Sari la conținut

Vama Carene din china de 378 dolari?


bozomego
 Share

Postări Recomandate

Salut . Astazi am dat o comanda pentru niste carene de 378 dolari la o honda cbr 500r 2014 .Le-am gasit cu taxa de livrare 0 dar din cate am intele pe alte site-uri cand imi ajung la posta o sa trebuiasca sa mai platesc vreo 19% TVA si inca 5 % taxele vamale? a mai comandat cineva produse de sume mai mari ? Stie cineva daca o sa trebuiasca sa platesc sau nu taxa vamala ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vei plati.

 

Vor desface coletul cu tine de fata, intreaba de factura. Daca nu e, cel mai bine e sa ai dovada platii ca sa te taxeze dupa pretul acela si nu dupa estimarile lor.

 

Bineinteles ca exista metode de pacalit, dar nu le zic.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce firma de curierat folosește chinezul. De obicei la sume mari nu trimit prin posta romana.

Eu când am luat așa n-am plătit taxe. Și am avut mai multe comenzi. Poate am avut eu noroc de fiecare dată, ce sa zic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat

cel mai bine e sa ai dovada platii ca sa te taxeze dupa pretul acela si nu dupa estimarile lor.

Cel mai bine e sa afli valoarea in vama a produsului conform catalogului pe care-l folosesc, iar apoi decizi cum e mai bine sa ti-l evalueze , dupa factura sau dupa catalog.

Au trecut multi ani de cand m-am uitat ultima data in acel catalog, nu stiu daca se mai gaseste online sau daca s-a actualizat dar cand m-am uitat era facut foarte haotic. De exemplu o casca moto era evaluata undeva sub 50E iar ochelari moto erau vreo 150-200E.....

Daca te gandesti sa masluiesti factura ai grija sa nu exagerezi pt ca vamesul in cazul persoanelor fizice are dreptul sa considere coletul ca fiind subevaluat caz in care ti-l evalueaza dupa catalog.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, Baxxter a spus:

Depinde ce firma de curierat folosește chinezul. De obicei la sume mari nu trimit prin posta romana.

Eu când am luat așa n-am plătit taxe. Și am avut mai multe comenzi. Poate am avut eu noroc de fiecare dată, ce sa zic.

Indiferent de curier, se aplica procesul de vamuire.

La Posta Romana au doar 2 locatii pentru Bucuresti, celelalte firme de curierat cunoscute s-ar putea sa-ti solicite sa vii personal intr-o locatie anume.

Avand in vedere ca ti se va solicita factura, care este peste 150€, nu prea ai cum sa scapi de taxe. Cu atat mai mult cu cat vine din China si va fi voluminos.

Succes!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 19.01.2020 la 14:08, Pandy a spus:

Vei plati.

 

Vor desface coletul cu tine de fata, intreaba de factura. Daca nu e, cel mai bine e sa ai dovada platii ca sa te taxeze dupa pretul acela si nu dupa estimarile lor.

 

Bineinteles ca exista metode de pacalit, dar nu le zic.

 

 

de unde iau factura? mi-o trimite chinezul pe mail dupa ce expediaza coletul ? Precizez ca este prima comanda facuta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, bozomego a spus:

de unde iau factura? mi-o trimite chinezul pe mail dupa ce expediaza coletul ? Precizez ca este prima comanda facuta !

Printează pagina de pe site-ul unde ai făcut comanda, eventual să apară modelul de carenă și prețul.

Oricum, s-au mai destupat la minte vameșii, dacă au ceva neclarități vor verifica pe net chiar ei.

La valoarea mărfii se adaugă cheltuielile de transport.

Taxa vamală este de 3.7%, TVA 19%.

Încadrarea tarifară pentru carene este 8714109090 (asta în caz că vameșul nu e sigur unde să încadreze carenele). E important acest aspect, pentru că vameșul s-ar putea să le încadreze la alte articole din plastic, iar acolo taxa vamală variază între 6.5 si 12%.

Eu te sfătuiesc să le dai și încadrarea tarifară. Dacă te întreabă de unde o știi, spui că ai apelat la un comisionar vamal.

Dacă ai internet banking, ar fi bine să printezi și un extras de cont unde să apară suma pe care ai plătit-o.

 

Cam asta ar fi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi chinezi livreaza intr-o tara UE, intr-un depozit de-al lor sau pe la prieteni, aia pun tracking number de UE (din tara respectiva) si livreaza in Ro. 0 taxe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, bozomego a spus:

de unde iau factura? mi-o trimite chinezul pe mail dupa ce expediaza coletul ? Precizez ca este prima comanda facuta !

 

Ca sa precizez ce am patit cu DHL-ul, si eu tot la prima comanda:

Comanda facuta pe 3 ianuarie, pe 7 ianuarie era deja in tara. Am primit mail de la DHL in care trebuia sa le pun la dispozitie factura de achizitie, certificat EORI, act identitate, declaratii peste declaratii ca folosesc produsul in scop personal si nu pentru revanzare, dovada platii.  Noroc ca m-a contactat chinezul pe whatsapp si i-am cerut factura, ca altfel nu aveam de unde.

Dupa ce trimit, imi cer sa le dau factura cu pretul defalcat, cat e transportul si cat e produsul. Dupa ce le trimit si asta, imi spun ca e o diferenta de 2 USD intre factura si plata (transaction fee-ul luat de Mastercard) si sa le trimit acte doveditoare.  Dupa asta, inca un mail in care mi se cerea sa descriu in romana ce e in colet, pentru ca vama se face in limba romana, si vamesul nu e el obligat sa stie vreo boaba engleza...

Dupa schimbul asta de mail-uri, care a durat vreo 7 zile, imi vine inca un mail ca trebuie sa le trimit din nou actele.

Dupa inca 5 zile imi vine un mail ca trebuie sa platesc TVA-ul in contul de trezorerie al vamii.

Si uite ca au mai trecut inca 7 zile de la plata mea si nu am inca coletul......  

 

Deci, fie ca iei prin DHL (ajunge in 3 zile si actele apoi dureaza 20 zile) ori ca iei prin Posta Romana (ajunge in 30-50 zile, asa daca ajunge), tot o apa si-un pamant e.

 

Mai sigur e sa dai 100 euro in plus si sa iei din UE de undeva, ca altfel te ard astia de nu te vezi, platesti mai mult taxe si magazinaje...

Editat de mircea.cazachevici
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...