Sari la conținut

Honda Hornet 2002


kady
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor :)

 

Desi am de peste 10 ani permis (cat.B ) in sfarsit saptamana asta am reusit si eu sa sa-mi indeplinesc un vis si am obtinut in final si permis pt categoria A.

Si totul ca sa fie "rotund" am si luat prima mea motocicleta, care-l doream de foaaaaarte mult, un Honda Hornet. :)

Despre bijuteria mea pot sa spun ca este din 2002, are 32.000 km si ca accesorii are:

- toba sport de carbon GPR

- gripuri si capete ghidon Rizoma

- manete de frana si ambreiaj reglabile

- semnalizari fata si spate LED

- oglinzi Chrom

- suport numar metalic Racing

 

Orice sfaturi si/sau recomandari sunt binevenite.

Zi frumoasa si asfalt uscat tuturor. :)

 

post-95526-0-34500400-1475910765_thumb.jpg

post-95526-0-47324300-1475910769_thumb.jpg

post-95526-0-39282700-1475910775_thumb.jpg

post-95526-0-15876200-1475910778_thumb.jpg

post-95526-0-70133900-1475910789_thumb.jpg

post-95526-0-96737700-1475910793_thumb.jpg

post-95526-0-01024000-1475910803_thumb.jpg

post-95526-0-35627700-1475910808_thumb.jpg

post-95526-0-08685700-1475910811_thumb.jpg

post-95526-0-44243900-1475910814_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit !

 

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente, nu stiu de unde esti dar daca esti din Romania grija mare in perioada asta cu frigul si cu asfaltul rece.

 

Motoreta arata super bine, ingrijita daca ar fi dupa gustul meu as schimba manetele de abreiaj + frana dar e doar gustul meu, daca tie iti plac aia e :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

In primul rand ti-as recomanda sa ii schimbi consumabilele daca nu ai facut asta deja, sa verifici cauciucurile, o problema comuna la Honda este releul de incarcare si daca ai de gand sa faci drumuri mai lungi ti-as recomanda un parbriz(nu face mare lucru dar ofera cat de cat un pic de confort la vant) si sa modifici saua care e ca o bordura :))

Editat de fratzyk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

In primul rand ti-as recomanda sa ii schimbi consumabilele daca nu ai facut asta deja, sa verifici cauciucurile, o problema comuna la Honda este releul de incarcare si daca ai de gand sa faci drumuri mai lungi ti-as recomanda un parbriz(nu face mare lucru dar ofera cat de cat un pic de confort la vant) si sa modifici saua care e ca o bordura :))

Caiciucurile si consumabilele sun OK. singura problema a ei (estetica) este indoitura de pe rezervor, care urmeaza sa fie remediat. Parbriz si bug- spoiler vreau sa cumpar si fiind incepator ma gandesc si la un crash-bar neaparat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice sfaturi si/sau recomandari sunt binevenite.

Bine ai venit in comunitate!

 

Te felicit pentru alegere, este o motocicleta cu o ciclistica foarte buna, pe care surprinzator, poti face multi Km intr-o zi, daca umbli un pic la doua aspecte mentionate mai sus:

-parbriz

- Saua....altfel fesele tale se vor supara la distante de peste 150 km

 

Recomandari din partea mea:

-schimba securile alea de manete de frana si ambreiaj... imi dau fiori cand ma gandes la posibile implicatii intr-un eveniment nedorit.

-investeste niste banuti ( ~250-300 euro) macar intr-un curs moto, fie cu RazvanTrancanu fie la X rider, te vor ajuta semnificativ in experienta motociclistica pe viitor.

 

 

Asfalt uscat si multi Km pe sha iti doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit !

 

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente, nu stiu de unde esti dar daca esti din Romania grija mare in perioada asta cu frigul si cu asfaltul rece.

 

Motoreta arata super bine, ingrijita daca ar fi dupa gustul meu as schimba manetele de abreiaj + frana dar e doar gustul meu, daca tie iti plac aia e :D

Ms mult :) deocamdata asa o sa las manetele, cu timpul o sa vedem... dar asa imi plac foarte mult (fiecare cu gustul lui corect :D )

» Post actualizat in 08 Oct 2016 07:59

Frumoasa moto, bv . Asfalt uscat

Multumesc frumos.

» Post actualizat in 08 Oct 2016 08:08

Bine ai venit in comunitate!

