Sari la conținut

Să nu vă pierdeți capu'!


Bart Bz
 Share

Postări Recomandate

Acum 41 minute, prafrau a spus:

...

 

pare ca revolta ta ar putea fi mai productiva daca s-ar axa pe probleme mai apropiate de tine


Probabil o sa-ti urmez sfatul, si asa vorbesc cu peretii.


Oricum, mai au astia putin si vand toate padurile pentru mobila si apoi problema se rezolva de la sine... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 85
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 26 minute, easy ride on! a spus:

Legile cui?

Se poate cu incepe cu alea ale bunului simt. 
Gen: nu mai scuipa pe jos, nu mai arunca pe jos, curata dupa tine, astea banale. Ca tot tipa unii si altii ca e mizerie pe strazi, in parcuri, etc. 

Ia sa vad si eu cand ia lumea atitudine si se duce cineva sa ia chistocul aruncat de taran din masina la semafor si i-l returneaza. 
Legi exista. Ca’s bune, ca’s rele, asta e o alta discutie. Dar ele exista si asta e o realitate. Ca lumea nu le respecta dar urla ca vor civilizatie, e o alta realitate. Ca si asta cu intinsul de sarme, de sapat gropi si alte idei din acestea nastrusnice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, prafrau a spus:

 

 

a mai fost un caz cu belgianul unde a venit cineva si a explicat frumos ca omul avea ceva probleme dinainte cu ciobanii din zona

aici a fost mai miseleasca treaba

 

 

Nu mai dați fraților exemple din ce ați auzit/văzut la știri sau pe internet. 

Belgianul nu e ușa de biserica deloc, chiar opusul. "Istoria" lui e veche... Nu ma apuc scriu tot, dar pe scurt: aia de i-au luat la pari în dinți, mai bine aveau răngi de fier, nu bote de lemn. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, easy ride on! a spus:

Nu aşa, e superficial.

Dacă cineva ar lua pe ţăran cu tot cu maşină şi l-ar returna satului de origine, ce ar fi de pierdut? 

Ce te faci cand taranul e de origine locala si nu e de import? 
Important e sa se inceapa de undeva si sa nu se mai caute/inventeze scuze. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, yo4hgx a spus:
Acum 15 ore, Vlad The Sinner a spus:

 

 

Depinde... pentru mine viata pisoiului meu e mai valoroasa decat a multor oameni pe care am avut neplacerea sa ii cunosc.

Haha,same here..

Da' tot  nu-s de acord cu sarmele oricat de exasperati ar fi fost..Nu se pot folosi cuie?  Ca politistii cand fac bariere pe sosele?

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, george05 a spus:

Nu mai dați fraților exemple din ce ați auzit/văzut la știri sau pe internet. 

Belgianul nu e ușa de biserica deloc, chiar opusul. "Istoria" lui e veche... Nu ma apuc scriu tot, dar pe scurt: aia de i-au luat la pari în dinți, mai bine aveau răngi de fier, nu bote de lemn. 

 

1. citesti

2. scrii si tu ce ai de zis

 

vezi ca ai sarit un pas

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, prafrau a spus:

si eventual daca stii detaliile cazului, gen a cata oara trecea motociclistul ala pe acolo si ce toba avea

 

Pentru motociclist, poate era prima data, pentru cioban, probabil sunt cate 50 pe zi, Nu cred ca trebuie sa fii neaparat nebun sa faci asta, uneori posibil sa-ti intinda cineva (sau mai multi) nervii la maxim, zi de zi, legea si legiuitorii inapti iar cand ii confrunti s-ar putea sa fie ghiolbani, sa te provoace. Ei, in cazul asta, probabil ca ciobanul ia problema in propriile maini si lipsit de educatie fiind, o rezolva asa.

 

Foarte multa nesimtire in ce inseamna si enduro, la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, vladf a spus:

 

Pentru motociclist, poate era prima data, pentru cioban, probabil sunt cate 50 pe zi, Nu cred ca trebuie sa fii neaparat nebun sa faci asta, uneori posibil sa-ti intinda cineva (sau mai multi) nervii la maxim, zi de zi, legea si legiuitorii inapti iar cand ii confrunti s-ar putea sa fie ghiolbani, sa te provoace. Ei, in cazul asta, probabil ca ciobanul ia problema in propriile maini si lipsit de educatie fiind, o rezolva asa.

