Jump to content

Vacanță Grecia Naxos informații utile

Recommended Posts

• Admin

Am avut și eu o problemă medicală minoră în Grecia acum ceva ani, m-a costat vreo 100 și ceva de euro, pe care i-am recuperat de la asigurările din țară. 

• Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Flower, pe Naxos n-am fost si nici nu stiu pe cineva care a fost sa-ti ofer informatii. Daca asta ramane la voi ca destinatie, sa-mi spui daca a meritat. 
Personal am vizitat ceva insule (Thassos, Creta, Rhodos, Limnos, etc). Eu in locul vostru as alege ceva din top insule grecesti si tot asa prin eliminare vacantele viitoare. Dar fiecare are motivele lui pentru care face o alegere sau alta. 
Diatractia e importanta si Grecia e mereu o alegere excelenta 👍

Dar obligatoriu asigurare medicala. Eu as face A24 in locul tau, orice problema iti poate strica vacanta daca nu esti pregatit si e pacat. Mai bine cheltui o suma modicavin plus (raportata la vacanta), decat “sa-ti dai cu tesla” ulterior (si nu la masina ma refer🤣)

La 09.01.2021 la 16:10, john17 a spus:

#staiacasă, #poartămască! 

Q. E. D. 

Bine, probabil la vară îi deschid pe greți, că altfel fac foamea și dau foc pe acolo. 

Acum 9 ore, robert23mg a spus:

Deci până la urmă îți trebuie vaccin, test de acasă, test la granița sau e ca înainte la liber?

În altă ordine de idei , eu mă aștept să devină vaccinul obligatoriu ca să poți ieși din țară și nu știu în ce măsură o să apucăm să ne vaccinam cu toții până atunci..mai am și alte worst case scenarios, dacă vreți vi le împărtășesc. 😀 facem schimb de idei.

• Admin

Orice scenariu de vacanță ai alege acum este hazardat. 

Nu va apucați să plătiți deocamdată nimic, totul este în funcție de acest vaccin și evoluția sau involuția virusului. 

Acum 34 minute, Flower-Power a spus:

vaccinul obligatoriu ca să poți ieși din țară

Nu cred că există așa ceva, în cel mai rău caz ar fi obligatoriu vaccinarea ca sa intri intr.o țară.

Mă rog, cazul tau pe ieșire e valid daca toate țările o sa ceară asta la intrare.

De exemplu că sa mergi in Thailanda trebuie sa faci vaccin împotriva febrei galbene daca ai vizitat sau vii din Africa.

La 09.01.2021 la 11:38, Flower-Power a spus:

Plănuiesc o vacanță de 12 zile în Iulie în Grecia...

Aș vrea să plec cu mașina...

Eu am fost de mai multe ori in Grecia si doar o data cu masina, in rest numai cu motocicleta (ceea ce recomand).

Cu motorul te poti invarti mult mai usor pe-acolo, pe la obiective turistice, plaja,etc...In plus, grecii respecta motoarele in trafic, nu o sa te sicaneze nimeni.

Ca sa nu mai spun de placerea drumului pe motor (zone de vis) si de faptul ca stai mult mai putin la vama (cu motorul intru mai mereu in fata daca e coada...).

De asemenea, ai taxe mult mai mici, nu platesti vigneta (in Bg), gasesti locuri de parcare peste tot, etc

Acum 8 minute, robert23mg a spus:

Nu cred că există așa ceva, în cel mai rău caz ar fi obligatoriu vaccinarea ca sa intri intr.o țară.

Mă rog, cazul tau pe ieșire e valid daca toate țările o sa ceară asta la intrare.

De exemplu că sa mergi in Thailanda trebuie sa faci vaccin împotriva febrei galbene daca ai vizitat sau vii din Africa.

La asta mă refeream , exprimare nefericită..ca să ies din țară în sensul de a avea liberă trecere..

Acum 6 minute, Leon a spus:

Eu am fost de mai multe ori in Grecia si doar o data cu masina, in rest numai cu motocicleta (ceea ce recomand).

