Jump to content

World Superbike 2022

PzKpfW
 Share

Recommended Posts

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

Rea câștigă prima cursă (pe ud/umed) la Phillip Island.

De fapt mecanicii kawa au câștigat cursa. Nu o spun cu răutate dar chiar asa a fost. Pe la jumătatea cursei Rea și Toprak au întrat sa schimbe rotile chiar unul după altul iar când au ieșit deja Rea avea un avantaj de 5-6sec. Păcat pentru ca a fost o cursa interesanta pana sa se facă acele gap-uri imense la ieșirea de la boxe. 

Speram ca mâine sa fie o cursa cap coada fără schimb de roti. 

• Replies 169
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce cursă a făcut Bautista în Super Pole. Nu avea nimic de pierdut și a riscat, dar impresionant oricum. Păcat de finalul cursei 2 într-adevăr. ar fi fost o bătălie frumoasă între Rea și Bautista.

Marele HRC a reușit să termine pe ultimul loc la constructori atât în MotoGP cât și în WSBK.

1 oră în urmă, PzKpfW a spus:
  •  

Marele HRC a reușit să termine pe ultimul loc la constructori atât în MotoGP cât și în WSBK.

In timp ce Ducati a luat tot în ambele competiții. 

Poate fac și ei un anunț gen suzuki🤣🤣

PS. Merci mult pentru curse. 

Cea de SP nu am apucat sa o vad 

SuperSmart Bau👏👏

Lecție de pilotaj 🤤🤤

Si-a depășit colegul de echipa cu un tur într-o cursa de 10 lap-uri 

• 1 month later...

Aruba_Racing.it_007.JPG

Like Francesco Bagnaia who also elected for the #1 plate in MotoGP, Bautista will use the number after Razgatlioglu, Jonathan Rea, Tom Sykes and Sylvain Guintoli all donned the #1 for their title defence. 

Adica:

"La fel ca Francesco Bagnaia, care a ales și pentru numărul 1 în MotoGP, Bautista va folosi numărul după ce Razgatlioglu, Jonathan Rea, Tom Sykes și Sylvain Guintoli au îmbrăcat numărul 1 pentru apărarea titlului."

Atentionare:

Sincer, astora care postati pe sectiunile forumului, in afara celei dedicate in engleza

( MOTOCICLISM.ro for English-speaking bikers ), inclusiv glume si poante in limba respectiva, v-as banna definitiv (dar nu pot, nu-i forumul meu!)! Voua va este greu sa traduceti si sa puneti ghilimelele de rigoare (citat), ori vreti sa pareti mai culti decat altii, sau mai interesanti? Uitati unde sunteti, uitati ca forumul este pentru romani si in limba romana?! :kick:

Marea majoritate a surselor legate de motorsport sunt în engleză. Personal nu aș sta să traduc informația pentru că-mi ia timp și pentru că prefer să o dau ca sursă brută, evită interpretările. Pentru cei care nu sunt confortabili cu engleza (sau celelate limbi de circulație curentă în domeniu), sugerez cu căldură Google Translate și DeepL Translator.

image.thumb.png.601df66e0635f64fadce0db79db55b72.png image.thumb.png.05637c3ca74dfe59974462105994d0e3.png image.thumb.png.90915a139014ad764c70e413687e060a.png image.thumb.png.820f5d36c55012469a4940b09ad0a6c8.png

Spre deosebire de prezentarea de MotoGP, motocicletele par să fie cele cu care se va concura. Văd altă evacuare și aceleași aripi ca pe V4 R 2023. Iar Bautista se pare că a renunțat la roata spate arginitie.

Acum 2 minute, PzKpfW a spus:

Marea majoritate a surselor legate de motorsport sunt în engleză...

Da, stiu! Dar...de ce sa stau eu, cititor, sa traduc ceva ce ar trebui sa fie scris aici in limba materna, romana, fiindca acesta este forum romanesc, deci sursa romaneasca de informare? Poti lua surse si sa le citezi si din greaca veche, din chineza, etc, dar pune ghilimele (citat) si tradu tu, nu eu!

Poate multi nu stiu sau nu au resurse, timp, scule, viteza la internet...ca sa traduca, fiind lipsiti astfel de o informatie poate necesara, zic!

Personal încerc să rezum ideea în câteva cuvinte înainte de a pune sursa. Cred că ar trebui să ajungă pentru mulți. Aș adăuga că cei care urmăresc motorsportul în general au măcar noțiuni de bază de limba engleză - și cred că este valabil și printre cei câteva zeci (și cred că exagerez) de utilizatori ai forumului care bântuie pe topic-urile astea.

