Jump to content
Sign in to follow this  
GPauL

Aliniere lant cu laser Profi Cat SE

Recommended Posts

Multi afirma ca nu se poate alinia lantul cu precizie folosind doar semnele de pe bascula asa ca am imprumutat laserul si am testat pe motocicleta proprie. Scuze pt engleza, video postat si pe forum international.

la 1-2 mobre din 10 semnele sunt imprecise ... in general la alea vechi , cu laser iese perfect si fara surprize.

Fuck! Prima aliniere e făcută folosind semnele de pe bascula?

50 eur scula?

Cam mult prea mult (daca e 50 euro)

Pana la urma e un banal laser pointer care are o latura paralela cu axa optica a laserului.

Dar e bine ca s-a postat, ca o sa-mi confectionez si eu unul, acum ca am vazut... :))

daca poti sa-l faci sa-i pui si 2 magneti ca asta nu are si e enervant cateodata.

tre sa bata laserul pe intre zale dar tu poti sa-l faci sa bata pe zaua exterioara sau interioara.

De urmarit !

Foarte buna ideea cu magnetii, ma tem insa ca foaia mea e de aluminiu :( Verific...

La laser-pointerele chinezesti exista cumva vreun diametru exterior "standard" al tubului exterior? Ca m-as apuca de facut proiectelul pentru 3dprinter inante sa gasesc laserul propriu-zis...

Foarte buna ideea cu magnetii, ma tem insa ca foaia mea e de aluminiu :( Verific...

La laser-pointerele chinezesti exista cumva vreun diametru exterior "standard" al tubului exterior? Ca m-as apuca de facut proiectelul pentru 3dprinter inante sa gasesc laserul propriu-zis...

daca chinejii aveau standarde se numeau koreeni

nus..

daca vrei iti masor distanta intre baza si fascicol

Problema cea mai delicata la proiectul homemade mi se pare asigurarea paralelismului razei cu suprafata de asezare pe foaie. Nu sunt convins ca un laser de 1-2$ are directia razei perfect alinista cu axa carcasei...

Edited by john17

Interesant, am sa iau in calcul fabricarea unui astfel de dispozitiv laser frate :).

Cum vad acum situatia, un patrat de aluminiu si un laser de la china, se dezmembreaza laserul se masoara diametrul interior al carcasei laserului si se da o gaura in patratul de aluminiu paralel cu o latura a lui, se verifica paralelismul fascicolului laser cu latura patratului iar daca nu e bun se rectifica pe freza. Merita de incercar.

Verificarea paralelismului o faci pe o un geam, vezi unde pica fascicolul pe rma si daca ramane la aceeasi distanta de suprafata geamului indiferent daca apropii sau departezi laserul. Daca nu e aliniata baza cu fasciculul, il dai putin pe un smirghel.

O fi bun insa merge foarte bine si cu sublerul, semnele de pe bascula sunt doar pentru alinierea grosiera.

Cu sublerul? Poti sa detaliezi te rog?

Cu sublerul le fac si eu acum, masori din spatele basculei pana in distantier, dar de exemplu la zzr am excentric ca sa reglez si nu am ce face decat sa ma ghidez dupa semnele lor din fabrica.

Exista un compas cu varfuri, se pune intre axul basculei si al rotii, pe o parte si pe alta.

O fi bun insa merge foarte bine si cu sublerul, semnele de pe bascula sunt doar pentru alinierea grosiera.

Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!

funny

Cu sublerul? Poti sa detaliezi te rog?

Ti-a raspuns deja cineva... simplu, masori distanta dintre capetele basculei si suportii axului rotii.

Laser de 5 lei din Obor. Cum facem o alta carcasa in care sa il centram ?

post-89445-0-27941500-1488702880_thumb.jpg

post-89445-0-85968200-1488702910_thumb.jpg

Intre timp am aflat de ce roata nu mi-a fost aliniata corect. Am dus motorul la mecanic pt schimbat lanț și pinioane iar când a pus roata la loc a pus invers bucata aia de aluminiu folosita pt aliniere deoarece odată ce am folosit laserul am avut 5 linii pe o parte și 6 pe cealaltă. Pff

Intre timp am aflat de ce roata nu mi-a fost aliniata corect. Am dus motorul la mecanic pt schimbat lanț și pinioane iar când a pus roata la loc a pus invers bucata aia de aluminiu folosita pt aliniere deoarece odată ce am folosit laserul am avut 5 linii pe o parte și 6 pe cealaltă. Pff

nu-ti trosnea in mers?... virai mai bine pe o parte :)