Sari la conținut

Dalboka- Kavarna duminica


adisis
 Share

Postări Recomandate

As vrea sa mananc o scoica buna duminica 22 mai la bulgari si bineanteles sa merg cu motoreta.Am auzit ca la Dalboka ar fi restaurantul minune unde se papa bine fructe de mare.

Stie cineva unde este sau cum se numeste mai exact?ca nu am fost acolo niciodata.

Care ati facut traseul asta ce varianta de drum draguta recomandati? ca asa ajung eu cu GPS dar poate aveti o recoandare mai buna de ruta.

Daca sunt doritori de plimbarica postati.Eu nu o sa merg mai tare de 130 ca-s cu fata dupa mine.As pleca in jur de 8:30-9 din bucale sa avem timp de de detoate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Locul este aici: https://goo.gl/maps/jCCaDbyDgLP2

43°24'13.6"N

28°23'20.8"E

 

Vei cobori un drum abrupt din dale de beton ca sa ajungi pe tarmul marii. Sunt doua restaurante, cel din stanga cica este mai bun decat cel din dreapta. Eu la ala din stanga am mancat. 3 feluri de mancare, toate cu midii + o bere la 330 = vreo 45 de lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam fain George ,deja imi vine inima la loc cu informatia ce ai dat-o ,credeam ca nu aflu unde-i carciuma si stau acasa duminica.Abea astept sa beau o bere dupa midii pe malul marii. :alcy:


» Post actualizat in 20 May 2016 20:07

Contabile cred ca n-ai fost acolo sa mananci anul asta fara sa ma inviti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ai facut sa ma uit pe filmari ..... nu, anul trecut octombrie..... cu Dan (acum il sti) si cu Robert. :) Dar imediat ce a oprit bac-ul am mai tras la un restaurant .... meduzele n-au tinut de foame. :crack:

Traseul :

post-72328-0-90794300-1463775714_thumb.png

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merg si la Cap Kaliakra,bun pont! deja pare un traseu atractiv, incep sa-l conturez si poate fac o poza si-n Vama veche sa vad cum arata plaja .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil o sa ne vedem acolo ca noi nu stim cand plecam . stim ca vrem sa ajungem la ora mesei :D (si ca tre sa mai culegem pe cineva din Vama Veche)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

As pleca in jur de 8:30-9 din bucale sa avem timp de de detoate.

Vezi ca pe harta aia arata 830km, daca pleci la ora aia si vrei sa mergi lejer sa ai timp ajungi acasa la 5 dimineta!

Inca ceva, ai grije la panta aia unde cobori spre restaurante , este ceva incredibil de abrupt si virajat, lunga de vreo 3/400 metri, dale si nisip, ingust, plin de masini in urcare si coborare, acolo ABS-ul nedecuplabil cum ai tu este un mare dezavanataj, te poti trezi ca nu mai poti opri cu franele trase, mai ales ca motorul este greu, cu doua persoane! Exista varianta sa lasi motorul sus, dar la urcare cu burta plina va fi mai greu, dar mai safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai am configurat un traseu pe autostrada,Radu Voda ,Silistra,Bac Silistra,Dobrich,Kavarna,Vama Veche,Negru voda,Adamaclisi,Silistra iar autostrada si Bucuresti de 700km si 10:30.Plec la 8 pe la 1:30 sunt acolo,masa cu pauza pana la 3:30 si la 9 zic sa fiu acasa.Sper sa-mi iasa.

Tu ma sfatuiesti sa decuplez ABS daca cobor? Nu stiu cum si daca se decupleza la 1100rt ca nu l-am dezactivat nicicand.

As cobor cu mobra ca mi-e frica sa o las sus ,la distata aia cred ca nu merge alarma cu pager.

Merci oricum ca m-ai pus in garda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luigi, cu tot respectul dar mie nu mi s-a parut atat de hardcoristica panta aia.

 

 

In opinia mea coborarea este cum este, dar la urcare undeva pe la mijloc unghiul este de aprox. 30 grade. Daca ai nesansa sa intalnesti o masina si trebuie sa opresti, plecarea de pe loc in rampa nu o sa fie usoara.

 

panta nu e hartdcorista dar in ambele cazuri daca intalnesti o masina e naspa. in fiecare weekend e plin deci vor fi si masini. eu cand am mers cu pasagera de fiecare data am pus-o sa mearga pe jos. o data a trebuit ca la urcare s-o iau prin santuri ca drumul era de blocat de masini. cred ca in fiecare zi de weekend cel putin o masina pleaca de acolo accidentata :D . eu am vazut de fiecare data cate un mic accident(unii nu stiu pur si simplu sa parcheze sau sa asigure masina pe panta aia )! sau uneori cobori degeaba ca nu ai unde lasa motocicleta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Exact, singur nu ar fi problema, nebunia incepe cand se blocheaza aia pe drumul ala ingust. Cu o mobra mai usoara si cu centrul de greutate mai jos nu mi.as face probleme, dar eu ma refer la cazul baiatului, unde vorbim de mobra+pilot+pasager de jumatate de tona. Sfatul meu este sa parchezi sus, nu.ti face nimeni nimic la motocicleta, nu esti in jungla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum au fost scoicile ?

noi am ajuns pana la granita. dupa ce am stat jumatate de coada cineva si-a dat seama ca nu are buletinul :D. si cum motociclistii nu se lasa singuri la greu ... ne-am intors in vama si am mancat de 80 de lei un peste bun si niste midii congelate :D

din pacate buletiul e pierdut, nici ciorba de midii n-am mai mancat...dar macar am avut subiect de glume :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O zi frumoasa cu 750km de alergat.A fost bine la Dalboka dar la intoarcere am bagat si prin Vama ,iar aici de la o cafea am ajuns la saramura .

La granita de la Vama foarte aglomerat, daca erai cu masina nici nu vreau sa ma gandesc cat era de stat. La Silistra vama libera iar drumul spre Kavarna la fel.Cum spunea si altcineva pe alt topic ,la vama se controleaza serii in taloane,asig,etc.

post-81052-0-34854200-1463985910_thumb.jpg

post-81052-0-95059800-1463985919_thumb.jpg

post-81052-0-09299500-1463985938_thumb.jpg

post-81052-0-58314100-1463985946_thumb.jpg

Editat de adisis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bune dar ma asteptam la mai mult.Data viitoare merg la Izvora in Kranevo cum a zis Cip.In Calarasi la bac mi-au mai confirmat 2 localnici ca Izvora ar fi "the best"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am plecat la 8:30 din Snagov si la 22 am ajuns acasa cu 750km parcursi pe Silistra,Dobrich,Kavarna,kap kaliacra,Vama Veche,autos.Soarelui,Snagov.Pe drum in mers nu am lalait-o 130-140 fara opriri aiurea, dar am pierdut o ora la Silistra in vama ca un coleg a avut probleme acolo(nu pot spune ce)stat lejer la masa ,am oprit 30min la Kaliacra ,vreo ora juma la cafea in Vama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...