Sari la conținut

Serbia-Croatia-Muntenegru 2017


gabi18051991
 Share

Postări Recomandate

Aloca-ti timp ca dupa Belgrad sa stai macar doua zile in Bosnia si Republika Srbska, priveste-le in contextul istoric si al evenimentelor din 92/95 si Belgradul prin prisma bombardamentor din '99 si iti garantez ca nimic nu o sa vi se para plictisitor. Sarajevo cel putin e impresionant, prin ceea ce a fost si cum a rezistat anilor de asediu, si in ciuda faptului ca centrul e foarte modernizat, sunt in continuare o multime de cladiri ciuruite de arme de foc. Apoi mergeti in Hertegovina si spre coasta Adriaticii si faceti un exercitiu de interactiune cu oamenii, din regiuni atat de apropiate dar atat de altfel :) apropo, in Serbia si Bosnia se fumeaza peste tot, pe strada, in restaurante, puburi, peste tot:)) just a heads up :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Eu as merge prin Kosovo cu trecere in Macedonia. Zona de frontiera e un fel de Transfagarasan ceva mai salbatic si abrupt. Probabil ca va fi si o diferenta destul de mare de temperatura, eu am experimentat 2C si ploaie in mijloc de vara.

 

In context istoric si Kosovo este plin de incarcatura emotionala, urmele (si urmarile) razboiului se vad peste tot. Nu am mai trecut de mult, nu stiu daca mai sunt bazele UN si semnalizarea pentru tancuri, spre exemplu, dar oricum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, trebuie pasaport. Totusi trebuie verificat, s-ar putea ca Romania sa aiba acord cu ei, mai ales ca suntem una dintre putinele tari care i-am recunoscut ca stat inca de la inceput. Dar nu cred ca e problema, presupun ca un pasaport valabil are mai oricine.

 

Nu stiu insa cum este cu taxa de drum, daca se aplica (si) la motociclete. Pentru masina am platit 50 de euro...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru inceputul lunii Iunie 2017...suntem doi motoristi care plecam spre Muntenegru...Moto folosite BMW 1200 GS si TDM 900...traseul urmeaza..stabilit...speram la vreme buna, preturi rezonabile si fara aglomeratie...daca mai vine cineva...in aceasta perioada vorbim...

Si pe mine ma tenteaza tot cu TDM900 lasati mesaj pe privat cu idei si planu de atac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....s-ar putea ca Romania sa aiba acord cu ei, mai ales ca suntem una dintre putinele tari care i-am recunoscut ca stat inca de la inceput. Dar nu cred ca e problema,

Poftim? Faci o confuzie. Sunt probleme cu recunoașterea!

Trebuie o informare foarte buna înainte de a merge în zona de nord în special.

În Kosovo trebuie pașaport și mai sunt probleme la intrarea în Serbia din Kosovo.

Am fost anul trecut în zonă, nu am avut probleme, dar am avut emoții.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie pasaport. Pe mine nu m-au lasat sa trec in vara lui 2016, venind dinspre Albania. Daca aveam pasaport treceam. Si uite asa am facut 150 km inapoi.

 

De altfel, vamesii foarte amabili, nu m-au expediat, ci mi-au vorbit frumos, au chemat pe sefii lor sa se sfatuiasca etc. Am stat vreo 10 minute de vorba cu ei. S-a pus ipoteza ca daca m-ar lasa ei sa intre pe sest, tot s-ar putea sa am probleme la cealalta granita dinspre Macedonia. Asa ca n-am mai insistat la ei, m-am intors si gata.

 

Romania, alaturi de alte 4 state din UE, nu recunoaste independenta statului Kosovo.

Editat de George M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah, my bad. Am un 4 cu minus la cultura geopolitica. :) Probabil ca daca dadeam o cautare pe google la momentul postarii, ca sa fiu sigur, nu mai generam polemica. ;)

 

Probleme insa nu am avut. Doar la intrarea din Serbia in Kosovo a fost un control mai riguros, la momentul respectiv aveau si tehnica militara in locatie. Am avut pasaport, am platit cei 50 de euro, am primit autorizatia de circulatie si cam asta a fost. Singurele emotii au fost legate de lipsa hartilor si semnalului GPS (nu stiu cum e acum) si de culoarea si aspectul locuitorilor (de, albanezi...). Dar altfel bine intentionati, cel putin cei cu care am intrat in contact direct. In Pristina m-am oprit si am vorbit cu niste soferi de taxi, ca sa ma ghideze spre granita cu Muntenegru. Atunci cam lipseau indicatoarele, ca sa nu spun ca nu existau, cu exceptia celor militare. Erau unele care intra-adevar indicau spre Cerna Gora, dar dubioase.

