Sari la conținut

Yamaha XT si Yamaha TENERE - 600/660


Vizitator _Raul_
 Share

Postări Recomandate

Yuk, mane, sorry, dar pozele postate de mine sunt vechi de vreo 2 ani. Eu am pozat cam tot ce am lucrat la Tenere, in ideea ca intr-o zi le voi folosi sau vor folosi cuiva.

Ramane valabila oferta cu simeringurile cumparate din TM. Si ti le pun pe autocar, mecanic de tren, ceva de genul, ca sa iti ajunga repede.

numai una bucata 18mm x 7mm x grosime ... trimis PM ;)

Mesaj completat

primit :P

saru'mana conashule!

Mesaj completat

dimensiunile(int-ext-grosime) semeringurilor cu care se rezolva scurgerea de la intrarea cablului turometru in chiulasa xtz660 sunt

11-18-4 (gosime potriveste 4, 5 sau 6mm) si 7-18-5 (posibil chiar grosime de 5,6 sau 7)

Mai exact, cu 6 lei se evita cumpararea unei piese de 130euro (fara taxe), in cazul in care pinioanele sunt OK

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In cazul in care intereseaza pe cineva...vand tiriboanta, ca n-am vreme de ea.

E in perfecta stare, set motor nou (115 km ).

Detalii in semnatura.

 

^_^

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul in care intereseaza pe cineva...vand tiriboanta, ca n-am vreme de ea.

E in perfecta stare, set motor nou (115 km ).

Detalii in semnatura.

 

^_^

 

Sau fa schimb cu cs-marius-b

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Setul motor l-am inlocuit pt ca am gasit la Raul din Timis la un pret mocca..53 euro.

Imi consuma ulei pe la simeringuri, iar manopera era aproape aceeasi. Ce sens avea sa nu ii fac setul, tinand cont de anii si de nr de km? In primavara sa-l fi desfacut din nou? Mai dadeam 100 euro numai pe setul de garnituri?

Si in momentul asta, XT-ul are tot 115 km de la R.K.

Daca nu o sa vrea nimeni un motor zic eu in perfecta stare, nu-i bai, ca de mancare nu cere :D

Am sa-l tin pt mine, dar macar stiu ca e un motor ca de la mama lui.

 

Plus de asta, e in curte la cel mai mare service moto din Cluj, la o adica, accept orice fel de test doreste cumparatorul, cu exceptia turarii peste 3500 rpm a motorului inca 1000 km.

 

^_^

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Unde ai citit asta?link?

10x

 

MCN... link, 2 culori noi, nu stiu daca restul raman, ABS... cam atat. ST-ul cica livrabil fara accesorii si in varianta neagra extra...

 

Mesaj completat

Da, da stiu ca alb si negru nu sunt culori de fapt si ca negru era si anul trecut... da' are sticker-ele diferite ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul in care intereseaza pe cineva...vand tiriboanta, ca n-am vreme de ea.

E in perfecta stare, set motor nou (115 km ).

Detalii in semnatura.

 

:drink:

:lol:

 

Tot 115 km de la RK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am facut si eu primul drum cu XT-ul pe sosea: Cluj-Lacul Tau (jud.Alba) - Cluj si am ramas impresionat de motor ce bine merge. In schimb subscriu la Yzu care mi-a zis ca mai mult de 80-90 km/h nu merge.....vantul e o adevarata problema. In rest, a fost foarte frumos iar motorul s-a comportat exemplar (dar o sa mai buna tot ii trebe). Pe tot drumul am vazut vreo 3 motoare si alea doar la intoarcere. Consumul mi-a iesit dupa 350 de km la 4.4%. Pun si poze, dar pe maine.

V-am salutat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Am facut si eu primul drum cu XT-ul pe sosea: Cluj-Lacul Tau (jud.Alba) - Cluj si am ramas impresionat de motor ce bine merge. In schimb subscriu la Yzu care mi-a zis ca mai mult de 80-90 km/h nu merge.....vantul e o adevarata problema. In rest, a fost foarte frumos iar motorul s-a comportat exemplar (dar o sa mai buna tot ii trebe). Pe tot drumul am vazut vreo 3 motoare si alea doar la intoarcere. Consumul mi-a iesit dupa 350 de km la 4.4%. Pun si poze, dar pe maine.

V-am salutat!!!

 

Felicitari pentru iesire si hai cu pozele!

Vantul este intr-adevar o problema cand esti pe XT.

Viteza insa, nu sunt de acord. Eu am mers 130 cu XT-ul si mai ducea, zic eu, macar pana la 150. Era un 3TB.

Consumul nu mi-a sarit nici mie de 5.5 vreodata (forja nesimtita in oras). 4 a fost un minim legendar cand am facut 300 km, Vama Veche - Bucuresti mergand numai 120 constant. De obicei 4.5 - 5, asta este consumul XT-urilor si derivatelor, cam indiferent de locul si felul in care este exploatata.

