Sari la conținut

Intalnire cu Ursu pe Transfagarasean


Postări Recomandate

Acum 2 ore, einstein1984 a spus:

pai asta am zis si eu, se regleaza singur ca ori s eomoara ursii intre ei (masculii puii ca sa intre rusoaica in calduri, sau adulti intre ei), ori mor de foame ca nu au ce. Preferi asa, natural? 

   Nu vad de ce e ok sa cresti si tai porci pentru ai manca, dar sa hranesti si sa ucizi caprioare si ursi (ambele participand la salamuri f bune) e brutal....

Pai n-ai inteles . 

E brutal sa le distrugi habitatul si sa-i vezi ca mor de foame.

De asta mi s-a pus pata vazand cum caram camioane intregi de lemne din padure iar usrsii stau milogi pe margine. Pt mine e o imagine groteasca , horror

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost la un pas sa iau un urs in plin pe Lepsa intr-o curba acum o luna.

Mai exact erau 2, unu pe mijlocul benzii si unul tocmai ce sarea parapetul sa vina si el pe banda.

Asa ca aveti grija ca mai intalnim si genul asta de obstacole.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat noi nu facem altceva decat sa distrugem padurile si muntii, o sa se tot inmulteasca cazurile astea. Ursii, in general, sunt teritoriali... daca zona lor scade, mancarea incepe sa fie limitata, isi extind teritoriul spre localitati, popasuri, sosele etc. Cum sunt si oportunisti, un tomberon de gunoi, 3 turisti cu niste paine... se invata ca de acolo pica ceva si deja obicei.

Daca ati vedea ce e in zonele ascunse, "neturistice", ramaneti masca. Munti intregi cheliti complet, paduri rase, rauri secate, versanti care o iau la vale. Unde sa stea si animalele salbatice? Eu ma bucur cand mai vad cate unul (mai ales cand e la distanta), cate un sarpe, cate un cerb sau un mistret...

Da, e adevarat ca se si inmultesc, dar din aia 2 pui facuti la 2-3-4 ani, nu toti supravietuiesc. Si nu avem o populatie de ursi atat de mare incat sa zici ca nu mai au loc... nu mai au loc pt ca le distrugem noi locurile. Se inmultesc pe anumite zone pt ca nu au unde sa se duca. Daca un munte, din zona gen Valea Ph, unde nu se taie asa rau, scapa cat de cat ok... ursii aia in ce directie sa o ia? Sosea la dreapta, sosea la stanga, localitate in fata, localitate in spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, einstein1984 a spus:

cea mai mare populatie de ursi bruni din europa in afara de rusia e la noi.... Avem noi paduri mai mari ca franta sau germania?  

Si daca NU scadea habitatul, ursii tot se inmulteau....

 

Sunt cateva motive mari si late din cauza carora ursii au ajuns sa intre in sate si orase:

 

1. Distrugerea habitatului prin defrisari massive, este pur si simplu dezastru ce se intampla si au de suferit si oamenii, nu numai animalele.

2. Culegerea fructelor de padure care este principala sursa de hrana a ursilor.

3. Incalzirea climei care a facut ca ursii sa nu mai hiberneze sau sa hiberneze mult mai putin. Pana acum 30 de ani ursii faceau maxim doi pui, acum fac si patru pui.

 

Acestea ar fi principalele motive, mi le-a confirmat o persoana care si-a trait viata pe munte si care se ocupa de tot felul de chestii legate de munte (expeditii, flora, fauna, cartografiere, samd). Probleme mai sunt si cu alte animale dar acelea nu sunt periculoase pentru om si din acest motiv nu se vorbeste despre ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fructe de padure, ciuperci, insecte, animale mici, oua, ierburi, radacini... dar scotand din ecuatie cate o sursa de hrana, apar lipsuri pt ursi. Plus ca, daca stai sa te gandesti ca s-au taiat padurile, nu mai sunt nici pasari de la care sa fure oua, nici animale mici pe care sa le vaneze, nici mai mari care sa moara si sa mai prinda o bucata. Si asa ajunge la tomberon, la mila turistilor, la oi, la vaci prin sat...

Si cred ca le mananca in functie de sezon... gen, cand se coc murele, baga mure la greu, cand se coc fragii baga fragi si tot asa. In principiu sunt omnivori, dar in general prefera sa fie ierbivori.

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, einstein1984 a spus:

sincer, nu cred ca principala sursa de enrgie pentru urs sunt murele.... mai maninca si el de pfta cand da de ele, dar carbohidrati si proteine sigur ia de altundeva. Pentru celalate 2, da, 100% de acord

 

"Urșii sunt animale omnivore în sensul cel mai strict al cuvântului, hrana fiind de origine atât animală, cât și vegetală.

 

Pot să se hrănească timp îndelungat exclusiv cu vegetale, cu fructe de toate felurile, boabe, semințe, grăunțe de cereale, rădăcini, frunze, ierburi suculente, muguri de arbori și miere de albine. După trecerea peste iarnă mănîncă o serie de ierburi, rădăcini, mușchi de pământ și furnici, toate cu efecte laxative. În tinerețe urșii sunt probabil numai erbivori, iar unele specii și mai târziu se hrănesc mai bucuros cu vegetale decât cu carne.

Dintre animale mănâncă tot ce pot prinde: pești, foci, cerbi, mamifere mici, păsări, ouă de păsări, insecte și chiar cadavre care încă n-au intrat în putrefacție."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot vorbiti de ursi,  faza cu proprietarii de pensiuni de pe vestita vale a mizeriei, care pun deliberat graunte pentru caini, in apropierea cladirilor, o stiti? Ca sa vina turistu' sa faca poza cu ursul??

Asta e nivelul. Suntem vai de noi. Mai apare la suprafata cate un scandal, cand se intampla ceva. Apoi, se face liniste. Lucrurile merg la fel.  La fel si cazul cainilor fara stapan. S-a mai facut ceva? pe naiba. Iar e plin de maidanezi prin sate-orasele mici ale tarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...