Sari la conținut

Piata Moghioros, GR 15 MED


Kali
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 89
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ZAPPY:esti cam agresiv baiete!Stai linistit ca nu moare nimeni cand vrei tu si nici nu traieste daca vrei tu!Tu nu traiesti in locul altuia si nici altul in locul tau!

Si ca sa nu mori p....afla ca sansele sa te curete unul legalist sunt mult mai mari decat unul ilegalist!Asa ca statistica!

Iar mersul fara permis moto este boala peste tot afara nu numai la romani!Stiu si romani si straini cu permise auto dar nu si moto care s-au dat cu motoare!

Multi au facut-o de incercare doar putini au mers pana la asi lua permis!In viata reala lucrurile stau altfel decat in cea virtuala!

Iar la cate legi se scot pe banda rulanta e din ce in ce mai greu sa fi legal pe bune!Poti sa fi eventual un ipocrit care se da legal 100%,ca unii de pe aici!

Flacaul in cauza daca nu avea permis v-a suporta consecintele legale!Ca pe alea fizice si de viata oricum le suporta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E 2016. Să fim mai inteligenți şi să admitem că atunci cînd ieşi pe drumul public fără ITP şi/sau RCA şi te calcă unul pe prioritatea ta, vinovat eşti tu.

Eu nu sunt de acord cu asta.

Vinovatie la un accident trebuie stabilit doar prin analize de actiuni care au dus la accident.

Colateral trebuie pedepsit conform legea si cel fara itp rca etc odaca ce un ofiter constata lipsa.

Mi se pare mult mai obiectiv asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@alecscosmi, e prea mult sa-ti citesc borala din capul tau in prima zi a anului!

Eu n-am mers niciodata fara permis si asigurare, si imi permit sa zic ca oricine are harfe de jmek3r in cap si merge pe strada fara permis, merita sa crape latit sub un tir!

Na, am aruncat eu cu piatra, vrei sa ma simt vinovat? Nu pot!

Eu vorbeam de cei care sustin ca nu au incalcat legea sau regulile niciodata. Daca nu stii contextul discutiei (sau cel putin esti incuiat si nu-ti dai seama de el), data viitoare abtine-te de eroisme ca nu te asculta nimeni.

Si multumesc ca ai avut timp sa-mi citesti borala, chiar ma simt important! :)

 

@adiy32, el e axat strict pe cazul asta, noi vorbim la general. Nici asta nu si-a dat seama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una e sa ai motocicleta si sa mergi frecvent cu ea in Bucuresti sau in alte orase fara permis, itp sau asigurare si alta e sa o imprumuti undeva in "pustietate" pentru o curiozitate de 10-15 minute. Prima se numeste prostie si cealalta curiozitate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una e sa ai motocicleta si sa mergi frecvent cu ea in Bucuresti sau in alte orase fara permis, itp sau asigurare si alta e sa o imprumuti undeva in "pustietate" pentru o curiozitate de 10-15 minute. Prima se numeste prostie si cealalta curiozitate

Taci bree, ca-ti pui expertii-n cap!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va umpleti de c@cat cu fiecare cuvant pe care il scrieti. Dar trebuie sa te duca mintea macar un pic, ca sa-ti dai seama ca esti prost.

Stati linistiti, nu este cazul vostru :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Falkenberg a avut un comentariu de bun simt. Cine are urechi de auzit sa auda. Pacat de aceste balacareli cand ar trebui sa ne uram

LA MULTI ANI, un 2016 mai bun pentru toata lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe vremea cand eu eram un pusti, adica de pe la 11 pana pe la 16 ani, impingeam cuminte de acasa motocicleta lui tata (un MZ RT 125/2 cu 3 viteze) pana pe malu' Timisului (la plopi) si acolo zbrr si zbrr toata ziua pe malul raului in sus si in jos; rollin' on a river...

old school bro'

imi aduci aminte de m50' brrrrrrr brrrrrrrrr brrrrrrrappppppp

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=brdqJ29PQac

Editat de Taz Asg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Thanks man!

 

Am inteles din topic ca pustiului de pe "mobra" alb-rosie i-ar fi taiat unu' calea cu "caruta" (nu i-a acordat prioritate). Pentru asta nu e pustiul vinovat.

Ca nu avea permis de conducere e alta problema.

Se poate demonstra ca daca ar fi avut permis de conducere ar fi evitat si depasit obstacolul prin saritura peste... ca la trial? :)

Pentru majoritatea expertilor, da, trebuia sa sara peste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa va zic eu cum putea sa "sara peste" ?

Sa stea dracu acasa daca nu are permis ... sau cu banii de motocicleta sa isi ia dracu permisul ...

Aveti in cap numai daca avea sau nu tot ii taia calea, gresit daca avea ii taia calea daca nu avea permis nu acea ce cauta pe strada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt de acord cu asta.

