Sari la conținut

Anunt Important


Vizitator moto_comuniste
 Share

Postări Recomandate

Vizitator moto_comuniste

Incep prin a ruga moderatorii sa nu mute topicul intrucat se adreseaza direct "comunistilor"

 

Incepand cu data de 06.03.2007 toate autovehiculele ce au certificat de inmatriculare emis inainte de 1989 vor fi radiate din oficiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum adik vor fi radiate din oficiu????? te referi la numere vechi....daca au carte de indentitate este o problema???? iar dau astia legi din burtA???? asa, sa se complice??? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti te rog sa detaliezi sau sa precizezi sursa informatiei ? Am probleme cu 2 troace ale familiei pe numar vechi pe care ma chinui sa le radiez sa le scot de la impozit...una e oale si ulcele de mult ( la topit) iar una rugineste la mine in fata portii...fiind asa de imbarligata procedura cu actele, au fost lasate asa si am platit/platesc in continuare la impozite aiurea de mi s-a acrit :lol: Ar fi foarte bine daca le-ar radia din oficiu inclusiv de la circa financiara si nu doar sa suspende dreptul de circulatie (dar sa platesti in continuare biruri) , cum au facut in cazul celor fara RCA/ITP :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

Poti te rog sa detaliezi sau sa precizezi sursa informatiei ? Am probleme cu 2 troace ale familiei pe numar vechi pe care ma chinui sa le radiez sa le scot de la impozit...una e oale si ulcele de mult ( la topit) iar una rugineste la mine in fata portii...fiind asa de imbarligata procedura cu actele, au fost lasate asa si am platit/platesc in continuare la impozite aiurea de mi s-a acrit :lol: Ar fi foarte bine daca le-ar radia din oficiu inclusiv de la circa financiara si nu doar sa suspende dreptul de circulatie (dar sa platesti in continuare biruri) , cum au facut in cazul celor fara RCA/ITP :cheers:

 

Am prmit acasa o scrisoare prin care eram instiintat despre obligativitatea RCA-ului (chestie ciudata pentru ca masina e OK). Pe spatele scrisorii cu pricina erau grupate sub titlul "Noutati legislative" mai multe informatii printre care si cea de mai sus. Maine o sa va pot da un citat exact de acolo.

Mentionez ca nu-i vorba despre suspendare ci RADIERE

 

Io ma dau de ceasu mortii sa-mi termin de ansamblat 56'-le :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am prmit acasa o scrisoare prin care eram instiintat despre obligativitatea RCA-ului (chestie ciudata pentru ca masina e OK). Pe spatele scrisorii cu pricina erau grupate sub titlul "Noutati legislative" mai multe informatii printre care si cea de mai sus. Maine o sa va pot da un citat exact de acolo.

Mentionez ca nu-i vorba despre suspendare ci RADIERE

 

Io ma dau de ceasu mortii sa-mi termin de ansamblat 56'-le :cheers:

a mai fost o chestie de astea si prin august...termenul limita era 1 august

am primit acasa si spunea ca dc are rca si verificarea tehnica expirate ele vor fi radiate,,,,

dar culmea este ca toate astea erau in regula...chiar erau facut cu nici 3 luni inainte...

si nu am primit doar eu.......au fost multi care au primit hartia asta...

Editat de lebadake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spune-ti-mi si mie ce implica radierea asta.

Adica daca mi-o radiaza pe 06.03.2007 voi fi in imposibilitatea de a-mi inmatricula motorul (nu cred !) sau doar va fi de alergat mai mult cu actele (implicit mai multi bani)?

 

Va multumesc frumos!

vei mai plati o taxa in plus..pt reintrare in circulatie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

post-6260-1168414616_thumb.jpg

 

Pana la 1 august a fost scoaterea din circulatie care nu-i totuna cu radierea. Mai sus am scanat partea verso a scrisorii care poarta antetul Ministerului Administratiei si Internelor- nu cred ca-s balarii ...

 

P.S. E VORBA DE CERTIFICARE EMISE PANA IN 1998 SI NU 89!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-au radiat-o doar daca l-au prins circuland fara RCA shi nu a trimis in termen de 30 zile dovada ca a facut RCA-ul...

 

Motocicleta este desfacuta in garaj.Nu circula cu ea.Nu l-a prins nimeni.Au o baza de date ,asta incercam sa spun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am primit si eu ca nu mi-am mai facut rca-ul

si spune de SUSPENDARE si nu RADIERE. Atentie! este alta ciorba de peste. Cand il ai suspendat si iti faci Rca-ul poti sa circuli fara sa mai faci nimic. Ceea ce nu e valabil in previnta radierii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

am primit si eu ca nu mi-am mai facut rca-ul

si spune de SUSPENDARE si nu RADIERE. Atentie! este alta ciorba de peste. Cand il ai suspendat si iti faci Rca-ul poti sa circuli fara sa mai faci nimic. Ceea ce nu e valabil in previnta radierii

 

Pai citeste mai sus sa vezi ca-i vorba despre RADIERE si nu suspendare

Dupa ce le radiaza, totusi se mai pot inscrie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a venit si mie scrisoarea, care zice ca nu aveam RCA la 01.11.2006, desi eu aveam pana in 29.12.2006. Susepndarea se ridica daca ai avut RCA/ITP valabil cu 15 zile inaintea suspendarii (asa scrie in scrisoare). Mie asigurarea acu mi-a expirat, ITP-ul imi expira in mai si eu revin in tara in iulie. Deci voi avea certificatul suspendat. Oare m-i se ridica suspendarea daca fac ITP-ul si RCA-ul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

certificatul de inmatriculare este una si aceasi cu talonu?

deci daca am nr noi, si talon dinasta nou nu trebe sa-mi fac griji?

sau cerfiticatul de inmatriculare e aceasi lucru ca si cartea de identitate...???

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Certificatul de inmatriculare e diferit de cartea de identitate (in care fac insemnari cei de la RAR). Certificat, au doar autovehiculele inmatriculate, pe cind carte de id. au si cele neimatriculate/radiate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Certificatul de inmatriculare e diferit de cartea de identitate (in care fac insemnari cei de la RAR). Certificat, au doar autovehiculele inmatriculate, pe cind carte de id. au si cele neimatriculate/radiate

:rose: da cele omologate dupa '89 atunci sau de atunci au inceput ca faca carte de identitate

:blink: brm brm poc poc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Vizitator moto_comuniste

Am trecut ieri pe la ghiseul de inmatriculari din Alba si printre altele am intrebat si despre radiere.

Raspuns: pe 6 martie se vor RADIA (si nu suspenda) toate vehiculele cu acte emise inainte de 1998, dar dupa aceasta "radiere din oficiu" aceste vehicule vor putea fi reinscrise in circulatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut ieri pe la ghiseul de inmatriculari din Alba si printre altele am intrebat si despre radiere.

Raspuns: pe 6 martie se vor RADIA (si nu suspenda) toate vehiculele cu acte emise inainte de 1998, dar dupa aceasta "radiere din oficiu" aceste vehicule vor putea fi reinscrise in circulatie.

buna informatie...sa verific masina ca mi-o radiaza :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...