Sari la conținut

Metoda de remorcare moto, este legala?


petre.s
 Share

Postări Recomandate

Vizitator goe 75

 

La asta ma gandeam, de aia am spus "doar" 95%. Totusi, se rezolva celelalte probleme despre care am scris mai sus.

Cum?

 

Uimeste-ne cu un sistem de blocare al ghidonului cand este drept.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 112
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cum?

 

Uimeste-ne cu un sistem de blocare al ghidonului cand este drept.

un amortizor de ghidon cu cateva puncte de sudura ;)

 

 

....(sau alt sistem rigid care sa fixeze ghidonul la cadru)

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca daca mai citesc cateva reply-uri va fac eu si suportul de prins pe masina si sistemul de blocare a ghidonului si va taxez 2/3 din pretul de pe net :))

vezi cu transportul din UK. e inclus in 2/3 ala? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi cu transportul din UK. e inclus in 2/3 ala? ;)

 

M-am gandit si la asta. Imi cumpar o camioneta pe care o umplu cu porcarii din alea si vin o data la 2 saptamani. Camioneta o vand in tara la supra-pret si scot banii de transport. Plus, imi vad si familia in banii astia.

 

Asa se face businessul. Dar ca sa nu zici ca sunt baiat rau, din alea 2 treimi iti dau si tie 5% pentru ideea cu amortizorul de ghidon :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

un amortizor de ghidon cu cateva puncte de sudura ;)

 

 

....(sau alt sistem rigid care sa fixeze ghidonul la cadru)

Ma asteptam sa aiba deja ceva pe teava si asta era locul potrivit pentru lansare.😉

 

 

De obicei am de carat 3 motoare asa ca raman la remorca pentru majoritatea miscarilor ,dar o sa pun mana si pe un sistem d-asta si o sa-l folosesc cu dispret pentru lege ,atunci cand am nevoie sa transport doar una.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma asteptam sa aiba deja ceva pe teava si asta era locul potrivit pentru lansare.

 

 

De obicei am de carat 3 motoare asa ca raman la remorca pentru majoritatea miscarilor ,dar o sa pun mana si pe un sistem d-asta si o sa-l folosesc cu dispret pentru lege ,atunci cand am nevoie sa transport doar una.

 

:10:

pentru dispretul pentru lege, ofcors

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah, pe vremuri se tractau Daciile de curse "la triunghi"! Masina remorcata era agatata de suportii barei fata (care lipsea de regula pt racing) cu un soi de "iades" (wishbone) prins de carligul de remorcare al masinii de tractare. Volanul insa era lasat liber ca sa vina masina remorcata cuminte pe "trase". Si nu statea nimeni la volan la "remorca"! Deci nu cred ca e vreun avantaj sa blochezi ghidonul, din contra. Stai, ca acu' vad ca vreti sa o ridicati de spate, mea culpa.

Ceva in genul: https://youtu.be/ueIOUpFajFU


» Post actualizat in 17 Nov 2016 18:35


Am corectat eu.

Geniule mic! :plsdie:

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideal ar fi să se omologheze aici mizeria aia americană, pe urmă restul vine de la sine, cumpărăm de pe ebay sau aducem de afară.

 

Sau cautati un mester local care sa o faca si sa manance si el o paine si sa nu mai faca cei de pe ebay burta mare :D

 

(sigur, nu eu, pentru ca eu nu locuiesc in Romania)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, in acceptiunea legala PANA la 750kg. De la 0. La fiecare autovehicul e trecuta masa remorcabila in civ, fara si cu dispozitiv de franare. Un Fiat 126 in nici un caz nu va putea remorca una "usoara" de 750kg, Fordul Galaxy da. Nu e nimic anormal in prevederile pe care le-ai citat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art.6 (ordonanta 195/2002 = Cod Rutier)

28. remorca usoara - remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 Kg;

 

:crack:

 

Daca ai sti tu cate nopti nu am dormit eu cu gandul la o remorca pentru motocicleta...