Vinovatie la un accident trebuie stabilit doar prin analize de actiuni care au dus la accident.

Colateral trebuie pedepsit conform legea si cel fara itp rca etc odaca ce un ofiter constata lipsa.

Mi se pare mult mai obiectiv asa.

Corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect.

Conditiile de producere ale accidentului fara dar si poate nu au legatura cu RCA-ul. Aparent - in sensul in care motociclistul putea face ceva ca sa isi apere oasele. Nu doresc sa declansez o discutie pe partea de psihologie a conducatorului auto sau moto care se stie cu musca pe caciula.

Dar din cele scrise de Falkenberg si jerry_mcrie inteleg ca este in regula sa circuli fara ITP, RCA, eventual si fara carnet. Daca nu se intampla accidentul bravo, ai scapat. Nu te-a prins Politia si esti mare smecher. Daca te-a prins dai o amenda si gata. A mai fost parca un flacau de pe linga Constanta pe moto care neavand carnet a fost omorat fara sa fie vina lui. Ce facem, incurajam neleguirea pentru simplul motiv ca nu a fost de vina?

Poate vi se pare normal asa, dar mie nu.

Pe acelasi principiu s-a mers si la Collectiv. Nu avea autorizatie PSI. Este evident ca nu lipsa autorizatiei a declansat dezastrul. Nu?

In multe tari (unde cu siguranta se face exces de zel..) conducerea fara RCA = conducere masina neinmatriculata. Si daca te prinde te-a mancat balaurul.

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In nici un caz. Daca ai inteles asta din cea ce am scris eu, ai interpretat textul diferit fata de intentiile mele.

 

Eu pledez pentru obiectivitate si legatura cauzala, asta nu inseamna ca incurajez smecheriile. Dimpotriva, din punctul meu de vedere, orice vehicul aflat pe spatiul public ar trebui sa aibe RCA permanent (cred ca asa e si scris in lege). M-am mai exprimat parerea in legatura cu asta pe forum.

 

In legatura cu verificare de RCA si ITP, tehnic este usor sa te uiti in baze de date de vehicule inscrise, ITP si RCA si sa emiti niste scrisori si eventual amenzi. Sau se poate merge cu o masina de politie pe strada cu ceva soft care recunoaste numerele de inmatriculare, consulta bazele de date, si emite o alarma daca 'vede' vreun vehicul care nu actele in regula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In nici un caz. Daca ai inteles asta din cea ce am scris eu, ai interpretat textul diferit fata de intentiile mele.

 

Eu pledez pentru obiectivitate si legatura cauzala, asta nu inseamna ca incurajez smecheriile. Dimpotriva, din punctul meu de vedere, orice vehicul aflat pe spatiul public ar trebui sa aibe RCA permanent (cred ca asa e si scris in lege). M-am mai exprimat parerea in legatura cu asta pe forum.

 

In legatura cu verificare de RCA si ITP, tehnic este usor sa te uiti in baze de date de vehicule inscrise, ITP si RCA si sa emiti niste scrisori si eventual amenzi. Sau se poate merge cu o masina de politie pe strada cu ceva soft care recunoaste numerele de inmatriculare, consulta bazele de date, si emite o alarma daca 'vede' vreun vehicul care nu actele in regula.

Am inteles ce ai spus si recunosc ca am intins eu un pic coarda.

Oricum sa stii ca Politia din RO judeca accidentele ff simplu: pozitia vehicolelor la momentul impactului, ce semne de circulatie exista, ce culoare avea semaforul etc. Existenta RCA nu intra in calcul la stabilirea vinovatiei. Cum dupa caz nici ITP-ul sau faptul ca unul dintre conducatori nu avea permis. In exemplul ca baiatul din Constanta, femeia care nu i-a acordat prioritate a fost vinovata in ochii Politiei. Nu stiu cum s-a sfarsit in instanta treaba.

Si daca vrei un exemplu despre obiectivitate si cauzalitate iata ce a patit un prieten:

- tu vii pe o strada care se intersecteaza cu o strada cu sens unic, sa spunem cu sensul de la dreapta spre stinga. Ai semnul Cedeaza Trecerea sau STOP. Te uiti in dreapta,de unde stii ca trebuie sa vina masini (fiind strada cu sens unic), este liber si treci. In acel moment apare un bizon pe sens interzis venind evident din stinga. Si POC.

- prietenul s-a dus la Politie si iata cum s-a terminat: el a ramas fara carnet 30 de zile pentru ca nu a acordat prioritate - tehnic exprimarea a fost ca nu a respectat semnificatia indicatorului Cedeaza Trecerea iar bizonul a primit amenda pentru ca a circulat pe sens interzis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le scrii criptic si eliptic, ca un adevarat Eugen Barbu.