 

Te felicit pentru alegere, este o motocicleta cu o ciclistica foarte buna, pe care surprinzator, poti face multi Km intr-o zi, daca umbli un pic la doua aspecte mentionate mai sus:

-parbriz

- Saua....altfel fesele tale se vor supara la distante de peste 150 km

 

Recomandari din partea mea:

-schimba securile alea de manete de frana si ambreiaj... imi dau fiori cand ma gandes la posibile implicatii intr-un eveniment nedorit.

-investeste niste banuti ( ~250-300 euro) macar intr-un curs moto, fie cu RazvanTrancanu fie la X rider, te vor ajuta semnificativ in experienta motociclistica pe viitor.

 

 

Asfalt uscat si multi Km pe sha iti doresc!

 

Ms frumos pentru recomandari/sfaturi. Parbriz, crahs-bar si curs moto neaparat vreau sa pun/fac in viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite asa mi-am modificat eu saua si dupa un drum de 300 KM Iasi - Sovata nu am simtit nici un disconfort.

 

Daca vrei dai iti dau un PM cu numarul de telefon al persoanei care mi-a modificat mie saua.

 

M-a ajuns 250 de ron toata afacerea, si crede-ma ca au fost cei mai bine investiti 250 de lei din viata mea :D

post-92473-0-19686000-1475915081_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite asa mi-am modificat eu saua si dupa un drum de 300 KM Iasi - Sovata nu am simtit nici un disconfort.

 

Daca vrei dai iti dau un PM cu numarul de telefon al persoanei care mi-a modificat mie saua.

 

M-a ajuns 250 de ron toata afacerea, si crede-ma ca au fost cei mai bine investiti 250 de lei din viata mea :D

Arata foarte bine, imi place. :) Daca poti te rog sa-mi trimiti un nr de telefon. deocamdata o sa las asa dar la anul cu siguranta o sa fac update si la saua :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da numar? Nu are numar ?! Pune-i numar :D !

Sa o folosești fără evenimente !

Nimic frumos. Un hornet obișnuit :)))

;)

Ms mult. Chiar ieri am luat un set de nr rosii ca n-are rost acum la sfarsit de sezon sa inmatriculez. Sper ca o pot folosi cateva zile ca zilele astea a fost in jur si chiar sub 0 grade aici la noi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, ar trebui schimbate manetele alea. In primul rand ca sunt periculoase, atat pentru degetele tale cat si pentru altii. In al doilea rand nu se prea leaga cu restul motorului, daca era un choper mai mergea. Cu 150 - 200 de lei gasesti manete lungi, scurte, rabatabile, extensibile, ce culoare vrei. Si vezi ce faci cu capacul stang de la radiator ca se vede rau. Altfel motorul arata fain, ingrijit.

Sa-l stapanesti sanatos fara incidente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa Horneata, sa o stapanesti sanatos si fara evenimente neplacute!

Asfalt uscat! :peace:

ms frumos :peace:

» Post actualizat in 08 Oct 2016 12:11

Intr-adevar, ar trebui schimbate manetele alea. In primul rand ca sunt periculoase, atat pentru degetele tale cat si pentru altii. In al doilea rand nu se prea leaga cu restul motorului, daca era un choper mai mergea. Cu 150 - 200 de lei gasesti manete lungi, scurte, rabatabile, extensibile, ce culoare vrei. Si vezi ce faci cu capacul stang de la radiator ca se vede rau. Altfel motorul arata fain, ingrijit.

Sa-l stapanesti sanatos fara incidente

ms pt sfaturi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, frumos moto, sa il stapinesti sanatos si fara evenimente,acum fiecare cu gusturile lui (colegi au dreptate in legatura cu manetele) sint doar imvidiosi. .bago la iernat ca e rece afara si risti sa te dea pe jos, la primavara punei ceva gume cu dot mai nouschimba consumabilele si km multi, ai grije cu ea e cam zburdalnica, nu uita de echipament, numai bine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, frumos moto, sa il stapinesti sanatos si fara evenimente,acum fiecare cu gusturile lui (colegi au dreptate in legatura cu manetele) sint doar imvidiosi. .bago la iernat ca e rece afara si risti sa te dea pe jos, la primavara punei ceva gume cu dot mai nouschimba consumabilele si km multi, ai grije cu ea e cam zburdalnica, nu uita de echipament, numai bine .

 

ms mult :ok:

» Post actualizat in 09 Oct 2016 07:04

ce tiganii de manete :crack:

Cum au zis si alti colegi: fiecare cu gusturile lui ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Manetele sunt periculoase si asta nu e o chestiune de gust ci de siguranta. Nu e ceva intamplator ca manetele OEM si cele aftermarket de calitate, au capatul rotunjit.

Chinezariile astea sunt odioase si nu o spun ca sa te jignesc.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...