Sari la conținut

Mers cu pasager ca începător


Rares2005
 Share

Postări Recomandate

Acum 8 minute, Contabil a spus:

 

Un sfat bun ....... transformat intr-o romineasca de balta.

 

@Rares2005 Inteleg ca esti curajos, pasagerul cu treba si riscurile lui ..... dar cu motoreta aceea ce ai, esti suparat pe ea? :)

Cum adică? Ce am cu motoreta? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 252
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

L-am luat pe fimiu acum 3 ani (este de virstata ta) de la metrou Berceni pina-n comuna Berceni ... un chin si pentru mobra (asta a mea-i mobra-nu motocicleta) si pentru mine. N-as face asta decit silit de "evenimente" nicidecum de placere.

Sper ca intrebarea daca-i ok sa ai pasager nu se referea la drumuri scurte urgente .... ca atunci nu mai are sens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Contabil a spus:

L-am luat pe fimiu acum 3 ani (este de virstata ta) de la metrou Berceni pina-n comuna Berceni ... un chin si pentru mobra (asta a mea-i mobra-nu motocicleta) si pentru mine. N-as face asta decit silit de "evenimente" nicidecum de placere.

Sper ca intrebarea daca-i ok sa ai pasager nu se referea la drumuri scurte urgente .... ca atunci nu mai are sens.

Da, într-adevăr, motociclete de a1 ( nu mai zic de 16 ani ca după aia se activează unii) sunt chinuite rau cu pasager, dar din când in când eu zic ca merge o tură cu cineva in spate 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De placere n-as prea zice, si am avut o mica CBR 125 -7 ani (cu A-ul in "buzunar"). Si cu asta as avea mari retineri ..... dar fiecare cu placerile lui.

PS. Si eu as fi de parere sa mai astepti un pic la mersul cu pasager.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Rares2005 a spus:

Da, într-adevăr, motociclete de a1 ( nu mai zic de 16 ani ca după aia se activează unii) sunt chinuite rau cu pasager, dar din când in când eu zic ca merge o tură cu cineva in spate 

Noi mergeam doi pe Mobra 50 sau pe Hoinar. Si nu ne plangeam, ne bucuram de plimbare. Asta era acum 22 de ani.

Poti sa mergi tot timpul cu pasager, nu vad care ar fi problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Silver Arrow a spus:

Noi mergeam doi pe Mobra 50 sau pe Hoinar. Si nu ne plangeam, ne bucuram de plimbare. Asta era acum 22 de ani.

Poti sa mergi tot timpul cu pasager, nu vad care ar fi problema.

Asa e,numai ca noi pe 50 sau Hoinar aveam doar 4 sau 5 cp,deci partaiam cu pasageru-n spate... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, Silver Arrow a spus:

Noi mergeam doi pe Mobra 50 sau pe Hoinar. Si nu ne plangeam, ne bucuram de plimbare. Asta era acum 22 de ani.

Poti sa mergi tot timpul cu pasager, nu vad care ar fi problema.

Nu se mai compara motocicletele făcute azi cu Mobra sau alte motociclete făcute atunci... Chair daca nu trăiam când se mergea pe mobra, am auzit ca erau foarte rezistente si faptul ca inca maj vad oameni mergând pe ele confirma lucrul asta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu le-a comparat nimeni,doar era o aducere aminte. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, Silver Arrow a spus:

Noi mergeam doi pe Mobra 50 sau pe Hoinar. Si nu ne plangeam, ne bucuram de plimbare. Asta era acum 22 de ani.

Poti sa mergi tot timpul cu pasager, nu vad care ar fi problema.

 

Nah poftim ca se poate pe orice fel de motoreta, si atunci nu erau echipamentele si tehnologia care sunt astazi.

 

Acum 10 minute, Rares2005 a spus:

Nu se mai compara motocicletele făcute azi cu Mobra sau alte motociclete făcute atunci... Chair daca nu trăiam când se mergea pe mobra, am auzit ca erau foarte rezistente si faptul ca inca maj vad oameni mergând pe ele confirma lucrul asta. 

