Sari la conținut

Yamaha XT si Yamaha TENERE - 600/660


Vizitator _Raul_
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Buna ziua si salut tuturor , multumesc celor care mi-au raspuns la intrebarea "Sa-mi cumpar yam. xt600 ? si inpresii/pareri despre acest motor" Astept in continuare sugestii si recomandari, mai ales de la detinatori de xt600 , oricum, multumesc tuturor pentru orice sfat . Sa aveti drumuri lungi si uscate, cu stima ,SERBAN ( PS , am vorbit la scoala de soferi Motolouis, la aceasta ora inca nu au normativele pt. aplicare leg. circ. din ian 2013 , asa ca toti cei ca mine care , inca nu au A-ul , tre. sa mai asteptam..!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua si salut tuturor , multumesc celor care mi-au raspuns la intrebarea "Sa-mi cumpar yam. xt600 ? si inpresii/pareri despre acest motor" Astept in continuare sugestii si recomandari, mai ales de la detinatori de xt600 , oricum, multumesc tuturor pentru orice sfat . Sa aveti drumuri lungi si uscate, cu stima ,SERBAN ( PS , am vorbit la scoala de soferi Motolouis, la aceasta ora inca nu au normativele pt. aplicare leg. circ. din ian 2013 , asa ca toti cei ca mine care , inca nu au A-ul , tre. sa mai asteptam..!)

yamaha si honda! , in rest uita ! orice alt nume :)

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dezmembreaza cineva prin Cluj un XT 600?

 

Am nevoie de un capacel culbutori evacuare-cel rotund cu cheie de 17. L-am strans si am facut dintr-unul, doua. Se potriveste de la toate XT-urile, XTZ-urile samd :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Userul Impostorul dezmembreaza intreabal daca mai are piesea , cred ca e din galati ....

 

#Alex_XT - cat ulei bagi in jambe ? la xtz 660 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

sa stii alex ca am dat un telefon la srz.ro (userul "elspa", care are cont si pe forumul asta, ca de altfel si pe alte zeci de forumuri) si i-am spus ca vreau ceramizarea galeriilor de evacuare pt un monocilindru, fara sablare, pt ca le-am facut "inox" eu. i-am comunicat lungimea, am repetat faptul ca e pt un monocilindru, iar el mi-a zis ca ma costa 400 lei. cum eu aveam etalon un post mai vechi al lui _Raul_, in care spunea ca si-a ceramizat galeriile cu 120 lei (incluzand sablarea, care la mine era exclusa) m-am gandit ca e un pret exagerat, care nu se justifica. 100-150 lei eram dispus sa dau, dar 400 lei...da-o in ma-sa de treaba, nici chiar asa !

daca _raul_ mai citeste forumul asta, sa ne spuna cum s-a comportat in timp ceramizarea galeriilor.

multumesc.

Aproximativ 600 km parcursi pana in prezent. Exclusiv rutieri (zero namol sau apa). Nici cea mai mica uzura. Piesa arata la fel ca atunci cand am luat-o de la @Giz.

Nu ma astept ca vopsirea ceramica sa fie revelatia secolului. Probabil in timp se va uza. Chiar exclusiv rutier. Off-road presupun ca se va ceramiza si mai tare :) de la lutul ce se va intari pe galerii.

Dar nu am nici cel mai mic dubiu ca este incomparabil mai buna atat ca cheltuiala cat si tehnic vb decat vopseaua termorezistenta ce se vinde la spray.

Din aceasta am incercat atat varianta ieftina, la spray, 2 sau 3 modele, cat si mai scumpa - Mipa la 20 de euro cutia de 150 ml, aplicata cu pistolul. Toate au fost la fel de ineficiente.

Pretul mentionat de tine... afacerea omului, pretul lui, no comment.

Iti recomand sa cauti "giz powdercoating" pe net si ai sa il gasesti pe cel la care mi-am vopsit si eu piesa in discutie.