 

baieti , help , sunt prin cluj cu un xt 600 din 92 , si ma lasat amortizorul spate. o sa incerc maine sa caut un service , da in caz ca nu gasesc ce imi trebuie , e cineva de prin cluj sa ma ajute?

Ce buba ai la el?

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cica tenere din 2011 o sa aiba si ABS si stickere noi, si alb is back... si chiar nimeni in vizita pe aici cu un xt660z?

 

 

 

EU! Sunt nou posesor de xt660z...miine plec intr-o tura sa vad cum se comporta...revin cu poze...

 

Ceva comentarii despre model? Puncte bune, dar care ar fi punctele slabe?

 

Noroi uscat! :moron:

Editat de cristache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
EU! Sunt nou posesor de xt660z...miine plec intr-o tura sa vad cum se comporta...revin cu poze...

 

Cristache, numai lovituri de efect :D , una dupa alta :D .

XR-ul, acum Tenerele :moron: .

Bravo! Felicitari maxime !

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un mecanic de motoare bun si de incredere prin Bucuresti...sa-l dau pe yoghi la segmentat ca de cand i-am pus mineral (si dupa aia l-am trecut din nou pe 10W40) scoate fum....

asta este a venit si vremea lui, dar sa stiti ca daca are ulei, merge struna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Quote "yzulika:

Ce raport de transmisie ai...cel standard, adica 15/ 45 ?"

 

 

Deci puteti sa radeti cu ce parte anatomica vreti, dar eu unul nu am numarat dintii...cum am cumparat-o asa am folosit-o. Acum nu sunt in tara ca ma duceam sa-i numar dintii, dar asa ma dau invins...Eu am folosit pana acum motorul doar prin padure, ca nu am avut permis. Cum l-am luat am si plecat cu ea....am inghetat, m-a durut fundul, era sa ma bag intr-un prost care mi-a taiat calea, dar pentru aia as mai face-o inca o data :moron: Dar cred ca in mersul alaturi de un grup e si mai fain :D Este timp, mai invat si eu taine ca is incepator, mai trag cu ochiu pe forum iar la anu imi fac curaj si oi iesi si eu cu oamenii mari :D

 

Pe drumul secundar de la iesirea autostrazii in Gilau

Image0057.jpg

 

Spre lacul Tau, jud. Alba

 

Image0097.jpg

 

Image0093.jpg

 

Image0099.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EU! Sunt nou posesor de xt660z...miine plec intr-o tura sa vad cum se comporta...revin cu poze...

 

Ceva comentarii despre model? Puncte bune, dar care ar fi punctele slabe?

 

Noroi uscat! :cheers:

 

Pentru moment, chestii slabe:

 

Tampoanele de la roata spate. Varza. La mine s-au dus sub 9.000 km. Schimbare in garantie. Dupa ce expira garantia, se "repara" cu niste bucati de camera. Fara dat pe o roata sau chestii extreme.

 

Bordul - zbarnaie dupa ceva timp - tuning tot cu bucata de camera sub amortizoarele de cauciuc originale sau ceva de genul.

 

Loc sub sa, lula. Trusa de scule originala, cucu - nici macar cheie de 22 pt roata nu include.

 

Accesorii - yamaha scumpe de behaie... handguards ieftine de la KTM.

 

pt mods and stuff recomand xt660.com ( trebuie sa-ti faci cont ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
pt mods and stuff recomand xt660.com ( trebuie sa-ti faci cont ).

 

Si pe site-ul Touratech apar destul de multe aftermarket-uri pentru ele si XT-urile 660.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pe site-ul Touratech apar destul de multe aftermarket-uri pentru ele si XT-urile 660.

 

Daca ai destui bani de aruncat pe geam... ca sa zic asa... Touratech s-au facut mari pe BMW, in special GS... 'nuff said. As putea sa dau vreo 10 exemple de chestii doar de luat banii la fraieri de acolo... Sincer, partial, as zice acelasi lucuru si despre OTR - dar macar astia par axati. Poate am eu fobie... dar ma irita formulari de genul de aici http://www.touratech.com/shops/001/product...80f8c081e4777ab

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@b374 multumesc pt raspuns...care sint tampoanele la roata spate? poti sa detaliezi? Asa este, bordul zdrangane, nu e loc sub sa, nu e cheie de 22 sa desfaci roata spate...

Dar chestii mai grave, la motor cutie, electrica?

 

M-am intors dintr-o tura de weekend de 850km si ceva drumuri fara asfalt si sunt impresionat pozitiv de acest motor (tenere 2008)...

 

Am mers toata autostrada constant 130 si ocazional am prins 160...cred ca mi-ar trebui un parbriz mai inalt...

Pe off (adica fara asfalt) merge f bine... poti sa-i dai cit te tin pe tine puterile...trebuie sa-i pun kitul de coborire...e cam inalta, doar cind stai pe loc...

Consumul cred ca a fost in jur de 5 la 100...

 

In concluzie...e foarte taaare...

 

post-7547-1284968881_thumb.jpgpost-7547-1284968900_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...