Sari la conținut

Bauturi si baruri


Vizitator _Raul_
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 336
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator _Raul_
Acum 34 minute, Speedy.K a spus:

Ideea e ca n-am baut vodka non-rusia buna in afara de Goose si parca as mai incerca ceva, dar nu vreau sa dau banii aiurea, ca de obicei.

 

Din categoria "mi-a spus mie prietenul unui prieten", deci ia-o ca atare, mie mi-a fost recomandat Belvedere. Nu de către un polonez. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.03.2022 la 18:09, apriliacluj a spus:

Hai lamuriti-ma, ce-s cu crestaturile astea pe sticle? Ce rol au? Ce reprezinta? ....in afara faptului ca sticlele sunt o leaca mai scumpe...

Ca eu habar nu am, pe net n-am gasit...

20220307_175412.jpg

Sa nu se faca condens si sa se schimbe gustul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai colegu, explica-mi mai pe intelesul meu, si pentru astia mai slab pregatiti ca tot nu inteleg.... :)

in sticla cum sa faca condens?, ca, crestatura parca e doar cat grosimea fundului...

 

....alcoolul si urmarile lui..... vad ca incepe sa-si faca efectul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, _Raul_ a spus:

 

Din categoria "mi-a spus mie prietenul unui prieten", deci ia-o ca atare, mie mi-a fost recomandat Belvedere. Nu de către un polonez. 

 

 

Da, pare ce trebuie. O sa incerc.

Acum 2 ore, ZaiR a spus:

Sa nu se faca condens si sa se schimbe gustul.

😂😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Cocktail misto cu Diplomatico, mai ales pentru doamnele voastre.

 

Lord and lady

* trei parti rom (60 ml)

* o parte Kahlua ( sau Tia Maria) ( 20 ml)

Se amesteca direct in pahar old fashion jumate plin cu gheata.

Recomand pahar de cristal si lumina de foc de semineu pentru efect vizual optim.

 

Il incercasem si cu rom negru ieftin, nicio legatura, cu C. Morgan se simte alcoolul de zic ca i-ai pus si ceva whisky, cu Diplomatico zici ca n-are alcool. Plus arome infinit mai misto.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
1 oră în urmă, piticusmecher a spus:

Metaxa 7⭐ prea aromat,dulce pentru gustul meu. Am pus felie subtire de lime a fost ceva mai baubil. Dpmdv prea aproape de lichior !

Suna a ceva ce as vrea sa încerc ☺️

 

Între timp am avut oaspeți de seama și am făcut asta:

20220309_214955.thumb.jpg.66ebbdb72d574429baa490ec762dfe0e.jpg

 

Matusalem - benzina cu spirt

Flor de Cana - diesel cu spirt

Zacapa - rom curat, smooth, miros ce trebuie (nu se simte aproape deloc mirosul de alcool), after taste fin de trestie de zahar. Aproape ca detronează Diplomatico la cursa lunga (seara luuunga și povesti multe, între oameni nevăzuți de ani buni = mai multe pahare). 

Diplomatico - cel mai plin de arome, smooth, dulce, apropiat de lichior. Am pasat sticla musafirului ce candva îmi sugerase Matusalem (la recomandarea lui l-am cumparat acum 1-2 saptamani). Omul era și el ceva de genul "Wtf, cum am putut bea/recomanda asa ceva?"

 

 

De Matusalem și Flor se Cana nu s-a mai atins nimeni următoarele zile. 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara dragi betivi,

 

Despre sampanii, vinuri spumante si prosecco, dar mai intai un pic de cuvant inainte:

 

- Toate sampaniile sunt vinuri spumante dar nu toate vinurile spumante sunt sampanii. Sampanie vine de la Champagne si este o regiune in Franta unde se fac si este denumire de origine controlata.

- Sampaniile se fac prin metoda tradintionala in sticla, prosecco-urile se fac prin metoda "tank?" adica in butoaie mari de otel.

- Prosecco provin doar din regiunea Valdobbiadene din regiunea Treviso

- Toate Prosecco sunt vinuri spumante dar nu toate vinurile spumante sunt Prosecco

- La fel denumire de origine controlata.

 

Exista o scara a dulcetii vinurilor spumante, sampaniei si prosecco. Nu intram in detalii dar standardul si ce este considerat cum ar trbui sa fie ceva calitativ trebuie sa fie neaparat Brut.

