Sari la conținut

Detinatori de Honda 900RR Fireblade


emylyo
 Share

Postări Recomandate

nu are probleme de fisura sau kakturi de genul asta , a fost trosnit dar nu chiar asa rau ...

Tre sa fac la el urmatoarele:

 

Capac stanga (curge putin ulei)

Rulment jug (are un clik mic cand pun frana)

Ulei + filtru ulei + filtru aer

Masca din fata e fisurata (daca are careva masca ma intereseaza , daca nu o lipesc sau fac din Fibra)

 

In rest:

 

Sta foarte bine pe asfalt

Lam luat stoc, singurul lucru ce avea aftermarket erau semnalele si toba

Cauciucuri noi ( spate 2ct / micheline sport .. ?? )

Ma repet .. sta foarte bine pe asfalt , e super manevrabil , mult mai manevrabil ca sc 28 pe care lam avut .. la tl ii da rusine la manevrare ...

 

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

post-9571-1213104296_thumb.jpg

 

 

Mi-am scos exupu de fapt ca sa fiu corect HTEV (Honda Titanium Exhaust Valve).Cu tot cu sistemul din cutia aerului .. normal(am eliminat tot ansamblul din poza de mai sus).

 

de atunci imi sta martorul rosu aprins in bord si FI nu se mai stinge. stie careva cum pot sa il resetez .... sau cumva nu asta e cauza martorului rosu si a FI'ului?

Editat de matematik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu are probleme de fisura sau kakturi de genul asta , a fost trosnit dar nu chiar asa rau ...

Tre sa fac la el urmatoarele:

 

Capac stanga (curge putin ulei)

Rulment jug (are un clik mic cand pun frana)

Ulei + filtru ulei + filtru aer

Masca din fata e fisurata (daca are careva masca ma intereseaza , daca nu o lipesc sau fac din Fibra)

 

In rest:

 

Sta foarte bine pe asfalt

Lam luat stoc, singurul lucru ce avea aftermarket erau semnalele si toba

Cauciucuri noi ( spate 2ct / micheline sport .. ?? )

Ma repet .. sta foarte bine pe asfalt , e super manevrabil , mult mai manevrabil ca sc 28 pe care lam avut .. la tl ii da rusine la manevrare ...

 

:D

 

Ma bucur. In conditiile acestea, l-ai luat foarte bine (parerea mea de necunoscator). Sa-l stapanesti sanatos!

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-9571-1213104296_thumb.jpg

 

 

Mi-am scos exupu de fapt ca sa fiu corect HTEV (Honda Titanium Exhaust Valve).Cu tot cu sistemul din cutia aerului .. normal(am eliminat tot ansamblul din poza de mai sus).

 

de atunci imi sta martorul rosu aprins in bord si FI nu se mai stinge. stie careva cum pot sa il resetez .... sau cumva nu asta e cauza martorului rosu si a FI'ului?

 

Ai facut o timpenie mare, crezi ca japonezii sint asa de prosti? Prostia asta am facut-o si eu dar sint sigur ca daca i-ti spuneau 3 posesori de 954 sa n-o faci tu tot o faceai, nu?Pune mufa electrica in actuatorul(servomotorul) care invirte cablurile. Mai tre sa pui la loc si valva din cutia de aer, scade cuplul fara ea. Ziceau umii ca cu KN, 954 merge mai prost, perfect adevarat. Trebuie neaparat si Power Commander, altfel,bani aruncati degeaba. Nu mai faceti modificari daca nu aveti PWC,va pierdeti vremea. Eu am pierdut destula vreme, am 954 din 2006 si cam am incercat de toate la ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar ii mare prostie sa scoti valva fara Power Com...

Ar fi numai de pierdut....

Cred ca se refera din ce an e la el :P

Editat de alexutzzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Mult respectatul DOP-MAN :P , ia zimi si mie, ce fel de frame slider-uri ai montate pe faierbleid ???

 

Sunt normale sau extended, ca vreau sa cumpar si eu, si nu stiu care sa fie. Extended are cam 15 cm, nu stiu daca merita sa pui asa de lungi ?

 

Cand ai cazut, ce aveai, si cat te-a ajutat ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aveam lsl, parerea mea ca sunt frumoase dar nu-si fac treaba. cele de acum le am de la Jagi, am vazut ca el le foloseste si are parere buna despre ele. par solide si sper sa nu le mai testez si pe astea.

Jagi, ce marca sunt astea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai este careva posesor de blade din baia mare ? sau sunt singurul ????

am doar 300 km facuti pe ea pana in prezent , mi se pare fenomenala si extrem de puternica , is la faza la care ne cunoastem reciproc , e prima data pe 900 ... asa ca o iau cu binisorul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai este careva posesor de blade din baia mare ? sau sunt singurul ????

am doar 300 km facuti pe ea pana in prezent , mi se pare fenomenala si extrem de puternica , is la faza la care ne cunoastem reciproc , e prima data pe 900 ... asa ca o iau cu binisorul

 

ma bucur pt alegerea facuta ... bine ai venit in clubul fireblade`istilor :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la 929-954 e poveste lunga cu crashpadurile

acestea in multe cazuri foreaza chiuloasa ..cazuri exista 1000

 

crashpadurile in multe situatii ajuta ..in altele multiplica daunele x10

depinde cum si la ce viteza cazi

cele foarte solide nu sunt bune deoarece transmit forza la cadru in loc sa se consume ele

cele prea lungi fac parghie prea mare ..si iar nu e bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totul depinde de surubul de prindere. poate sa il smulga cu tot cu o bucata din cadru.

