Sari la conținut

Piata Moghioros, GR 15 MED


Kali
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 89
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ma aflu in aceeasi situatie, adica folosesc de cind ma stiu "î" din "i", iar pentru cuvintele la care se impunea inca din stramosi acel "â"(ex.: roman, Romania...), folosesc asa cum era atunci corect acel "â", logic (cind am facut scoala, adica...mileniul trecut!). Chiar pe tastatura pe care o folosesc inca din anul 1999, folosesc diacriticile engleze, n-am de ales...decit pe cele germane! Si-i greu! Deh, virsta!

Din punctul meu de vedere, mi se par corecte ambele variante...asa cum sint acceptate si de catre cei care impun regulile in domeniu. :peace:

 

On Topic: Asta este episodul II, fiindca la primul motociclistul nu avea RCA si ITP valabile, asta n-are permis...oare ce urmeaza? Cred ca trebuie sa ne ferim de tot ce misca, habar n-avem de unde poate iesi unul fugit inca din gradinita cu R1, fiindca nu a fost supravegheat de "doamna educatoare"...care va fi si pedepsita, ulterior!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Steph, tu m-ai citat şi ai colorat 6 litere, 2 verzi şi 4 roşii şi ai băgat duma cu 2 din 5 :what: Ai să-mi spui cumva că 2+4 nu mai este egal cu 6 aşa cum am învățat pe vremea mea?

Editat de zĂŽmbesc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca parca daca avea permis (ITP, RCA,TVA sau PCR) si ii taia carutasu' calea il apara partidu'

Asta e gandirea tipic taraneasca romaneasca, adica planetele erau aliniate si oricum facea accident, well in cazul lui nu e valabil sau a celui fara itp si asigurare.

Legile trebuie respectate, macar cele elementare si de bun simt.

Gandeste-te ca cei care nu respecta legile nu se respecta nici pe ei nici ceilalti participanti la trafic si nu se numesc motociclisti ci doar cretini

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, TVA sau PCR. Cel care n-a urcat pe o motocicleta inainte de a avea permis de conducere si cel care n-a urcat pe o femeie fara certificat de "inmatriculare", acela sa tina prelegeri altora despre obedienta, bun simt si respect.

Adevarul nespus. Da' nu-s sanse sa recunoasca nimeni.

 

Aici toata lumea-i corecta, toata lumea-i atenta si nimeni nu pateste nimic din pricina atentiei.

Toti vorbesc de masuri de siguranta, toti ii pun la colt pe cei incepatori, da' niciunu nu se uita in trecutul lui. Ca deh, sunt in masura sa ofere sfaturi ca au experienta dom'le.

Editat de alecscosmi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Unii au experienta. Ca au supravietuit. Ca au respectat legile si / sau regulile! Punct.

Cu tot respectu', te poti spala cu legea si regulile pe cap.

Sa dea cu piatra motociclistu' care a respectat legea si regulile mereu.

 

Si cei mai multi, probabil au supravietuit din cauza norocului, nu din cauza legii sau a regulilor. Le poti respecta pana iti cresc fire albe de par, cand cazi sau intra cineva-n tine, se intampla. Cu sau fara respectul fata de regulile si legile tale.

Editat de alecscosmi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea e un lucru, iar regjlile sunt o alta mancare de peste :)

Si cand nu le respecti cam ai noroc ca scapi!

Poti sa le respecti si sa se intample o nenorocire, dar asta e alta treaba deja...

Esenta e sa stii ca esti pe partea ''dreapta'' a baricadei! Si atunci ai sanse mai mari, mult mai mari ca sa te intorci cu bine acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea e un lucru, iar regjlile sunt o alta mancare de peste :)

Si cand nu le respecti cam ai noroc ca scapi!

Poti sa le respecti si sa se intample o nenorocire, dar asta e alta treaba deja...

Esenta e sa stii ca esti pe partea ''dreapta'' a baricadei! Si atunci ai sanse mai mari, mult mai mari ca sa te intorci cu bine acasa.

Ala da cuvant!

 

Aaaaa, daca stii ca ai respectat legea, da' esti in ceruri, te ajuta la... la? :)) In Romania poti respecta toate regulile si legile concepute, ca tot o mierlesti.

