Sari la conținut

Solutie curatat cot toba


kawazaki
 Share

Postări Recomandate

Am inteles ca autosolu lasa zgarieturi unde se aplica.

Imi spunea un prieten sa incerc "Menzerna" a folosit careva ?


» Post actualizat in 26 Oct 2015 12:57

Am incercat cu o solutie ce foloseste nevasta-mea la aragaz Wpro dar nu a iesit :)

Editat de kawazaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te duci la magazine auto si iei smirghel de apa granulatie 1000 - 1500 - 2000. Cand smirgheluiesti inmoaie in apa coala, dupa ce se inegreste locul unde smirgheluiesti, stergi cu o carpa uda si repeti procesul. O sa iti iasa oglinda

da, da...iese bine.m a ajutat goodkat sa fac aceeasi chestie la Sv ul meu. si a iesit tipla :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa smirgheluiala nu rugineste partea respectiva ? Imi aduc aminte ca am facut acelasi lucru la un naked,la galerii si a ruginit mai repede partea respectiva, tot de inox erau si alea.

aia nu e rugina, sunt depunerile care se ard.mizerie+apa+temperaturi inalte.

sper sa nu gresesc :)

Editat de SheriffC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ghici de ce se numeste INOX? Pentru ca este INOXIDABIL. Adica nu rugineste. Inoxul nu rugineste!

 

Daca a ruginit, ori acela nu este inox, ori ce vezi tu nu este rugina.

 

Ori nu stii tu destula chimie. Stai jos, ai 4.

 

Inoxul este un aliaj de fier, carbon si crom (se gaseste nichel si mangan in inoxurile mai prost calitative), iar cromul ala, daca e in concentratie mai mare de 12% ii da "proprietatea" de inoxidabil. De fapt, in loc sa permita sa se formeze oxizi de fier, cromul (care are o afinitate pentru O2) formeaza el insasi oxizi, care raman ca o bariera (pelicula, zii cum vrei) impotriva oxidarii fierului. Daca. de exemplu, te apuci sa freci cu lana de otel pe o suprafata de inox, si nu cureti bine suprafata de urmele de otel, e posibil sa iti rugineaza inoxul deoarece tu aduci mai mult fier in ecuatia procentuala, implicit creezi un mediu propice pentru rugina, iar cromul nu mai are posibilitatea sa iti apere suprafata de inox, deci implicit iti RUGINESTE INOXUL ;).

Metoda chimica de a garanta ca inoxul nu are impuritati pe suprafata lui se numeste pasivare, mai exact e scufundarea piesei de inox intr-o baie de acid azotic si bicromat de potasiu. Inoxul rezista la compozitia baii, dar impuritatile nu, implicit scoti piesa perfecta.

Ar mai fi mai multe metode prin care rugineste inoxul, dar n-are rost ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu menzerna am facut un test. Mi se pare buna de curatat impuritati lipite pe metal, insa nu stiu cat de bine se descurca la rugina. Plus ca, e al naibii de scumpa.

Experimentele alea cu cola sunt hazlii, daaaaaar: de ce nu bea nimeni din ele in timp ce curata rugina? :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu cola si cu folie de aluminiu e putin mai greu.. dar fuctioneaza (problema e ca nu stiu cat tine... dupa 3 luni inca e curata bucata care am curatat-o si sta afara.

 

edit: daca bagi in cola o moneda murdara de 5 bani pana dimineata e curata. acelasi efect si pe inox

Editat de RRS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cif crema si o carpa moale. Eu asa mi-am curatat jantele, tobele, capacele cromate de la motor etc. Nu zgarie, curata frumos (e usor abraziv, dar fara sa zgarie - ca de-aia poti curata aragazul) si lasa si un miros placut :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

știu ca am curățat buza la niște jante auto cu cif în lipsă de polish

 

le.cineva poate să scoată autocorectul asta idiot? am vrut să scriu cu ra tat nu kur

 

e destul de abraziv

Editat de Sly06
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

știu ca am poponeataățat buza la niște jante auto cu cif în lipsă de polish

 

le.cineva poate să scoată autocorectul asta idiot? am vrut să scriu cu ra tat nu kur

 

e destul de abraziv

 

E abraziv cat sa nu zgarie. Nu strica cromul. Dar repet, cif crema, nu cif simplu sau praf. Ala crema, alb...

Editat de dionysos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Autosol

Autosol e si recomandarea mea.

Ia un tub pt metal (de uz general) si poti polisha si alte tipuri de metal... aluminiu, crom, fier, otel etc. Nu zgarie nimic, eu folosesc unul pt aluminiu, dar nu e stralucit, a fost mai bun cel general pt metal.

Sau, in lipsa de Autosol, prin supermarketuri gasesti polish pt oale, tacamuri etc. E ok si ala, dar freci mai mult.

Orice metoda de polish ai folosi, tot abraziva este.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ori nu stii tu destula chimie. Stai jos, ai 4.

 

Inoxul este un aliaj de fier, carbon si crom (se gaseste nichel si mangan in inoxurile mai prost calitative), iar cromul ala, daca e in concentratie mai mare de 12% ii da "proprietatea" de inoxidabil. De fapt, in loc sa permita sa se formeze oxizi de fier, cromul (care are o afinitate pentru O2) formeaza el insasi oxizi, care raman ca o bariera (pelicula, zii cum vrei) impotriva oxidarii fierului. Daca. de exemplu, te apuci sa freci cu lana de otel pe o suprafata de inox, si nu cureti bine suprafata de urmele de otel, e posibil sa iti rugineaza inoxul deoarece tu aduci mai mult fier in ecuatia procentuala, implicit creezi un mediu propice pentru rugina, iar cromul nu mai are posibilitatea sa iti apere suprafata de inox, deci implicit iti RUGINESTE INOXUL ;).

Metoda chimica de a garanta ca inoxul nu are impuritati pe suprafata lui se numeste pasivare, mai exact e scufundarea piesei de inox intr-o baie de acid azotic si bicromat de potasiu. Inoxul rezista la compozitia baii, dar impuritatile nu, implicit scoti piesa perfecta.

Ar mai fi mai multe metode prin care rugineste inoxul, dar n-are rost ...

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Polish-ul este probabil mai putin abraziv decat alte metode sugerate aici. La inox nu conteaza cat de abraziv este, nu are un strat pe deasupra pe care sa il afectezi si nici nu o sa il strapungi cu polish-uri. S-ar putea multe polish-uri sa nu fie destul de abrazive pentru inox, se foloseste o pasta speciala de duritate mai mare pentru inox (caramida albastra) si frecare serioasa cu flex-ul.

La mana nu o sa reusesti sa faci prea mult decat sa cureti mizeria de pe el si eventual sa ramana putin din polish ca ceara dandu-ti impresia ca a rezolvat problema pentru o perioada cand de fapt nu ai reusit nici macar sa il gadili.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...