 

Ea arata ceva de genul urmator:

Brut nature (0 - 3 g/L zahar rezidual)  < Extra Brut (0-6 g/L zahar rezidual)< Brut (0-9 g/L zahar rezidual)< Extra Dry (12-17 g/L zahar rezidual) < Dry (17-32 g/L zahar rezidual) < Demi Sec (de nebaut)

 

Pentru Prosecco daca se cauta ceva de calitate trebuie musai sa fie scris pe stica DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita)!!!! - daca vedeti scris doar DOC nu e ce trebuie, au fost cazuri de multe fake-uri.

 

Cea mai buna categorie de Prosecco dintre toate, spuma spumelor este Prosecco di Cartizze care este in marea majoritate Extra Dry. Este o exceptie de la regula dar este maximul de Prosecco.

 

Dar au si italienii vinul lor spumant care se bate cot la cot cu sampaniile frantuzesti, nu am apucat sa beau pana acum ca e de la 100 de euro sticla in sus. Dar daca vreti sa incercati si de la italieni atunci vin spumant Franciacorta si este un vin spumant facut prin metoda traditionala exact cum se fac si sampaniile.

 

Acum revenind la sampanii si clasificarea lor din xp-ul meu:

 

1. Perrier Jouet Belle Epoque - 150 de euro sticla, daca as avea posibilitate as bea in loc de apa. Este de productie mult mai mica comparativ cu, casele mari dar este top pana acum

2. Dom Perignon

3. Louis Roederer Cristal

si aici se termina cele premium si urmeaza cele normale

4. Perrier Jouet Grand Brut varianta normala - excelenta am baut la mama lor in Paris si am baut si luata de la noi de la FineStore, nici o legatura :(

5. Moet&Chandon - daca nu e contrafacuta chiar e o sampanie foarte buna

6. Veuve Clicquot - ok

7. Schlumberger - desi nu e sampanie, pentru ca e facuta in Austria si este un vin spumant, la banii respectivi (70-80 de lei in mega image) este imabatabila

8. Bissinger&Co - luata din Lidl la 90-100 de lei. Foarte buna la pretul asta daca prindeti mergeti cu incredere mult peste altele cu pretentii mai mari

9. Comte de Brismand - idem mai sus

10. Bollinger - sampania preferata de James Bond, care din pacate mie mi se pare mediocra

11. Mumm - sampania de o desfac pe podium cei din Formula 1, la fel mediocra pentru nivelul asta

12. Laurent Perrier - pentru nivelul asta bataie de joc dpmdv

 

Cand imi mai vin in minte mai pun pe lista pentru ca am mai consumat doar ca memoria scurta 🤭

Pozici: 

 

 

20220315_210552.thumb.jpg.5d58c9ca629004232a88a08bfd70235d.jpg

 

La Cristal in cutie vine și cu manual de instrucțiuni pentru că să știe paesanii cum se savureaza.

 

20220315_210750.thumb.jpg.64ea097ef344e16dcd4893fddc4a6f67.jpg

 

La fel și Perrier Jouet vine cu manual 🤭

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 13.03.2022 la 23:56, Speedy.K a spus:

Diplomatico e clar cel mai bun rom pe care l-am baut la un pret rezonabil. Ma intreb cum or fi romurile alea de 150-200 de euro...

E de probat 😬😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, SenorPink a spus:

Buna seara dragi betivi,

 

Despre sampanii, vinuri spumante si prosecco, dar mai intai un pic de cuvant inainte:

 

- Toate sampaniile sunt vinuri spumante dar nu toate vinurile spumante sunt sampanii. Sampanie vine de la Champagne si este o regiune in Franta unde se fac si este denumire de origine controlata.

- Sampaniile se fac prin metoda tradintionala in sticla, prosecco-urile se fac prin metoda "tank?" adica in butoaie mari de otel.

- Prosecco provin doar din regiunea Valdobbiadene din regiunea Treviso

- Toate Prosecco sunt vinuri spumante dar nu toate vinurile spumante sunt Prosecco

- La fel denumire de origine controlata.

 

Exista o scara a dulcetii vinurilor spumante, sampaniei si prosecco. Nu intram in detalii dar standardul si ce este considerat cum ar trbui sa fie ceva calitativ trebuie sa fie neaparat Brut.

