Sari la conținut

Le Tour de France 2016


cicloburu
 Share

Postări Recomandate

Foarte adevarat comportamentul lui aminteste de Unicoiosul.Daca e la fel de curat ca ala ii doresc sa aiba aceeasi soarta.

In schimb il admir pentru coborare,asta nu e de la prafuri decat daca nu e cyborg.Faptul ca a invatat sa coboare asa inseamna ca omul isi da silinta.

 

Pare sa fi omorat suspansul dar Quintana a reusit pana acum egalul,sa speram ca e in grafic si ne arata in Alpi ceva.

 

E posibil ca ciclismul sa fie capitol inchis pentru Contador,are o varsta deja.M as bucura sa revina dar pare din ce in ce mai palid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stilul ăla de pedalat pe care l-a arătat Froome pe coborîre este îngrozitor de urît și, sincer, nu cred că e mai eficient. El a cîștigat timp pe coborîrea aia pentru că a pedalat mai mult decît ceilalți și nu s-a lăsat doar pe baza gravitației. Doar că-i era mai greu să se tot dea jos de pe șa ca să intre în poziția aia aerodinamică și a preferat să pedaleze acolo, cu genunchii la gură. Io aș fi ales poziția clasică și aș fi pedalat normal, mi-aș fi protejat genunchii, dar cine-s io? Oricum, Froome pedalează urît în aproape orice moment, deci nu-i el etalon de frumusețe.

 

Cît despre Contador, n-am văzut etapa de ieri, dar aș fi pariat că nu termină turul. Cînd am ajuns acasă am căutat să văd în ce poziție a căzut, fiind convins că pierde mult pe cățărările de ieri. Mi s-a confirmat temerea cea mai mare, că n-a mai avut nici putere, dar nici moral ca să termine. Sînt și io curios dacă mai revine cu ceva performanțe în ciclism sau ăsta a fost cîntecul de lebădă.

 

Azi, cea mai frumoasă etapă! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Contador e mai atent la ce ,,mananca" si a devenit mai uman!Nu poate risca o suspendare acum la final!E baiat destept si are caracter fata de stim noi cine!

Iar la Froomie nu cum a coborat ci cum a pedalat cand a coborat e penal!Sunt coboratori buni,gen Nibali si Sagan,dar ei iau virajele la limita,tehnic,nu din pedalare sezut ca Froome!Orice ciclist pe coborare se ,,odihneste",cei talentati sau curajosi mai dau cateva pedale sa mentina o viteza mai mare,restul e tehnica si curaj!Froomie a pedalat acolo unde orice coborator merge aerodinamic si-si odihneste muschii!El era ,,odihnit" ,putea sa dea pedale!Bleah!

Nairo e bun,dar nu are rautate si pare vulnerabil pe contratimp!Aru e talentat dar are cate o zi -doua mai proaste si contratimp slabut!Oricum sunt si Nairo si Fabio ok comparativ cu Skyul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca mersul asta al lui quintana la tactica face f bine turului. cum rasarea cate 1, gata. epo boss. teoria ii iese bine, anul trecut a pierdut pt ca pur si simplu nu poate pe contratimp..asta e. mai e si tanar, desi seamana cu bunica-mea:)) frumos cum a stat in roata lu' froom, tati aici sunt, stai linistit. vedem..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul m-am saturat de calcule complexe. Ma apuca jalea cind mi-amintesc discutiile de pe vremea cind comentau cei doi Radu: "pe cine mizezi anul asta?". Ciclismul in ziua de azi nu mai e imprevizibil. Mi-ar placea sa cred ca nu e dopat Froome dar nici nu ma uit de ieri la sportul asta. Macar e bine ca exista Quintana care se tine acolo ca sa speri la ceva lupta, nu ca-n vremurile de trista amintire, cind era suficient sa participe Bratputernic ca sa stii cine cistiga.

 

Joi probabil ca e ultima etapa :)

Nu inteleg de unde ortodoxismul asta in ce priveste pedalatul pe coborare :)

 

Mi s-a parut mie sau a avut pana pe spate dupa linia de sosire?

Exact. Eu sper de multi ani la "altceva". Foarte tare ce-a facut, daca nu e vreo regula care sa interzica, bravo lui. Toti i-au dat cu "nu e chiar estetic herpderp". Din cite stiu nu exista impresia artisitica la ciclism.

E bun si ciocan in calitate de expert dar vocea aia subtirica a lui nu se prea preteaza la ascultat pe distante lungi de o suta de kilometri.

Citeodata incerc sa ascult comentariul de pe Eurosport international cu Sean Kelly, dar si el merita premiul pt. cel mai lispit de intonatie comentator din Univers. Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de ortodoxism,e vorba de putut.Toti ar vrea sa poata sa faca diferenta pe urcare,coborare,plat dar corpul are limitele lui!Dupa urcare e greu pentru organism,musculatura sa pedalezi la frecventa ridicata(ca Froomie)!Hai sa zicem ca un Cummings trage in evadare la limita ca Froomie,dar a doua zi termina la 15 minute cel

putin!