Ma rog, in ultimii ani este mult mai ok, nu prea vad de ce sa existe temeri. Am mai fost o singura data la Pristina, dar foarte putin, cu business. Mai degraba sa va fie frica de Turcia. ;)

 

Cam atat din partea mea, as zice ca discutia o sa-si aiba rostul daca tura va include cumva zona respectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Intentionez sa fac la inceputul lunii Iunie o tura de 3 saptamani, Constanta, Belgrad, probail inca o oprire prin nordul Croatiei, (cuvant urat), apoi usor usor coasta Croatiei din camping in camping pana la Dubrovnik, Muntenegru si apoi Bulgaria pe undeva pe laga sau in Parcul National Central.

In mare parte m-am informat despre starea drumurilor insa as vrea o parere din partea celor care au facut Muntenegru, cam cum ar fi drumul pt un VFR1200F si un CBR650F? Ne blestemam zilele ori ba ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deloc, Muntenegru e in regula cu drumurile. In Albania daca ajungi, sa ai grija cu asfaltul ca e alunecos si traficul e nebunie curata.

Ca un sfat, citeste mult din turele colegilor inainte de a-ti face traseul, ca sa nu ratezi vreun obiectiv important.

Iti pun aici link cu tura mea din 2016, poate iti serveste ca sursa de inspiratie.

/index.php?/topic/741645-doua-saptamani-noua-tari-si-5800-km-prin-balcani/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deloc, Muntenegru e in regula cu drumurile. In Albania daca ajungi, sa ai grija cu asfaltul ca e alunecos si traficul e nebunie curata.

Ca un sfat, citeste mult din turele colegilor inainte de a-ti face traseul, ca sa nu ratezi vreun obiectiv important.

Iti pun aici link cu tura mea din 2016, poate iti serveste ca sursa de inspiratie.

/index.php?/topic/741645-doua-saptamani-noua-tari-si-5800-km-prin-balcani/

 

Merci, am citit cam tot ce se poate de pe aici dar si alte surse. Ce sa spun ?! Obiective sunt multe si cred ca este imposibil sa bifezi 50% dintre ele chiar si intr-o vara :)) Cu fiecare articol citit mai adaug cate ceva. Salve !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut coasta Dalmata, de la Rijeka pana la Dubrovnik, din camping in camping cu intoarcere in tara prin kotor.

Este unul dintre putinele drumuri pe care l-as face de 100 de ori fara sa ma satur

Pe scurt:

- nu lua in calcul km multi pe zi: drumul este foarte virajat, foarte aglomerat, plus ca dupa ora 14 nu mai poti de cald pe motor si te vei opri sigur

- este full de campinguri (aprox10 euro/noapte/motor+2 persoane). Daca stai stai mult, pretul scade. Conditii foarte bune, toate campingurile sunt pe malul marii. Din proprie experienta recomand sa cauti unul mai departat de drum, pt ca altfel toata noaptea se aud masinile care circula

oricum, peisajele nu te vor lasa sa nu te opresti pentru admirat/poze/selfiuri/cafele/baie/

- in muntenegru atentie mare la radare. Folosesc modelul ala, cu "pistol". Am patit-o - contribuit la bunastarea tarii cu 50 euro pentru 61km/ora. Clar stau la ciupeala, cum stateau si ai nostri

- in croatia berea e scumpa (1 pet la 1.5l e aprox 2 euro in supermarket)

- dubrovnikul e scump, recomand cazarea in kotor (la 60 km) preturile sunt la jumate

daca mai ai alte intrebari, nu te sfii !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...prieteni..nu stiu cum am facut, dar acum doi ani am intrat in Kosovo fara pasaport..(dinspre Raska)doar cu buletinul. Le-am spus vamesilor ca ma duc pana in Mitrovica la o intalnire moto.....si SURPRIZA ...m-au lasat. Ajuns in Mitrovica am ramas neplacut surprins de atmosfera de acolo(de fapt cam peste tot era lafel) oras arat chiar prin centru despartind sarbii de albanezi, lumea pe picior de harta, si intalnirea moto intr-o scoala.....asa ca am plecat val vartej. Greseala mea a fost ca n-am iesit pe unde am intrat :hug: ci spre satul Ribarice pe marginea lacului Liqeni. Acolo vamesii mi-au intors buletinul pe toate fetele de mai multe ori....dar pana la urma m-au lasat sa plec.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai venit dinspre Raska ai ratat Brus-Kapaonik, un traseu de urcare in statiunea lor de schi si coborirea spre Ribarice-Berane-Mijkovac, noi am primit informatia de la gazda din Brus pentru acest traseu si ne-a recomandat sa evitam Kosova pentru ca nu avem ce sa vedem in comparatie cu restul, plus ca trebuie platita asigurare separata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut coasta Dalmata, de la Rijeka pana la Dubrovnik, din camping in camping cu intoarcere in tara prin kotor.