 

Se compara orice motorete stai linistiti. Cum Silver mergea si se bucura pe Mobra 50 sau Hoinar asa am mers si eu pe Underbone-urile asiatice cu tot cu pasagera. Si am facut vreo 8k km in vreo 3 saptamani prin Cambodgia, Vietnam si Tailanda. Cea mai tare distractie a fost pe partaitorile alea de 125 cc, mers prin nisip, pe ploi mega super hiper torentiale, offorad, in orase unde traficul este cu adevarat infernal (nu ce e la noi), ziua la 40 de grade, noaptea tarziu, pe orice conditii si nu a patit nimeni nimic. Si pe langa noi a mai fost un prieten cu amica lui care nici macar nu are permis si de nevoie si-a inchiriat si el o dracie d-asta. Si ghici ce? Ne-am intors toti intacti fara nici un eveniment. Asa ca ia si mergi numai sa sa fii cu ochii beliti in 16 si sa pleci de la premisa ca toti vor sa se suie pe tine :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, lacroyx a spus:


...Asa ca ia si mergi numai sa sa fii cu ochii beliti in 16 si sa pleci de la premisa ca toti vor sa se suie pe tine :))

Exact asa ma dau si io,paranoic ca toti vor sa se catare pe subsemnatul. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Christian 1 a spus:

Exact asa ma dau si io,paranoic ca toti vor sa se catare pe subsemnatul. :)

Pai asta e realitatea pentru toti nu numai pentru Rares2005, cati soferi frustrati nu ati intalnit care spumega ca stau cu orele in trafic si ca noi ne strecuram? Si nu mai zic ca sunt unii pe care ii vezi ca se uita in oglinda lor laterala, te vad, se bag special si dupa se fac ca nu te-au vazut? Sau care strang randul ca sa nu te mai poti strecura? Sau altii pe care ii vezi ca vin de pe o straduta laturalnica, dai un claxon sa te auda (tu intre timp franezi ca stii deja ca bizonu va trece oricum) si se face ca nu vede?

Asta e trebuie sa traim cu paranoia ca toti vor sa ne omoare si trebuie concentrare 110% din timp cat suntem pe 2 roti.

Ahh si sa nu uit: viteza! In limitele legii e cea mai buna, nu numai pentru inceput cat si pentru aia cei mai avansati. Cu cat creste cu atat creste si distanta de franare, timpul de reactie, etc etc bla bla

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu doar cu faza lunga,chiar daca deranjeaza,dar esti vazut!

Constatat din experienta. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vai de mine ce de blesteme a incasat Hoinar-ul meu pana l-am facut sa mearga cum trebuie 🤣

A tinut cama de la platina de la Bucuresti pana pe aproape Valul lui Traian (mergeam la Constanta). Urcam dealurile Dobrogei cot la cot cu carutele trase de magari :crack:

Si ca sa fie tacamul complet la intoarecere spre Bucuresti s-a invartit anvelopa pe janta, cu tot cu camera evident, pina s-a smuls  valva 🤦‍♂️

Nici nu mai stiu de cate ori am pierdut prin oras pedala de la schimbatorul de viteze :crack:

Bobina de inductie cand se incalzea (era si inteligent pusa ''supt'' rezervor ) vara,  o luau dracii ajungeai cu mobra impinsa acasa. Noroc cu bobina de inductie de Trabant, ala vechi de merge pe 6 V.

In rest, dupa ce am mai bagat bani in ea si am aranjat-o , putem spune ca a fost rezistenta 🙃

 

Dar nimica din cele de mai sus nu a contat. Orice suparare era eclipsata de bucuria de ne plimba cu mobra. 😊

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, lacroyx a spus:

 

Nah poftim ca se poate pe orice fel de motoreta, si atunci nu erau echipamentele si tehnologia care sunt astazi.