Totul e foarte interesant pentru ca iti bati capul sa gasesti o remorca omologata, nu gasesti, iti bati capul sa descoperi cum poti sa omologhezi una facuta, iti bagi p**a pentru ca e prea complicat, iti vinde cineva un pont cu ceva remorci mici pentru generatoare si care ar putea fi modificate ca sa dea bine pe moto si apoi te lovesti de cea mai smechera chestie ever. Iti trebuie carlig omologat <3

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un amortizor de ghidon cu cateva puncte de sudura ;)

 

 

....(sau alt sistem rigid care sa fixeze ghidonul la cadru)

Nu trebuie sudat amortizorul. Daca e d-ala cu tija poti lua o teava cu diametrul interior egal cu diametrul tijei si o lungime egala cu lungimea tijei expuse cand roata este dreapta. Tai teava pe lungime si pui cele 2 bucati peste tija. Le prinzi cu 2 coliere la fiecare capat si gata. Blocatul si deblocatul dureaza un minut.

 

Stie cineva daca remorcile astea de pot inmatricula?

http://www.ebay.com/itm/MOTORCYCLE-MOTORBIKE-TRAILER-150KG-FLAT-PACKED-COLLAPSIBLE-NEW-/182338146387?hash=item2a74335053:g:2OAAAOSw8gVX7~Bs

 

http://www.ebay.com/itm/MOTORCYCLE-MOTORBIKE-TRAILER-250KG-FLAT-PACKED-COLLAPSIBLE-NEW-/172401498402?hash=item2823ee1922:g:UpgAAOSwOyJX-fYi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma indoiesc. Englezii au o lege ciudata, iau placuta din spatele masinii, o pun pe remorca si gata. Plus ca nu vad sa aiba lumini.

Acum vreo 8 ani cautsm platforma de carat masina de curse, am gssit una misto, usoara si ieftina (1350 £) la Brian James Trailers. Am luat legatura cu reprezentantul lor din D care m-a intrebat din prima unde vreau s-o folosesc pt ca in Europa nu are omologare modelul respectiv, aveau altul de 2200 £ (+ mai multe inchise, din alea cu care isi cara milionarii masinile de colectie). Presupun ca situatia e similara, iar acum e penala remorca neinmatriculata. Inainte de 2000 trageam jetskiuri cu o remorca artizanala, neinscrisa, plateam cel mult 2 amenzi pe an, una la dus si alta la intoarcere de la msre :D

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vede in poza ca au lumini, priza si suport pentru numar.

 

Ca sa o faci si sa o omologhezi oare cat ar costa?

 

Sau sa iei una d-aia mica si sa o modifici? Ma gandesc ca ramai fara talonul remorcii, nu faci puscarie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu de pe tel n-am vz lumini, dioptriile...

Ca sa o faci trebuie o punte omologata sau calcule, e la rar departament de remorci. Dar la ce preturi am vz la remorci moto cred ca e mai rentabil sa iei una de-a gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia nu e demontabila. Eu intrebam de un rahat mic pe care sa il tin pe balcon si sa il asamblez cand am nevoie. Daca tine 150 de kg e parfum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La banii aia iei frumos una de la Dedeman care se poate omologa fara probleme.

http://www.dedeman.ro/ro/remorca-auto-lpa-150-ubz-750kg/p/1035091

 

Asta am zis si eu. M-am gandit ca atunci cand o sa am timp liber prea mult si ceva bani de aruncat o sa iau o remorca deja omologata pe care sa o tai / sudez / tai din nou / sudez iar si sa fac o remorca pentru motocicleta. Si prin asta ma refer la o remorca pe care sa o trag cu motocicleta.

 

Aia nu e demontabila. Eu intrebam de un rahat mic pe care sa il tin pe balcon si sa il asamblez cand am nevoie. Daca tine 150 de kg e parfum.

 

Nu gasesti omologate pentru Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu inteleg ca iti place sa trollezi. dar de dragul de a trolla ai omis faptul ca motocicleta nu poate reprezenta o "remorca usoara cu o axa" pentru simplul motiv ca are DOUA AXE. cat de tampit sa fii? in al doilea rand, poate ma insel eu, dar remorcile usoare sau grele sau semiremorcile etc sunt omologate ca atare, si nu reprezinta remorca usoara orice are roti si ti se scoala tie sa agati in spatele bicicletei.

mai da-o-n pwla de treaba, stabileste-ti si tu niste limite cand decizi sa o iei pe aratura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...