Sari la conținut

Manusi de vara, recomandari?


KNO3
 Share

Postări Recomandate

Salutare, manusile mele de vara Dainese s-au rupt dupa vreo 7 ani de folosire 🙂. Mai exact s-a rupt pielea chiar in palma, acolo unde se sprijina mana pe ghidon.

As vrea sa cumpar o pereche de manusi bune de vara, poate cineva sa-mi recomande o pereche? Ideea e sa se ventileze bine, ca prin oras poate sa fie foarte cald, dar sa fie si solide si cu protectii bune.

Si eventual un magazin in Bucuresti unde sa le gasesc?

Editat de KNO3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://kronaumoto.ro/collections/manusi/products/vanucci-rvx-5-2019

 

Astea. Pentru vară sunt beton, înțeleg prin asta peste 20-23°C. La temperaturi mai mici folosesc altele.

 

Sub 5-7°C, încă nu am găsit ceva care să mă facă să mă simt confortabil. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt incintat de perechea mea de manusi SM racewear ,din piele perforata  foarte fina,de capra,si cu protectii foarte bune

sunt de la un magazin de pe str 11 iunie,Bucuresti

 

Manusi-moto-vara-SM03-600x600.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revit Sand mi-au placut cel mai mult din toate manusile pe care le-am avut vreodata (peste 10 modele in 15 ani), Furygan Oksi D3O sunt foarte comfortabile la un pret mult mai decent, doar ca sunt un pic mai diferite si depinde daca iti plac sau nu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand Tucano Urbano.
De la Tucano Urbano folosesc o lista lunga de produse pentru ca e o firma care face articole foarte bune la un pret rezonabil.
Folosesc acest model https://www.tucanourbano.com/en/pp/gloves-military-green-9801hf-67375 dar nu mai este in catalog. Insa a fost inlocuit de acest model https://www.tucanourbano.com/en/pp/gloves-military-green-9962hm-107650. Amandoua certificate pentru moto.
The Bike Hub sunt distribuitori oficiali pentru Tucano Urbano, dar merge foarte bine si comanda prin Internet direct din Italia. Pentru comenzile pe Internet returul este gratuit (se ocupa ei de tot).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
La 26.08.2021 la 19:51, AdrianB1 a spus:

Revit Sand mi-au placut cel mai mult din toate manusile pe care le-am avut vreodata (peste 10 modele in 15 ani), Furygan Oksi D3O sunt foarte comfortabile la un pret mult mai decent, doar ca sunt un pic mai diferite si depinde daca iti plac sau nu. 

 

Acum 23 ore, smar2 a spus:

Revit Sand si din partea mea. Aprob pozitiv.

 

La peste 38 de grade si UV sanatos de Spania, Revit Sand 3 au capotat cu aplauze si galerie. 

De fapt, sa fiu sincer, nu le mai port la peste 30-32 de grade si soare. 

Daca optezi pentru ele, ia-ti o pereche ce intra greu pe mana. 

Se va lasa dupa 1-2 saptamani si vor fi ca un al doilea strat de piele. 

 

Manusi incredibil de bune, la egalitate cu Rukka. Egale si la pretul piperat, dar nu sunt manusi de vara caniculara.

 

Cand nu mai puteam de cald am mers o data la MotoCard si mi-am luat o marca locala - Armure

https://www.motocard.com/guantes/armure-astrid_vented_black.aspx

La banii astia am zis ca si daca le dau de pomana nu am ce pierde. 

Au fost o cumparatura de necesitate, dar isi fac treaba mai mult decat rezonabil.  

Au protectie serioasa in podul palmei (esentiala dpmdv si nu prezenta la multi producatori), dar nu sunt atat de vantilate cat as fi vrut eu. Adica la 42 de grade in sudul Spaniei ma chinuiam si cu astea.

Protectiile mari de plastic nu au gauri serioase pt ventilatie. Am tot zis ca imi fac eu timp sa caut burghiele mici si sa le aranjez. 

Clar la mine este o problema si faptul ca am protectii de maini montate pe ghidon.

 

Pana sa fac mulanisme gen burghie si altele, iti recomand sa te uiti la Five. 

Sunt un producator francez ce are niste modele ff faine, inclusiv unele de vara f ok (probate in magazin, fit f bun, dar se cam termina vara si nu mai aveam chef de cheltuit si testat fiindca stiam ca plec din desertul ala)

 

A, si btw - fiindca eu am mereu telefonul pe ghidon pt navigatie. Daca faci la fel, verifica-le in magazin sa vezi cat de bine stau la utilizat telefonul. 