 

Foarte multa nesimtire in ce inseamna si enduro, la noi.

 

ee, cam aia ziceam si eu daca e cum spui tu

stai la bulevard, nu te lasa motoarele sa dormi asa ca torni niste ulei pe strada

o ora mai tarziu o masina calca un copil pe trecere ca n-a putut opri

 

e normal, i se poate intampla oricui

ai dracu psihopati de tastatura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat

Nu cred ca trebuie sa fii neaparat nebun sa faci asta...

 

Acum 4 minute, prafrau a spus:

ai dracu psihopati de tastatura

 

Ai ratat asta si faptul ca de-a lungul istoriei, chiar si recente, oamenii s-au gazat, taiat, impuscat, schingiuit, violat, etc... totul sub diverse motive, razboi, ura fata de evrei, razbunare. Oare chiar toti care faceau asta erau psihopati? Probabil vei zice ca da, dar atunci ar trebui ca orice militar ce indreapta arma spre un alt om sa fie, si ma indoiesc ca ai avea dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, vladf a spus:

 

 

Ai ratat asta si faptul ca de-a lungul istoriei, chiar si recente, oamenii s-au gazat, taiat, impuscat, schingiuit, violat, etc... totul sub diverse motive, razboi, ura fata de evrei, razbunare. Oare chiar toti care faceau asta erau psihopati? Probabil vei zice ca da, dar atunci ar trebui ca orice militar ce indreapta arma spre un alt om sa fie, si ma indoiesc ca ai avea dreptate.

 

aici vorbim de un rambo pastoral totusi, nu e cazul s-o dam in cazuri de isterie nationala sau spalare pe creier institutionalizata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred că poate exista vreo scuză pt cei ce premeditează un act ce se poate dovedi criminal. Daca te iei la ceartă cu unu', totul degenerează și îi tragi unuia un pumn iar celălalt cade, da cu capu' de-o bordura și moare, atunci poți spune că celălalt te-a adus într-o anumită stare imposibil de controlat. Poate scapi cu 20 de ani de pușcărie. Dar când plănuiești totul, ar trebui închisoare pe viață.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, prafrau a spus:

 

1. citesti

2. scrii si tu ce ai de zis

 

vezi ca ai sarit un pas

Poate ca sunt eu obosit, dar nu pricep ce pas am sărit. 

1.am citit ce ai scris. 

2.am scris foarte pe scurt părerea mea raportata la comparația ta. 

Deci? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, george05 a spus:

Poate ca sunt eu obosit, dar nu pricep ce pas am sărit. 

1.am citit ce ai scris. 

2.am scris foarte pe scurt părerea mea raportata la comparația ta. 

Deci? 

 

nu ziceam de belgian ca ar fi usa de biserica, chiar opusul, ca era o problema mai veche si mai complicata cu batasii lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Daca tot futaram topicul asta, hai sa "flip da tigaia". 

 

Ajung pe acasa in curand. 

Presupunand ca in Ro vremea este inca ok si ca participantii la cupa prietenia, editia de noapte, etapa giratoriul de la prima autostrada nu au ramas fara bani de benzina, poate aveti alte idei decat admirat motoare din anii 90, savurand o bere buna si o gluma destepta cu baiatul de la non stop.

Stiu, inca avem bere buna in Ro, chioscurile de cartier sunt inca deschise si noaptea iar vanzatorii de noapte inca au glume misto in repertoriu. 

Ajuta si astea, dar nu sunt solutii. 

 

Ok, sarmele sunt pentru psihopati, noi traim in societati cu politicieni transsexuali. 

Ascult. 

Un link ceva cu ciocolatierul?

Acum 3 minute, _Raul_ a spus:

Daca tot futaram topicul asta, hai sa "flip da tigaia". 

Me included, no offence please.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu ne mai cacao cu lapte pe noi atat, baiatul asta a facut el un research si ne da un rezumat. Din rezumatul asta se intelege clar care este motivul degringoladei, debandadei si al haosului din republica bananiera Romania. Asta e pentru toti baietii si fetele care spun ca nu e nevoie de cultura si de educatie, producatorii si producatoarele. 
Si daca vreunii se intreaba cum

au ajuns astia sa ne conduca, nu au decat sa mearga sa se uite mai bine in oglinda, acolo e raspunsul!

