Sari la conținut

Adaptare Toba


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 72
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Dapoi si eu m-am saturat sa tot citesc....

Unde apare alex_en.... Se fuck$ tot topicul. Vine cu impresile lui.

Ca deja is satul sa tot citesc aberatile si prostile,ca peste tot imparte gandirea lui de 2bani.

Alex_en.... Sa iti arunc la barBa sm@ntana !

» Post actualizat in 23 Dec 2016 23:09

Ps.vine un amarat,deschide un topic de vanzare,uita sa posteze locatia,si se inchide topicul pe motiv ca nu a respectat regulamentul.

Aici deja demult se vorbeste danpu#@ despre prostii si gainari....si nimic....

Bravo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti, hai ca am facut si eu o prostie si cer un sfat, dupa ce cititi cele scrise de mine referitor la adaptarea unei tobe pe un V-strom 650.

Concret, am cumparat o toba LeoVinci (cred ca e fake, pe net nu apare decat LeoVince, de aia am avut pe celalalt motor, si acum ii duc dorul). Pentru ca a fost scurtata, nu mai are stanta aia cu omologarea (daca a avut-o vreodata). Nu face galagie cuplata provizoriu pe motor, dar nici nu suna a masina de cusut, cum se auzea cu cea stock. Cotul a fost un pic taiat si sudat in alta pozitie (sudura e facuta binisor chiar, materialul este inox sigur). Bun, diferenta dintre diametrul interior al cotului si diametrul exterior al evacuarii mele este de cca 2-3 mm. Ce material as putea pune acolo, in asa fel incat sa fie fix si in acelasi timp etans?

Si, nu in ultimul rand, m-ar putea ajuta cineva (contra cost) cu acea stanta de pe toba? Ca as vrea la anul sa ies din tara si n-as vrea sa se uite prea urat la mine vreun politist, in eventualitatea in care as fi tras pe dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Lei Vinci se numeau înainte,asa ca nu cred ca este fake.La îmbinare ai mai multe solutii.Poti pune banda de etalon,sau mai există la.dedeman o banda de aluminiu subtire,o.poti înfășurat pe toba pana ajungi la diametrul potrivit,sau există un.măstic,important e să nu ti-l sufle afara.Baftă si Crăciun fericit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci mult pentru info!

 

Steph, diametrul exterior la evacuare este de 45 mm fix (masurat cu un subler bun). Diametrul interior de la cotul tobei este de vreo 47-48 mm (la ochi, nu am ghearele ale pentru masurat diametrul interior, celalalt subler e la tata, poate i-l ciordesc in viitor). Toba e putin atinsa pe spate (oricum nu conteaza prea tare, ca nu se vede prea mult si sincer nici motorul meu nu mai e la prima tinerete, asa ca trece cu-n pahar de apa rece). Mai are un colier de strangere, care momentan e prin atelier. S-ar putea sa mai fie nevoie si de un arculet, dar sper sa gasesc ceva (e foarte fix cuplajul intre cot si toba).

 

Pozele sunt mai jos, facute acum cateva minute, sper sa fie ok.

 

Craciun fericit tuturor!

 

Completare: ceva mastic/silicon pentru temperaturi inalte tot trebuie pus, dar la un fel de manson de tip clingherit/azbest ma gandeam si eu, insa solutia cu aluminiul suna destul de bine. Nu e graba, ca iarna e in toi. Dar placuta aia cu stanta mi-ar prinde bine, sa nu mi-o iau in mufa direct, cu toate ca sunt destule tobe chinezesti care nu au nicio treaba cu omologarea, desi sunt montate pe multe motociclete. Dar n-as vrea sa fiu eu mai cu mot, ci doar caaaaat de cat "in regula". E toba aia din titanium cat sunt eu parlamentar, in orice caz.

post-92464-0-94027700-1482616212_thumb.jpg

post-92464-0-18480500-1482616225_thumb.jpg

post-92464-0-26063500-1482616241_thumb.jpg

post-92464-0-25015900-1482616271_thumb.jpg

post-92464-0-52404200-1482616293_thumb.jpg

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai mai ingrasat. :)

Parca a mai fost o discutie legata de anii aia de scoala si nu erau 18. Pana la urma a decolat aeronava sau tot consemnata la sol in anul 4 a ramas?

E tare ca in topicul asta repari mii de motoare si in ala al service-ului iti ia 4 zile sa schimbi o cutie de viteze.

18 ani de studii inseamna ca ori esti medic, ori ai ramas repetent.