Este unul dintre putinele drumuri pe care l-as face de 100 de ori fara sa ma satur

Pe scurt:

- nu lua in calcul km multi pe zi: drumul este foarte virajat, foarte aglomerat, plus ca dupa ora 14 nu mai poti de cald pe motor si te vei opri sigur

- este full de campinguri (aprox10 euro/noapte/motor+2 persoane). Daca stai stai mult, pretul scade. Conditii foarte bune, toate campingurile sunt pe malul marii. Din proprie experienta recomand sa cauti unul mai departat de drum, pt ca altfel toata noaptea se aud masinile care circula

oricum, peisajele nu te vor lasa sa nu te opresti pentru admirat/poze/selfiuri/cafele/baie/

- in muntenegru atentie mare la radare. Folosesc modelul ala, cu "pistol". Am patit-o - contribuit la bunastarea tarii cu 50 euro pentru 61km/ora. Clar stau la ciupeala, cum stateau si ai nostri

- in croatia berea e scumpa (1 pet la 1.5l e aprox 2 euro in supermarket)

- dubrovnikul e scump, recomand cazarea in kotor (la 60 km) preturile sunt la jumate

daca mai ai alte intrebari, nu te sfii !!!

In ce perioada a anului ai fost de a costat campingul 10€ pentru 2 pers + moto ?

Eu am fost in 2016 la jumatea lunii iulie si era campingul la aproape acelasi pret cu pensiunea . ( 30€-35€ camping , 50€ garsoniera) . Apropo de preturile din Dubrovnik ... am baut o bere la pahar si o cola cu 12€ ( la o terasa obsinuita ) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Preturile zona rijeka-dubrovnik au devenit deja exagerate, nici iarna la sfarsit de noiembrie nu am gasit cazare decenta sub 60€ iar vara nebunie, daca imi aduc aminte a fost 60€ cazarea in opatija (langa rijeca) in fosta pensiune pt taberr copii transformata in hotel de 2*.

 

Recomand cazare in kotor la vreo 50km distanta si preturile aproape la jumate

Editat de macs
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Cand am fost in Croatia acum 2 ani, m-am cazat aici http://www.booking.com/hotel/hr/pansion-moretia.ro.html?aid=357015;label=gog235jc-hotel-XX-hr-pansionNmoretia-unspec-ro-com-L%3Aro-O%3AwindowsS7-B%3Aopera-N%3AXX-S%3Abo-U%3AXX;sid=dd6a5ae8b036c852649fa5130b068f19;dist=0&sb_price_type=total&type=total&

40 euro camera. La 12 km este dubrovnik, de pe terasa pensiunii se vede portul Dubrovnik.

Anul asta am trimis pe cineva tot acolo, si pretul era acelasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ce perioada a anului ai fost de a costat campingul 10€ pentru 2 pers + moto ?

Eu am fost in 2016 la jumatea lunii iulie si era campingul la aproape acelasi pret cu pensiunea . ( 30€-35€ camping , 50€ garsoniera) . Apropo de preturile din Dubrovnik ... am baut o bere la pahar si o cola cu 12€ ( la o terasa obsinuita ) .

 

Confirm. La jumatea-sfarsitul lui August 2016, in Pwla era 27 euro, Rijeka 30 euro, pentru 2 persoane+moto. Am stat la pesiune la pret asemanator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. mai este un champing in Orasac, dar nu stiu preturile. Doar am vazut locatia, am traversat-o. Este situata la cca 100m de tarm.

http://www.orasac.com/index_en.htm

 

De cazare la plesneala nu m-as risca, doar daca am cortul cu mine. Altfel risti sa dormi langa mobra. Sunt patit. Niciodata nu am gasit, sau am gasit la pret prohibit. Cand ai cortul cu tine, treaba devine simpla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum in ambele tari sa ai grija ca sunt soferii destul de agresivi.

Din experienta mea de drum in SRB/HR/SLO agresivitatea soferilor devine perceptibila doar in preajma capitalelor (Belgrad-Zagreb-Ljubliana), se pare ca sindromul "capitalist" loveste peste tot, indiferent de tara.

Ca si nota generala mersul pe drumurile din fosta Iugoslavie e o experienta foarte reusita, soferii merg in limitele legale si nu prea fac nefacute (nu ca au ei constiinta, e doar politie pe aproape fiecare drumeag si baietii nu glumesc - inclusiv autostrazile sint patrulate de masini cu radar fara insemne). Desigur, ca sa nu ai belele ar fi indicat sa te manifesti si tu legal.

In apropierea capitalelor grija mare, incepe sa fiarba apa traficului; la fel pe linga statiunile din Croatia, sint foarte multi turisti straini care merg (unii) cum vrea (cuvant urat) lor de elvetieni (probabil frustrarea e mare, cum ies din tara lui milka dau jar la pedala).

Croatia e extrem de scumpa in zonele turistice, trebuie sa te documentezi bine despre ce si cum cu cazarea, haleala si udeala alcoolica si non-alcoolica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...