Sari la conținut

Accident moto pe Pasajul Pipera din București.


Dan Ny
 Share

Postări Recomandate

Acum 9 minute, Lup69 a spus:

Un punct de vedere personal, un pic off-topic.... Inteleg ca tineretul cauta motoare cu cat mai multa tehnologie instalata, activa, dar asta duce desigur catre impingerea limitelor/dat vina pe vreun sistem sau altul ca nu a lucrat corespunzator, cand de fapt, se trece la .. si altele factorul uman, rider-ul! Eu personal, si ma repet, este doar un punct de vedere personal, cu ajutorul/datorita/din cauza caruia mai rulez inca, consider de bun-simt remarca facuta mai demult de un campion de raliu, sau poate o stia si el de la altcineva, potrivit careia diferenta dintre un sofer si un pilot este ca unul foloseste tot timpul un vehicul la maxim 60-70% din capacitate (acceleratie, frane) si celalalt il foloseste la cel putin 100% tot timpul... A nu se intelege ca fac vreo afirmatie referitor la rider-ul implicat in accident, dimpotriva! Este doar un punct de vedere pentru ceilalti care arata cu degetul catre motocicleta "vatamata", ca ar avea vreo implicare faptul ca nu are abs...serios?Rulez de mai bine de 30 de ani, pe doua roti am avut 14 (patrusprezece) incidente, fara vreun os rupt, nu ma laud, este doar un numar....Diferenta o face doar atitudinea si stilul de condus, indiferent ca e moto sau auto... Incercati sa conduceti astfel incat sa puteti spune dupa un numar de km ca nu ati avut nevoie de abs....e suficient! Incurajez pe absolut toti rider-ii sa isi ia motoare performante si cat mai bine echipate, dar le doresc totodata sa nu ajunga sa faca uz de tehnologie ca sa evite vreun eveniment de acest gen...Si eu, si multi altii cand iesim cu motoarele sau chiar si cu conservele, ne uitam si incercam sa ne ferim de ceilalti, nu?

+1!.

Respect! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Există situaţii în care nu prea apuci să frânezi, de exemplu când conservarul se bagă în faţa ta dar apreciezi că trece la timp doar că neinteligentul frânează şi se opreşte în faţa ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 14.03.2023 la 12:45, smar2 a spus:

 

Asta da scriere... 50 de cuvinte si 0 semne de punctuatie.

Analizezi prost situatia descrisa in cuvinte fata de ceea prin ce a trecut baiatul. Unii dupa un astfel de accident nu se mai urca in veci pe mobra, altii sunt deranjati de atitudinea altora pe forum si explodeaza uitand gramatica limbii romane.

La 14.03.2023 la 12:45, smar2 a spus:

Vrei sa spui ca n-ai reusit sa opresti mobra in 30 de metri??? Nu cumva mergeai cam repede?

Si dupa un an ma mir cum de-a putut unul sa intaorca pe mijlocul podului. In 30m verifici viziera de umbre ca nu i adevarat ce vezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, nike a spus:

Si dupa un an ma mir cum de-a putut unul sa intaorca pe mijlocul podului.

Cand lucram peste drum de mall-ul ala de la Aurel Vlaicu, cred ca vedeam saptamanal cate un (cuvant urat) care cobora de pe pod si facea stanga sa intre pe breteaua de langa pod. Iar eu aveam vizibilitate asupra zonei de care povestesc doar un minut-doua, cat ma strecuram prin ambuteiajul care se forma acolo de obicei. Deci probabil ca erau minim 10 pe zi care faceau asta.

Asadar cam trebuie sa pleci de la premisa ca "partenerii de trafic" sunt niste idioti, si sa te astepti la cele mai bizare manevre din partea lor.

