Sari la conținut

Viata de dupa un BMW K1200R sport


Tornada
 Share

Postări Recomandate

Te-am urmărit să văd ce spui de ea, mai ales că tot după un BMW la care ai ținut mult ai făcut trecerea!

Și, ba da, e un motor pe care îl iau în considerare. Poate trec pe la tine să o văd mai de aproape.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 19.06.2019 la 14:59, superbec a spus:

daca te referi la s1000xr ... daca si ala te dezamageste ai cateva optiuni ...

1) criogenie , 20-30 ani in viitor poate incep belbozii astia sa faca motociclete pentru oameni mari , sportivi si doritori de comfort.

2) conserva de la 400cai in sus decapotabila 2+2 locuri

3) realizezi ca motociclitul e pentru masochisti si cauti alt hobby .

@Tornada, cat de cat e plauzibil ce spune Superbec aici, ma refer la pct. 2 si 3.

Eu unul am trecut prin pct 2 si 3. Eram motociclist din ala inrait impotriva automobilelor  si aveam Tenere si R1200R si o pocnitoare de 80 sau 90 de cai.

Am trecut la o masina de +200de cai am mai mers cred 1luna cu R1200R si apoi l-am abandonat total de buna voie. Mai mergeam la softenduro acolo inca mai simteam interes.

Acum am +300cai si 630Nm pe masina(mi-ar placea si mie 400cai ca in exemplul lui Superbec), inca o masina de sacrificiu care trage la remorca KX450F-ul care ca si efect psihologic/satisfactie este dpmdv wow.

 

Ai 1.90m si +100kg si eu sunt cam la fel deci nu esti constrans din punct de vedere fizic sa incerci sectorul asta enduro sau motocross. O motocicleta noua este cam 9000euro un 250cc care probabil te va face sa simti ca "traiesti" mai mult decat orice 1.2, 1.3 sau 1.4 pe doua roti.

Un 450 mai ales daca este de motocross te va bubui si daca esti experimentat, nu esti atent/cu bun simt, matura cu tine pe jos imediat.

 

30min de mers la padure sau circuit la maximul tau de bun simt (nu sa faci pe eroul) echivaleaza N plimbari pe asfalt ca si "reward" asta subiectiv vorbind.

 

Inca mai am moto de strada dar nici eu nu stiu de ce o mai tin inca, o vad de cate ori iau kawa+remorca si nu imi mai "trezeste" interes, doar amintiri.

 

Succes in tranzitia ta, poate vei incerca si varianta lui Superbec pct 2 si 3, la mine a functionat.

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, prafrau a spus:

daca ai un 535d nu stiu ce sa zic, nu prea are treaba, e un fel de r1200r

Da astea nu au treaba nu prea merg.......🤣. Discutia e axata pe tranzitia colegului NU pe ce moto am eu sau pe ce masina as avea eu, astea sunt total irelevante pentru tine sau pt altii pentru ca e treaba mea.

 

Conceptul despre care discutam este relevant adica o masina relativ puternica nu o matoaga si o motocicleta dedicata de enduro sau motocross, ceva nou pentru unul obisnuit cu asfaltul.

 

La moto nu puterea este totul, foarte greu de inteles din pacate. Intram in chestii complicate, centru de greutate, masa, rapoarte, cuplu bla bla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord ca sportivitatea ar trebui sa insemne circuit sau noroi, indiferent daca esti cu masina sau motor

adancata e ieftina, muntii sunt gratis

 

dar daca altii au alte pareri e treaba lor, si uneori iti face placere sa ai un motor care se tine bine pe curbe

 

 

pe de alta parte, daca se baga unul in discutie legata de sportivitate cu animal cu zgomot gresit de 2 tone si raport putere greutate de logan de autocross, ala e derapaj oricare ar fi discutia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

S1000xr se bate cu ce modele de la alte mărci?

 

@l.u.v, dacă mai ține vremea asta bună, cred că trec în câteva zile să îl văd de aproape de o fi la îndemână.

Ca idee, caut K1300s, dar nu am găsit ceva rezonabil, stare vs preț. Deocamdată.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cineva iti recomanda fjr 1300 dupa 2016(  suspensie electronica, 6 trepte, abs, frane cobinate, aprox 150 cp la 289 kg, etc)
din punctul meu de vedere(1,85m, 110 kg), fjr 1300 poate indeplini dorintele tale, combinand sportivitatea cu touringul, cu o protectie la vant excelenta, mai usoara( nu cu mult ce i drept) decat rivalele de la kawa, honda, fiabilitate recunoscuta, frane preluate de la r1, motor echilibrat ce trage de jos( de la 2k rpm)

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Tornada a spus:

S1000xr se bate cu ce modele de la alte mărci?

 

@l.u.v, dacă mai ține vremea asta bună, cred că trec în câteva zile să îl văd de aproape de o fi la îndemână.

Ca idee, caut K1300s, dar nu am găsit ceva rezonabil, stare vs preț. Deocamdată.

Multistrada 1260 si ktm 1290, ambele cu peste 150 cp. La ambele ai versiuni de strada/sau adventure.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ianachim a spus:

  o sa ramai surprins de CRUISYM 300

 

Surprins am rămas când am făcut coasta de sud a Turciei pe unul de mi-a schimbat optica despre scutere în general și maxi-scuter în particular.

 

Rezervasem un motor mare de touring, dar au întârziat ei cu o zi și am primit un SYM i300 (parcă) cu care am continuat toată tura. Ieftin, comod s-a descurcat de minune vreo 2500 km făcuți în câteva zile. Eu plăcut surprins și super mulțumit am rămas de atunci cu gândul la el. :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Tornada a spus:

 

Surprins am rămas când am făcut coasta de sud a Turciei pe unul de mi-a schimbat optica despre scutere în general și maxi-scuter în particular.

 

Rezervasem un motor mare de touring, dar au întârziat ei cu o zi și am primit un SYM i300 (parcă) cu care am continuat toată tura. Ieftin, comod s-a descurcat de minune vreo 2500 km făcuți în câteva zile. Eu plăcut surprins și super mulțumit am rămas de atunci cu gândul la el. :) 

eu prefer sa nu raman cu gandul....

asa ca deja l am achitat jumate pe 

cruisym 300i

sper sa l termin de plata in april sa l duc lunar la greci sa i arat caracatita😂😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • Admin

Zicem că la talia ta nu se potrivește deloc. Este un fel de ss puțin mai mare, cu carenaj mai amplu și coburi. Vei sta înghesuit, cu genunchii strânși.

Dacă o să te urci pe una chiar și stand pe loc, o să înțelegi ce spun. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Cu o întârziere de 2 ani, am aflat răspunsul: Hayabusa gen 3. Urmează să văd în practică dacă alegerea a ceva mai sport a fost bună sau o să îmi lipsească partea dinspre touring!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Tornada a spus:

Cu o întârziere de 2 ani, am aflat răspunsul: Hayabusa gen 3. Urmează să văd în practică dacă alegerea a ceva mai sport a fost bună sau o să îmi lipsească partea dinspre touring!

Să îmi zici și mie cum ți se pare, nu de alta dar am cochetat și eu cu busa gen 3. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O să revin cu ceva păreri după ce apuc să fac niște km cu ea. Încă nu mi-au ieșit numerele, așa că mai am de așteptat un pic. 😆

Busa e clar mai sport decât k-ul pe care numai ce l-am vândut. Sunt curios cum mă voi simți pe Hayabusa, mai ales că nu am încercat-o înainte și am ales mai mult cu inima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...