In tare in care domneste prostul si prostia, e clar ca toti vor face doar prostii, inclusiv sa intinda sarme intre copaci prin paduri. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 3 ore, XaeL a spus:

 

Asta era tot ??? 

Nu cunosc partile imiplicate, nu cunosc detaliile, analiza cu materialul clientului ce urmeaza:

 

In vremea copilariei mele, ce s-a intamplat acolo era o desfasurare normala a evenimentelor si nimeni nu ar mai fi vorbit despre ea, odata ce afla tot satul (maxim o saptamana). 

 

Pentru orice endurist practicant este cultura generala faptul ca dintre animalele intalnite pe coclauri, caii sunt cei mai agresivi si/sau speriati cand treci cu motor de enduro pe langa ei.

Nu stiu de ce, dar cainii ciobanesti sunt pistol cu apa.

Caii ori fug de rup de tine, speriati (grav pentru altii, dar mai rar), ori sar sa te loveasca fara nici cel mai mic menajament, de parca nu ar mai exista ziua de maine iar unul din participanti trebuie sa nu mai existe dupa confruntare.

Sa fii endurist si sa nu stii asa ceva este ca si cum ai avea carnet de conducere si ai zice ca nu stii ce este un semn de cedeaza trecerea.

Aveti idee cum este sa vina spre tine cu viteza maxima un cal, care apoi sa faca orice sa te puna la pamant? Ati avut vecini pe la tara omorati sau mutilati de cai? 

 

Daca esti cioban (irelevant unde esti pe scara ierarhica sau intelectuala), calul si caruta sunt unelte ale muncii si supravietuirii tale. 

Cal si caruta cumparate din banii tai, intretinute din banii si sufletul tau. 

Sa ti se mai intample sa risti sa mori sub calul si caruta ta din cauza unui .... , ioi, clar, ai fi cel mai mare pacifist. 

 

Daca ati iesit din tara macar de cateva ori in viata asta cred ca v-ati dat seama ca ploconeala si adularea strainilor este o chestiune care trebuie eliminata obligatoriu din comportamentul nostru.  

 

Daca aveti 14 ani si un tata decent sau 18 ani si ati iesit din casa stiti ca nu te duci sa iti ceri scuze unuia pe care era sa il omori.

Te incui in masina si astepti politia sau pleci de acolo. 

Ce va asteptati sa ii fi spus aia? 

E ok bro, pace, lasa ca dai matale o bere belgiana si o ciocolata pentru munca noastra de x zile batjocorita. 

 

Rezumatul articolului este ca si-a furat-o un nesimtit sau habarnist caruia i-au suflat vant in pupa 2 manelisti locali cu spirit de afaceri si motoare de enduro.

 

Analiza cu materialul clientului. 

 

Cu racerii de bulevard cum ramane, fiindca si asa speta de mai sus este caz de 1-4, nu de scoala profesionala.

Solutii decente, de oameni educati. 

 

 

 

 

@XaeL

Am uitat sa zic - multumesc pentru link 

 

DIn motive care ma depasesc, nu mai am optiunea "editeaza" in meniu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 12 minute, Starcream a spus:

 

La mine la tara aia care si-o luau mereu de la cal erau ori aia prosti care nu stiau sa ii educe decat cu bataia, ori aia beti care plecau cu caruta direct de la bodega.

 

De acord aici. 

Sau daca te apropiai de un cal care nu era al tau/nu te stia, fara stapanul lui. 

 

Ce am vrut eu sa subliniez este ca un 1-on-1 om - cal iese bine pentru om doar in Second Life.

Si ca ciobanii aia puteau lejer muri omorati ori sub caii si caruta lor, ori de caii lor speriati, care in momente ca cel de sus se reseteaza total. 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conform acelorasi principii enuntate mai sus si anume ca violenta este perfect justificata si capata o aura de legitimitate intr-o lume a unora ca se pretind civilizati, cu astia cum trebuie procedat?