 

Ea arata ceva de genul urmator:

Brut nature (0 - 3 g/L zahar rezidual)  < Extra Brut (0-6 g/L zahar rezidual)< Brut (0-9 g/L zahar rezidual)< Extra Dry (12-17 g/L zahar rezidual) < Dry (17-32 g/L zahar rezidual) < Demi Sec (de nebaut)

 

Pentru Prosecco daca se cauta ceva de calitate trebuie musai sa fie scris pe stica DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita)!!!! - daca vedeti scris doar DOC nu e ce trebuie, au fost cazuri de multe fake-uri.

 

Cea mai buna categorie de Prosecco dintre toate, spuma spumelor este Prosecco di Cartizze care este in marea majoritate Extra Dry. Este o exceptie de la regula dar este maximul de Prosecco.

 

Dar au si italienii vinul lor spumant care se bate cot la cot cu sampaniile frantuzesti, nu am apucat sa beau pana acum ca e de la 100 de euro sticla in sus. Dar daca vreti sa incercati si de la italieni atunci vin spumant Franciacorta si este un vin spumant facut prin metoda traditionala exact cum se fac si sampaniile.

 

Acum revenind la sampanii si clasificarea lor din xp-ul meu:

 

1. Perrier Jouet Belle Epoque - 150 de euro sticla, daca as avea posibilitate as bea in loc de apa. Este de productie mult mai mica comparativ cu, casele mari dar este top pana acum

2. Dom Perignon

3. Louis Roederer Cristal

si aici se termina cele premium si urmeaza cele normale

4. Perrier Jouet Grand Brut varianta normala - excelenta am baut la mama lor in Paris si am baut si luata de la noi de la FineStore, nici o legatura :(

5. Moet&Chandon - daca nu e contrafacuta chiar e o sampanie foarte buna

6. Veuve Clicquot - ok

7. Schlumberger - desi nu e sampanie, pentru ca e facuta in Austria si este un vin spumant, la banii respectivi (70-80 de lei in mega image) este imabatabila

8. Bissinger&Co - luata din Lidl la 90-100 de lei. Foarte buna la pretul asta daca prindeti mergeti cu incredere mult peste altele cu pretentii mai mari

9. Comte de Brismand - idem mai sus

10. Bollinger - sampania preferata de James Bond, care din pacate mie mi se pare mediocra

11. Mumm - sampania de o desfac pe podium cei din Formula 1, la fel mediocra pentru nivelul asta

12. Laurent Perrier - pentru nivelul asta bataie de joc dpmdv

 

Cand imi mai vin in minte mai pun pe lista pentru ca am mai consumat doar ca memoria scurta 🤭

Pozici: 

 

 

20220315_210552.thumb.jpg.5d58c9ca629004232a88a08bfd70235d.jpg

 

La Cristal in cutie vine și cu manual de instrucțiuni pentru că să știe paesanii cum se savureaza.

 

20220315_210750.thumb.jpg.64ea097ef344e16dcd4893fddc4a6f67.jpg

 

La fel și Perrier Jouet vine cu manual 🤭

Deci inteleg ca nu exista sampanie adevarata dulce? Adica...fitosii si fitoasele de pe laRitzul interbelic beau spumant sec?

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, Speedy.K a spus:

Deci inteleg ca nu exista sampanie adevarata dulce? Adica...fitosii si fitoasele de pe laRitzul interbelic beau spumant sec?

 

Pentru că am mai scris 1 pagina 2 și m-am tot sucit voi da pe scurt răspunsul: 

 

Da, șampaniile adevărate sunt exclusiv Brut. Nu vei gasi nici una in vreun alt fel indiferent că e 120 de lei sau 12000 de lei. 

La Prosecco exista o excepție și este gama de vârf di Cartizze care este extra dry, Franciacorta (vin spumant făcut prin metoda tradițională și care se bate cu șampaniile franțuzești) in schimb tot brut este.