 

 

Se compara orice motorete stai linistiti. Cum Silver mergea si se bucura pe Mobra 50 sau Hoinar asa am mers si eu pe Underbone-urile asiatice cu tot cu pasagera. Si am facut vreo 8k km in vreo 3 saptamani prin Cambodgia, Vietnam si Tailanda. Cea mai tare distractie a fost pe partaitorile alea de 125 cc, mers prin nisip, pe ploi mega super hiper torentiale, offorad, in orase unde traficul este cu adevarat infernal (nu ce e la noi), ziua la 40 de grade, noaptea tarziu, pe orice conditii si nu a patit nimeni nimic. Si pe langa noi a mai fost un prieten cu amica lui care nici macar nu are permis si de nevoie si-a inchiriat si el o dracie d-asta. Si ghici ce? Ne-am intors toti intacti fara nici un eveniment. Asa ca ia si mergi numai sa sa fii cu ochii beliti in 16 si sa pleci de la premisa ca toti vor sa se suie pe tine :))

👍👍👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Christian 1 a spus:

Si eu doar cu faza lunga,chiar daca deranjeaza,dar esti vazut!

Constatat din experienta. :)

Dap mai bine sa te injure si sa te blesteme ca te vad decat sa zica clasic ca nu te-au vazut. Pe Versys imi dadeau flashuri noaptea chiar daca nu mergeam cu faza lunga. Si asta inseamna cat de mult conteaza sa fii vizibil si sa te vada.

 

Dupa parerea mea farurile, stopurile (legale nu tot felul de bazaconii) ar trebui sa fie obligatorii si asta pentru ca de fapt ele ne fac cat mai vizibili.

 

La toate motoretele am pus lampa de frana suplimentara si faruri de ceata.

 

Acum 4 minute, Silver Arrow a spus:

Vai de mine ce de blesteme a incasat Hoinar-ul meu pana l-am facut sa mearga cum trebuie 🤣

A tinut cama de la platina de la Bucuresti pana pe aproape Valul lui Traian (mergeam la Constanta). Urcam dealurile Dobrogei cot la cot cu carutele trase de magari :crack:

Si ca sa fie tacamul complet la intoarecere spre Bucuresti s-a invartit anvelopa pe janta, cu tot cu camera evident, pina s-a smuls  valva 🤦‍♂️

Nici nu mai stiu de cate ori am pierdut prin oras pedala de la schimbatorul de viteze :crack:

Bobina de inductie cand se incalzea (era si inteligent pusa ''supt'' rezervor ) vara,  o luau dracii ajungeai cu mobra impinsa acasa. Noroc cu bobina de inductie de Trabant, ala vechi de merge pe 6 V.

In rest, dupa ce am mai bagat bani in ea si am aranjat-o , putem spune ca a fost rezistenta 🙃

 

Dar nimica din cele de mai sus nu a contat. Orice suparare era eclipsata de bucuria de ne plimba cu mobra. 😊

🤣🤣🤣 Pana la urma asta conteaza bucuria de a merge pe 2 roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, lacroyx a spus:

Pai asta e realitatea pentru toti nu numai pentru Rares2005, cati soferi frustrati nu ati intalnit care spumega ca stau cu orele in trafic si ca noi ne strecuram? Si nu mai zic ca sunt unii pe care ii vezi ca se uita in oglinda lor laterala, te vad, se bag special si dupa se fac ca nu te-au vazut? Sau care strang randul ca sa nu te mai poti strecura? Sau altii pe care ii vezi ca vin de pe o straduta laturalnica, dai un claxon sa te auda (tu intre timp franezi ca stii deja ca bizonu va trece oricum) si se face ca nu vede?

Asta e trebuie sa traim cu paranoia ca toti vor sa ne omoare si trebuie concentrare 110% din timp cat suntem pe 2 roti.