 

image.thumb.png.8d7dbae76fdb71fee8533534198265de.png

 

Acum vad ca sunt puse separatoare de beton. Ce spun eu era acum vreo 5-8 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

accidentul nu a fost in zona care vorbesti, a fost fix pe mijlocul podului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu, stiu, ca am vazut filmuletul cum cadeau fragmente peste masinile care stateau la intersectia cu Barbu Vacarescu.

Ziceam doar ce manevre cretine fac (faceau) unii pe acolo prin zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, smar2 a spus:

Ce spun eu era acum vreo 5-8 ani.

Acum 5-8 ani de la pasajul de la Porsche până la Herăstrau la Taverna Racilor n-aveai unde să întorci, nu că le-aș găsi ălora scuză, dar pasajul ăla de la Promenada a fost gândit cu cvru'... Mai mult a încurcat zona. Totul se oprește în Cartierul Francez și dacă vrei să faci dreapta pe Alexandru Șerbănescu, stai la semafor de-ți vine a fvte... Și culmea e că halim toate tâmpeniile astea de construcții fără a observa ca am devenit niște vite încolonate care mai și suntem apărătorii legilor de kkț...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, vis-a-vis a spus:

Acum 5-8 ani de la pasajul de la Porsche până la Herăstrau la Taverna Racilor n-aveai unde să întorci, nu că le-aș găsi ălora scuză, dar pasajul ăla de la Promenada a fost gândit cu cvru'... Mai mult a încurcat zona. Totul se oprește în Cartierul Francez și dacă vrei să faci dreapta pe Alexandru Șerbănescu, stai la semafor de-ți vine a fvte... Și culmea e că halim toate tâmpeniile astea de construcții fără a observa ca am devenit niște vite încolonate care mai și suntem apărătorii legilor de kkț...

Corect, ai perfecta dreptate, da.i nnnnnn mmmmmmmmmmlor, cu podul lor, cu linia lor dubla, cu separatoare, cu semafoare, cemmmmmmmmm au facut, eu vreau sa intorc pe pod, mi se inclaca dreptul la fi un bou (jignesc (cuvant jignitor) aici), ce 2589095  mea daca am gresit iesirea de pe autostrada, sa fiu cgiar asa dobitoc sa nu stiu ca o pot lua pe autostrada pe contrasens, chiar asa de prost sa fiu incat sa nu stiu c daca mie.mi trebuie sa opresc in statia de tramvai , sa nu o fac pentru ca tu crezi ca incurc tot ce se poate incurca, in nici un caz, vreau sa opresc in pasaj la Unirii sa raspund lz un Tik Tok, apai o fac, ca asa vreau nu ce spjne cretinul cu semnele sau cobstructorul.Da.i in %%@£¥/3= lor cu legile lor

Am uitat de curba in ac de par de la podul Crangasi, sa o indrepte , ca se poticnesc saracii motociclisti in ea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Djenavar a spus:

Corect, ai perfecta dreptate, da.i nnnnnn mmmmmmmmmmlor, cu podul lor, cu linia lor dubla, cu separatoare, cu semafoare, cemmmmmmmmm au facut, eu vreau sa intorc pe pod, mi se inclaca dreptul la fi un bou (jignesc (cuvant jignitor) aici), ce 2589095  mea daca am gresit iesirea de pe autostrada, sa fiu cgiar asa dobitoc sa nu stiu ca o pot lua pe autostrada pe contrasens, chiar asa de prost sa fiu incat sa nu stiu c daca mie.mi trebuie sa opresc in statia de tramvai , sa nu o fac pentru ca tu crezi ca incurc tot ce se poate incurca, in nici un caz, vreau sa opresc in pasaj la Unirii sa raspund lz un Tik Tok, apai o fac, ca asa vreau nu ce spjne cretinul cu semnele sau cobstructorul.Da.i in %%@£¥/3= lor cu legile lor

Am uitat de curba in ac de par de la podul Crangasi, sa o indrepte , ca se poticnesc saracii motociclisti in ea

Cel mai mult imi place depasirea in intersectie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...