar preferabil e la rece si cu instrumentele pe care le cunosti.

 

in al doilea rind e foarte util sistemul de masurare permanenta (parca bmw-ul te si avertizeaza pe bord) cind iei un cui si afli relativ repede ca nu mai ai presiunea pe care o stii. nu trebuie sa ajungi la niste curbe ca sa afli, cu putin ghinion poti sa si cazi. n-as vrea sa intru pe o autostrada si sa ma prind dupa 5 km ca am pana, as prefera sa aflu din oras ca ma fisii fara sa stiu, :-).

 

da, orice astfel de sistem creste pretul si aduce defectiunile aferente dar in cazul de fata nici macar nu e ceva ce te lasa in drum daca se strica.

 

ma rog, eu sint mai comod si mi-ar place un astfel de sistem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De imperecheat poate oricine are o diagnoza GS911. Comanda piesa de la magazinul de la coltul blocului, monteaz-o la vulcanizare si mergi la Luigi sau Tibi sa iti imperecheze :D

trebuie treziti senzorii, i-am dat link sa se documenteze...

 

Ce porcarii senzorii astia si acum sunt obligatorii si pe masinile noi.

Dureaza fix 5 secunde de roata sa bagi un manometru sa vezi presiunea si sa ajustezi daca e nevoie,

bmw-urile (auto) de dupa 2007 nu mai au rdc, folosesc senzorii de abs pt a vedea daca o roata se invarte un pic mai repede, si-ti apare nenorocirea in bord de zici ca s-a stricat juma de masina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare de inteles sa bage senzori de presiune ca dotare standard. Sa iti fie gumele moi ii destul de frecvent si asta inseamna ca iti consuma conserva mai mult, gumele se uzeaza mai repede, etc

Dar daca vede blonda in bord beculet aprins, merge la service, ca stie ca nu e de bine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate trebuia sa fi mentionat inca de la inceput...

Am fost la Tibi (Mototehnica) unde mi-au lucrat foarte bine in ceea ce priveste revizia generala, dar nu au aparatul pentru codarea senzorului nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Confirmam de asemenea ce v-a transmis colegul nostru. In acest moment stocul de senzori RDC in Germania la BMW Group este 0. Primul termen de disponibilitate figureaza 09.09.2015 insa cu o cantitate mica ce este posibil sa fie deja acoperita de comenzi. Colegul nostru nu a uitat sa va sune insa momentan si noi suntem in asteptarea reactualizarii de stoc al furnizorului oficial BMW din Germania.

Dumneavoastra puteti comanda de la alti furnizori in masura in care ei au acest reper pe stoc, altfel la fel ca si noi trebuie sa astepte dupa disponibilitatea stocului din Germania.

 

Multumim pentru intelegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca suni la Dristor Kebab sa ceri senzor de presiune, tot pe Amazon si eBay te vor trimite si aia.

» Post actualizat in 28 Aug 2015 14:17

N-auzi ca de fapt nu a uitat colegul sa sune? Sunt si eu curios cum altfel ii zice atunci când nu revine cu un telefon asa cum a stabilit cu clientul. Sau e stricat calculatorul de pe care se fac programări si aia de la service v-au trimis pe olx.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ "Automobile Bavaria Moto"

Imi pare rau ca a trebuit sa obtin in acest fel o data aproximativa de livrare, cred ca mai bine era sa o fi avut in oricare din cele patru conversatii telefonice.

9.09.2015 e un termen. Multumesc pentru informare.

Important e ca acum am o aproximare oarecare asupra unei date potentiale pentru a obtine produsul.

As vrea sa subliniez ca acuz in primul rand lipsa unei informatii, (fie ea chiar aproximativa) si abia apoi (chiar deloc) data indepartata de livrare.

Se poate ca data de livrare sa fie si 9 Decembrie, ca nu conteaza; piesa respectiva nu este critica in functionarea efectiva a motocicletei.

O sa revin cu telefon dupa 9 Sept...

Editat de Florty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...