Ahh si sa nu uit: viteza! In limitele legii e cea mai buna, nu numai pentru inceput cat si pentru aia cei mai avansati. Cu cat creste cu atat creste si distanta de franare, timpul de reactie, etc etc bla bla

Din păcate, de multe ori, pietonii sunt mai periculoși decât șoferii. Pe mine personal ma freacă mai mult la cap un pieton care traversează ilegal si nu are nicio treaba ca se apropie o. motocicleta spre el decât o mașină care se baga peste tine. Mașina o vezi, te aștepți sa se bage daca conduci preventiv, dar oamenii sunt extrem de greu de văzut, mai ales daca traversează in locuri unde vizibilitatea este mica, si mai ales daca stau cu ochii beliți in telefon 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aplici paranoia si-n cazul pietonilor.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Rares2005
Pana la urma ai tras concluzia vis-à-vis de "Mers cu pasager ca începător"?
Ca la inceput ai lasat impresia ca aveai o nelamurire legata de legislatie, ca pana la urma s-o dai in chestii filozofice.
Ma intreb care va fi urmatorul tau topic. Sper ca la fel de profund.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, pierrotlefou a spus:

@Rares2005
Pana la urma ai tras concluzia vis-à-vis de "Mers cu pasager ca începător"?
Ca la inceput ai lasat impresia ca aveai o nelamurire legata de legislatie, ca pana la urma s-o dai in chestii filozofice.
Ma intreb care va fi urmatorul tau topic. Sper ca la fel de profund

Fiecare topic al meu va fi la fel de profund 😌

Lăsând caterinca deoparte, am pus o întrebare legata de legislatie si in mare parte am. primit descurajari si jigniri. Am primit si comentarii frumoase si multe sfaturi pe care le apreciez si de care o sa țin cont, dar am "dat o in chestii filozofice" pentru ca eu doresc sa răspund la fiecare comentariu la acest topic :)

Da, am tras concluzia, ai voie sa mergi cu pasager in primul an de permis dar 80%din motocicliști nu o recomanda 👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Rares2005 a spus:

Fiecare topic al meu va fi la fel de profund 😌

Lăsând caterinca deoparte, am pus o întrebare legata de legislatie si in mare parte am. primit descurajari si jigniri. Am primit si comentarii frumoase si multe sfaturi pe care le apreciez si de care o sa țin cont, dar am "dat o in chestii filozofice" pentru ca eu doresc sa răspund la fiecare comentariu la acest topic :)

Da, am tras concluzia, ai voie sa mergi cu pasager in primul an de permis dar 80%din motocicliști nu o recomanda 👍

Pentru legislatie era suficient sa cauti informatia si aveai raspunsul rapid, fara caterinca.
Pentru recomandari, e ca si cum ai fi condus pe calculator (mai ales la asa subiect). 
Asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, pierrotlefou a spus:

Pentru legislatie era suficient sa cauti informatia si aveai raspunsul rapid, fara caterinca.
Pentru recomandari, e ca si cum ai fi condus pe calculator (mai ales la asa subiect). 
Asfalt uscat.

Am cautat informația pe net si nu am găsit nimic legat de asta, numai articole legate de recomandări când mergi cu pasager. Dar pana la urma ce am făcut, am greșit ca am postat despre o nelămurire sau ce? Eu nu înțeleg oamenii care cauta mereu scandal 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Rares2005 a spus:

Fiecare topic al meu va fi la fel de profund 😌

Lăsând caterinca deoparte, am pus o întrebare legata de legislatie si in mare parte am. primit descurajari si jigniri. Am primit si comentarii frumoase si multe sfaturi pe care le apreciez si de care o sa țin cont, dar am "dat o in chestii filozofice" pentru ca eu doresc sa răspund la fiecare comentariu la acest topic :)

Da, am tras concluzia, ai voie sa mergi cu pasager in primul an de permis dar 80%din motocicliști nu o recomanda 👍

Lucreaza la skill-uri si dupa ce se usca lamaia,abordeaza si mersul cu pasager.

Parerea mea. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...