Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

Salut prieteni , citesc forumul de vreo 2 luni bune ... am vazut chestii interesante si chestii care nu is au locul aici dar in fine acum sa ma prezint sunt Emanuel , sunt din cluj , am 16 si o sa fiu fericitul posesor al permisului Cat. A1 ...

Am pus ochii pe o Honda NSR125 de ceva vreme am gasit una din 97' din punctul meu de vede nu arata rau ,, inca nu am fost sa o vad pentru ca vreau sa stiu ceva mai multe pareri despre "bruta" asta mica pentru ca in majoritatea postarilor facute de incepatori se vorbeste de aprilia rs , yamaha r , honda cbr , cagiva mito , derbi etc. Si as dori sa stiu parerea veteranilor sau a celor care au avut un asemea motor (( sau care l-au testat )) (( ati prins voi ideea)) Deci as dori raspunsuri daca se poate in legatura cu acesta motor respectiv *Honda NSR125* si puteti lasa si alternative dar nu cele deja cunoscute tuturor . Va multumesc . O seara placuta .

 

 

P.S.: imi pare rau pentru acest roman si pentru greselile de scriere ..

Editat de Emanuel Si Atat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Iti multumesc pentru raspunsul rapid am vazuto si aceasta dar din pacate nu am gasit una .. Este chiar ok din punct de vedere al aspectului dar nu am testat nici o data una.

 

 

Edited later : ai putea sa imi spui ceva despre honda pe care am "gasito"?

Editat de Emanuel Si Atat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a alergat multa vreme cu nsr-ul la clasa 125, e o motoicleta foarte reusita pentru varsta ei. desigur, daca vrei performanta va fi nevoie de investitii serioase in toate componentele motocicletei: suspensii, frane, roti, motor etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sincer doresc motocicleta pentru a invata cate ceva (( ma refer la mecanica de banza , chestii usoare )) + sa invat sa ma "dau" cum trebuie si pe langa asta vreau sa fac ceva km pe ea pentru ca am citit in majoritatea timpului numa' de bine de ea .

 

P.S. : nu pot sa zic performanta pentru ca nu vreau sa fac moto gp cu ea :)) vreau doar ceva cu care sa nu ma loveasca camioanele pe autostrada in spate si sa ma pot duce prin oras.


» Post actualizat in 10 Feb 2015 17:36

Eu sincer doresc motocicleta pentru a invata cate ceva (( ma refer la mecanica de baza , chestii usoare )) + sa invat sa ma "dau" cum trebuie si pe langa asta vreau sa fac ceva km pe ea pentru ca am citit in majoritatea timpului numa' de bine de ea .

 

P.S. : nu pot sa zic performanta pentru ca nu vreau sa fac moto gp cu ea :)) vreau doar ceva cu care sa nu ma loveasca camioanele pe autostrada in spate si sa ma pot duce prin oras.

Editat de Emanuel Si Atat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut salut.

 

Sunt incepator si am gasit acum sa iau ca prima motoreta (precizez ca o iau foarte ieftin) un Gsx-r srad 600. Imi puteti spune ce parere aveti despre ea ? cat de iertatoare, manevrabila este ? ca si costuri de intretinere, e scumpa, consuma mult ?

 

Multumesc mult pentru ajutor.


» Post actualizat in 11 Feb 2015 17:05

Salut salut.

 

Sunt incepator si am gasit acum sa iau ca prima motoreta (precizez ca o iau foarte ieftin) un Gsx-r srad 600 din '98. Imi puteti spune ce parere aveti despre ea ? cat de iertatoare, manevrabila este ? ca si costuri de intretinere, e scumpa, consuma mult ?

 

Multumesc mult pentru ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Virago sunt faine. Nici prea puternica, nici prea lalaie. Daca iti place, da-i inainte.