 

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/video-slalom-printre-oi-pe-autostrada-soarelui-1191428

 

Propun sa instalam trape pe autostrazi si sa le deschidem cand trec astia pe acolo. Eventual sa fie si umplute cu smoala mereu fierbinte.

Sau sa ii calcam direct cu tirurile pentru ca "tirul/masina este unealta muncii si supravietuirii tale" si "tirul sau masina cumparate din banii tai, intretinute din banii si sufletul tau."

"Sa ti se mai intample sa risti sa mori sub tirul sau masina ta din cauza unui .... , ioi, clar, ai fi cel mai mare pacifist."

 

Si uite asa legitimam violenta si ii dam un aspect de normalitate.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Vlad, imi pare rau, esti prea destept ca sa scrii randurile de mai sus iar eu nu am atata timp. Succes. 

 

 

 

Spune ce ai fi facut tu daca erai pe motor si te-ai fi trezit in situatia respectiva pe Autostrada Soarelui.

Asa, de bagat bete prin gard si rastalmacit vorbele altora, toti suntem buni. 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, _Raul_ a spus:

Vlad, imi pare rau, esti prea destept ca sa scrii randurile de mai sus iar eu nu am atata timp. Succes. 

 

 

 

Scuza-ma pe mine. Desteptaciunea se afla la tine. Ai toata stima si tot respectul meu. O sa fac si audio pentru cei care aud si/sau citesc doar ce le convine. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Devine amuzant, mi-ati captat atentia. 

Sunt cu voi. 

Mai departe.

😄😉

Acum 7 minute, Starcream a spus:

Cum ce, aplicat  corecție ciobanului. Nu așa se face?

Nu stiu, nu ma intreba pe mine. 

Sau daca vrei sa iti spun ce sa faci, poti sa ma platesti sau sa ma convingi sa te adopt. 

Acum 19 minute, Vlad The Sinner a spus:

Scuza-ma pe mine. Desteptaciunea se afla la tine. Ai toata stima si tot respectul meu. O sa fac si audio pentru cei care aud si/sau citesc doar ce le convine. 

Non ti preocupa. 

Eram doar selectiv si mai ascutit la minte. 

Am vazut inaintea ta unde ar fi ajuns discutia. 

Ce sa ii faci? 

 

Hmm, sau stii ceva?

Cred ca poti totusi face un lucru. 

Fa un video.

Astfel, o sa am toate elementele. 

M-ar ajuta enorm ca sa stiu daca putem continua sau nu. 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, _Raul_ a spus:

 

 

Spune ce ai fi facut tu daca erai pe motor si te-ai fi trezit in situatia respectiva pe Autostrada Soarelui.

Asa, de bagat bete prin gard si rastalmacit vorbele altora, toti suntem buni. 

Exemplul pe care l-am dat eu e fix inversul celui din topic. Aia in padure si astia pe autostrada. Ambii pe teritoriile celorlalti, ca sa zic asa. Problema mea e faptul ca lumea se pretinde civilizata si clameaza civilizatia inclusiv iesind la vot si votand schimbarea (care schimbare... doar ei stiu) dar cand vine vorba de scuze pentru violenta....... valeu mama, se gasesc tone.

Acum, exemplu asta de l-am dat eu nu e bun, ca e cu autostrazi si tiruri. La ala e cu paduri si cai si oi si se sensibilizeaza lumea mai tare si tre sa dea buluc la farmacie sa ia bepanten.

Eu n-am bagat nici un bat in nici un gard, am lucrat pe materialul clientului. 

Daca esti pe motor si te gasesti pe autostrada, s-ar putea sa mai scapi - daca e ziua si stai bine cu ochii. Daca e noapte, sigur o sa vezi transhumanta de undeva de sus. Ca vorba aia, pe autostrada ii dai sa ragaie. 

Daca esti cu tir-ul sau cu masina, chiar si cu motorul pe timp de zi, faci ca baiatul ala, stai cuminte si astepti sa te strecori ca daca te dai jos sa bati ciobanul sau sa-l omori, ramai cu o turma de oi la care te uiti ca ca al' cu ochii blanji ca nu mai are cine sa le mane si sa le dea mai repede de pe autostrada :) 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...