Sari la conținut

Mai merge pistonul asta?


Daniel Luca
 Share

Postări Recomandate

Poze mai in detaliu si sa fie din pozitii diferite. Chiar daca cineva iti va spune ca mai merge intrebarea ar fi trebuit sa fie " cat mai merge". Iti vorbesc din perspectiva motociclistului care si-a facut propriul piston ( topire,turnare, prelucrare ) si am un pic de habar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca zgriaturiile nu sunt recente, au depuneri. Probabil a mers deja ceva tip asa.

-=eu=- il as folosi cat timp nu cer performante maxime din motorul ala, si daca nu e ovalizata sau ceva de genul.

Am mers pe 2T cu chestii mai grave, dar erau motoare mici intradevar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poze mai in detaliu si sa fie din pozitii diferite. Chiar daca cineva iti va spune ca mai merge intrebarea ar fi trebuit sa fie " cat mai merge". Iti vorbesc din perspectiva motociclistului care si-a facut propriul piston ( topire,turnare, prelucrare ) si am un pic de habar.

SALUT, uite aici http://imgur.com/a/s0V5d

» Post actualizat in 10 Nov 2015 16:31

o sa mai mearga fix pana cand se rupe ceva si faci dauna totala....

 

mai bine stai cuminte pana mai aduni 100-200 lei la pusculita sa iti iei un piston nou

salutare, e 900 de lei pistonul .

» Post actualizat in 10 Nov 2015 16:32

nu mai merge. a fost calat motorul ulei a avut ? ca vad ca este de 2 timpi.

salut, nu stiu asa o am de vreo jumatate de an,si am mers cu ea , pistonul arata asa de cand am luato.

» Post actualizat in 10 Nov 2015 16:34

Vad ca zgriaturiile nu sunt recente, au depuneri. Probabil a mers deja ceva tip asa.

-=eu=- il as folosi cat timp nu cer performante maxime din motorul ala, si daca nu e ovalizata sau ceva de genul.

Am mers pe 2T cu chestii mai grave, dar erau motoare mici intradevar.

Sunt de ceva timp acele zgarieturi, e de 250cc motorul. http://imgur.com/a/s0V5d uite niste poze cu cilindrul si pistonul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Pistonul ar mai merge.Totusi e bine sa cauti pe cineva sa-ti faca 1 nou set (honuit cilindru, alt piston si segmenti).Vezi cum stai si cu jocul boltului la ambielaj.

Te intreb,fara sa te jignesc : ai filtru de aer montat la motor? Daca DA, inchide bine,este curatat regulat? Cele Bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Pistonul ar mai merge.Totusi e bine sa cauti pe cineva sa-ti faca 1 nou set (honuit cilindru, alt piston si segmenti).Vezi cum stai si cu jocul boltului la ambielaj.

Te intreb,fara sa te jignesc : ai filtru de aer montat la motor? Daca DA, inchide bine,este curatat regulat? Cele Bune !

Salut, da am , dar nu cred ca etanseasza capacul foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT, uite aici http://imgur.com/a/s0V5d

» Post actualizat in 10 Nov 2015 16:31

salutare, e 900 de lei pistonul .

» Post actualizat in 10 Nov 2015 16:32

salut, nu stiu asa o am de vreo jumatate de an,si am mers cu ea , pistonul arata asa de cand am luato.

» Post actualizat in 10 Nov 2015 16:34

Sunt de ceva timp acele zgarieturi, e de 250cc motorul. http://imgur.com/a/s0V5d uite niste poze cu cilindrul si pistonul

9mil si o coacaza.... nu face atat mobra cu totul....

 

este modelul de 260 cmc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


» Post actualizat in 10 Nov 2015 16:31

florinelu07, on 10 Nov 2015 - 16:00, said:

o sa mai mearga fix pana cand se rupe ceva si faci dauna totala....


mai bine stai cuminte pana mai aduni 100-200 lei la pusculita sa iti iei un piston nou

salutare, e 900 de lei pistonul"


La banii astia iei un motor (,, 900 de lei pistonul")

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge fara probleme dupa ce il aranjezi putin. Se curata si se reface suprafata prin zimtuire, asta ajuta si mai bine la mentinerea uleiului pe el, se purta operatiunea asta cand pistoanele nu erau prea usor de gasit, unele modele au din fabrica facute niste santuri fine special ca sa tina uleiul pe ele.

Problema este ce faci cu cilindrul ala, acolo e buba. Daca il alezezi sa scoti zgarieturile, nu o sa mai mearga pistonul actual.

Per total este o operatiune destul de delicata, e bine sa nu o faci acasa sau "la cunostinte", ci la cineva care are scule si chiar stie ce face.

 

TRWPistons1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...