 

totul depinde de surubul de prindere. poate sa il smulga cu tot cu o bucata din cadru.

 

 

conteaza si materialul... ca doar nu ai sa pui crashpaduri din aluminiu...... :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la 929-954 e poveste lunga cu crashpadurile

acestea in multe cazuri foreaza chiuloasa ..cazuri exista 1000

 

crashpadurile in multe situatii ajuta ..in altele multiplica daunele x10

depinde cum si la ce viteza cazi

cele foarte solide nu sunt bune deoarece transmit forza la cadru in loc sa se consume ele

cele prea lungi fac parghie prea mare ..si iar nu e bine

asa e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cele prea lungi fac parghie prea mare ..si iar nu e bine

 

Cand am mers la Cluj mi-am lasat sliderele acasa. Am inceput sa pun crashpad-urile jos, pe viraje. Adevarul e ca erau cam lungi, acum le-am adus la marimea ideala. Pe viitor incerc sa pun casca jos ca sliderele si crashpad-urile s-au cam uzat.

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am mers la Cluj mi-am lasat sliderele acasa. Am inceput sa pun crashpad-urile jos, pe viraje. Adevarul e ca erau cam lungi, acum le-am adus la marimea ideala. Pe viitor incerc sa pun casca jos ca sliderele si crashpad-urile s-au cam uzat.

 

 

:friends: foarte tare domnu..... evoluezi :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am mers la Cluj mi-am lasat sliderele acasa. Am inceput sa pun crashpad-urile jos, pe viraje. Adevarul e ca erau cam lungi, acum le-am adus la marimea ideala. Pe viitor incerc sa pun casca jos ca sliderele si crashpad-urile s-au cam uzat.

Sa nu umbli descheiat la shlitz, ca poate ajungi acasa mai scurt, stii... cum te tot arunci tu in viraje, de pe o parte, pe alta... :friends:

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

primu care pune genunchiu jos, in afara de mac si Jagi (pe astia doi i-am vazut eu) si pune o poza cu el si motorul aici, are de la mine o sticla de Unicum. o tin degeaba, eu nu prea beau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

primu care pune genunchiu jos, in afara de mac si Jagi (pe astia doi i-am vazut eu) si pune o poza cu el si motorul aici, are de la mine o sticla de Unicum. o tin degeaba, eu nu prea beau.

 

 

concurs concurs

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

" la 929-954 e poveste lunga cu crashpadurile

acestea in multe cazuri foreaza chiuloasa ..cazuri exista 1000

 

crashpadurile in multe situatii ajuta ..in altele multiplica daunele x10

depinde cum si la ce viteza cazi

cele foarte solide nu sunt bune deoarece transmit forza la cadru in loc sa se consume ele

cele prea lungi fac parghie prea mare ..si iar nu e bine "

 

Pentru honda 929 RR din 2000 , as pune si eu crashpad da nu stiu de care sa cumpar sa fie bine . Nu intentionez sa ma dau de pamant nici nu fac artificii pe ea , cu alte cuvinte am un blade 929 si ma plimb cu el asa cum ma plimbam si cu gs500 dinainte , intre 3000 si 6000 ture , rar pana in 8000 cateva secunde .

Da nu se stie niciodata si nu as vrea sa o scap ca e complet originala si necazuta.

 

Cateva intrebari daca se poate la cine are sau vinde :

craspad : cat face si de care ?

sa spate : as vrea una mai moale si mai comoda se poate ?

genti laterale a pus careva ? de care ?

uleiul folosit ? eu am pus motul 10w40 300v double ester .

Filtru de aer nu am cumparat inca ? are careva de vanzare ca tre sa pun ?

restul am cam descoperit singur citind topicu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:banana: foarte tare domnu..... evoluezi :P

Tragem tare. :D

 

Sa nu umbli descheiat la shlitz, ca poate ajungi acasa mai scurt, stii... cum te tot arunci tu in viraje, de pe o parte, pe alta... :friends:

 

:bounce:

Aceeasi rugaminte a avut-o si prietena mea. :peace: O sa incerc sa tin cont de sfat. :blink:

 

primu care pune genunchiu jos, in afara de mac si Jagi (pe astia doi i-am vazut eu) si pune o poza cu el si motorul aici, are de la mine o sticla de Unicum. o tin degeaba, eu nu prea beau.

Trimite-o direct la mine. Doar nu vrei sa ma ai pe constiinta, nu? :crack:

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau doar sa atrag atentia ca saaveti grija si sa lasati gazul mai moale ca sa va puteti bucura de viata si moto in continuare.Am postat aici deoarece langa crucea lui se vede o bucata din motocicleta lui care era un fireblade.Aveti grija de voi!

post-6602-1213307204_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...