Sari la conținut

Incepator inalt


bogdan-
 Share

Postări Recomandate

Va salut cu respect!

 Anul trecut prin noiembrie am luat si eu permisul de categoria A2 si dupa aproape un an a venit timpul sa imi iau o motocicleta. Problema sta in felul urmator, nu sunt nici cel mai mic(~1.90) nici cel mai slab(~100kg). As prefera naked cu un buget de 1500-2000 euro maxim. M-am gandit la kawasaki er5 limitat,suzuki gs500, suzuki bandit limitat (sau alte modele propuse de voi).

 Daca sunt posesori de modelele specificate orice informatie despre confort, fiabilitate, etc este binevenita.

 

Multumesc anticipat si asfalt uscat tuturor!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Salut, 

Toate cele enumerate sunt mici. În general nakedurile sunt motoare mici. 

O idee mai mare este Yamaha FZ6, semicarenată. 

Mult mai pretabile sunt Suzuki Vstrom, Yamaha TDM etc. 

 

PS: stai că vorbesc prostii, acum am citit de A2

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Ca sa ai A2 tre sa fii destul de tinerel . Tineretea bate inaltimea si greutatea . Poti merge linistit pe orice trotineta care se incadreaza la A2 , mai ales ca este o situatie temporara si bugetul este destul de mic sa nu ai prea multe optiuni ideale.

Bugetul ala este suficient pentru o motoreta la care trebuie sa te concentrezi maxim pe cat de bine se prezinta ca functionare si stare generala, mai putin pe model ,culoare ,clima ,trapa ...

Cu rabdare si tutun gasesti motoreta potrivita la pretul tau. 

 

Bafta!

 

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, l.u.v a spus:

Salut, 

Toate cele enumerate sunt mici. În general nakedurile sunt motoare mici.

Am avut câteva luni ER5, chiar e mic motorul ăla până și pentru 1,80 și (pe atunci) vreo 80 de kile.

Cbx500 nu se încadrează în buget sub nicio formă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bag seama ca 90% dintre cei care raspund nici nu citesc ce intreaba omul. A spus clar, vrea naked, vrea A2, este incepator, si are un buget de 2000 euro. Multi dintre voi recomandati motociclete care n-au nici o treaba cu ce isi doreste colegul nostru incepator:)))

Cum ti-a spus deja cineva mai sus, fiind de a2, o vei tine un an, 2, pana iti iei apoi a ul. Tinand cont de asta, si de buget, ia ce naked iti place tie, cat timp il verifici la achizitie cu cineva care se pricepe. Buget mic, sanse mari sa iei o moto obosita tare.   Ideal ar fi sa mai suplimentezi putin bugetul, sa te poti uita la hornet, bandit, fz6, poate fz6 fazer semicarenat ca e ceva mai inalt, er6, ceva de genul.

 

Am o cunostinta, are 1.80 si 130 kg, pe naked. Ce are? aia e, asta e fizicul tau, cu asta lucrezi daca asta ai. Fiind inalt, vei sta mai inghesuit, dar important e sa te simti tu ok pe moto, nu cum arati. Asa ca orice ai lua, suie pe ea inainte, vezi pozitia, verifica moto din pdv tehnic, si aia e. 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, bogdan- a spus:

Va salut cu respect!

 Anul trecut prin noiembrie am luat si eu permisul de categoria A2 si dupa aproape un an a venit timpul sa imi iau o motocicleta. Problema sta in felul urmator, nu sunt nici cel mai mic(~1.90) nici cel mai slab(~100kg). As prefera naked cu un buget de 1500-2000 euro maxim. M-am gandit la kawasaki er5 limitat,suzuki gs500, suzuki bandit limitat (sau alte modele propuse de voi).

 Daca sunt posesori de modelele specificate orice informatie despre confort, fiabilitate, etc este binevenita.

Am cam aceeasi inaltime (1,93m si vreo 95kg), nakedurile sunt mici, o sa stai inghesuit pe ele, insa in bugetul tau ele se incadreaza cel mai bine.

Daca ai norocul sa gasesti limitate, te poti uita dupa Kawasaki Versys (acelasi motor ca Er6), Suzuki Vstrom, Freewind, BMW F650, Aprilia Pegaso 650 sau poti incerca si un alt naked Suzuki SV650, Hornet, CB,etc.

Primele 5 ti le recomand pentru ca sunt ceva mai inalte si poate  ai norocul sa le gasesti aproape de bugetul tau (desi eu nu ma prea omor dupa italience, as ocoli Aprilia).

Parerea mea este ca o sa trebuiasca sa maresti bugetul cu macar inca 500 euro, pentru ca sub 2000 euro gasesti doar vechituri hartanite pe infrastructura patriei.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...