Jump to content
Sign in to follow this  
christian

Accident pe Motorpark Adancata

Recommended Posts

5 minutes ago, george05 said:

Bune comparațiile, chiar și ca principiu. Chestii profi vs chestii de babuini de Romanica. Întrebare de baraj: cel fara tricou din poza scoasa din filmare, ce rol avea in sesiunea foto/video/whatever respectiva? 

Sa raspunda cine a facut filmarea/recenzia aia. 

Io l-am intrebat pe colegul de ce asociaza accidentul de la o sesiune de antrenamentele publice cu o filmare privata de review a alora de la PeMotoare/DriveMag? 

Totusi macar de bun simt ar trebui pus de acum incolo conuri sau "morcovi" pe toata lungimea bretelei aleia.

image.thumb.png.87b94911c3521f05c6a5ad276e313920.png

PS: Se poarta fara tricou, sa stii :D:D 

Edited by LimpTA

Fara tricou sa fieeee atunci. 😜

As banui ca al nostru coleg face comparatia intre cele doua evenimente raportat la "cerintele de securitate" impuse de patronul circuitului in cele doua cazuri. Just guessing... 

1 oră în urmă, LimpTA a spus:

Sa raspunda cine a facut filmarea/recenzia aia. 

Io l-am intrebat pe colegul de ce asociaza accidentul de la o sesiune de antrenamentele publice cu o filmare privata de review a alora de la PeMotoare/DriveMag? 

Totusi macar de bun simt ar trebui pus de acum incolo conuri sau "morcovi" pe toata lungimea bretelei aleia.

image.thumb.png.87b94911c3521f05c6a5ad276e313920.png

PS: Se poarta fara tricou, sa stii :D:D 

Ce inseamna sa ai incredere in piloti, nici macar sa nu iti treaca prin cap ca acolo poate scapa de sub el motocicleta si sa te ia ca la coasa...

Safety-at-work-Between-fun-and-crazy-madness-2.jpg

Cineva spunea la un moment dat ceva despre copii de 10 ani.

Probabil ca aia cind se dau se dau altfel, si au alta educatie in acest sens, avind in vedere ca practica totusi un sport cu motor.

Probabil ca la 10 ani, unii au ceva ani in spate de cind se dau. 

La karting am vazut niste prichindei de 4-6 ani de iti era mai mare dragul de ei cind ii vedeai asa seriosi :) si totusi stiau ce au de facut.

Edited by RKDragos

1 hour ago, LimpTA said:

macar de bun simt ar trebui pus de acum incolo conuri sau "morcovi" pe toata lungimea bretelei aleia.

Alta idee in afara de a pune obstacole potential letale pe pista, mai ai?

Edited by XaeL

1 minute ago, XaeL said:

Alta idee in afara de a pune obstacole potential letale pe pista, mai ai?

Conuri de cauciuc letale?

1 minute ago, iaco said:

Conuri de cauciuc letale?

ia tu unul la 200-250 la ora si imi povestesti cum a fost

Edited by XaeL

Eu zic ca s-a aberat destul pe topicul asta. Cam trebuie inchis.

3 minutes ago, XaeL said:

ia tu unul la 200-250 la ora si imi povestesti cum a fost

Pai daca trasa ta de pe linia dreapta trece peste conurile alea de cauciuc, alea o sa fie ultima ta problema :)) 

E hai ca aici a nimerit-o Xaelul(au inceput medicamentele sa functioneze) nu poti pune asa ceva pe marginea pistei. Nici nu e nevoie sa treci pe acolo, se gaseste un neatent sa agate morcovul cu scarita si se rostogoleste in poteca.

Buna sugestia cu inchiderea topicului.

Eu zic sa inchideti topicul ca sa nu mai apara alti idioti care vor sa se afirme...sunt suficienti astia de aici :)

Din tari cu apa calda...tone de conuri pe circuit...

Ce ratati... daca se duce Xael pe acolo si trece cu 2-300 peste ele, ce se intampla?

Min 1.24

Bagati ca seama ca pe topicul asta ne-am bagat in seama cativa  "Gica contra" si o gramada de avocați "pro Adancata"? 

