Sari la conținut

Dobrogea, Marti 17.11


robert_bobariu
 Share

Postări Recomandate

As pleca maine prin Silistra, Adamclisi, Jurilovca, Murighiol, Tulcea, Isaccea, Macin, Horia, Giurgeni, Bucuresti. Tura ar avea vreo 800 km, iar in conditii de criza maxima, s-ar putea face si pe autostrada intoarcerea.

Cred ca poate iesi lejer in 12 ore cu tot cu o masa pe fuga pe undeva.

 

Plecarea la un 6:30 din Petrom, inainte de Jilava. Amatori?

post-53322-0-28056200-1447676776_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atentie in judetul tulcea, politia e mereu la pinda. anul trecut mi-au luat carnetul o luna pentru depasire pe linie continua (cu camera pe masina capcana in trafic), acum 2 saptamini mi-au dat amenda de viteza in localitate. ca e weekend ca e mijlocul saptaminii oamenii legii sint la post, :-)

 

drum bun.

Editat de adrian cristea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc de avertizare/urări. Sper să apuc să fac poze, că uneori așa imi e de târșă să opresc...

Am corectat traseul, acum trece și prin Cheile Dobrogei, desigur! Tot nu vrea nimeni? :crack:

 

northern_freya - mai am un pic până la revizie și incerc să potrivesc fereastra pe care o am săptămâna viitoare cu kilometrajul :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te gandesti si tu la uamenii cari nu vedi nuaptia binie si mai tai din numarul de km/zi in acest sfarsit intunecos de toamna, e posibil sa mai ai doritori de ture... :D

 

Altfel daca era vara nu aveam discutii (bine, mai putin partea de offroad unde... nusipoati :D )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Robert draga, esti criminal!

Pui trasee de zile de vara lungi acum, iarna. Culmea este ca le si faci! Ce face din om capitalismul salbatic, cand ai o gaura libera in program profiti la maxim ca o pisica scapata dintr-un tomberon! :peace:

Mare motociclist, dau cu basca de pamant!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

misto tare traseul, mi-ar placea si mie odata

 

dupa ce il faci promiti sa pui si niste poze aici ?:))

Nu e chiar cel mai pitoresc traseu. Jumatate e prin Baragan. ;)

Mai interesante sunt portiunile Ostrov-Adamclisi, Jurilovca-Murighiol si Macin-Harsova. Mai ales ultima, unde poti sa tragi si de gaz fara frica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De-asta nu s-a numit "Tura prin Baragan"... :crack:Desi mie imi place si drumul vechi spre mare, probabil din nostalgie.

 

Doctore, m-ai pacalit - am inteles din mesajul tau de ieri ca ta bagi si te-am asteptat in zadar!


» Post actualizat in 17 Nov 2015 21:18

Pana la urma tura s-a scurtat, sarind peste Macin (din Niculitel direct in Horia, ocazie cu care am mai gasit un drum de tinut minte). 780km, 9.5 ore de condus, 12 ore in total.

Din pacate, culorile toamnei s-au cam dus, rar mai gasesti ceva galben sau verde prin padure. In schimb, campurile cu graul proaspat incoltit sunt de vis. Cerul a fost acoperit, cu rare zone insorite, iar vantul a suflat tare, spre bucuria eolianelor care sfaraiau.

 

Sfat pentru cei care nu stiau (ca mine): borsul pescaresc din Mahmudia (Casa Teo) este ceva... ingrozitor de mare si de bun. Tine loc si de felul 2, si de desert, si de micul dejun de a doua zi.

post-53322-0-17000500-1447793413_thumb.jpg

 

Cheile Dobrogei, pe unde nu mai ajunsesem de vreo 4 ani:

 

Pe dealul care margineste Niculitelul:

 

Rasaritul l-am prins pe centura

post-53322-0-31593400-1447793415_thumb.jpg

 

Asteptarea la bac a durat mai bine de 40 de minute - probabil ca nu era o idee rea sa ma tin de planul initial, de a pleca prin Ruse, mai ales ca punctul de plecare ramasese la Jilava, iar pe centura era o coada infernala, din cauza unui accident

post-53322-0-94495700-1447793416_thumb.jpg

post-53322-0-50601600-1447793418_thumb.jpg

 

Adamclisi (cainii - prietenosi cand stateai cu fata la ei, dar amatori de pantaloni cand te intorceai - nu au mai stat la poza, obosisera de atata "jucat")

post-53322-0-15007600-1447793420_thumb.jpg

 

Enisala

post-53322-0-73220500-1447793421_thumb.jpg

post-53322-0-30800500-1447793423_thumb.jpg

 

Apusul, pe undeva spre Harsova

post-53322-0-95853100-1447793424_thumb.jpgpost-53322-0-54810300-1447793426_thumb.jpgpost-53322-0-23436600-1447793428_thumb.jpg

