Sari la conținut

Plimbare in muntii Balcani - Bulgaria


sorinachos
 Share

Postări Recomandate

Daca in Carpatii nostri se anunta ploi, exista si varianta a doua si anume muntii Balcani de la vecinii bulgari.

Acesta este traseul , unul nu foarte lung, la un mers mai sustinut se poate face intr-o zi, dar ideal ar fi in doua.

Se pot vizita urmatoarele un functie de cat de eficienti suntem:

-Prima zi: cascada Krushuna, pestera Devetashka, cetatea Hisarya, pasul Beklemeto

-A doua zi: Monumentul de la Buzludja, sau OZN-ul cum i se mai spune, si pasul Shipka.

 

Daca as avea cu cine, m-as incumeta sa urc pe varful Botev, numai ca aici trebuie enduro-touring, drumul fiind un forestier de aprox. 30km.

 

Uitasem sa specific ca plimbarea este programata in acest weekend :D

Editat de sorinachos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine n-ar fi o problema sa-l facem intr-o zi, dar cu cat grupul e mai mare, scad sansele sa se respecte un program. De aceea ma orientasem spre 2 zile, mai ales ca nu-s fan mers noaptea.

 

In principiu OMV Eroii Revolutiei, ora 6:50, plecare 7:00

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ați făcut traseul pe Google...Cu zece ore de mers, doar bifați locațiile nu apucați să vedeți nimic și e păcat. La Krushuna alocați-vă minimum 2 ore și una la Devetashka plus altea alea ce mai apar. În fond, mergeți să vă relaxați nu să doborâți vreun record. Două zile sună mult mai bine decât una.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum iti spuneam si pe PM, acum am vazut clar traseul tau. Exact pe acelasi drum am mers saptamana trecuta si nu mai repet - /index.php?/topic/740593-tura-lepsa-pe-14-august/?p=4224129

E foarte ok de facut tura intr-o zi. Noi am plecat pe la un 8,45, ne-am dat relax, am pierdut vreo ora la monumentul ala comunist, vreo doua la masa si inca niste pauze de alimentat. Am ajuns parca undeva spre 10. Daca vrei s-o arzi intr-o zi du-te linistit.

 

Si eu o s-o iau tot prin Bg dar spre Shabla. Mers lejer ca ma bate un gand sa merg cu Shadow-ul si ala de motor de plimbare. Baie + papa la Shabla si foarte probabil autostrada la intors. Total vreo 600km cred, lejer as zice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

As vrea sa ma bag si eu la acest drum, ideea este ca nu stiu cu ce viteza se merge. eu am un naked yamaha mt03 al unui verisor si viteza maxima este 150 km/h, dar nu as putea merge asa tot drumul. daca se merge cu 100/120 km/h si pentru 2 zile , ma incumet sa vin cu pauze la o ora si ceva , ar fi perfect, plus ca s-ar putea sa am si pasager.

 

Multumesc,

Astept raspuns

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...