Gica contra, ce imagini mai vrei ca sa te lamuresti ca anumite lucruri se intampla si la case mai mari?

Am una cu Ianone cazand pe linia boxelor... curse de raliu din 2017 in care spectatori sunt pulverizati...

24 minutes ago, goe 75 said:

Min 1.24

Ce e la minutul ala? Adica.. ce anume e, relevant la situatia de fata?

De acolo incep sa apara bipezi pe circuite omologate pe bune pt F1 si cupe mondiale...sa se lamureaca injineru si Gica ...pe langa alea Adancata e ca in curtea scolii.

Daca vrei sa te luam in serios in discutia asta eu zic sa-ti pui un con d-ala periculos pe cap.

Si in clipul de mai sus apar bipezi pe circuit in curse oficiale nu la onomastice, sesiuni video sau trackday .

Edited by goe 75

Acum 4 ore, LimpTA a spus:

Cand i-am zis ca la evenimente de genul echipele/pozarii intra pe pista, a zis ca nu se poate. Cand i-am dat video a dat-o cu pixelul albastru ca nu e postat de pe canalul oficial, deci sigur e fake

Eu nu am probleme sa recunosc cand gresesc si nici nu am spus ca nu se poate, ci ca regulile de securitate pe un circuit sunt aceleasi indiferent de conjuctura iar faptul ca si altii nu le respecta nu reprezinta un argument.

Acum 4 ore, LimpTA a spus:

Iar eu ti-am raspuns deja ca in cazul unui deces cazul devine penal iar antecedentele de incalcare a regulilor de securitate pot atarna greu la dosar. Atat! Pe un circuit nu au voie "pietoni" (sa folosesc un termen care iti place) pe suprafata de rulaj sub nici o forma. Daca la Adancata regulamentul de ordine interioara si restul de acte prevede exceptii de la regulile de securitate in anumite cazuri atunci da, eu am gresit! Oare?...

Si apropo, temperatura apei calde difera de la tara la tara...

Acum 22 ore, Speedy.K a spus:

Trecand peste accident, despre care se va vorbi steril mult si bine, explicati-mi si mie de ce e mai rapida trasa oe mijloc decat aia pe exterior, avand in vedere ca virajul urmator e unul clasic si de dreapta.

Intreb serios, nu vad de ce nu m-as lipi de linie pe stanga inainte de viraj ca apoi sa-l abordez out-in-out...

pt ca iti permite franarea spre mijlocul virajului cu motoreta f putin inclinata. 

2 hours ago, yo4hgx said:

Pe un circuit nu au voie "pietoni" (sa folosesc un termen care iti place) pe suprafata de rulaj sub nici o forma.

Dar cand se lucreaza la asfalt sau la marcaje? Atunci e voie? 

1 oră în urmă, XaeL a spus:

Da, atunci pilotii au voie sa incerce sa evite obstacolele... chestie de indemanare!

Acum 1 oră, XaeL a spus:

asta e o intrebare prin care ce vrei sa demonstrezi?

48 minutes ago, Cavaleru said:

asta e o intrebare prin care ce vrei sa demonstrezi?

Ca baiatul e rigid in gândire sau troleaza. E absurd sa vii cu replici de genul celei citate de mine mai sus.

Una e competitie, una e sesiune foto, una e petrecere in pijamale pe circuit etc.

Cum pe Adancata nu sunt copaci, si nici codul rutier nu se aplică, cred că ți-ai depășit competențele! 

Edited by john17

Acum 5 ore, goe 75 a spus:

Gica contra, ce imagini mai vrei ca sa te lamuresti ca anumite lucruri se intampla si la case mai mari?

Am una cu Ianone cazand pe linia boxelor... curse de raliu din 2017 in care spectatori sunt pulverizati...

Ai maaaari probleme de urmarire a unei asa zise discuții in care sunt implicate mai mult de doua persoane. Cred ca incurci stanga cu dreapta cam des la modul general. Ți-am cerut eu vreo dovada ca nu se întâmplă nasoale in alte parti? 

Apropo... GeorGICA pt tine. 😜

Edited by george05

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...