 

Drumul Cheia spre Ramnic este in continuare stricat (groaznic pentru masina, totusi sunt foarte putine locuri in care sa nu fie o solutie de ocolire a craterelor pentur motocicleta, la o viteza de 50-70 km/ora), insa la cel dintre Sarichioi si Murighiol se lucreaza intens si mai au doar vreo 2-3 km de asfaltat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si io o glumita, avand in vedere ca cei mai multi dintre noi muncesc in timpul saptamanii. Deh, invidia... :)

 

Niculitel-Horia e asfaltat? Am trecut pe-acolo acum cativa ani si era partial bombardat, partial macadam si partial asfalt bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* bravo, dom'le! frumoasa tura ai facut. toata vara mi-am dorit sa ajung pe traseul asta (aproximativ, ca nu ma bag pe traseele lungi off-road, hai 10-15 km acolo, merge, da' nu mai mult!) si n-am avut cu cine. am pandit si toamna, sa vad cum rasare si apune soarele, cu ce temperaturi "ajustez" echipamentul, etc. la anu' o sa fac sigur Cheile Dobrogei (si eu tot acum 4-5 ani am fost ultima data acolo si mi-a placut foarte tare si drumul, si linistea, si pietrele alea "ancestrale"...), cu o poza la Enisala ;) si Muntii Macin. tin minte borsul de la Mahmurdia :)

 

salutari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfat pentru cei care nu stiau (ca mine): borsul pescaresc din Mahmudia (Casa Teo) este ceva... ingrozitor de mare si de bun. Tine loc si de felul 2, si de desert, si de micul dejun de a doua zi.

 

Nenea, aici ai bagat o chestiune subtila cu dedicatie pentru mine?! :-L

 

Te bat la cap cu Mahmudia de o groaza de timp, dar la campie nu-i ca la munte.

 

Si cand te decizi totusi, faci tura doar pentru Geseuri. :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cria, Dobrogea are un farmec aparte - face parte din turele "mistice" pe care e musai sa le faci din cand in cand pentru a te incarca... Sau poate pentru mine, ca am copilarit pe acolo? :D

 

Clar dedicatie, Dane! Doar Mahmudia imi dadea bilant negativ, din cauza drumului sec pana treci Dunarea. Dar daca adaugi "dedicatia pentru geseu", se schimba treaba. Cand schimbi categoria?

 

Nooxy: sar'na de pont, pe drumul ala nu am ajuns niciodata - motiv de a ma intoarce curand.

 

Doctore, drumul spre Horia a ramas... partial. In Niculitel e cam bombardat ca au tras canalizare si sunt cateva santuri transversale, iar in afara de o foarte scurta bucata de asfalt normal la iesirea in drumul national spre Horia, in rest nu tin minte sa fi dat de zone foarte bune. Dar nici de zone foarte rele, cu cratere. E drept ca, fiind pe GS, ma cam doare la basca acolo unde cu vitezana e o tortura medievala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* fuarte adevarat, mister. exact asta am simtit si eu de cate ori am facut "ocolisuri" p-acolo. musai sa revin pe traseul descris de tine aici, vara viitoare. ma rog, adaptez la rotile de Harley, sa nu fac accident pe bolovani ;)

 

keep in touch! si asfalt uscat (cat o mai fi)!

 

 

Cria, Dobrogea are un farmec aparte - face parte din turele "mistice" pe care e musai sa le faci din cand in cand pentru a te incarca... Sau poate pentru mine, ca am copilarit pe acolo? :D

 

...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

* fuarte adevarat, mister. exact asta am simtit si eu de cate ori am facut "ocolisuri" p-acolo. musai sa revin pe traseul descris de tine aici, vara viitoare. ma rog, adaptez la rotile de Harley, sa nu fac accident pe bolovani ;)

 

keep in touch! si asfalt uscat (cat o mai fi)!

iti spun io cum facem: te asteptam la noi si plecam impreuna spre mare cu ocol incolo. Te bagi? (promit ca nu te bag pe unde pot trece doar eu)

 

@robert: misto tura, si mie-mi place zona tare!

Editat de dexxter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* ha, ma tentezi cam tare, Dexxtere. si numa' zilele trecute vorbeam cu Maria cum sa ne vedem la jumatea drumului... :) hai ca vedem, poate ne "combinam" la petrecerea Seawolfs, ca si acolo zic de 10 ani ca ajung(!) Stiu ca voi mergeti, deci iaca motiv de strabatut Modolva si Dobrogea: party la mare! :))

 

iti spun io cum facem: te asteptam la noi si plecam impreuna spre mare cu ocol incolo. Te bagi? (promit ca nu te bag pe unde pot trece doar eu)

 

@robert: misto tura, si mie-mi place zona tare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...