Sari la conținut

Transfagarasan 26.06


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

:)) Mai, sunteti de coma! Pai daca am pus plimbarea duminica, nu este evident ca in acea zi este posibil? As fi vrut si eu sa merg sambata, dar nu am cum. Si cum mai merge cineva care prefera tot duminica, am zis sa pun si pe forum, poate or mai fi si altii cu sambata ocupata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine are chef de o plimbare pe recent deschisul Transfagarasan, Duminica invartim roata pe acolo.

Ritmul de mers va fi stabilit dupa ce discutam democratic ruta de intoarcere.

Tu cu contabil?

O refacem ca anul trecut?:DDDDD Poate mai raman iar fara pinion :)))))))))))))

Editat de Ribo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt. raspuns. In conditiile astea renuntam la portiunea de DN73A. Ramane in continuare valabila rugamintea pt. o informare in privinta DN73 Campulung-Rucar-Bran

 

tot drumul TF - Arpasu de Sus, Victoria, Lisa, Bucium, Sinca Veche, Poiana Marului - Zarnesti este peticit si relativ circulabil.

 

cu Transalpu' am cam simtit ca este prost - nu prea ai unde sa treci de 80-90 kmh.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi mah :alcy: Eu ti-am zis ca e mai bine sa mergem pe confort cu monstrul .... :CBCGW: .... tuuu nu :spsmile: .

tot drumul TF - Arpasu de Sus, Victoria, Lisa, Bucium, Sinca Veche, Poiana Marului - Zarnesti este peticit si relativ circulabil.

 

cu Transalpu' am cam simtit ca este prost - nu prea ai unde sa treci de 80-90 kmh.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luni, de Rusalii, am facut traseul Buc..- Targoviste - Campulung - Rucar-Bran - Zarnesti - Sinca Veche - Brasov - Buc. Pasul Rucar-Bran este ok. Zarnesti - Sinca Veche este, dupa cum spunea si "florinelu", peticit rau, proba de amortizoare si de "obraji".

Parca m-ar tenta si pe mine TF, nu de alta dar pe acolo sigur este mai racoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul Pitesti - Campulung este foarte bun dar, cu urmatoarele exceptii: portiunile de la poduri si caile ferate. Drumul fiind in curs de asfaltare finala, acum se toarna ultimul covor asfaltic. O sa gasiti si cateva semafoare. Deci, atentie la poduri si la calea ferata deoarece se coboara si se urca in cateva trepte, unele destul de brutale. Atentie si la radare. Sunt portiuni drepte si late unde ii poti da si cu 200 km/h (drumul se elibereaza datorita semafoarelor). Recomand prudenta deoarece se iese din curtile laterale cu masinile.

 

Campulung: daca o luati pe centura, merge fara probleme dar, nu recomand viteza mai mare de 70 km/h. Daca o luati prin oras, este mai aglomerat putin dar nu sunt probleme. Atentie la "denivelarile" alea din fata trecerilor de pietoni. Luati-le cu blandete, ca altfel ramaneti fara oo (cine are).

 

Campulung - Bran: Pana la Fundata se merge cu durerea de fund aferenta. Adica asfaltul este bun dar cu valuri. Atentie, dupa ultimul sens giratoriu (de la Holcim) pana la Mateias, drumul prezinta denivelari majore. De la Fundata (practic de cand vedeti indicatorul cu Judetul Brasov) pana la Bran simtiti ca intrati in civilizatie. Drumul este bun.

 

Bran - Rasnov: drumul este circulabil dar cam prost. Multe damburi. Viteza 70 - 80 km/h.

 

Daca veniti pe Targoviste - Campulung: drum relativ bun. Se poate merge sustinut dar este cam periculos. Drumul este ingust cu multe curbe inchise. Mai circula si camioane pe el. Denivelarile exista dar nu sunt multe. Atentie la pietoni si la baligarul de pe drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt. raspunsul detaliat. In priincipiu cred ca vom pleca pe traseul Targoviste, Campulung, Bran, Ghimbav, Fagaras, Transfagarasan si spre casa. Cred ca sunt in jur de 600 km.

Plecarea va fi probabil in jurul orei 8-8.30. Locul de adunare nu s-a stabilit insa probabil va fi OMV-ul de pe Sos. Chitilei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omv-ul ala e ok. De acolo vom pleca(daca....vezi mai jos).

 

Tura are doua variante(tinand cont ca nu avem in plan DN1, care va fi jale dimineata, spre munte):

 

1. Mers pe A1, Curtea de Arges, Transfagarasan, Fagaras, Brasov, Bran, Rucar, C-lung, Targoviste... - sanse mici sa fie aglomerat la dus, iar la intoarcere, pe Targoviste, liber.

2. Varianta inversa, propusa de tzeapa.

 

Eu, personal optez pentru prima varianta. Mai avem pana atunci. Mai discutam. :) Oricum nu prea se anunta participanti.

Editat de middle_of_nowhere
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mergeti Pitesti - Curtea de Arges: drumul este foarte bun, circulatia este medie si nu sunt probleme. Poate doar vreun radar. Dupa Curtea de Arges, spre Vidraru, drumul este normal. Nici foarte bun dar nici foarte rau.

 

Autostrada A1 este perfecta. Zilele astea s-a lucrat pe banda 2 pe sensul spre Pitesti, pe portiuni drstul de lungi, dar sunt semnalizate din timp lucrarile. Probabil ca duminica sa nu se lucreze.

 

Edit: ultima benzinarie o aveti la dispozitie este la intrarea in Curtea de Arges. Este un Petrom mai ponosit, pe sensul vostru de mers. Nu mai stiu daca sunt si in Curtea de Arges. Poate intervine vreun coleg si spune exact.

Editat de pitesti2010
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la ce ora e plecarea si unde ?

nu va intereseaza un TF cu TA sau invers , am facut si weekendul trecut si parca as mai face odata , e cam lung ce-i drept dar merita 100%


» Post actualizat in 25 Jun 2016 08:07

macar daca va hotarati la Rucar Bran sa evitam DN-ul , cam asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sub nici o forma nu e luat in calcul DN1. Am si scris asta. Traseul s-a stabilit deja. Mai ramane sa stabilim sensul in care il facem. Functie de asta, vom pleca de la Petrom Militari(langa Mc Donalds Militari) sau OMV Chitila(inainte de iesirea spre Leroy Merlin).

» Post actualizat in 25 Jun 2016 08:20

Intalnire la 8, plecare la max 8:30

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...