Sari la conținut

Accident Turda , motociclist sub influenta alcoolului


foxxbiker
 Share

Postări Recomandate

știa ca e beat motociclistul si i-a dat-o

Iti dai seama.

Se simntea respirantia mobristului de dinainte de intersectie.

Editat de Adixgl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Stia ca e beat motociclistul si i-a dat-o.

E si asta o varianta...

 

Poate ca mobristu' calare pe Bachus,fusese la calarit nevasta soferului inainte de accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moralistiii lu' tata!!

unde pana corbului sunteti, ma?

ca io nu prea dau peste voi ( metaforic vorbind ... ):

nu viteza, nu alcool, comportament ireprosabil, prioritati ( si de stanga si de dreapta, asa pentru siguranta... )

ori voi nu va dati pe soselele patriei ...

ori aia care se dau nu au timp de scris pilde si pildute... ( nu e greseala de tipar )

parerea mea !

:-L


» Post actualizat in 26 Jul 2016 16:03

vorba aia:

piatra cu care arunci azi, e aia de care te impiedici maine !

...a zis-o unu' putin mai inteligent, cel putin decat mine

:tempted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu citi din cei ce postati aici, stiti cu adevarat cam care e rata motociclistilor care conduc pe 2 roti dupa ce au baut 1-2 beri. Eu i-am vazut, si nu o data, si sint multi. Refuz sa cred ca cei bauti sint doar cei pe care ii vad doar eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, NU. In cazul in care soferul implicat intr-un accident rutier este sub influenta alcoolului, acesta poarta toata vina evenimentului rutier. Pentru ca prin absenta lui, (nu s-ar fi urcat baut la volan / ghidon) evenimentul rutier ar fi putut fi evitat.

Offtopic, in opinia mea, se pune prea putin accent pe constientizarea riscurilor la care se expun participantii la trafic in stare de ebrietate (sau mai grav, aflati sub influenta alcoolului). Nu sunt un lup moralist dar consider ca exista prea putina responsabilitate, prea mult teribilism si prea putina stapanire de sine atunci cand punem la un loc roti (2 sau 4) motor si alcool.

 

Cele bune.

Asa poti sa zici ca este vina exclusiva a celui care nu a acordat prioritate. Daca ar fi acordat prioritate, evenimentul rutier ar fi putut fi evitat. Si eu stiu ca e culpa comuna.

Editat de ShadowAdy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu citi din cei ce postati aici, stiti cu adevarat cam care e rata motociclistilor care conduc pe 2 roti dupa ce au baut 1-2 beri. Eu i-am vazut, si nu o data, si sint multi. Refuz sa cred ca cei bauti sint doar cei pe care ii vad doar eu.

o bere la un om sanatos de o suta de kile nici nu se observa :)

 

ma gandesc ca una e sa bei o bere si alta e cand esti coco-jambo ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O poti pati si fara intentie din cauza alcolului , stai la baut pana la 4-5 dimineata , la 7-8 te trezesti sa pleci , iei o tranta sau dai in vro masina , ajungi la spital , verdictul , e baut .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O poti pati si fara intentie din cauza alcolului , stai la baut pana la 4-5 dimineata , la 7-8 te trezesti sa pleci , iei o tranta sau dai in vro masina , ajungi la spital , verdictul , e baut .

in ce fel e asta " fara intentie"? doar nu te astepti sa se metabolizeze in 3 ore alcoolul de la o betie care a tinut pana la 4-5. e exact situatia celui care a generat topicul. nici el nu a avut vreo intentie, doar intentia sa conduca baut

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

in ce fel e asta " fara intentie"? doar nu te astepti sa se metabolizeze in 3 ore alcoolul de la o betie care a tinut pana la 4-5. e exact situatia celui care a generat topicul. nici el nu a avut vreo intentie, doar intentia sa conduca baut

diferenta este ca poti fi lucid si ai reflexe dupa cateva ore de somn, cu toate ca alcolul inca este in sange.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alcoolul ramane in sange si mai mult de 12 ore daca e destul si daca ficatul tau e mai lenes (aidca nu are enzimele necesare in cantitate suficienta). 3 ore de odihna sunt suficiente dupa un şpriț si cam atat. De asta zic ca nu e o diferenta fata de cazul dezbatut in topic. Iar persistenta alcoolului in sange e bine corelata cu lipsa reflexelor, nu reapar dupa 3 ore la alcoolemie de 2 la mie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 litri de bere nu-i mult pentru nici un motociclist adevarat. Practic daca mai si doarme doua ore e mai fresh decat orice sofer.

Abia de la 10 litri in sus (doua butoiase) se considera motociclistul ca fiind sub influenta alcoolului, asa ca se recomanda sa circule cu viteze subsonice, stiindu-se faptul ca dupa 10 litri de bere reflexele sunt in usoara scadere.

 

Omul a avut 0,50 la mie in aerul expirat, adica nu era mult, intre 8 si 10 beri baute in 6-7 ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 litri de bere nu-i mult pentru nici un motociclist adevarat. Practic daca mai si doarme doua ore e mai fresh decat orice sofer.

Abia de la 10 litri in sus (doua butoiase) se considera motociclistul ca fiind sub influenta alcoolului, asa ca se recomanda sa circule cu viteze subsonice, stiindu-se faptul ca dupa 10 litri de bere reflexele sunt in usoara scadere.

Eu am auzit ca primul butoi se duce direct in coae ca sa le aibe riderul cat mai mari.

Al doilea butoi este impartit intre degetelul mic de la piciorul stang, degetelul mic de la mana dreapta si varful p*lii, iar ce mai ramane, cam de o lingurita, ajunge si la creier.

 

Dupa cum vedeti oricum o dai beutura tot ajunge la creier si asta nu face bine in combinatie cu sofatul sau calaritul (cu o singura exceptie).

Editat de Adixgl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...