 

Va salut. As dori sa imi iau o motocicleta si as dori parerea cunoscatorilor.. am 1,75 si aprox. 65 kg,18 ani. M-am gandit la un Yamaha Virago XV535. Ce parere aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

As dori sa cumpar aceasta motocicleta: http://olx.ro/oferta/suzuki-sv-650-n-ID2daBt.html#fbd64d2529

Am observat unele chestii totusi: scrie in anunt ca e din anul 2008 insa jantele si furca spate sunt gri (am cautat pe internet, si nu prea exista combinatia de cadru negru furca si roti gri), suportii de la scaritele spate iar sunt gri, si cred ca ar trebui sa fie negre. Pe rezervor ar trebui sa fie cate un S pe fiecare parte, nu scris Suzuki. Eu locui in Bucuresti, ar fi un efort destul de mare sa merg pana la Deva si sa nu fiu multumit, de aceea am nevoie de pareri avizate. Exista posibilitatea sa fie lovita, merita cumparata?

Multumesc, o seara buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator zeffy

Salutare, sunt zeffy,din Ploiesti, am 26 de ani si vreau sa`mi iau un motor, dar nu stiu ce sa aleg, pentru ca nu ma pricep deloc la ele, de cateva zile ma tot documentez.O sa va dau cateva criteri dupa care ma invart,in urma lor poate imi puteti da niste recomandari.

 

-sa aibe un design sport neaparat

-sa nu fie foarte grea (am 1.70, 65kg)

-sa fie sub 600cc

-sa consume sub 3l (o vreau pentru a face naveta la munca vara,pentru plimbari si experienta)

-am un buget undeva la 1000 euro

-intretinerea sa fie ok din punct de vedere calitate si preturi consumabile

 

am vazut modele frumoase (ca aspect) aprilia rs, honda cbr, kavasaky ninja(dar e scump), daelim roadwin modelul sport (pe acesta nu`l gasesc pe site`uri de vanzari), or fi si alte modele de motoare,dar nu le cunosc eu.

 

din cate am mai citit pe ici pe colo , am ajuns la conculzia ca este bine sa evit :

-firstbike

-aprilia

-motoare in 2 timpi

-motoare mai vechi de 15 ani

-motoare fara acte in regula

 

ps : detin permis categoria B, saptamana viitoare incep pentru A :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator zeffy

In conditiile puse de tine, da-mi voie sa iti spun ca nu ai nici o sansa sa iei un motor. Te incadrezi la scuter in schimb ..

am gasit si la 600 si la 900 euro honda cbr 125 , la fel si aprilia rs 125 powervalve .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desi nu respecta 2 din conditiile tale (design, vechime) iti recomand suzuki gsxf 600 katana, cu putin noroc poate gasesti una care sa se incadreze in bugetul tau ( dar e perfecta pentru un incepator- asta am ales eu ca prima motocicleta, apoi mi-a parut rau ca am vandut-o) ps. nu mai tin minte ce consum avea ca atunci nu tineam cont de consum si la inceput mergeam ca un dobitoc dar motorul era foarte fiabil si "iertatator"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt in cautarea unui motor. Am permisul de mai multi ani, dar n am apucat sa-mi cumpar inca un motor. Am mers pana acum cu cb500, sv400, bandit, cbrf2.

 

1. CB am facut vreo 1500 km - daca nu eram inalt (1.88m) era primul pe lista de achizitie din cele de mai sus. Plusuri - consum (aici poate sv castiga dar nu sunt sigur), manevrabilitate, pret, aspect

 

2. SV400 am mers cativa km si din cauza dimensiunilor si a ghidonului nu m-as mai urca pe asa ceva.

 

3. bandit - e mai puternic decat cele de mai sus, mai mare dar ai dezavantaj pretul, consumul si poate prea puternic pt noi incepatorii. La inaltimea si greutatea ta e mai bun cb500

 

4. cbr f2 - prea puternic, prea greu, prea multe carene - pt noi incepatorii si prea forjate de raceri pt toata lumea.