Eu am platit 120 de lei pentru sablat + vopsire, dar asta cred ca se intampla acum un an si jumatate, daca nu mai bine. Vorbeste cu el. Stiu ca avea clienti ce trimiteau piesele prin curier si le primeau identic.

post-3763-0-45644600-1363901369_thumb.jpgpost-3763-0-50070400-1363901364_thumb.jpgpost-3763-0-10509800-1363901430_thumb.jpg

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare. am intrat an posesia unei yamaha

xt600 acum cateva zile. ma poate ajuta si

pe mine cineva sa ami zica ce an ar avea

motoru ??

 

salutare. am intrat an posesia unei yamaha

xt600 acum cateva zile. ma poate ajuta si

pe mine cineva sa ami zica ce an ar avea

motoru ??

Editat de andrei_zx6r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da anul de fabricatie. tot ma chinui sa atasez niste poze dar nu reusesc sunt de pe telefon

da anul de fabricatie. tot ma chinui sa atasez niste poze dar nu reusesc sunt de pe telefon

Editat de andrei_zx6r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poi cauta pe gooagle upload image le urci acolo si pui link-ul aici ,

 

PS:Felicitari sa o stapanesti sanatos si sa ai grija de mobra e un motor bun

Editat de Aragon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intentionez sa inlocuiesc furtunele de frana OEM(cele din cauciuc) de la un XTZ660, cu unele metalice.

Intrebare : prin ce difera conductele de frana metalice produse pt diferite tipuri de motociclete? dincolo de lungime, exista diferente in ceea ce priveste diametrul furtunului, modelul/tipul capetelor de prindere de pompa si etrier etc?

Oare furtunele metalice produse de Goodridge pt Transalp, sunt compatibile si cu XTZ660? Voi ce stiti?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare. am intrat an posesia unei yamaha

xt600 acum cateva zile. ma poate ajuta si

pe mine cineva sa ami zica ce an ar avea

motoru ??

 

Felicitari!

Ca sa afli din ce an e motorul, cea mai rapida si mai la indemana cale este sa te uiti in talon (Certificat de Inmatriculare). Asa e ca nu te-ai gandit la asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vpower16v: nu prea conteaza la XTZ placutele de frana, pt ca mai toate sunt la fel. Ia-le pe alea de care ai bani.

mult mai important e sa dai etrierii jos, sa-i desfaci si sa cureti cu alcool tehnic pistonasele (gasesti la magazinele de piese auto), verifici garniturile si ungi bine bolturile alea care culiseaza.

Sa ai spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Vreau sa schimb placutele la tenere ...ce imi recomandati? sa iau de pe louis lucas trw? senchiu !

 

Mi-e mi-au placut mult Ferodo Platinum. Franeaza bine cu ele, simtitor mai bine decat placutele mai ieftine... Dar sunt si mai agresive cu discurile.

Gasesti la orice magazin auto care vinde placute Ferodo.

 

Din auzite, si Lucas sunt bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent de marca, placutele metalice (sinterizate) franeaza mai bine dar sunt agresive cu discurile. Alternativa este placutele organice, mai slabe la franare, se tocesc mai repede dar nu uzeaza discurile foarte puternic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off topic: mai oameni buni, cum dreacu' se posteaza poze pe forum, ca am uitat ? anul trecut am postat de cateva ori, iar totul a fost simplu si intuitiv. acum nu mai reusesc, desi am luat meniul la puricat. acasa am Win XP, iar la birou Win8(cu licenta, ca doar n-am platit-o eu).

sa fie soft-ul de vina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce nu sti ? daca e vorba de poza ti-am spus cauta pa goagal image upload si e foarte simplu iti explica pas cu pas acolo si aici pui linkul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma intereseaza sa incarc poze din calculator. anul trecut am postat imagini de cateva ori, insa am incercat si acum , dar parca s-a schimbat meniul. cand ma duc in "My Media" gasesc acolo atasamentele de anul trecut, dar nu inteleg cum sa urc pe forum poze dintr-un folder de pe desktop-ul meu. responsabilii cu site-ul sigur au schimbat ceva.

help me?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Vreau sa schimb placutele la tenere ...ce imi recomandati? sa iau de pe louis lucas trw? senchiu !

pune linistit ! TRW cele "moi" /obisnuite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...