Revit Sand 3 la 100 de euro perechea nu s-au gandit sa adauge caracteristica asta 🤐

Ii copiaza niste polonezi daca nu ma insel, insa nu cred ca vor avea aceeasi piele (ecologica?) de f buna calitate.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am dat 40 de euro pe Revit Sand 2, luate din unul din magazinele de pe Boulevard de Grand Armee din Paris (chiar langa Arcul de Triumf). La banii aia am regretat ca au doar o pereche in stoc pe marimea mea (XXXL, mana ingusta dar cu degete lungi).

 

Si nu am avut probleme cu ele nici la 35 de grade, nici macar la mers prin oras. Poate pentru ca prin copilarie am petrecut ceva timp la >50 de grade si rezistam mai bine la caldura, poate pentru ca erau suficient de mari ca sa nu transpir in ele, poate pentru ca le dadeam jos cand opream, cine stie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

F bun pret ai prins.

Cred ca are legatura si cu protectiile de maini de la motorul meu. 

Cu sau fara handguards, urmatoarea pereche de vara pt mine trebuie sa aiba piele perforata peste tot (mai ales in partea interioara) sau sa fie din textil super respirabil + fante de plastic (protectiile de deasupra degetelor) prin care sa intre aer. 

Nu le-am gasit pana acum dar nici nu am facut din asta prioritatea vietii. 

Erau ceva modele AStars daca imi aduc bine aminte din cautarile pe net. 

Oricum, raman abonat. Sunt curios ce o sa isi ia @op.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revit Sand 3 sunt manusi "two-season" conform specificatiilor. Poate din cauza asta nu sunt ce trebuie la temperaturi de 35+. Tot in specificatii zice ca se poate folosi ecranul telefonului cu manusa in mana, ceea ce mie imi iese partial.

Dupa aproape 2 sezoane, singurul lucru negativ la ele ar fi faptul ca mi-au vopsit mainile dupa o ploaie zdravana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revit se gaseste la vreun magazin din Bucuresti?

 

Treaba cu touchscreen e misto. Desi poti adapta si manusi fara asa ceva, exista niste chestii care se lipesc pe deget (am incercat, sunt ok la folosit dar dupa un timp se dezlipesc) sau un fir conductor care se coase (inca nu am incercat).

Editat de KNO3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20210904_204212.thumb.jpg.8edfdbe6322fa0780b278b7289bacf74.jpg

 

Pana la urma am luat niste manusi Alpinestars Copper, negre, de la bikermag.ro , dupa ce am incercat sa comand la nordicamoto.ro, unde insa nu aveau moelul in stoc. A fost bine ca m-am dus la magazin, in Bucuresti, pentru ca desi alesesem masura L, mi s-au potrivit mai bine M.

Azi le-am folosit prima data. Mi se par comode, usor de pus si destul de aerisite. Acum sa vedem si cum rezista.

Editat de KNO3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 3 ore, KNO3 a spus:

20210904_204212.thumb.jpg.8edfdbe6322fa0780b278b7289bacf74.jpg

 

Pana la urma am luat niste manusi Alpinestars Copper, negre, de la bikermag.ro , dupa ce am incercat sa comand la nordicamoto.ro, unde insa nu aveau moelul in stoc. A fost bine ca m-am dus la magazin, in Bucuresti, pentru ca desi alesesem masura L, mi s-au potrivit mai bine M.

Azi le-am folosit prima data. Mi se par comode, usor de pus si destul de aerisite. Acum sa vedem si cum rezista.

Arata foarte bine + cât se poate de estivale. 

Am făcut u screenshot la poza și denumire ca să le caut și eu prin magazine cu prima ocazie. 

Sa le folosești cu placere! 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 8 months later...
La 04.09.2021 la 20:52, KNO3 a spus:

20210904_204212.thumb.jpg.8edfdbe6322fa0780b278b7289bacf74.jpg

 

Pana la urma am luat niste manusi Alpinestars Copper, negre, de la bikermag.ro , dupa ce am incercat sa comand la nordicamoto.ro, unde insa nu aveau moelul in stoc. A fost bine ca m-am dus la magazin, in Bucuresti, pentru ca desi alesesem masura L, mi s-au potrivit mai bine M.

Azi le-am folosit prima data. Mi se par comode, usor de pus si destul de aerisite. Acum sa vedem si cum rezista.

 

Poate intereseaza pe cineva: dupa o vara de folosire a manusilor Alpinestars Copper s-au comportat bine si nu s-a stricat nimic la ele. Pana acum sunt foarte multumit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...