 

In legatura cu prima parte, cred ca toti am urcat pe o motocicleta inainte sa avem permis, dar evident ca in cadrul unei scoli moto. Fara scoala moto nu prea cred ca intri in examenul moto, deci nici permis nu prea ai sanse sa obtii. In rest argumentele de genul "toti au condus fara permis" sau "toti au mers cu 150 in oras, da nu recunosc" sunt false si nu iti servesc decat tie ca o incurajare sa practici in continuare un comportament contrar regulilor (rutiere sau de bun simt).

 

Legat de restul mesajului, ti-as ramane recunoscator daca m-ai lamuri ce e aia o "femeie fara certificat de inmatriculare", respectiv la ce se refera P.S.-ul.

 

 

Cel care n-a urcat pe o motocicleta inainte de a avea permis de conducere si cel care n-a urcat pe o femeie fara certificat de "inmatriculare", acela sa tina prelegeri altora despre obedienta, bun simt si respect.


» Post actualizat in 31 Dec 2015 18:36

P.S. AC/DC (Avocati, Contabili / Direct Cimitir).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conditiile de producere ale accidentului fara dar si poate nu au legatura cu RCA-ul. Aparent - in sensul in care motociclistul putea face ceva ca sa isi apere oasele. Nu doresc sa declansez o discutie pe partea de psihologie a conducatorului auto sau moto care se stie cu musca pe caciula.

Dar din cele scrise de Falkenberg si jerry_mcrie inteleg ca este in regula sa circuli fara ITP, RCA, eventual si fara carnet. Daca nu se intampla accidentul bravo, ai scapat. Nu te-a prins Politia si esti mare smecher. Daca te-a prins dai o amenda si gata. A mai fost parca un flacau de pe linga Constanta pe moto care neavand carnet a fost omorat fara sa fie vina lui. Ce facem, incurajam neleguirea pentru simplul motiv ca nu a fost de vina?

Poate vi se pare normal asa, dar mie nu.

Pe acelasi principiu s-a mers si la Collectiv. Nu avea autorizatie PSI. Este evident ca nu lipsa autorizatiei a declansat dezastrul. Nu?

In multe tari (unde cu siguranta se face exces de zel..) conducerea fara RCA = conducere masina neinmatriculata. Si daca te prinde te-a mancat balaurul.

nu asa.

pe ala fara carnet / rca sa-l arda pentru ce a facut... adica a condus fara carnet si rca.

iar pe ala care a PROVOCAT accidentul pentru ca a provocat accidentul.

revin la exemplul meu vesnic cu lovitul din spate. daca vreau ma lovesti din spate. cand vreau eu... si TU esti vinovat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

................

revin la exemplul meu vesnic cu lovitul din spate. daca vreau ma lovesti din spate. cand vreau eu... si TU esti vinovat...

asa stiu ca s-a introdus in decret treaba asta, e interzisa franarea vehiculului fara vreun motiv....

dar e foarte greu de demonstrat ca cel din fata ta a franat fara vreun motiv, ca a franat intentionat, eventual daca ai tu camera in masina, sau in zona sunt camere de supraveghere, dar inca o data mentionez ca e foarte greu de demonstrat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa stiu ca s-a introdus in decret treaba asta, e interzisa franarea vehiculului fara vreun motiv....

dar e foarte greu de demonstrat ca cel din fata ta a franat fara vreun motiv, ca a franat intentionat, eventual daca ai tu camera in masina, sau in zona sunt camere de supraveghere, dar inca o data mentionez ca e foarte greu de demonstrat!

e groaznic de greu. o musti nevinovat.

trebuie camere de filmat in masini, traim vremuri complicate.

ideal 2 camere, fata / spate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În condițiile în care majoritatea bikerilor 'respectabili' merg cu mobrele după ce au consumat câte ceva prin diverse bodegi...când vine cineva și întreabă de ce unul sau altul nu au permise/Itp/rca mă cam bufnește râsul...

Femeie fără certificat = minoră

Mers pe mobra fără permis = ceva ce se intampla cam de când au apărut motocicletele...ca vreți sau nu să o recunoașteți...până la inscrierea la scoala de șoferi...în 2004-2007 se mergea fără permis cam un sezon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2015 se pare ca a fost anul accidentelor in care au fost implicati cei mai multi calaritori de motocicleta fara permis (nu stiu daca ar trebui numiti motociclisti)

 

Nu zic ca scoala moto din Romania e fantastica, dar totusi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mers pe mobra fără permis = ceva ce se intampla cam de când au apărut motocicletele...ca vreți sau nu să o recunoașteți...până la inscrierea la scoala de șoferi...în 2004-2007 se mergea fără permis cam un sezon.

 

Nu știu dacă este relevant să ne raportăm la comportamentele și obiceiurile de acum 10 ani :) Teoretic măcar, mai evoluăm. Faptul că lumea se scandalizează acum față de cei care merg fără permis mi se pare un lucru pozitiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...