Editat de cosmin tudor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiatul este incepator, nu tocmai inalt..si nici tocmai solid...Katana aia e masiva...

desi nu respecta 2 din conditiile tale (design, vechime) iti recomand suzuki gsxf 600 katana, cu putin noroc poate gasesti una care sa se incadreze in bugetul tau ( dar e perfecta pentru un incepator- asta am ales eu ca prima motocicleta, apoi mi-a parut rau ca am vandut-o) ps. nu mai tin minte ce consum avea ca atunci nu tineam cont de consum si la inceput mergeam ca un dobitoc dar motorul era foarte fiabil si "iertatator"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator zeffy

nu sunt conditii batute in cuie, cititi si voi cu atentie. sunt creiterii orientative !! eu nu cunosc motoarele, motiv pentru care va intreb pe voi .. care sunt bune ? care sunt mai putin bune ? care se strica repede,care merita ,care nu , etc etc..

 

sunt constient ca la banii astia gasesc 125 , desing sport, 4 timpi , si consum sub 3l , din ce am cautat pana acum.

astept sa intru in scoala, ca sa aud si parerea instructorului,

Editat de zeffy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, sunt zeffy,din Ploiesti, am 26 de ani si vreau sa`mi iau un motor, dar nu stiu ce sa aleg, pentru ca nu ma pricep deloc la ele, de cateva zile ma tot documentez.O sa va dau cateva criteri dupa care ma invart,in urma lor poate imi puteti da niste recomandari.

 

-sa aibe un design sport neaparat

-sa nu fie foarte grea (am 1.70, 65kg)

-sa fie sub 600cc

-sa consume sub 3l (o vreau pentru a face naveta la munca vara,pentru plimbari si experienta)

-am un buget undeva la 1000 euro

-intretinerea sa fie ok din punct de vedere calitate si preturi consumabile

 

am vazut modele frumoase (ca aspect) aprilia rs, honda cbr, kavasaky ninja(dar e scump), daelim roadwin modelul sport (pe acesta nu`l gasesc pe site`uri de vanzari), or fi si alte modele de motoare,dar nu le cunosc eu.

aici (dvdv al consumului) e cam greu sa te incadrezi :)

in rest, spor la shopping colegu

» Post actualizat in 26 Feb 2015 11:43

sau intra pe olx.ro, aplica niste filtre la pret, an fabricatie, vezi cam ce gasesti, ce ti-ar place,

si eventual dupa aia sa ne intrebi, care dintre x, y, z motoare ar fi mai bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cand am luat gsxf-ul aveam 19 ani si 1,87m si n-as spune ca sunt masiv cel mult atletic , e adevarat e grea dar pe strada nu se simte greutatea motocicletei, motoarele de 250, si 400 sunt relativ ieftine dar cand se strica mai bine le dezmembrezi decat sa le repari, daca pentru naveta vrei sa-l folosesti eu iti recomand sa incerci un maxiscuter de 250-400 nu stiu cat de bine te incadrezi ca buget sau cat de mult iti place. oricum daca iti iei motor numai dupa design la scurt timp dupa aia te plictisesti de el si-i vezi doar defectele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal, uita categoria 125 cc daca tot faci A-ul. la fel si 250.

realitatea traficului din ziua de azi... 125 - 250 nu.

de la 400 in sus.

daca vrei ceva de "troncanit" un an - doi, de facut scoala reala pe el, adica sa mergi in trafic...

Suzuki GS 500 ar fi o idee buna.

Honda CB 500 alta idee buna.

 

cu italiencele este o poveste lunga. daca nu esti neaparat fan de asa ceva ramai pe ideea cu japonezele.

btw. design sport... inseamna carene multe si scumpe.

ca si incepator sansa sa o dai pe jos este mai mare.

ia ceva fa-ti mana macar un an si dupa ... ia-ti sport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu sunt conditii batute in cuie, cititi si voi cu atentie. sunt creiterii orientative !! eu nu cunosc motoarele, motiv pentru care va intreb pe voi .. care sunt bune ? care sunt mai putin bune ? care se strica repede,care merita ,care nu , etc etc..

 

sunt constient ca la banii astia gasesc 125 , desing sport, 4 timpi , si consum sub 3l , din ce am cautat pana acum.

astept sa intru in scoala, ca sa aud si parerea instructorului,

 

In scoala daca vrei sa inveti iti fac parerea ce mai avizata adica a ta, acolo vezi cam pe la ce sa orientezi.

 

La inceput recomand maxim 500 cm. Asta in cazul ai capul pe umeri.

Editat de mumulescu4you
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...