» Post actualizat in 25 Dec 2016 12:41

Baieti, hai ca am facut si eu o prostie si cer un sfat, dupa ce cititi cele scrise de mine referitor la adaptarea unei tobe pe un V-strom 650.

Concret, am cumparat o toba LeoVinci (cred ca e fake, pe net nu apare decat LeoVince, de aia am avut pe celalalt motor, si acum ii duc dorul). Pentru ca a fost scurtata, nu mai are stanta aia cu omologarea (daca a avut-o vreodata). Nu face galagie cuplata provizoriu pe motor, dar nici nu suna a masina de cusut, cum se auzea cu cea stock. Cotul a fost un pic taiat si sudat in alta pozitie (sudura e facuta binisor chiar, materialul este inox sigur). Bun, diferenta dintre diametrul interior al cotului si diametrul exterior al evacuarii mele este de cca 2-3 mm. Ce material as putea pune acolo, in asa fel incat sa fie fix si in acelasi timp etans?

Si, nu in ultimul rand, m-ar putea ajuta cineva (contra cost) cu acea stanta de pe toba? Ca as vrea la anul sa ies din tara si n-as vrea sa se uite prea urat la mine vreun politist, in eventualitatea in care as fi tras pe dreapta.

statul italian le-a impus sa isi schimbe denumirea, nu este fake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ioi, suna foarte bine! Si chiar e posibil sa fie invelis Titanium? Ca sincer as fi un pic cam sceptic in aceasta privinta. In urma scurtarii s-a taiat si teava perforata din interior (fireste, altfel nu iesea manevra) si s-a pus vata (nu stiu daca alta sau tot cea "originala"). La proba de cateva minute din curte (cat am bagat motorul la iernat) sunetul e placut, grav, gros, cum ii sade bine unui V2, dar nu suna a "spartura chinezeasca", sa rup urechile vecinilor. O sa imi mai trebuiasca un colier (sau cum s-o numi banda aia care se pune pe margine, cu nituri)- are cineva idee pe unde as gasi? Si mi-ar mai trebui si placuta cu stanta, daca ma poate servi cineva cu asa ceva. O sa vorbesc cu fostul proprietar, poate mai are pe undeva bucata taiata...

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ioi, toba originala la 300 lei? Decent pret, doar un cot cat de cat m-ar fi costat minim 100 lei. Speph, al tau sigur nu e bun, intrucat e mai mare in diametru decat al meu. L-oi monta cumva, sunt totusi 2-3 mm diferenta, rezolv cumva cu niste aluminiu sau clingherit si un pic de pasta de fixare).

 

BTW: La multi ani cu bucurii! Si numa' drumuri bune sa ai, material la alegere :D.


» Post actualizat in 26 Dec 2016 22:59

Steph, scuze, acum am vazut greseala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut,

 

Exista ateliere in Bucuresti care confectioneaza galerii evacuare din TI grad 1 folosind ca model pe cele originale? Am gasit in afara tarii pe cineva care imi poate face exact ce vreau eu dar parca as vrea sa caut pe cineva local. Mai jos atasez o poza cu ce ma intereseaza.

post-89840-0-49777100-1484733114_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Exista ateliere in Bucuresti care confectioneaza galerii evacuare din TI grad 1 folosind ca model pe cele originale? Am gasit in afara tarii pe cineva care imi poate face exact ce vreau eu dar parca as vrea sa caut pe cineva local. Mai jos atasez o poza cu ce ma intereseaza.

https://lajumate.ro/sudura-argon-jantealuminiuradiatoarebaie-uleistrungarie-4258383.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica? Si eu am 18 ani de studii si nu sunt medic. Nici nu aveam de gand...

18 ani de studii inseamna ca ori esti medic, ori ai ramas repetent.» Post actualizat in 25 Dec 2016 12:41 statul italian le-a impus sa isi schimbe denumirea, nu este fake

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am sunat acum pe Radu dar din pacate nu ma poate ajuta. Se pare ca nu se gaseste titanium in RO. Apreciez daca mai aveti si alte contacte.

nu se gaseste nici un sudor capabil sa faca toata evacuarea aia si sa aiba si sculele necesare , daca gasesti unu sa iti peticeasca o evacuare ti sa zici merci.

 

 

Am mai multa vacanta decat ai tu scoala! Asa ca, rupe usa!

Draco , inca nu s-a prins administratia cine esti si unde muti tractoarele in parcare?

 

am rupt multe usi , cateva doar din greseala tinea un flacorici picioru unde nu trebuie... buf usa noua... nu vrei sa-ti rup usa.

Editat de superbec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...