Sari la conținut

Nu l-am vazut domne, ar declara mortu'!


marcone
 Share

Postări Recomandate

In momentul in care ai hotarat sa fi participant la trafic intri in randul victimelor colaterale. Nimeni nu isi doreste sa moara in accident/incident, dar din pacate se intampla. Faptul ca esti imlpicat in accident/incident nu se datoreaza varstei, ci deciziei la momentul respectiv. Daca era unul mai tanar la volan, nenoricirea se intampla la fel, manevra de reacti nu mai ajuta la nimic in momentul cand iei o astfel de decizie, de a intoarce peste linia dubla continua, sau orice alta incalcare a legislatiei rutiere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca era unul mai tanar la volan, nenoricirea se intampla la fel

Deci accidentul nu se datorează vârstei ci nesimţirii. Zicea cineva mai sus că probabil răposatul mergea tot timpul aşa dar abia acolo i s-a înfundat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unul mai tanar avea sanse mult mai mari sa vada ditamai duba. Ca sunt si tineri chiori sau neatenti, asa e, dar procentul e mult mai mic, raportat la nr lor.

Peste o anumita varsta nu mai vezi bine, nu mai auzi bine, nu mai ai reflexe si timpi de reactie rapizi... e imbatranirea normala.

In cazul asta, doar mortul ar mai putea sa raspunda daca a facut-o din prostie, neatentie sau pur si simplu nu a vazut duba. Lasam la o parte faptul ca era ilegal ce facea.

Una peste alta, nimeni normal la cap nu se bucura ca au murit niste oameni, dar au murit din prostia lor si macar n-au mai luat nevinovati cu ei. Daca era un motociclist in locul dubei, decedat era motociclistul...

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu mai vorbim de faptul de a vedea duba. Sunt sigur a si batranul ar fi vazut-o daca s-ar fi uitat, ca doar nu era orb. Aici este vorba de distanta dintre cele doua autovehicule in momentul efectuarii manevrei de intoarcere. Distanta a fost prea mica, fapt ce ar fi dus la acelasi rezultat oricine ar fi fost in locul batranului. Intebarea mea este: soferul dubei tot un mosneag era? Daca a fost tanar, unde a fost manevra de reactie a lui atunci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu mai vorbim de faptul de a vedea duba. Sunt sigur a si batranul ar fi vazut-o daca s-ar fi uitat, ca doar nu era orb. Aici este vorba de distanta dintre cele doua autovehicule in momentul efectuarii manevrei de intoarcere. Distanta a fost prea mica, fapt ce ar fi dus la acelasi rezultat oricine ar fi fost in locul batranului. Intebarea mea este: soferul dubei tot un mosneag era? Daca a fost tanar, unde a fost manevra de reactie a lui atunci?

Era tanar, se vede urma de acceleratie :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Serios, acum e si vina soferului dubei? Nu se stie nimic despre ce a facut ala cu duba... poate a franat cat a putut, poate a incercat sa evite... e o duba, nu opreste ca un turism. In plus, mosul a iesit de pe o straduta laterala, cel mai probabil a fost vizibil abia cand a iesit in strada.

De ce esti asa sigur ca nu era (aproape) orb mosul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am spus eu ca soferul dubei este de vina? Am intrebat, daca era mai tanar ca mosneagu de ce nu a reactionat altfel. Zic si eu, la cele mai sus, unde se invinovateste un om din cauza varstei. Eu sunt de parere ca nu varsta ucide, ci deciziile proaste, terebilismul, viteza, etc. Sunt prea putine accidente in care sunt implicati cei de varsta a treia, incat sa fim revoltati pe ei. Urmareste statistica si iti vei schimba parerea. Si da, putea sa fie un coleg motociclist in locul dubei, ceea ce era la fel de trist, ca si oricare altul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad aici scris despre manevre interzise, ilegale, intentionate... Cati dintre voi, pe motoreta, respectati limita de viteza, linia continua, depasirea, etc? Cand rezolvati asta, dispare ipocrizia...

 

Statistic, cele mai multe accidente sunt facute de tineri pana in 30 de ani, deci... ciocu mic cu stabilit limita superioara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciocu mic sa ii spui maica-tii cand vede un negru descheindu-se la pantaloni!