Cu motorul te poti invarti mult mai usor pe-acolo, pe la obiective turistice, plaja,etc...In plus, grecii respecta motoarele in trafic, nu o sa te sicaneze nimeni.

Ca sa nu mai spun de placerea drumului pe motor (zone de vis) si de faptul ca stai mult mai putin la vama (cu motorul intru mai mereu in fata daca e coada...).

De asemenea, ai taxe mult mai mici, nu platesti vigneta (in Bg), gasesti locuri de parcare peste tot, etc

Da, dar sunt șoferul personal al cuiva foarte drag mie și nu are vârsta necesară ca să fie pe 2 roți 🙂.

de fapt cel mai drag mie...

1 oră în urmă, Flower-Power a spus:

La asta mă refeream , exprimare nefericită..ca să ies din țară în sensul de a avea liberă trecere..

Da, dar sunt șoferul personal al cuiva foarte drag mie și nu are vârsta necesară ca să fie pe 2 roți 🙂.

de fapt cel mai drag mie...

N-auzi că o să facă școală la vară copiii?!? 

La 09.01.2021 la 11:38, Flower-Power a spus:

Plănuiesc o vacanță de 12 zile în Iulie în Grecia și as vrea să aflu mai multe detalii , ce asigurări storno în cazul anulării călătoriei să fac, ce asigurări medicale îmi recomandați, ce taxe de drum trebuie să plătesc, orice informație utilă pe care mi-o puteți da..legat de feribot, locuri, samd este prima vacanță în Grecia.

Aș vrea să plec cu mașina..

Mulțumesc!

Pentru route planning eu folosesc https://www.viamichelin.com/ E foarte bun pentru ca iti da toate tollbooth-urile prin care treci si cat trebuie platit la fiecare. Configuratorul este super ok, poti sa-ti introduci masina/motorizarea etc. si iti calculeaza consumul mediu (asta daca nu sti sa-ti apreciezi singura). 

Asigurari, ti-au raspuns colegii...poti sa-ti faci orice asigurare in ziua de azi, inclusiv storno, dar tu cum mergi cu masina personala nu prea are relevanta acea asigurare

Hotel mi-as rezerva de pe booking cu anulare gratuita (in caz de covid). Oricum sa te gandesti de pe acuma ce conditii vor fi peste 6 luni, este inutil. Probabil ca iti va cere test negativ, sau dovada ca te-ai vaccinat. Daca nu le ai, probabil ca te testeaza ei la fata locului. Nu vor rata grecii ocazia sa-ti ia banii de concediu.

Acum 3 ore, john17 a spus:

N-auzi că o să facă școală la vară copiii?!? 

E online...se poate face de oriunde,și din camera de hotel și de pe plajă, la o terasă lângă un suc..eu cu un cocktail alături..

Acum 3 ore, cuki a spus:

Nu vor rata grecii ocazia sa-ti ia banii de concediu.

Pe asta mizăm și noi..că sunt oameni serioși și își văd interesul.😀

Acum 4 ore, robert23mg a spus:

image.thumb.png.95cb7708f8d2f6ce7e74e0b52bb6f350.png

ia uite cum te asteapta grecii :D
ultima oara am luat de la mike bike (dar din thassos)
dar cel mai bun deal l-am avut la niste no name din creta unde am luat vstrom 11 zile cu 220e :D

da..arată bine , a pus @ERUfilmulețele alea și deja mă apucase dorul de motor.

La 11.01.2021 la 11:28, Starcream a spus:

Pentru asigurare de sanatate vorbeste cu brokerul tau de asigurari care iti face rca-uri si alte minuni de obicei. Daca n-ai, iti trimit eu contactul meu. Se ocupa inclusiv de dauna in caz ca ai. Eu am avut un umar rupt in austria la Ski, si el a facut toate demersurile sa primesc banii de ingrijiri, s-a ocupat de tot.

Salutare!  Sint  interesat !   Daca  nu  te  deranjeaza , ai mesaj  privat.  Multumesc frumos !

offff , nu poti primi mesaje ,,,,,,,,,,,