Prin urmare, teoria ta nu prea e valabila. Cazurile de deces in care motociclistul a respectat regulile de circulatie sunt destul de multe, spre surprinderea ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E 2016. Să fim mai inteligenți şi să admitem că atunci cînd ieşi pe drumul public fără ITP şi/sau RCA şi te calcă unul pe prioritatea ta, vinovat eşti tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E 2016. Să fim mai inteligenți şi să admitem că atunci cînd ieşi pe drumul public fără ITP şi/sau RCA şi te calcă unul pe prioritatea ta, vinovat eşti tu.

Corect, corect.

Da' era vorba de "mori mai greu daca n-ai ITP sau RCA", cu sau fara permis.

Editat de alecscosmi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ala da cuvant!

 

Aaaaa, daca stii ca ai respectat legea, da' esti in ceruri, te ajuta la... la? :)) In Romania poti respecta toate regulile si legile concepute, ca tot o mierlesti.

Prin urmare, teoria ta nu prea e valabila. Cazurile de deces in care motociclistul a respectat regulile de circulatie sunt destul de multe, spre surprinderea ta.

Ideea e ca daca nu respecti legea (macar lucrurile de baza) ai mai multe sanse sa patesti nasoale
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@alecscosmi, e prea mult sa-ti citesc borala din capul tau in prima zi a anului!

Eu n-am mers niciodata fara permis si asigurare, si imi permit sa zic ca oricine are harfe de jmek3r in cap si merge pe strada fara permis, merita sa crape latit sub un tir!

Na, am aruncat eu cu piatra, vrei sa ma simt vinovat? Nu pot!

 

Pe asta daca vroia sa-l opreasca politia sa-l intrebe de sanatate, ce facea? Oprea? Nu cred. Pentru ca tal3nt!

Daca fugea de politie si ajungea la o trecere de pietoni, ce facea? Oprea sa dea prioritate? Nu. Daca nu dadea prioritate, se putea intampla ca buna ta mama sa traverseze pe trecere cu sacosele de la piata in maini? Daaaa...

Iti schimbai discursul atunci, sau nu?


» Post actualizat in 01 Jan 2016 09:20

Mentalitatea de infractor si de om fara caracter, mincinos, fraudulos, de inselaciune bipeda pe 2/4 roti, ii face deosebit de periculosi in trafic.

Nu respecta legea de multe ori din incapacitatea de a trece un examen psihologic sumar, sau lipsa conexiunilor neuronale care sa le permita sa invete raspunsurile alea obosite la legislatie, sau stilul de viata care nu le permite sa stranga 900 ron gramada sa plateasca scoala de soferi, cand de banii aia mai bine o tureaza pe bulevard o luna de zile.

Sau chiar lipsa skill-ului in ale condusului, catastrofe pe roti pe care nici macar un politist corupt nu i-ar lasa pe strada in trafic, se cred mari piloti de motogp trecand prin pasaje cu turometrul pe rosu. Pe astia vreti sa-i plangem?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E 2016. Să fim mai inteligenți şi să admitem că atunci cînd ieşi pe drumul public fără ITP şi/sau RCA şi te calcă unul pe prioritatea ta, vinovat eşti tu.

ITP inseamna ca .... TEHNIC motocicleta ta nu reprezinta un pericol pentru tine si cei din trafic

RCA insemana ca.... Dai bani unui smecher care dupa ce isi umple conturile baga firma in insolventa si fuge cu banii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inachim asta inseamna ca daca unu face manevre acolo sus trebuie sa faca si pulimea manevre ? In primul rand astia de jos sunt sanctionati si in al foilea rand schimbarea pleaca de jos, adica vrei sa nu te mai fure astia de sus nu mai fura nici tu.

Ai coloana vertebrala respecta legile ca oricum nou suntem niste nimeni in sistem si doar iti inrautatesti situatia.

Ps: ma refer la legile de bun simt adica permis itp asigurare si sa nu ii pui pe altii in pericol, ca depasesti viteza in camp cand e liber sau chestii de genu sunt nimicuri la noi in tara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...