 

Ce-i drept au introdus Moet&Chandon un model numit Nectar Imperial care e dulce și se bea cu gheata dar asta se adresează celor care se duc "pa Floreasca" , "pa Dorobanți" și in alte locuri "da fițe". 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Am luat în seara asta 

20220315_232426.thumb.jpg.2a22c4e31bea0425f747beedf504d2d7.jpg

 

* Miroase taricel a alcool când scufunzi nasul în pahar 

* Primul contact este de trestie lăsată la macerat în apa = gust de tulpina de trestie

* After taste ok, dacă poți trece peste trauma gustului similar cu mestecat tulpina de trestie (nu chiar asa de grav, dar înțelegeti ideea). 

 

Mediocru, exclus pentru eternitate cumpărat a doua sticla. 

 

@SenorPink

Super sinteza mai sus. 

Multumesc frumos, am sa țin cont. 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pomul laudat... Diplomatico.

Ma asteptam la ceva spectaculos, care sa-mi bulverseze firul gandurilor. Dar in loc de asta nu-l deosebesc de un Bacardi 8 y de care luam regulat. Poate sunt eu mai "neantrenat" la capitolul asta, dar n-as putea vorbi 5 minute despre o inghițitura, precum @SenorPink. Bravo, maestre!

 

Pun oricand Peaky Blinders inaintea lui Diplomatico.

IMG_20220316_064804.jpg

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Clit Eastwood Jr. a spus:

am fost la o crâșmă in Bucovina.

Baietii nu știu ce e aia porție de 40 ml 😅😅

7EF88985-288F-4F22-8B20-3A7A35CE832E.thumb.jpeg.7ec01a716be64e32b4ccd20622cc7fae.jpeg

Asa a fost intotdeauna in Bucovina. Nu stiu daca si prin alte parti, dar acolo asa e de pe vremea lu' Ceasca. Acolo e "la tara" al meu si stiu ca pe atunci se plangea taica-miu. Acum vreo 5 ani, cand am fost ultima oara m-am plans eu. Ceri un rachiu la crasma din sat si-tivine cu paharul plin.

Acum 7 ore, SenorPink a spus:

 

Pentru că am mai scris 1 pagina 2 și m-am tot sucit voi da pe scurt răspunsul: 

 

Da, șampaniile adevărate sunt exclusiv Brut. Nu vei gasi nici una in vreun alt fel indiferent că e 120 de lei sau 12000 de lei. 

La Prosecco exista o excepție și este gama de vârf di Cartizze care este extra dry, Franciacorta (vin spumant făcut prin metoda tradițională și care se bate cu șampaniile franțuzești) in schimb tot brut este.

 

Ce-i drept au introdus Moet&Chandon un model numit Nectar Imperial care e dulce și se bea cu gheata dar asta se adresează celor care se duc "pa Floreasca" , "pa Dorobanți" și in alte locuri "da fițe". 

 

 

Am inteles, merci pentru explicatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 51 minute, TETEA. a spus:

Pomul laudat... Diplomatico.

Ma asteptam la ceva spectaculos, care sa-mi bulverseze firul gandurilor. Dar in loc de asta nu-l deosebesc de un Bacardi 8 y de care luam regulat. Poate sunt eu mai "neantrenat" la capitolul asta, dar n-as putea vorbi 5 minute despre o inghițitura, precum @SenorPink. Bravo, maestre!

 

Pun oricand Peaky Blinders inaintea lui Diplomatico.

IMG_20220316_064804.jpg

 

Pe gustul tau și pe banii tai bei ce-ți place și cum îți place. 

Tot așa cu pomul lăudat am băut beri craft triple IPA bla bla. O mahmureala și niște dureri de cap a doua zi de nu am avut niciodată de la bere normala așa că am renunțat complet la aventuri d-astea.

Daca e tot rom mai încearcă Dictador sau Santos Dumont XO Palmira. Se simte alcoolul din asta ultimul dar e ceva special.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia uiteeeee betiviii, de la 8 dimineața o dau cu alcoale😁

Ohoo, Bucovina... Eh, zona natala. 

Eu nu înțelegeam ce i aia 40ml,de ce, deeee ceee? De ce nu 50? Suta a fost mereu masura corecta😜😜😜 Asa am pastrat o si acum. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, SenorPink a spus:

Dictador sau Santos Dumont XO Palmira.

 

👍 Retinut, merci!

Intre timp mai iau un Peaky Blinders, numa' sa termin Diplomatico. 

A nu se intelege ca Diplomatico e câh! Doar ca nu mi s-a parut mindblowing...

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...