 

Cretinatatea ta de argument cu "cine e fara de pacat sa arunce primul piatra" e un paradox logic, doar cretinii nu se prind. Daca ai depasit odata viteza pe autostrada cu 30 km/h nu inseamna ca toata lumea are voie sa conduca cum are chef si sa omoare oameni. Eu nu am omorat vreodata pe nimeni, nu am sub 30, pot sa comentez foarte bine cand spun ca nesimtirea si incalcarea legii in mod intentionat a dus la un omor si o sinucidere (ca nu cred ca si baba mosului voia sa moara), clar? Baga-ti undeva morala tampita cu ipocrizia, ca motociclistii de pe-aici nu au omorat oameni, mosul da.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma repet: fac manevre ilegale in fiecare zi. Dar belesc ochii sa nu bag pe mine sau pe altul la necaz sau in pamant.

Ala care zice ca nu face nici un fel de manevra ilegala niciodata sa se ridice sa-l scuip in ochi ca pe un mincinos ce este.

Ala a facut manevra respectiva cu o mare durere la bascheti, asa cum cel mai probabil o facea de fiecare data. Doar ca acum s-a nimerit sa fie ultima.

Varsta n-are legatura.

Chiar unul dintre retarzii care m-au injurat cand au auzit scartaitul franelor (dar nu singurul) pur si simplu nu s-a uitat deloc in stanga cand a vrut sa intoarca peste drum.

Adica deloc, nici un pic, nada. A bagat in viteza si a plecat.

 

P.S. le zic pe alea cu masina nu pentru ca n-am avut parte de asa ceva si cu motorul, ci ca sa elimin pe cretinii care traiesc cu impresia ca n-au ce sa pateasca daca nu dau prioritate unei chestii pe 2 roti. Evident ca de fapt i-ar ingropa in sicriu in forma de boxer daca le intra dihania prin usa, dar treaca de la mine. Ma limitez la aia care sunt asa de evident oligofreni ca nu se feresc nici macar de o ditamai conserva perfect capabila sa treaca printr-a lor pana in partea cealalta. Si din pacate nu-s putini. Pana acum niste ani principala problema erau aia care aveau ceva de demonstrat. Acum sunt aia care zici ca s-au saturat de viata, total deconectati de la realitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta voiam sa zic si eu, varsta n-are nici o treaba. Mergeam astazi pe progresului si in drept la vulcan ala din fata mea s-a gandit sa se duca putin la mall si pac a facut stanga pe dubla continua fara nici o treaba. Baiatu avea pe la vreo 30 de ani, deci nu mos nimic. Daca venea un motor din fata il lua din plin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faci manevre ilegale cand esti tanar,smecher,pe 2 roti. mai merge.Dar daca ai trecut de o varsta, vederea mai slaba,reflexe mai scazute, incepi sa te gandesti ca e vremea sa te cumintesti, nu mai esti la tinerete...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În momentul în care stabilești, de la tine putere, că poți încălca oricând vrei tu legea (prin manevre ilegale sau orice altceva), în timp acest lucru devine obișnuință. O vei face din reflex, asigurarea va fi tot mai superficială și atunci se întâmplă beleaua!

Dacă, însă, faci o ”ilegală” din an în paști, atunci ești supra-conștient și belești ochii mai tare, fiind conștient că pericolul e maxim.

 

Un aricol interesant, privind modul în care funționează ochii este aici: http://www.londoncyclist.co.uk/raf-pilot-teach-cyclists/

 

De când conduc, de peste dooj'cinci de ani, am fost de principiul că permisul în buzunar valorează mai mult decât timpul câștigat cu o întoarcere peste linia continuă (combinat cu o suspendare+amendă).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciocu mic sa ii spui maica-tii cand vede un negru descheindu-se la pantaloni!

ii voi transmite batranei mele mame sfatul tau de om destept, educat si echilibrat!

 

Asta e adevaratul spirit de motociclist - tu il reprezinti! Exact asa ii percepe lumea pe motociclisti + mers la blana prin oras, fara toba noaptea prin cartier, zig-zag-uri tari, plm fac ce vreau, ailalti sa respecte reglulile!

In cursul acestui an, dupa ce vei intra intr-un nenorocit de tir sau de copac, iti doresc sa scapi, si sa primesti un banut din pensia maica-mii... ca ajutor si amintire a acestor vorbe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...