Sari la conținut

Thassos HELP


alex.alexey
 Share

Postări Recomandate

Va salut!

La sfarsitul lui august 25-26 m-am hotarat sa plec 6 zile in Thassos. Eu si inca un prieten,amandoi cu pasagere. O sa fie destul de greu pe drum tinand cont ca am mobra sport. Colegul gs500.Este prima mea ieseala din tara cu motorul si nu ma pricep asa mult.

Pe unde este cel mai bine sa ies din tara?

Mi-e tare frica cu cazarea ca nu gasesc sau daca gasesc e ceva ft. scump.

Cum se procedeaza cu bacul,sa ajungi oe insula?

 

Daca imi poate spune cineva care a mai fost o ruta cu orasele prin care trec.

Sau daca cunoasteti o zona de cazare mi-ar fii de mare ajutor.

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut si eu o plecare saptamana viitoare dar Thassos este plin plin. Erau cateva locuri prin munti. Pe langa plaja nimica. Asa ca se amana un pic.

Nu pleca la plesneala ca nu o sa gasesti cazare, doar daca mergi la cort....

Succes.

 

Uite pentru ferryboat: http://www.thassos-ferries.gr/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EVITA THASSOS pana in septembeie

Ehee, pe 1 sept sunt acolo!

 

Daca omu atunci poate, asta e. Sa mearga in august. Cauta cazare inainte, booking, dar nu langa plaja ca nu mai gasesti.

 

Eu folosesc drumul prin Veliko, stara zagora, makaza. Fiind pe moto, invata traseul, localiatile mari prin care sa treci. Sunt indicatoare prin orasele din bg, te poti descurca.

Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mobra am pregatit-o pentru drum ,gume,ulei,furca ,genti ot bagaje bla bla. Mai putin releul . As mai cumpara unul sa il am acolo in caz de ceva.. Probleme cu el am mai avut odata,de atunci am montat un voltmetru.

In septembrie nu am timp sa merg,nu-mi permite timpul. Chiar as fi vrut sa merg atunci. Vor fi toate plajele pline ?

Cu traseul am cazut acum . Va multumesc mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu gasesti cazare, iti recomand sa mergi in Sithonia/Halkidiki. Zona e superba, paradis chiar. Cauta in Ormos Panagias, Vourvourou, Nikiti.

Gasesti niste plaje frumoase, poti inchiria barca cu motor la preturi mici, etc

Nu o sa iti vina sa crezi dara abia gasesti ceva cazare chiar si in Chalchidiki. E nebunie totala si preturi pe masura. Deranjul de la turci a avut un efect clar in turismul din Grecia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am gasit cazare pe plaja pentru 1-4 septembrie. Pentru aceeasi perioada sunt destule variante in interior, dar cu mobra faci maxim 10-15 min pana la plaja.

 

Ruta postata este varianta cea mai rapida, iar dupa cum poti vedea in pdf postat de Starcream ai ferry-uri aproape non-stop toata ziua. Faci cam 40-45 min cu ferry pana pe insula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sui-te bre pe mobra si tai-o, nu ramai nici sub cerul liber, nu te pierzi, nu te mananca nici lupu' :) Vacanta placuta! Grija pe curbe cu pasagera, cam dai ciclistica peste cap, mai ales daca mai iei si bagaje ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Eu Vineri seara m-am intors din Thassos. Am fost plecat 3 spt. Serbia, Macedonia, Albania, Thassos. In sezonul asta greu gasesti cazare langa coasta, adica deloc. Daca iei cortul sunt ceva campuri pe la Potamia, de preferat sa le cauti dinainte pe net. Cauta sa nu te cazezi in Macedonia, este o nebunia la fel ca-n India. Te cazezi inainte de Macedonia, In Serbia, si Macedonia o traversezi dintr-o bucata, asta daca mergi pe Macedonia.

Eu am ajuns sa ma cazez si la Spital, o cladire care gazduiesc insotitorii bolnavilor, cu ajutorul unui motociclist. Am mai fost cazat in Serbia la Hotelul unei Sali de Sport, in Nis, tot cu ajutor de la motociclist. Ia un cort cu tine pentru orice situatie, sfatul meu, sau sac de dormit si dormi langa motor.

Ferry ai la fiecare 30 min, si faci 35-40 min pana pe insula, din Keramoti. Kavala este o nebunie, strazi cu urcusuri si coborasuri, mie mi-a dat batai de cap cu motorul incarcat si pasager. Daca trebuie sa opresti in panta, ai belit-o, sigur dai mobra pe jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu in Thassos anul acesta....mi-a placut ..am stat cu cortul...cred ca peste jumatate din turisti erau romani...

Apropo de Macedonia..e o tara fantastica...nu treceti fluierand prin ea....si daca opriti in Ohrid cautati Pensiunea Neim....patronul este seful motociclistilor din Ohrid..(10 eur).....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, daca este timp trebuie vizitata Macedonia, Am stat la Ohrid 2 zile. Am facut PN Mavrovo si PN Galicica. Am gazduit si la o familie de muslemi, vreo 6 ore. Am fost uimit cat de ospitralieri sunt.

Atentie la asfaltul din Grecia. Foarte periculos pentru 2 roti. Este asa lucios de la trafic ca se reflecta conturul masinii din fata. Eu am intrat in voblaj fata din cauza lui, la franare usoara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai gasit ce info cautai, da-mi un semn si iti spun eu tot ce vrei, inclusiv cazare. Tocmai m-am intors din Thassos.

 

Lasa-mi numar de tel pe mesaj si te sun sa iti povestesc! Din pacate sunt extrem de prins ca sa stau sa scriu! Scuze!

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alta varianta, mai lunga, dar cu o portiune de autostrada din Grecia, unde am recuperat, e pe urmatorul traseu : De la Stara Zgora spre Harmanli-Lyubimets-Svilengrad(vama)->Ormenio-Orestias-Alexandroupoli-Komotini-Chrysoupoli.

In Grecia, de la Ormenio pana la Chrysoupoli ai 277 km numai autostrada.

https://www.google.ro/maps/dir/Bra%C8%99ov/Thasos+640+04,+Grecia/@40.5164062,25.594735,7.54z/data=!4m19!4m18!1m10!1m1!1s0x40b35b862aa214f1:0x6cf5f2ef54391e0f!2m2!1d25.6011977!2d45.6579755!3m4!1m2!1d26.5434332!2d41.4533411!3s0x14b3196f4e8855e1:0x87bff407452f71cd!1m5!1m1!1s0x14aeec3caaf7ec87:0x400bd2ce2b9a6a0!2m2!1d24.7090705!2d40.7766956!3e0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...