În plus, să susții că în epoca în care orice curcă beată din mediul rural are smartphone și postează clipuri pe tictoc sunt unii care nu au acces la o amărâtă de aplicație de traducere automată (câteodată integrată direct în navigatorul de net) este cel puțin exagerat. Trebuie efectiv să nu vrei sau să nu te intereseze.

Cât despre "banat" utilizatori pentru lipsa asta absurdă de naționalism (când poți pur și simplu să ignori postările respective)... nu voi comenta.

Acum 3 minute, PzKpfW a spus:

...

În plus, să susții că în epoca în care orice curcă beată din mediul rural are smartphone și postează clipuri pe tictoc sunt unii care nu au acces la o amărâtă de aplicație de traducere automată (câteodată integrată direct în navigatorul de net) este cel puțin exagerat. Trebuie efectiv să nu vrei sau să nu te intereseze.

Cât despre "banat" utilizatori pentru lipsa asta absurdă de naționalism (când poți pur și simplu să ignori postările respective)... nu voi comenta.

Stii, daca este atat de usor, de ce nu o faci tu? De ce trebuie s-o faca cel care utilizeaza informatia ta, sa piarda timp, cand de fapt tu ar trebui sa pui informatia clara posibilului consumator? De foarte multe ori traducerea online ajunge deformata, asta se stie, fiindca cel putin termenii tehnici nu-s agreati de aplicatii si traducerile au de suferit.

Si nu-i vorba de nationalism, repet, este forum romanesc, limba oficiala din aceasta tara este limba romana, forumul este pentru romani (utilizatorii sunt in majoritate romani), iar cei care posteaza in engleza pagini intregi sau citate ar trebui sa aiba putin respect si sa traduca ce posteaza, pentru ceilalti utilizatori. Cat despre sanctiuni, ti-am zis doar parerea mea personala, ca-s absurd, ca-s nationalist, mai putin conteaza, atata timp cat tu nu ma respecti la mine acasa, nu te astepta sa te primesc cu bratele deschise! Repet, parerea mea!:cheers:

5 minutes ago, ivan pedala said:

Stii, daca este atat de usor, de ce nu o faci tu? De ce trebuie s-o faca cel care utilizeaza informatia ta, sa piarda timp, cand de fapt tu ar trebui sa pui informatia clara posibilului consumator? De foarte multe ori traducerea online ajunge deformata, asta se stie, fiindca cel putin termenii tehnici nu-s agreati de aplicatii si traducerile au de suferit.

Aici este motivul principal. Nu-mi place să pun text prost formatat sau cu greșeli și nici nu aș vrea să-mi pierd timpul cu asta (deja pierd exagerat de mult timp cu motoretism.ro), pe când un utilizator oarecare ar putea singur să prindă ideea singur folosind traducerea automată.

7 minutes ago, ivan pedala said:

Si nu-i vorba de nationalism, repet, este forum romanesc, limba oficiala din aceasta tara este limba romana, forumul este pentru romani

Postările pe care le redactez sunt în limba română, ba chiar încerc să evit pe cât pozibil importurile cum ar fi englezismele. În rest, îmi cer scuze, dar ești absurd. Nici wikipedia nu-și traduce sursele, doar le indică pentru verificarea informației. Cine este cu adevărat interesat și vrea mai multe informații direct de la sursă se va interesa singur.

Unde pot fi eventual de acord cu tine este în cazul în care se postează doar text într-o altă limbă decât româna.

Si atunci care mai este rolul postarilor tale?! Daca sursele sunt peste tot, daca imi pot traduce singur, daca...

Stiu "persoane din motorsport" care folosesc aceleasi surse, dar fiindca se respecta si isi respecta cititorii, traduc tot si indica sursele (vezi Tiberiu Troia, s.a.). Cui oare se adreseaza posturile tale si nu numai in engleza, pe un forum majoritar romanesc?! Nu-mi mai raspunde, dar sa ai in vedere ce am scris!👍

1 minute ago, ivan pedala said:

Si atunci care mai este rolul postarilor tale?!

Informativ. Dar spre deosebire de unii de pe aici care postează păreri și amintiri, prefer să dau și sursele informației pentru a putea fi verificată.

2 minutes ago, ivan pedala said:

vezi Tiberiu Troia, s.a.

El câștigă din asta. Eu, nu.

Spor la informat! Stiu, nu-s asa bine informat privind fenomenul, fiindca e ca la fotbal: unii gonesc pe pista cu problemele lor si chibitii rod seminte si sorb bere...asa ca prefer sa vad fara sa comentez si nici nu ma apuc sa promovez ca fiind adevarul suprem comentariile sau opiniile altora (care, da, castiga bani din asta!).

*Din tribuna, direct...din link!:cheers:

IMG-20170611-WA0006.jpg