Froomie a tras si pe urcare si pe coborare,dar si a doua zi!Daca dai totul a doua zi esti mort,daca dai totul si a doua zi esti fresh,e ceva putred in Danemarca!

OK, poate nu a dat totul,dar asta e si mai grav!Zic si eu ca in Cismigiu!

Azi liniste la general!Matthews victorie,Sagan bun si prea muncitor in lupta cu cei trei de la Orica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Peter Sagan e noul Zabel/Cipollini :) De fapt e mai mult Cipollini, ca e si era printisor :) Dar de fapt de fapt de fapt e mai bun, ca nu abandoneaza in prima etapa de munte.

 

Mie nu-mi plac sprinterii. Le recunosc meritele dar sint niste relicve ale vremurilor cind ciclismul nu era ultraspecializat. Ar trebui sa aiba competiile lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dude,nu mai inteleg nimic din sportul asta.Ori sky are supozitoare atomice ori froome s a nascut cu 4 plamani.

 

Acum imi dau seama ca surpriza nu e aceea ca s a resuscitat cavendish,supriza e ca nu a castigat froome toate etapele de sprint.E clar cine va castiga etapa la sprint pe champ elisee,Chris froome.

 

Nea quintana saracu,nici echipa n are,las o dracului de treaba,credeam ca is mai tari astia ai lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Există? :D La un dumnezeu al cicliștilor mă refer... Unul răzbunător și „corect” așa cum ie toți dumnezeii! :D


» Post actualizat in 14 Jul 2016 17:25

Hm! Se pare că nu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc! :D

 

Dar în orice altă situație precedentă similară nu s-a procedat astfel. Ai văzut ce zicea și „Ioan Anton Săgeată” ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A, stai. Abia acuma m-am prins. Eu nu m-am uitat decit pina la sfirsitul in etapei si am plecat prin imprejurimi in cautare de noi amenzi. M-am adus acuma la zi. E drept, cam discutabil dar pe de alta parte care au fost cazurile similare in care nu s-a procedat la fel?

 

 

Apropo, geniala referinta la Kate Bush :))

 

https://www.theguardian.com/sport/live/2016/jul/14/tour-de-france-stage-12-live

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se futu turul!Nu era de ajuns ca au schimbat regula jocului din mers,acum a venit si ziua contratimpului!

Iar Froomie a facut legea la general!Nici nu avea nevoie de figura de pe coborare!Aia a fost o aroganta si o magarie fara rost!

Pobabil o sa piarda cateva zeci de secunde la misto in ultimele etape!

Numai un atac nebunesc,care sa surprinda Skyul mai poate schimba ceva,altfel lupta pentru locurile 2-10!

@Ghidon:Moviestar e echipa buna si Astana la fel!Dar pe langa Sky sunt micuti,mai ales in Le Tour!Aici Skyul e pe NOS!

Ma repet toti merg pe benzina ,,steroidizata" dar nimeni nu se compara cu NOS-ul Sky!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...
  • 3 weeks later...

Eu am urmărit cît am putut. Nu mai urmărisem turul de vreo 4 ani. Dacă e mai curat ca-n anii trecuți, nu știu, dar a părut mai frumos. Poate și pentru că n-am avut vreun favorit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

După 2000 nu am mai urmărit Le Tour......Au fost ani când abia așteptam turul. Priveam pe EuroSport și ascultam comentariile lui Naum și Banciu. Am rămas cu amintiri frumoase. Ce ani. Încă privesc imagini, înregistrări din acei ani.

 

 

 

Editat de Dan Ny
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, cicloburu a spus:

Eu am urmărit cît am putut. Nu mai urmărisem turul de vreo 4 ani. Dacă e mai curat ca-n anii trecuți, nu știu, dar a părut mai frumos. Poate și pentru că n-am avut vreun favorit...

Cu medii orare identice sau mai bune fata de era Armstrong-Pantani nu are cum sa fie mai curat.

Baietasii astia au 50-60 de kilograme si dezvolta wati de te ia capul.Alaphilippe acum doi ani sau Wout van Aert acum,urca pe munte mai bine decat cataratorii de meserie.Pe bune?Si nimeni nu-si pune intrebari.Este ca si cum un sprinter de 100-200 m ar alerga 5000 sau 10000 si s-ar bate la victorie.Ramanand la fel de performant si pe 100 si pe 10000.

Pantani a fost demonizat pentru mult mai putin.Si omul era catarator de meserie.

Metodele de dopaj britanice,Sky-Ineos,au fost preluate si imbunatatite de olandezi , belgieni si echipele arabesti Bahrain si UAE.

Restul e vrajeala.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...